Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kėshillit Organizativ i Protestės “PROTESTOJ SHQIP”: Protesta ishte e suksesshme
Publikuar më 14 qershor, 2015 nė orėn 20:49 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kėshillit Organizativ i Protestės “PROTESTOJ SHQIP” e njofton opinionin se protesta e djeshme nėn moton “Protestoj shqip”, e organizuar nė Shkup, ka qenė e suksesshme dhe ka kaluar nė mėnyrėn mė tė qetė tė mundur. Protestuesit nga tė gjitha anėt e Maqedonisė janė tubuar nė orėn 17.00 nė parkun e Ēairit nė Shkup, e pastaj nė njė marsh tė pėrbashkėt, nėn brohoritmat “Liri, demokraci”, “Nuk duam BDI – duam drejtėsi”, “Merreni Alinė – e duam lirinė”, “Menduhin e japim – lirinė s’e japim” etj., janė drejtuar drejt Qeverisė sė Republikės sė Maqedonisė.

Pėrkundėr presioneve tė ndryshme nga pushteti, qė nga bllokimi medial, e deri nė pengimin e njerėzve pėr tė ardhur nė protestė, pėrsėri kėsaj proteste – sipas kalkulimeve tė sipėrfaqes sė mbuluar me njerėz – i janė bashkuar diku 13.000 shqiptarė.
Prezantimet nė skenė filluan me himnin kombėtar, duke i ngritur lart flamurėt kombėtarė dhe duke e mbuluar kėshtu gjithė sipėrfaqen kuq e zi.
Pas kėsaj vijuan fjalimet e anėtarėve tė Kėshillit Organizativ tė Protestės “PROTESTOJ SHQIP”. Me kėtė rast fjalime rasti patėn Skender Rexhepi, pėrgjegjės pėr organizimin e protestės, Nexhat Bexheti, kryetar i PPD-sė, Hisni Shaqiri, kryetar i FRD-sė, Qemal Krosi, pėrfaqėsues i shoqatave joqeveritare, Firdevse Sulejmani, pėrfaqėsuese e nėnave shqiptare, Shaban Limani nga familjarėt e dėnuarve tė Sopotit, Bedri Ajdari nga familjarėt e tė dėnuarve nė rastin “Monstra” dhe nė fund Afrim Gashi nga Lėvizja BESA.
Nė mesin e kėtyre prezantimeve ishte edhe deklarata e protestės, e lexuar nga Abdush Demiri, e cila i kishte disa kėrkesa, ndėr to:
- dorėheqja e qeverisė antishqiptare, tė inkriminuar dhe tė korruptuar Gruevski & Ahmeti;
- njė marrėveshje e re pėr Maqedoninė, qė do ta pėrkufizojė Maqedoninė si shtet konsensual tė shqiptarėve dhe maqedonasve; dhe
- zbardhja e tė vėrtetave shqiptare nė Maqedoni.

Nė kėtė mėnyrė, nė kėtė kohė krize pėr Maqedoninė, u dėgjua edhe zėri shqiptar dhe kėrkesat e tyre pėr zgjidhjen e saj.

Protesta pėrfundoi nė orėn 19.30, ndėrsa protestuesit u shpėrndanė nė mėnyrė tė qetė. Sipas njoftimeve tė organeve tė rendit, gjatė protestės nuk ėshtė shėnuar asnjė incident, ndėrsa meritorė pėr kėtė janė edhe mė shumė se 200 tė rinj qė u angazhuan vullnetarisht pėr mbajtjen e rendit.
E veēanta e protestės ishte se nė fund tė rinjtė pjesėmarrės nė protestė u ndihmuan punėtorėve tė Higjienės Komunale nė mbledhjen e shisheve tė plastikės, sepse gjatė protestės ėshtė shpėrndarė ujė falas pėr pjesėmarrėsit nė tė.
Organizatorėt e kėsaj proteste i falėnderojnė tė gjithė shqiptarėt e Maqedonisė qė iu bashkuan kėsaj proteste dhe qė protestuan nė mėnyrė dinjitoze, ndėrsa falėnderim tė veēantė u shpreh tė gjitha subjekteve politike tė vendit, organizatave joqeveritare nga Amerika, Evropa e Kosova e Shqipėria, si dhe personaliteteve tė ndryshme publike gjithandej, qė me mbėshtetjen e tyre u dolėn krah shqiptarėve tė Maqedonisė dhe kėrkesave tė tyre pėr liri, drejtėsi dhe barazi.

Kėshillit Organizativ i Protestės “PROTESTOJ SHQIP”

Shkup, 14.06.2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 30 vizitorë
Lexuar: 748 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi