Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Pi helmin i kohės!
Publikuar më 31 maj, 2015 nė orėn 00:26 ( ) Avdi Ibrahimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Pi raki rrushi tė Rahovecit… Nuk mė zėnka rakia… Nuk e di pse e pi, ani pse nuk ndjej asfarė shije, e nuk jamė asfarė pijaneci. Mbase e di pse pi? Mbase po e pi helmin e kohės… Pi tė huajin bashkė me servilin vendorė qė na rrin mbi kokė…dhe atdheu mbase padashje nė hekura mban ēlirimtarin.

Po gėrmoj e gėrmova me mendje dhe nė shpirt.
I huaji e vendori servil i korruptuar, po i mbyllin mbrenda hekurave njerėzit ēlirimtar, e po i linēojnė njerėzit progresist, kėshtu po u ipet krah njerėzve tė kėqij, tė korruptuar e kriminel.

Ky helm i kohės, disi po mė kujton atė veprėn letrare “Krimi dhe dėnimi” tė Fjoderit.

- Varfėria si kontekst social i kėsaj vepre paraqet vlerėn kryesore tė romanit. Vuajtja e njerėzve nė kėtė vepėr ėshtė vrazhdėsi konkrete. Me dredhi me mashtrim Svidrigajllovi ky njeri i pasur i detyron shėrbėtorėt tė bėjnė vetėvrasje, ai nė pronėn e vet tė fituar nėpėrmjet korrupcionit, shfrytėzon, dhunon, ēupėn katėrmbdhjetėvjeēare e cila nga vuajtja dhe dėshprimi mbytet nė lumė, e helmon gruan e tij qė t’i rrėmbej pasurinė, e shqetėson Dunjėn njė femėr tjetėr pėr ta skandalizuar.

- Nė anėn tjetėr Luzhini, poashtu njė njeri i pushtetshėm e i pasur, kėrkon njė vajzė tė varfėr, e cila pėrjetė do tė jetė mirėnjohėse kėtij njeriu pėrshkak se kjo martesė e shpėton nga mjerimi, kėshtu i jep tė drejtė burrit tė saj qė ta tiranizoj vullnetarisht.

- Sonja bėhet prostitute, qė tė mos qajnė fėmijėt nga uria.
- Njeriu vret njerinė pėr para, e po kėto para mbetėn tė pashfrytėzuara, krimineli pėrvidhet nga banesa e tė vrarės i padiktuar, i ka tė gjitha kushtet qė ta ruaj fshetėsinė, por megjithatė zbulohet, dhe i dorėzohet gjyqit, por ai nuk heq dorė nga teoria e krimit.
- Enigmėn e parave tė pashfrytėzuara personazhi e ndjen se as nėna, as motra, askush nga njerėzit e ndershėm, nuk do tė pajtohej qė problemet e veta jetėsore ti zgjedhė mė paratė e plaēkitura nga e vrara.

- Sonja pyet e tmerruar: “Ato tė holla qė ia dhatė Katerini Ivanovnės, mos janė nga ato tė holla tė fituara me anė tė krimit. ”Jo Sonja, kėto tė holla nuk ishin prej atyre parave, qetėsohu”.
- Njeriu i ndershėm ka nevoj pėr njė bindje dhe ndjenjė se ēdo gjė ėshtė realizuar pastėr.

Nga kjo vepėr letrare kuptova se skllavėria nuk gjendet vetėm nė raftet e pluhėrosura tė historisė, kjo po ndodh edhe sot nė kėtė kohė, servili nė cilin do kontekst kohor qoftė ai, ėshtė njė lloj skllavi, ndoshta ky njeri i kthyer nė kukull, i ka borxh liderit tė tij, se e ka punėsuar nė ndonjė nga ministrit, se i ka dhėnė mbase ndonjė tender, se i ka dhėnė ndonjė diplom a mirnjohje false, a kushedi ēfarė?!

Pėr ta shprehur mė ndryshe, kėta janė skllevėrit e vėrtetė. Kėta janė njerėz tė skllavėruar e tė shantazhuar, kjo skllavėri atyre u rėndon nė kurriz, kjo skllavėri e pėlqyer nga ana e tyre, e kėta skllevėr nuk marrin veshė ēka do me thėnė liri, por pėrkundrazi ndjejnė njė fare urrejtje pėr mbrojtėsit dhe kėrkuesit e lirisė, kėshtu kėta skllevėr budallenjė ushqejnė njėfarė respekti pėr liderin e tyre oligarkė qė tashmė ėshtė bėrė ekspert i pėrdorimit tė dhunės dhe prangave zingjirore.
Kjo ėshtė njė zakon i pėlqyer prej tyre dhe kėtė skllavėrim e mbajnė nė kurriz e durojnė me gėzim. Veēanėrisht ata qė janė lindur skllav!

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Avdi Ibrahimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 442 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi