Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Pentagrame shpirtėrore me ngjyra ylberi qiellore
Publikuar më 13 qershor, 2015 nė orėn 16:49 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Esse

Do vijė njė ditė kur ti do flasėsh, por e do prekėsh ngjyrat e ylberit deri nė skutat e shpirtit tėnd. E pse jo!? Mos u ēudit! E vėrteta egziston. Ajo ndodhet midis nesh. – Pse udhėton me heshtjen tėnde drejt hapsirės qiellore, e diēka kėrkon atje nėpėr kozmos tė fshehtat e shpirtit …! Thuaj jo, po deshe! E,pra rreth teje qėndron vala magnetike, dhe tė ka pushtuar qėnien tėnde nė ēdo qelizė, ashtu si ngjyrat e ylberit. Kjo s’ėshtė ēudia e vetvetes, ajo rrjedh nė shpirtin tonė me gjithė bukurinė e forcėn e ngjyrave qiellore, pastaj dalngadalė e njė e nga njė, ato ngjyra tė ylberit shtrohen si njė qylim nė trupin tonė; na japin oksigjenin e jetės sonė.

Pastaj , instikti i ngjyrave tė ylberit i shtyn nė vena gjaku e do qėndrojnė fushės shpirtėrore mbushur me petalet e luleve tė globit, ku merr jetė jeta jonė. Sa bukur ylberi nė qiell! Sa margaritarė ngyrash nė shpirtin tonė njerėzor! Bota, kjo lozanjare qė ka frymarrje, jep gjallesa tė shumėllojshme, por edhe unė jam pjesė e kėsaj bote tė madhe, ku lind gėzime, dhe…,te vdekja, prapė lind jeta si mė parė me gjithė ngjyrat e ylberit nė kozmos!? Kushdo e ndjen kėtė ngjyrim ngjyrash, tė cilat tek ne ky gravitet kozmik jep shtysat e dimisioneve jetėsore jetės sonė.
Ne jemi thėrrmija tė vogėla, sa edhe tė padukshme ndaj kėsaj bote tė madhe,dhe do vijė ajo ditė si re qiellore e cila shkėlqen e jep shtatė ngjyra qė ne i quajmė mgjyra tė ylberit; ku do ndriēojnė shpirtin tonė, do japin dritė, do japin ėmbėlsi, do buzėqeshin gėzimet tona. Ato do tė ndalin e takojnė mua, ty, tė gjithėve do na pėrqafojnė me urimin e emėruesit tonė tė pėrbashkėt: Jetė!
Tek ylberi e rreth tij janė kujtimet tona, janė ėndrrat jetėdhėnse, aty qėndron e dieshmja, e sotmja, por edhe stolia e sė nesėrmes zbukuruar me ngjyrat e ylberit qiellor. Falė Zotit, atje gjen ngrohtėsi e qetėsi shpirti ynė!
Vrapoj drejtė liqenit shpirtėror me varkėn e ngjyrosur tė dritės sė ylberit, e cila ecėn duke lundruar hapsirės sė shpirtit nė pafundėsinė e jetės. Unė ndal pak ēaste, dhe pėrqafohem me iluzionet e humbura tė dallgėve hapsionore, e mė thėrret ndjenja e shpirtit, e dėgjoj zėrin e ngjyrave atje nė qiell qė ėshtė i pėrzierė me kėngėn e lejlekėve qė shtegėtojnė nga njė kontinent tek njė tjetėr. Me vete ata marrin edhe ngjyrat e ylberit,por ngjyrat e shpirtit tim s’mund t’i marrin dot e t’i shtegėtojnė, sepse ato kanė rrėnjėt nė vendin tim,aty nga kam lindur me ato ngjyra e thėrrmija dheu tė pavdekshme.
Kush tha se dashuritė e vėrteta fluturojnė s’bashku me fluturimin e ngjyrave tė ylberit!? Jo, ato kanė ngjyrat e aromėn e luleve, kristalet e bardha tė borės, kėngėn e bilbilave, oshėtimėn e burimeve, por edhe shtatė ngjyrat e ylberit tė qiellit. Tek unė, ato ngjyra janė skalitur me daltėn e dashurisė sė shpirtit, prandaj edhe qėndron statuja mė e bukur nė botė, sepse janė derdhur ngjyrat e ylberit e qė vezullojnė drejtė pėrjetėsisė. i pashė atė ditė vizimet e atij ylberi atje lart nė qiell. Vetja m’u duk sikur edhe unė isha aty tek ato ngjyra, e s’bashku me ato vallzoja vallen e jetės sime! Vrepoj, e prap vrapoj pėr t’i ‘’puthur’’ ato ngjyra magjepse! Zgjata duartė drejt ngjyrave tė ylberit pėr t’i prekur, pėr t’i pėrqafuar, pėr t’u thėnė: ‘’Edhe unė do vij me ju!”. Por…ato ngjyra tė ylberit nuk mund t’i prekja dot me duar, i zgjta , e prap i zgjta drejt qiellit,por……! Ato ngjyra kishin lėnė gjurmėt e ngjyrave thellė nė shpirtin tim. Atėherė kuptova s’e bota qėnka plot mistere, ajo paska helm e ėmbėlsi si hoje mjalti. Prandaj, ajo duhet jetuar qė gonxhja tė ēeli vetėm frutat e ėmbla jetėsore. Shpirti jonė duhet tė kėndojė, tė na buzėqesh me vlagun e shpirtit, me ato ngjyra tė argjenta ylberi qiellor. Vetėm zoti na gjykon, si pėr mirė, ashtu edhe na largon tė keqen e shpirtit tonė. Ndalo pak ēaste e vėshtro ylberin e ngjyrave atje lart nė qiell! Medito, o njeri i mirė! …Dhe vjen dita tė flasėsh, tė lundrosh me yjet e ngjyrat e ylberit, t’i flasėsh ndjenjės, tė buzėqeshėsh , tė vallėzosh e tė prekėsh ngjyrat e shpirtit qiellor. Frakuencat e valėve tė shpirtit, gatuen me ngjyrėn e kuqe tė ylberit e me gjakun e trupit tonė. Kam shumė pėr tė thėnė. Ato s’kanė fund, por udhėtojnė nė infinit…… Sytė e mi takojnė ngjyrat e ylberit qė janė atje nė qiell, kurse pentagrami i shpirtit tim ėshtė i ngjyrosur me dashurinė vezullimeve tė dritės sė ngjyrave tė jetės. Tek ylberi qiellor ‘’flenė’’ ėndrrat e mija. Atje janė stinėt e jetės sonė, atje ėshtė zėri im i ēiltėr, emocioni njerėzor.
Prandaj i them ngjyrave tė ylberit: ‘’Ejani ngjyrosni shpirtin tim, ejani tė kėndojmė e vallzojmė bashkė kėngėn e jetės!’’.

Xhevahir Cirongu

Durrės, 05. 06. 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 30 vizitorë
Lexuar: 435 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi