Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
KUR NĖ FUNKSION TĖ “ARGUMENTEVE” PĖRDOREN SHPIFJET DHE SHARJET?
Publikuar më 16 qershor, 2015 nė orėn 14:44 ( ) Sami Islami | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
REAGIM

Pėrkitazi me reagimin e Tafil Durakut “Tellalli shqiptaro- titist tė internetit Sami Islami”!

Ėshtė e natyrshme, kudo, nė veprimtaritė shoqėrore, si nė art, shkencė etj., tė ketė njėfarė rivaliteti nė mes njerėzve, nė mes krijuesve… Kjo nė njėfarė mėnyre e nxitė krijimtarinė nė kuptimin pozitiv tė fjalės, po tė shkohet aq larg sa tė urrehen kolegėt, krijuesit e tjerė, kjo ėshtė diēka patetike, ėshtė diēka shizofrenike, qė s’ka tė bėjė asgjė mė me artin, me krijimtarinė! Por, kur kjo urrejtje shfaqet edhe ndaj njė publicisti (qė sipas Tafilit jam “pa emėr”, e qė gėzohem qė tash e tutje Tafili, le qė do tė ma mėsojė mirė emrin, por s’do t’ma harrojė kurrė!), i cili s’bėri asgjė tjetėr , pos qė e tha njė tė vėrtetė, kjo e kapėrcen ēdo normė morale e njerėzore! Ti z. Duraku do tė duhej tė kishe pasur pak mė shumė respekt pėr manifestimin nė pėrgjithėsi, pėr kolegėt tuaj, me tė cilėt, me gjasė edhe ke bashkėpunuar njė kohė shumė tė gjatė.

Tė them tė drejtėn unė kam pritur prej teje z. Duraku, tė mė falenderosh pėr shkrimin qė e kam bėrė, ose thjesht tė heshtėsh nė shenjė pranimi. Por jo, ti z. Duraku paske qenė “nxe” aq shumė sa shkrimi im ta paska humbur logjikėn!
Dua t’i them dy-tri fjalė, jo se e meriton tė humbas kohė me ty, po se e kam pėr obligim moral t’i tregoj opinionit publik tė nderuar se ēfarė llum “intelektuali” qenke! Edhe Tafil Duraku ta quajė veten “krijues”, “poet” , “intelektual”? Ky llum “intelektualiteti” mund tė ndodh vetėm nė Kosovė, ndoshta edhe nė Shqipėri. Po tė kishte shkruar dikush kėshtu si Tafil Duraku nė vendet Perėndimore, pėr shembull, ky njeri do tė shkonte nė gjyq, e prej gjyqi, ndoshta, edhe drejt nė burg! Por jo. Kosova tani ėshtė shtet demokratik. Dhe merre me mend se si e kupton ky njeri demokracinė! Pėr z. Duraku nė demokraci mund tė bėsh ēfarė tė duash, tė shkruash ēfarė tė duash, tė etiketosh ēfarė tė duash, tė fyejsh ēka tė duash dhe kė tė duash! Mund tė shpifėsh! Pse jo?!, Por jo pėr tė gjithė ama! Ishin dhe janė disa “tė fortė” qė Tafili as tash as pėrpara nuk ka guxuar t’i marrė nėpėr gojė. E di mirė z. Duraku kush janė ata! Njė nga ata ka qenė mu nė atė manifestim!
Unė, sa pėr ta sqaruar lexuesin e nderuar , mund tė them se kėsi “vlerėsimesh”, kuturu nuk mė ka rėnė tė dėgjoj e as tė lexoj kurrė deri sot. Tė flasėsh kuturu, me emocione, pa i logjikuar aspak fjalėt, kjo mund tė ndodh vetėm tek ndonjė “poet” a “krijues”, si z. Duraku, qė nuk ka lidhje me etikėn poetike, gazetareske apo publicistike! Ai mė etiketoi edhe mua si “titist” pa mė njohur fare!
Unė isha nė manifestimin e Pėrmetit. U kėnaqa me programin qė u dha, por kurrė s’ma kishte marrė mendja se nė atė manifestim tė jetė i fuar edhe njė i sėmurė psikik me emrin Tafil Duraku! Se je person i tillė e dėshmove veten me reagimin tėnd!
Ah, sa kam dėshirė qė edhe organizatorėt e manifestimit qė tė paskan ftuar edhe ty, ta kishin lexuar reagimin tėnd, qė tė binden plotėsisht se nė ēfarė llumi noton “krijuesi” me emrin Tafil Duraku! Qė tė binden edhe ata se paskan bėrė gabim tė madh qė tė paskan ftuar ty. Tani e tutje Pėrmeti do ta marrė vesh tė vėrtetėn tamam ashtu siē je! Qė tė bindet edhe kryetari z.Ligor Shyti pėr maskarallėqet tua! Nėse ata nuk kanė pasur rastin t’i lexojnė “margaritarėt” e tu, do tė pėrpiqem qė unė, personalisht, t’ia marr postelin kryetarit tė manifestimit, nė mėnyrė qė unė vetė t’ia dėrgoj “poezinė” tė botuar nė gazetė, reagimin tėnd dhe timin qė ta kuptojė ai, pse jo edhe tė gjithė poetėt nė Shqipėri se kush je ti? Z. Shyti do tė informohet, kujtoj, se nė Kosovė, fatkeqėsisht, ka “poetė” pa etikė intelektuale, publicistike, krijuese! Ta marrin vesh, poashtu, se nė Kosovė ka “poet” kapadai, tė sėmurė psikik, qė fatkeqėsisht, nė vend se me art, rrahin gjoksin pėr tė treguar “personalitetin” nėpėrmjet muskujve dhe fėlliqėsive tė tyre! Se nė Kosovė ka gjela qė kokorisin maje plehut, si ti, dėshmon njė “vlerėsim” “brilant” yti kundėr meje. Citoj: “Pse orvatesh kot sė koti t’ia mveshesh “shpirtngushtėsinė” poetit, shkrimtarit dhe publicistit Tafil Duraku, moj zhelja e keqe “letrare” e zhelani i Titos dhe Ibrahim Titos dhe, tash, sė fundi i Shyqri Kralicės&Co e edhe i LSHK (Lidhjes sė Leshit tė (Sh)krimtarėve tė Kosovės)!...” Nuk di se a ka nevojė pėr komet , lexues tė nderuar!
Duket se reagimin e ke shkruar nė gjendje inati z. Duraku! Kjo shihet qartė nga fjalori qė pėrdor. Po s’ke faj se emocionet e paskan bėrė tė veten! Tė paskan kapur pėrpara, e kur tė marrin ato, vend pėr logjikė s’tė lėnė (le qė ti s’ke logjikė edhe ashtu!)! Ti madje tentove ta shpėrfillje reagimin tim me “reagim i thėnēin” (tė cilin e keni pėrsėritur disa herė). Po realisht po del se reagimi im nuk paska qenė veē “reagim i thėnēin”, po paska qenė diēka, qė ta paska humb ekuilibrin, apo jo i nderuar? Kjo mė bėn tė ndihem mirė. Se po tė mos kishte qenė ashtu ti do tė ishe treguar mė i matur, ashtu siē jam treguar edhe unė nė reagimin tim paraprak. Uroj qė kėsaj here reagimin tim ta lexosh pak mė i qetėsuar!
Dua ta bėj tė qartė se unė nuk jam fėmijė qė dikush tė mė marrė pėr dore. Unė nuk yshtem nga askush. Unė kam arsyen time dhe e di se ēka them dhe ēka bėj. Po ēka tė bėjmė me ty, o i shkretė, qė t’u paska ndalur ora , disa dekada mė heret; te Titoja e te titizmi, te Ibrahimi, te socializmi, te kumunizmi! Ti s’po dije gjė tjetėr, pos t’u thuash krijuesve (poetėve) tė tjerė, atyre qė nuk mendonjė si ti, “titistė”! “Titist” mė the edhe mua! Mė the se unė paskam qenė i tillė “gjithnjė”! Hajde Tafil , hajde! Po ti qenke i “mėrrimė” ore! Ti paske asi aftėsish pėr tua “ditur” njerėzve biografinė, ndoshta edhe mendimet dhe veprimtarinė pa i parė, bile edhe pa i njohur fare! Tė lumtė i nderuar! Pėr kėsi burrash ka nevojė Kosova! Qė ta shfrytėzosh mirė e mirė kėtė “aftėsi”, qė ta paska dhėnė zoti, tė kisha sugjeruar tė punosh nė kriminalistikė, nė sektorin e hetimeve! Aty sigurisht do tė kishe fituar edhe para, pse jo?
Edhe pse volle vrer pėr fituesit, prapė fole nė pėrgjithėsi. Nuk fole pėr fituesin e shpėrblimit tė parė, pėr Zeqir Gėrvallėn. Sigurisht se e ke parė qė nuk ke “kaēik” tė shtyhesh me tė, apo jo? Nuk the gjė tė drejtpėrdrejt, edhe pse tėrthorazi vėrehej qartė se aty e ke pasur “dhembjen” e madhe. Po nuk e the. Dhe bėre mirė qė s’e the, se ishte koritur akoma mė shumė. E kujt po i them unė se “ishe koritur”? Po ku koritet Tafili ore? Po njė “krijues” . “poet”, “publicist” si Tafili nuk e ka gajle pėr kori. Kėtė kori ai e mban lule mbi kapuē dhe shetit katundit e qytetit me krye pėrpjetė! Kėshtu ėshtė puna me ata qė pajtohen me turp, si Tafili!
Ti mė quajte mua, nė mes shumė “epiteteve” tė tjera, edhe “zhelan”. A e di ti zotėri se ē’do tė thotė fjala “zhelan”, apo ia ke futur kot, si shumė herave tė tjera, edhe kėsaj radhe? E marr me mend se nuk e di, se po ta kishe ditur nuk do tė ma kishit thėnė mua. Unė nuk jam zhelan (Kjo fjalė mė shumė do t’ju kishte pėrshtatur juve e jo mua! Shiko fjalorin e mėsoje z. Duraku , qė tė mos e pėrdorish vend e pa vend herave tė tjera!), po jam ai qė ke pėr tė mė mbajtur nė mend gjithė jetėn, se kam pėr t’i qitur nė fushė tė gjitha pisllėqet qė i ke bėrė! Pyeti vetė ata me tė cilėt kam polemizuar dhe tė tregojnė!
Ti zotėri nuk u ndale vetėm me kaq! Ti, shkove deri aty sa edhe mė shave duke pėrdorė fjalėt mė tė ndyta, qė, fatkeqėsisht, mund tė gjenden vetėm nė gojėn tande! Njė “krijues” si ti, qė i thotė vetes “intelektual” dhe qė mban mustaqe tė flet kėshtu ėshtė turp! Turp i madh bile! Uh, mė fal lexues i nderuar, qė prapė Tafilin e quajta “intelektual”! Po si mund tė quhet Tafil Duraku “intelektual” ore? Kur mban nė gojėn e tij asi fjalė tė ndyta, qė as njė rrugaē nuk do t’i fliste? Tė m’i gjuan mua ato fjalė tė pista qė vetėm nė gojėn e Tafilit i gjen! Sa pėr ilustrim po i sjell fjalė pėr fjalė tė sharat e tij: “Sa mirė po e gjuaka gurin Sami Islami dhe sa mirė po e “fshehka” dorėn, muti i mutave shqiptaro-titistė tė Shyqri Kralicės&Co! Dhe unė po e,pyes publikisht Sami Islamin: Cilat qenkan meritat dhe tė merituarit qė cilėson ti pėr tė tillė? Ata shqiptaro-titistė&Co, qė gjthēka shqiptare sollėn buzė varrit kolektiv tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė, si atdhe i vetėm i ne shqiptarėve?!?... “ Pėrsa i pėrket “meritave”, se cila poezi ka qenė dashur tė pėrzgjedhet, nuk ėshtė puna ime tė vlerėsoj. Atė e kanė vlerėsuar ata qė ta kanė pranuar poezinė dhe ata qė nuk ta kanė shpėrblyer, pra kjo ishte punė e jurisė. Po ajo tjetra , mė skandalozja, ėshtė se z. Duraku mė shau publikisht. Tani nuk kanė mė vend normnat morale, njerėzore, intelektuale, me tė cilat Tafili nuk ka lidhje! Tani hyjnė nė punė muskujt dhe trimėria, e jo kultura dhe poezia! A ka menduar, paraprakisht, ky burrė Kosove, me mustaqe se ai, tė cilit ia adreson ato tė shara, do tė mund t’ia kthente nė fytyrė njė pėr njė? A e ka menduar ky burrė Kosove (por jo “poet” e as “intelektual”, se poetėt dhe intelektualėt nuk pėrdorin kėsi fjalėsh) se ashtu siē ka poetė , e poetė, krijues e krijues; ka edhe asi qė t’i fusin fjalėt andej nga i ke nxjerrė! Del dikush me mustaqe mė tė mėdha se tuat dhe ēfarė do tė bėsh ti pastaj? Ku do t’i fusish ato fjalė ti burrė Kosove me mustaqe? Sigurisht do t’i fusish andej nga i ke nxjerrė, apo jo?! Boll keq pėr njė burrė qė besoj se ka edhe familje! Po a nuk te vjen turp, o I shkretė, nėse reagimin tėnd e lexojnė fėmijėt e tu ore?
Unė kėrkoj nga Tafil Duraku, qė ashtu siē ka ditur tė mė shajė, poashtu duhet tė mė kėrkojė fjalje! Au, ēka po flas edhe unė? T’i them Tafilit, tė mė kėrkojė falje? Po ku kėrkon falje njė gjysėm intelektual, njė gjysėm poet njė gjysėm publicist ore? Jo, jo, mos mė kėrko falje Tafil! Nuk je njeri qė kėrkon fajle ti se po tė ishe burrė qė kėrkon falje nuk i kishe thėnė burrit tė botės ato fjalė qė m’i the publikisht, pa tė pasur as hak as hile, as pa mė njohur fare bile! E ti burrė Kosove vazhdo me tė shara, se nė rrugė tė mirė je! Tė lumtė!

Edhe njė gjė dua ta them ty burrė azgan, me mustaqe dhe “poet” , “krijues” e “publicist”. Para se tė merresh me shkrime mėso tė shkruash mire shqip bre burrė! Me sa lexova pak pėr biografinė tėnde kuptova ti paske shkruar libra me “poezi” madje edhe njė “roman”! Qysh paska mundėsi tė botojė dikush libra pa ditur tė shkjruajė mirė shqip ore? Nė Kosovė dhe kjo bėn vaki!

Sami ISLAMI

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sami Islami
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 46 vizitorë
Lexuar: 807 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jusuf Zenunaj: Poezi
E premtė, 23 shkurt 2018 - 01:04
.
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi