Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Pse Jahjaga nuk e mbrojti vetėn si Presidente dhe Kosovėn nga kritikat shpifėse dhe ofenduese tė Nikoliqit?!
Publikuar më 10 qershor, 2015 nė orėn 18:31 ( ) Prof. Dr. Mehdi Hyseni | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Barometri diplomatik

*** Shkurt e shqip, do tė duhej t’i thuhej ultranacionalistit fashist, vojvodės sė Sheshelit, presidentit aktual tė Serbisė, Tomislav Nikoliq, se vetė prania ime kėtu, sė bashku me presidentėt e tjerė tė Ballkanit provon tė vėrtetėn ligjore, kushtetuese kombėtare dhe ndėrkombėtare se Kosova ėshtė shtet i pavarur dhe sovran, dhe se unė vetė, Atifete Jahjaga jam Presidentja e kėtij shteti tė pavarur tė Kosovės. – E, ti Nikoliq, mund tė flasėsh vetėm nė emėr tė Serbisė, jo tė Kosovės, sepse unė jam ajo Presidente qė kam tė drejtė dhe pėr detyrė ta mbroj dhe ta pėrfaqėsoj Kosovėn. Prandaj, -Nikoliq, kritikat tuaja shpifėse janė tė zeza, tė papranueshme dhe anticivilizuese, edhe pėr mua, edhe pėr Kosovėn e pavarur.

*** Abraham Lincoln: “Those who deny freedom to others, deserve it not for themselves".

Kėtė vlerėsim aksiomatik tė ish-Presidentit tė lartėnderuar historik tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Abraham Lincoln, duhet ta mbajnė parasysh, jo vetėm presidenti aktual i Serbisė, Tomislav Nikoliq, kryeministri i qeverisė serbe, Alaeksandar Vuēiq, nėnkryeministri dhe ministri i Jashtėm, Ivica Daēiq (si qeveria, ashtu edhe parlamenti serb), por edhe Akademia dhe Kisha Ortodokse Serbe me nė krye mitropolitin e saj, Irinej, sepse tė gjithė kėta sė bashku me ultrancionalistėt e tjerė serbomėdhenj, botėrisht nuk po e njohin lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės shqiptare. –E nė anėn tjetėr, qe tri vite zhvillojnė dialog me pėrfaqėsuesit e lartė tė qeverisė sė Kosovės nė Bruksel (2013), PSE ky dialog, kur Serbia nuk e njeh Kosovėn?!


Vetėm kur ta kuptojnė dhe ta zbatojnė drejt nė teori dhe nė praktikė kėtė thėnie tė artė vlerore tė ish-Presidentit tė lavdishėm Abraham Lincoln, atėherė serbėt dhe Serbia mund tė llogarisin nė krijimin dhe nė normalizimin e marrėdhėnieve tė mira dhe miqėsore, jo vetėm shqiptarėt, por me tė gjithė popujt e tjerė fqinj tė Ballkanit.

Ndryshe, duke ua mohuar lirinė tė tjerėve, pikėsėpari shqiptarėve, Serbia kurrė nuk do tė ketė marrėdhėnie tė mira me shqiptarėt, as kurrė, nuk do tė jetė faktor paqeje, sigurie dhe qėndrueshmėrie nė rajon, pavarėsisht nga premtimet boshe, gėnjeshtrat, mashtrimet, spekulimet dhe simulimet e pėrfqėsueve zyrtarė tė qeverisė, tė kuvendit dhe tė presidencės sė Serbisė, se gjoja “jetėsisht janė tė interesuar”, qė tė mbretėrojė bashkėpunimi, paqja dhe siguria nė Ballkan, e nė anėn tjetėr, duke u shėrbyer me kėrcėnimin e politikės sė forcės dhe me ofendime sikurse presidenti Nikoliq nė samitin “Bėrdo-Brioni” tė presindetėve rajonalė ballkanikė, bėrė nė Budvė tė Malit tė Zi, mė 8 qershor 2015, pohojnė se kurrė nuk do ta njohin Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran ( tė cilin, tanimė e kanė njohur 109 shtete tė OKB-sė), por e quajnė “Serbi”.

Kjo politikė destruktive me primesa kolonialiste dhe neokolonialiste, krejtėsisht antiligjore, antrihumane, anticivilizuese dhe antievropiane e Serbisė, duke mohuar lirinė shqiptarėve dhe Kosovės, kurrnjėherė, nuk do tė jetė nė pėrputhje me standardet dhe me vlerat e Evropės sė sotme tė integruar dhe demokratike. Por, do tė jetė “njė sorrė e zezė” ndjellakqe edhe pėr fatin e Ballkanit, edhe pėr fatin e Evropės.

Presidenti Nikoliq ofendoi keq Kosovėn dhe Jahjagėn, se kinėse “Kosova nuk ėshtė kurrfarė shteti dhe se Atifete Jahjaga nuk ėshtė kurrfarė presidenteje e Kosovės”!

Mirėpo, ndaj kėtij rasti ofendues, provokues anticivilizues dhe antievropian tė Nikoliqit, mungoi pėrgjigjja reaguese nga Jahjaga dhe nga Nishani, tė cilėt, nė vend se t’i pėrgėnjeshtronin ashpėr dhe me argumente akuzat dhe shpifjet e Nikoliqit, ata i kishin futur “veshėt nė lesh”, nuk patėn kurrfarė pėrgjigjeje pėrgėnjeshtruese ndaj presidentit ultranacionalist tė Serbisė, Tomislav Nikoliq!?

Pse kjo heshtje ndaj ofenduesit primitiv Nikoliq?!

Nėse presidenit Nikoliqi ėshtė primitiv, ultranaconalist dhe anti-evropian, kjo assesi nuk do tė thotė, qė kritikat e tij ofenduese antishqiptare dhe anti-shtetėrore tė Kosovės sė pavarur, tė heshtėn, pėrkatėsisht tė ngelin pa asnjė pėrgjigjeje nga ana e Presidentes sė Kosovės, Atifete Jahjaga, sepse kėsaj i janė thėnė publikisht nė praninė e tė presidentėve tė Ballkanit.

-Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga pati shansin historik, qė nė praninė e tė gjithė pjesėmarrėsėve tė Samitit “Bėrdo-Brioni” nė Budvė, ku mirrte pjesė, edhe pėrfaqėsuesi special i BE-sė, presidenti i Austrisė, Heinz Fischer, ta pėrgėnjeshtronte kritikėn ofednuese tė presidenit serb Tomislav Nikoliq, drejtuar asaj : “Kosova nuk ėshtė shtet dhe, ti mos u shtir se gjoja po udhėheq njė shtet tė vogėl, qė nuk ėshtė shtet, dhe kurrė nuk do tė jetė I tillė”( http://botasot.info/lajme/414476/nikoliq-ofendoi-jahjagen-ti-nuk-je-kryetare-shteti/).

Menjėherė “flakė pėr flakė”, Presidentja Jahjaga, do tė duhej t’i replikonte ēetnikut ultranaconalist fashist-presidentit tė Serbisė, Nikoliq, se kėto kritika tuaja subjektive dhe kėto sjellje primitive ofenduese tuajat, tė adresuara nė emrin tim personal ( se gjoja unė sipas teje, nuk pėrfaqėsoj dhe nuk prezetoj Kosovėn si Presidente, dhe se Kosova nuk ėshtė shtet) edhe tė Kosovės, janė tė papranueshme, edhe pėr mua si Presidente e shtetit tė pavarur dhe sovran tė Kosovės, edhe pėr shtetin de fakto dhe de jure tė Kosovės, tė cilin deri tani e kanė njohur 109 shtete tė OKB-sė, si dhe de fakto dhe de jure, e ka njohur edhe Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė nė Hagė, mė 22 korrik 2010, duke vlerėsuar se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė plotėsisht e ligjshme dhe nė pėrputhje tė plotė me parimet dhe me normat e sė drejtės ndėrkombėtare, e ēfarė ėndėrron ti Nikoliq, ėshtė problem juaj personal privat, qė nuk ka tė bėjė fare me tė vėrtetėn dhe me realitetin e krijuar nė Kosovė.

Gjithashtu, nė kėtė ton, do tė duhej tė reagonte, edhe Presidenti i Shqipėrisė ,Bujar Nishani, duke i hudhur poshtė kritikat ofenduese primitive dhe anticivilizuese tė presidentit tė Serbisė, Tomislav Nikoliq, tė drejtuara kundėr presidents sė Kosovės, Jahjaga dhe kundėr kontestimit dhe mohimit tė Republikės sė pavarur dhe sovrfane tė Kosovės.

Ky ishte rasti mė oportun, qė Nikoliqi tė demaskohej botėrisht nė atė tryezė diplomatike tė kryeliderėve tė vendeve ballkanike nė samitin “Bėrdo-Brioni” tė Budvės, bėrėmė 8 qershor 2015, jo tė “gėlltitesdhin” nė heshtje ato shpifje dhe akuza primitive tė paqėndrueshme tė ultranacionalistit(vojvodės) Tomislav Nikoliq.

-“Nuka ka faj” ky farė ultranacionalisti fashist-vojvodė i Sheshelit, por ata qė e kanė votuar dhe, ata faktorė evropianė, qė kanė lejuar atė, tė dalė nė skenėn politike zyrtare shtetėrore tė Serbisė (madje si president).

Sė kėndejmi, fajin mė tė madh e kanė pushtetarėt-drejtues tė shtetit tė Kosovės, qė kanė pranuar tė hyjnė nė dialog (nė “njė thes” me kėta ēetniko-fashistė tė pariparueshėm dhe tė pandėshkuar nga Tribunali I Hagės) para se Beogradi zyrtar, ta njihte de fakto dhe de jure Republikėn e Kosovės (shkurt 17, 2008).

Nuk ka asnjė dyshim se ky gabim fatal politik, diplomatik, kombėtar dhe shtetėror, bėri qė politika dhe diplomacia e Serbisė, tė hapė njė “kaptinė tė re” dialogimi me Prishtinėn zyrtare, kinėse nė emėr tė “normalizimit tė marrėdhėnieve midis Kosovės dhe Serbisė”, e qė nė fakt pas kėtij “normalizimi” fshihet lufta dhe pėrpjkejet e Beogradit, qė tė “revidojnė” statusin politik tė shtetit tė ri tė pavarur tė Kosovės.

Kėtė e dėshmoi edhe akuza ofenduese e presidentit Nikoliq nė samitin e theksuar tė homologėve tė tij nė Budvė, se “Kosova nuk ėshtė kurrfarė shteti, dhe se presidentja Atifete Jahjaga nuk e pėrfaqėson atė, por vetėm se hiqet si president…” !?

Pikėrisht, pėr shkak tė politikės dhe tė diplomacisė fatale tė qeverisė tė tė parlamentit dhe tė presidencės sė Kosovės me nė krye titullarėt e saj, Thaēi…etj. ( tė hyrjes sė parakohshme nė negociata me Serbinė, pa e njohur Kosovėn si shtet sovran), bėri qė Beogradi sė bashku me partnerėt e tij evropianė, ta iniconte themelimin e Gjykatės Speciale pėr Kosovėn. Ky ėshtė “fryti” i parė konkret i Marrėveshjes sė Brukselit Thaēi-Daēiq (19 prill 2013).

Formimi i Gjykatės Speciale, ėshtė vetėm fillimi I “gjunjėzimit” pėrpara Serbisė, ndėrsa, ēfarė kompromisi politik, do tė sdjellė epilogu i Marrėveshjes sė Brukselit(2013), atė do ta shohim, pas nėnshkrirmit tė saj. Mirpo, e vėrteta, qė tani, mund tė parashikohet, se arritja e kėsaj Marrėveshjeje, nuk do tė jetė nė favorin e pėrligjjes sė Kosovės sė pavarur dhe sovrane, por nė interesin e politikės neokolonialiste tė Serbisė.

Duhet ta kemi tė qartė dhe tė jemi realistė se derisa Serbia nuk e njeh Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran, nė Ballkan, nuk do tė ketė kurrfarė progresi pėrmbajtėsor tė stabilitetit, tė bashkėpunimit, tė mirėbesimit, tė sigurisė, tė paqes, tė forcimit tė ndėrsjellė, as kurrfarė intensifikimi nė kuptimin pozitiv tė pėrpjekjeve tė BE-sė pėr integrimin e tė gjitha vendeve tė “Ballkanit Perėndimor” nė radhat e saj, pavarėsisht nga nxitja dhe stimulimi i dialogut i gjithė rajonit me Bashkimin Evropian, frymėn e mbajtjes sė pėrvitshme tė “Samitit tė shefave tė shteteve tė Evropės Juglindore”, siē ishte edhe ky i fundit me nė krye mysafirin-Presidentin e Austrisė Heinz Fischer, , bėrė nė Budvė tė Malit tė Zi, mė 8 qershor 2015.

Sė fundi, tė gjithė ata faktorė politikė vendorė, ballkanikė, ervopianė dhe ndėrkombėtarė, nuk do tė duhej tė dakordoheshin, qė Serbia tė fitonte asnjė status nė kuadrin e BE-sė, pa e njohur paraprakisht Republikėn e Kosovės. Ky duhet tė jetė kushti kryesor , qė Serbia nolens volens , duhet ta pėrmubushė, nėse dėshiron tė aderojė nė BE si anėtare me tė drejta dhe me detyrime tė barabarta sikurse anėtarėt e tjerė ekistues tė Bashkimit Evropian. Ndryshe, jo, nė asnjė mėnyrė, sepse nuk i plotėson kushtet dhe standardet e BE-sė ngase ka probleme tė pazgjidhura territoriale me shtetet fqinje, siē ėshtė edhe Kosova.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Dr. Mehdi Hyseni
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 567 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi