Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Turp, dy shtete shqiptare, Isa Boletini rivarroset pa ceremoni ushtarake! Turp, papėrgjegjėsi kombėtare dhe shtetėrore!
Publikuar më 12 qershor, 2015 nė orėn 08:59 ( ) Prof. Dr. Mehdi Hyseni | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Barometri diplomatik

***Heronj janė ata shtetarė dhe liderė politikė shqiptarė, qė patėn guximin dhe krenarinė tė merrnin pjesė nė rivarrimin e Isa Boletinit, mė 10 qershor 2015 nė vendlindjen e tij nė Boletin tė Kosovės. Veprat flasin vetė, fjalėt i merr era si gjethin e harlisur.

Data 10 qershor 2015, do tė mbahet nė mend si datė e shėnuar historike pėr Kosovėn pėr kėto dy arsye kryesore:
E para, sepse pas njė shekulli, nė Boletin tė Mitrovicės u rikthye gjenerali dhe heroi gjithėkombėtar shqiptar Isa Boletini, kurse e dyta ėshtė turpi historik, kombėtar dhe shtetėror i rivarrosjes sė Isa Boletinit pa pėrcjellje dhe nderime ushtarake shtetėrore nga Tirana dhe nga Prishtina.
Kėtė turp dhe shėmti politike, nuk e ka merituar emri dhe vepra heroike kombėtare dhe shtetėrore e Isa Boletinit, sepser ai ua themeloi Shqipėrinė, kurse kėta vagabontėt dhe arrogantėt e papėregjegjshėm politikė, nuk e panė tė arsyeshme, qė atė ta rivarrosin me nderimet mė tė larta ushtarake shtetėrore.
– Ai pati guximin dhe trimėrinė, qė me luftė ta themelonte shtetin shqiptar, kurse kėta korrupcionistėt dhe tradhtarėt me dėmkė nė liri dhe nė paqe, u fshehen nė “birė tė miut”, nuk patėn kurajon, qė ta rivarrosnin Isa Boletinin nė truallin e tij tė shenjtė tė Shqipėrisė Etnike.

Kėtė akt tė turpshėm nga pushtetarėt e sotshėm tė instalauar nė Tiranė dhe nė Prishtinė, nuk e ka merituar pėr sė vdekuri, Isa Boletni, dora e djathtė e Ismail Qemalit, sepse ai sė bashku me luftėtarėt e tij trima, asnjėherė nuk e preu nė besė, as nuk e la vetėm vėllain e tij tė penės, patriotin dhe diplomatin mė tė shquar shqiptar, kryethemeluesiun e qeverisė sė parė tė Shqipėrisė Etnike, Isamil Qemali.

-Isa Boletini, kėtė e dėshmoi, edhe para 100 vitesh, kur mė 28 Nėntor 1912, me njė besė dhe nėn njė flamur tė pėrbashkėt kombėtar dhe shtetėror shqiptar, iu bashku Ismail Qemalit nė Vlorė, me rastin e shpalljes sė pavarsisė sė Shqipėrisė Etnike. Ajo ishte dita dhe fitorja mė madhore dhe mė kulmore pėr historinė e krijimit tė shtetit tė parė shqiptar nė Ballkan.

Pra, luftėat dhe kryengritjet e pareshtura shumėvejēare kombėtare patriotike, si dhe meritat e gjeneralit Isa Boletini, ishin ato qė, sot (nė dekadėn e dytė tė shekullit 21) tė kemi kėtė Shqipėri tė lirė dhe tė pavarur.

Prandaj, nuk ka asnjė dilemė se, gjenerali i famshėm Isa Boletini pėr formimin e shtetit tė parė kombėtar shqiptar (28.XI.1912) ka meritat e veēanta luftarake, kombėtare, shtetėrore dhe patriotike pėr Shqipėrinė, ashtu sikurse gjenerali dhe presidenti i famshėm historik i lavdishėm Xhorxh Uasdhington pėr Amerikėn.

Mirėpo, pėr habi tė gjithė kombit shqiptar, pas 100 vitesh, pėr sė vdekuri, Isa Boletini u tradhtua nga pasardhėsit e tij- pushtetarėt e sotshėm shqiptarė , qė drejtojnė Shqipėrinė dhe Kosovėn, sepse nuk patėn vullnetin, as guximin e qytetarit si patriotė dhe demokratė, qė Xhorxh Uashingtonin shqiptar tė Shqipėrisė Etnike, ta pėrcillnin dhe ta rivarrosnin me nderimet mė tė larta ushtarake dhe shtetėrore. Kjo, do tė duhej tė ishte pėrshėndetja lamtumirėse e fundit me Isa Boletinin nė fshatin e vendlindjes sė tij nė Boletin, ku tė gjithė shqiptarėt anembanė botės, me mendje e zemėr dhe me dashuri, do ta mbėshtetnin njė akt tė tillė nė shenjė nderimi dhe mirėnjohjeje emrit dhe veprės historike, luftarake, patriotike, kombėtare dhe shtetėrore tė Isa Boletinit.

Z. Bujar Nishani dha provomin e pjekurisė si patriot dhe si President i merituar i Shqipėrisė!

Nuk ka asnjė dyshim se pjesėmarrja e Presidentit Nishani nė rivarrimin e Isa Boletinit nė Boletin tė Kosovės (10 qershor 2015) provoi trimėrinė, humanizmin, etikėn, pėrgjegjėsinė dhe oblgimin e tij si burrė shteti i vėrtetė dhe i merituar, i lidhur me mendje, me zemėr dhe me vepėr konkrete me dashurinė e traditės historike dhe me vlerat sublime kombėtare shqiptare, siē ėshtė Isa Boletini.

-Presidenti i Shqipėrisė Bujar Nishani me pjesėmarrjen dhe me nderimin qė i bėri Isa Boletnit me rastin e rivarrimit tė tij nė Boletin, mė 1o qershor 2015, vėrtet dėshmoi kualitetet e tij tė larta, edhe si burrė shteti, edhe si patriot, edhe si personalitet me ndėrgjegje tė lartė, me pėrgjegjėsi, me integritet dhe me dinjitet njerėzor, kombėtar, shtetėror dhe atdhetar shqiptar. – I lumtė pėr guximin, krenarinė, patriotizimin, vendosmėrinė dhe dashurinė mėmėdhetare, qė dėshmoi para gjithė botės sė civilizuar, se pėrkujtimi, pėrkulja dhe nderimi, qė i bėri gjeneralit hero gjithėkombėtar shqiptar, Isa Boletinit, njėrit nga themeluesit kryesor tė qeverisė sė parė shqiptare tė Shqipėrisė Etnike (28 Nėntor 1912) nė Vlorėn heroike, ėshtė borxh, pėrgjegjėsi dhe obligim edhe kombėtar, edhe shtetėror, jo vetėm pėr Presidentin Nishani, por edhe pėr tė gjithė shtetarėt dhe pėrfaqėsuesit e tjerė tė qeverisė, tė kuvendit, tė presidencės sė Kosovės dhe tė Shqipėrisė.

Ndėrkaq, pėr turpin mė tė madh, Atifete Jahjaga si Presidente e Kosovės, nuk e kaloi “provimin e diplomės” si udhėheqėse e merituar e Kosovės ngase nuk pati guximin, as leverdinė politike e as nuk shfaqi ndjenjėn kombėtare dhe patriotike, qė t’i bashkohej homologut tė saj nga Shqipėria, Presidentit Bujar Nishani, i cili nga Tirana sė bashku me kryebashkiakun Lulzim Basha kishin ardhur pėr t’ia bėrė nderimin e fundit Isa Boletinit, me rastin e rivarrimit tė eshtrave tė tij nė fshatin Boletin tė Shalė Bajgorės.

Paraprakisht (mė 8 qershor 2015) nė Samitin “Bėrdo-Brioni” tė shefave tė shteteve ballkanike, bėrė nė Budvė tė Malit tė Zi, ku mirrte pjesė, edhe presidentja e Kosovės, Atifete Jahajaga, nuk mori guximin, as nuk gjeti arsye, qė t’i replikonte ultranaconalistit-presidentit serb, Tomislav Nikoliq pėr shpifjet dhe fyerjet qė ia bėri asaj si presidente dhe Kosovės si shtet, duke ua mohuar statusin ekzistues tė tyre politiko-juridik kushtetues kombėtar dhe ndėrkombėtar.

Ky ėshtė njė gabim i pajusitifikueshėm si nė sfondin kombėtar, ashtu edhe nė atė shtetėror, sepse roli dhe misioni i presidentit tė njė shteti, nuk ėshtė vetėm pėr dreka dhe pėr darka solemne dhe pėr “ekskursione” jashtė vendit, pa kurrfarė leverdie ndaj shtetit, por si pėrfaqėsues mban pėrgjegjėsi pėr mbrojtjen e interesave vitale tė vendit.

Njeriu i mirė dhe trim, njihet nė ditė vėshtirė, ka thėnė Skėnderbeu!

Kėto tipare njerėzore-fije tė ndjesisė dhe dashurisė ndaj kombit, po ashtu, sikurse Presidenti Nishani dhe Lulzim Basha, i dėshmuan edhe Isa Mustafa, Kadri Veseli dhe Agim Bahtiri, se janė tė gatshėm tė sakrifikojnė dhe tė dėshmoinė para botės pėr vlerat kombėtare dhe shtetėrore, qė kanė tė bėjnė me lirinė, me pavarėsinė, me drejtėsinė dhe me mirėqenien e popullit dhe tė shtetit kombėtar shqiptar tė Isa Boletinit dhe tė Ismail Qemalit (28.XI.1912).

Ia vlen tė theksojmė se, asnjėri prej kėtyre shtetarėve tė Republikės sė Kosovės, nuk u tremb nga kėrcėnimet dhe nga shantazhet e ndryshme paralajmėruse politiko-propagandistike tė Serbisė dhe tė mbėshtetėsve tė saj, qė tė mos merrnin pjesė nė organizimin dhe nė pėrcjelljen e rivarrimit tė eshtrave tė gjeneralit hero Isa Boletni nė vendlindjen e tij.

Si kryeministri Mustafa, kryekuvendari Veseli, ashtu edhe kryebashkiaku i Mitrovicės Agim Bahtari (i cili u angazhua dhe bėri pėrpjekje tė shumta, qė Isa Boletni tė rivarrosej me nderime mė tė larta kombėtare dhe shtetėrore nė Boletin), fare nuk u frikėsuan nga ata qė, paraprakisht ua kishin bėrė “me gisht” se nė Boletin nuk guxon tė shkelė ushtria e Kosovės, as pushtetarėt e saj me rastin e rivarrimit tė Isa Boletinit, mė 10 qershor 2015.

Pėrkundrazi, kėta burra trima dhe urtė tė shtetit tė Kosovės, sė bashku krahpėrkarh me Presidentin e lartnderuar tė Shqipėrisė, Bujar Nishani dhe me kryebashkiakun e Tiranės, Lulzim Basha, morėn pjesė dhe me me fjalėt e tyre tė rastit e pėrkujtuan, duke ēmuar lart figurėn madhėshtore historike dhe patriotike gjithėkombėtare shqiptare tė gjeneralit Isa Boletini me rastin e rivarrimit tė tij nė vendlindjen e dashur Boletin tė Mitrovicės sė Kosovės.

Turp, qė Isa Boletini, heroi gjithėkombėtar shqiptar, i cili sė bashku me Ismail Qemalin formoi shtetin e parė modern shqiptar-Shqipėrinė Etnike (28 Nėntor 1912) , tė mos rivarrosej me nderimet mė tė larta kombėtare dhe shtetėrore sipas protokollit ceremonial shtetėror nga Garda Ushtarake e Ushtrisė sė Republikės sė Shqipėrisė, kur dihet se historikisht, etnikisht dhe territorialisht, Kosova ėshtė e Shqipėrisė, jo e Serbisė, as pronė private e Atifete Jahjagės, as e Hashim Thaēit dhe, as e Edi Ramės, tė cilėt nuk e “luajtėn prapanicėn” nga kolltuku i tyre qė, sipas detyrės, tė merrnin pjesė nė rivarrimin e Isa Boletinit nė Boletin, mė 10 qershor 2015, ku ishin tė pranishėm heronjtė e kohės sonė : Presidenti Bujar Nishani, kryebashkiaku i Tiranės, Lulzim Basha, kryeministri i qeverisė sė Kosovės, Isa Mustafa, kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli dhe kryebashkiaku i Mitrovicės, Agim Bahtiri.

Pra, bashkatdhetarė tė nderuar, votoni dhe zgjedhni kėta heronj tė dėshmuar, jo ata qė po iu gėnjenė, po iu mashtrojnė, po iu varfėrfojnė, duke iu lėnė pa kafshatėn e gojės dhe tė pastrehė si nė atdhe, ashtu edhe nėpėr vendet e ndryshme tė botės.- Mos i votoni ata, qė nuk kanė guxim, as dhembje, t'iu vizitiojnė, edhe nė rastin e varrimit tė heronjve kombėtarė, siē ndodhi me rastin e Isa Boletinit, mė 10 qershor 2015, sepse ata pėr karriget dhe pushtetin despotik, nepotist dhe oligrakik tė tyre, janė ndarė nga populli, ata duan miliona e miliarda, jo heronj kombėtarė as nė paqe e as nė luftė, sepse ata nuk do t'i kishin duruar plaēkitjet dhe tradhtitė, qė po ia bėjnė popullit (1990-2015).

Nė kėt rast, tė gjithė kėta i quaj heronj tė kėsaj kohe nė paqe, sepse nuk pranuan tė vetėviktimizohen, dhe tė bijnė pre e diktatit dhe e ultimatumeve tė koniunkturave tė ndyra kėrcėnuese politike, propagandistike dhe diplomatike antishqiptare, tė komanduara dhe tė ndėrsyera nga ndėrhyrja e vazhdueshme e Serbisė nė punė tė brendshme tė Republikės sė Kosovės, me qėllim qė t’i pėrēajnė shqiptarėt, edhe mbi bazėn kombėtare (duke ua futur si pykė shqyese, edhe tė ashtuquajturin “komb kosovar”), ashtu edhe mbi atė territoriale dhe shtetėrore.

Turp, deri kur kėshtu tė pėēarė, tė armiqėsuar, tė kėrcėnuar, tė viktimizuar, tė mashtruar, tė shantazhuar, tė varur dhe tė kushtėzuar nga Serbia, e cila, sė bashku me eksponentėt mbėshtetės tė saj, edhe nė liri, po pėrzihet nė ēėshtje e brendshme tė Kosovės dhe tė Shqipėrisė, duke na i mohuar heronjtė tanė kombėtarė dhe, duke ushtruar trysni pėrmes faktorėve ndryshėm evropianė, qė ne t’i harrojmė dhe t’i vlerat tona historike kombėtare dhe shtetėrore, siē ėshtė Isa Boletini, rivarrimi i tė cilit u bė pa pėrcjellje ushtarake tė shtetit Kosovės dhe tė Shqipėrisė.

Ndryshe nga Kosova, duke qenė se Shqipėria ėshtė anėtare e NATO-s, qeveria shqiptare me nė krye Edi Ramėn, do tė duhej tė konsultohej me krerėt e NATO-s dhe tė qarqeve diplomatike tė Amerikės nė Tiranė, qė tė mirrte pėlqimin prej tyre, qė tė dėrgonte garden ushtarake tė saj pėr rivarrimin e eshtėrvae tė Isa Boletinit, sepse ai ishte personalitet historik, kombėtar dhe shtetėror, i cili sė bashku me Ismail Qemalin hodhi themelet e Qeverisė sė Parė tė Shqipėrisė Etnike.

Sipas tė gjitha gjasėve, po tė ishte kėrkuar njė pėlqim i tillė nga NATO-ja dhe nga SHBA-ja, nuk do tė kishte ndodhur qė rivarrimi i Isa Boletinit, tė bėhej pa organzimin e protokollit shtetėror tė Tiranės, pavarėsisht nga shantazhet, nga kėrcėnimet, nga krrokatjet dhe nga pėrzierja e Beogradit zyrtar nė punėt e brendshme tė Kosovės, madje, duke diktuar se, ku duhet tė varrosen shqiptarėt brenda territorit tė Kosovės sė Shqipėrisė Etnike!

Njė pėrzierje e tillė e Serbisė nė ēėshtje tė brendshme tė Kosovės, ėshtė absurd, e paprnaueshme dhe e patolerushme, kur dihet se Kosova nuk ėshtė mė plaēkė koloniale e Serbisė , por shtet pavarur dhe sovran, qė nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me Serbinė kolonialiste dhe gjenocidale (1912-1999).

Pėr mė tepėr, njė pėrzierje e tillė e Serbisė nė punė tė brendshme tė Kosovės, ėshtė e dėnueshme, edhe me Kartėn e Kombeve tė Bashkuara, si dhe me parimet e normat e sė drejtės ndėrkombėtare.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Dr. Mehdi Hyseni
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 45 vizitorë
Lexuar: 865 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Referendum, duam ribashkim gjithėkombėtar
E premtė, 26 janar 2018 - 00:37
Barometri diplomatik *** Akademik Mark Krasniqi: “ Krijimi i Shqipėrisė etnike, do tė ishte zgjidhja mė e drejtė e problemit kolonial tė popullit shqip...
Flakėkashtizmi i protestave tek ne
E premtė, 26 janar 2018 - 00:33
E ē’nuk ėshtė thėnė e po thuhet pėr protestėn e pritėshme tė 27 janarit: se do tė bėhet nami, do t’i tregohet vendi kryeministrit aktual dhe Shqipėria do t...
Nuk mbahet njė minutė heshtje pėr nazistėt qė...
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:06
Serbi, Pozharevac, Burgu «Zabela» Maj 1985 Pėr ēdo pėrvjetor tė vdekjes sė satrapit Josip Broz Tito organizohej rituali i mbajtjes sė njė minutė heshtj...
KU ĖSHTĖ SOT DIASPORA...?!
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:01
ĒKA U BĖ ME DIASPORĖN E PAS LUFTĖS SĖ VITIT 2000?!...KU ĖSHTĖ AJO DIASPORA REVOLUCIONARE, KU JANĖ GJITHĖ ATA BASHKATDHETARĖ, QĖ AQ SHUMĖ E DESHĖN VENDLINDJ...
PSE NE SHQIPTARET JEMI INDIFERENT NĖ RAPORT M...
E merkurė, 24 janar 2018 - 13:58
Pse ne shqiptarėt kemi qenė dhe vazhdojmė tė jemi indiferent ''tė shkomtarizuar'' nuk reagojmė protestojmė kundėr mbjelljes betonizimit bunkerizimit kolon...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi