Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
PRAPĖ PO I BJEN VESHIT TĖ VET, SAMI ISLAMI I INTERNETIT!
Publikuar më 17 qershor, 2015 nė orėn 19:26 ( ) Tafil Duraku | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
REAGIM ME SHKAS

Kundėrreagim ndaj “shkrimit” tė Sami Islamit, me titull: “Kur nė funksion tė ‘argumenteve’ pėrdoren shpifjet dhe sharjet?”, publikuar tek www.albaniapress.com, mė dt. 16 qershor, 2015

Nga “reagimi” i sėrishėm i Sami Islamit, kuptova qartė se ato qė ėshtė dashur t’ia thotė vetes sė tij, aifarė Sami Islami, “kritik letrar”, “publicist” dhe “gazetar” i njohur, m’i paska mveshur e hedhur, “intelektualisht”, si tė shara e fyerje, mua! Nė radhė tė parė, Kush shau e fyeu i pari?... Por, duhet ta dijė Sami Islami dhe tė gjithė si ai, qė shpifjet kolektive dhe individuale tė shqiptaro-titistėve, qė bėhen kanaleve tė tyre tė njohura, kohėve tė fundit edhe me internet, bile, me shumė finokėri e agresivitet, nuk m’i luajnė as qimet poshtė!...

E dimė qė e vėrteta djeg shumė. Prandaj, togėfjalėshi “shqiptaro-titist” ia paska humbur pusullėn krejt dhe paska ēorientuar tej mase Sami Islamin, i cili, me kėtė sjellje arrogante, tok me shokėt e tij, duan ta “mashtrojnė” Shqipėrinė dhe shqiptarėt e tejkufirit artificial ndėrshqiptar, se, kinse, shqiptaro-titizėm dhe shqiptaro-titistė nuk ka pasur kurrė ndėr shqiptarėt dhe mbi faqe tė dheut! Bah!…

Edhe ky “reagim” i Sami Islamit, sikurse edhe i mėparshmi, nė radhė tė parė, e tregon varfėrinė elementare tė diturishkrimit, kur, qė nė fillim, e shtrėmbėron titullin e reagimit tim me shkas, duke e keqshkruar plotėsisht, “Pėrkitazi me reagimin e Tafil Durakut “Tellalli shqiptaro- titist tė internetit Sami Islami”, gjė qė tregon se ai nuk di as tė kopjojė, e lėre mė tė shkruajė! Dhe, kjo mėnyrė “shkrimi” e tregon edhe mė qartė se ai ėshtė detyruar t’i mbrojė me “argumente” – “argumentet” e shkrim-reagimit tė parė! Madje, “dijetai” i madh, nuk ka kursyer t’i tregojė as muskujt e tij shqiptaro-titistė!...

Dhe, qė ta kuptosh plotėsisht Sami Islami, shkrimi i yt lėre qė nuk ma ka humbur logjikėn, por, nuk ka mundur tė ma lėvizė as edhe njė qime tė vetme, sepse, “shkrime” si ai “regaimi” i yt as qė meritojnė tė lexohen. Por, meqė e pashė emrin tim, u detyrova ta lexoj, pėrndryshe, ēfarė e ēka shkruajnė shqiptaro-titistėt kurrė nuk kam qenė i interesuar tė bjerrė kohė pas pordholigjisė sė tyre, tashmė tė njohur, “patriotike” e “shqiptare”!... Tafil Duraku ėshtė shkollė tjetėr, tė cilėn shqiptaro-titistėt nuk arrijnė ta kuptojnė kurrėn e kurrės.

Por, ti, Sami Islami, kur i thua vetes “krijues” dhe “kritik”, duhet ta kuptosh se nuk ėshtė sikur ta thuash tė vėrtetėn, sikur ta shashė tė vėrtetėn qė thuhet. Ti e ke sharė autorin dhe tė vėrtetėn qė ėshtė thėnė pėrmes poezisė, bile, atė e ke bėrė me nėntekst! Dhe, pėr tė qenė shumė i sinqertė, unė, kurrė nė jetėn time nuk kam qenė me shqiptaro-titistėt dhe as me kolegėt e tyre qė ti dėshiron t’m’i bėsh “kolegė” me “dhuntinė” tėnde prej “kritiku”-ci! Por, qė ta kuptosh se nuk jam unė ai qė tė “urrehen kolegėt”, sepse, me shqiptaro-titistėt kurrė, nė jetėn time prej shqiptari, nuk kam qenė “kolegė” dhe as nė vijėn e tyre antishqiptare! Prandaj, ata “kolegė tu” dhe ti, qė keni qenė dhe keni mbetur nė vijėn antishqiptare tė veprimit thellėsisht “shqiptar” e “patriotik”, duhet tė kėndelleni prej verbėrisė sė “bashkim-vėllazėrimit” tė shkuar me shkie e sllavojugorė!

Ti, qėnke nisur njė rruge qorre, sepse, nuk jam unė ai qė kam falėnderuar as qė falėnderoj shqiptaro-titistėt dhe grupet shqiptaro-titiste tė tė “burgosurve politikė shqiptarė”, tė cilat e sollėn edhe luftėn e lavdishme tė UĒK-sė nė kėtė derexhe, sa t’i vijė keq edhe Dreqit nė Pėrrua tė Keq dhe Zotit nė Qiell, pėr tė gjitha pabesitė qė iu bėnė dhe po i bėhen UĒK-sė dhe luftėtarėve tė saj, veteranėve tė radhėve tė para tė ushtrisė mė tė lavdishme shqiptare deri nė ditėt tona, sepse, aty u panė dhe hetuan herėt dorėzat e shqiptaro-titistėve, “politike” dhe “ushtarale”!

Nuk mė habisin fare ato “argumente” qė sjell me “reagimin” tėnd kolektiv, shqitaro-titist, as fyerjet publike qė mė bėn, sepse, e di qė shqiptaro-titistėt si ti gjithmonė ua kanė ndėrsyer shqiptarėve dhe intelekktualėve si Tafil Duraku, tėrė zinxhirin e “drejtėsisė” kolektive shqiptaro-titiste dhe i kanė vėnė para gjyqit, ku ke shumė dėshirė tė mė shohėsh edhe mua, si ndėr intelektualėt e vetėm qė me guxim i janė kundėrvėnė politikės antishqiptare tė shqiptaro-titistėve si ti, madje, edhe tė qarqeve tė kalibrit tėnd “intelektual”, prej kritikucėsh tė njohur!

Po, mirė, ore kiq njeriu, pse Tafil Duraku tė mos e kėtė tė drejtėn ta quajė veten intelektual, kur tė gjithė shqiptaro-titistėt, tė tillė si ti, e me kotillė shqiptaro-titiste si ti, nuk pushojnė tė trumbetojnė me tė madhe dhe ta quajnė veten “intelektualė”, “tė burgosur politikė” dhe “tė merituar tė kombit e atdheut”, madje, edhe “veteranė” e “luftėtarė tė radhėve tė para tė UĒK-sė”, pėr t’ia rezervuar vetes tė “drejtėn” qė tė mrizojnė hijeve qė ua pat lėnė “amanet” Titoja dhe Ibrahim Titoja(!) Ti, ke qenė nė gjumė polar kur kam shkruar pėr petullat me ujė titist tė Ibrahim Rugovės!...

Ti, kėrkon tė tė them edhe gjėra tė tjera, dhe mė detyron tė t’i them publikisht, sepse, unė jam ai qė pėshurri majave tuaja shqiptaro-titiste tė “poetikės”, “gazetarisė” apo tė “publicistikės” sė sėmurė kronike, me pasardhėsi e diagnozė tė qartė e tė hapur “komuniste”, shqiptaro-titiste e “demokratike”!.

Ēfarė “demokracie” i ofroka Sami Islami qytetarit shqiptar, madje, poetėve shqiptarė, duke mos ua dhėnė as tė drejtėn elementare tė tė shprehurit poetik, qoftė edhe me sarkazmėn mė tė thellė?!... Aspak e ēuditshme, nuk pritet gjė tjetėr prej shqiptaro-titistėve UDB-asho-KOS-istė dhe prej sojesorollapit tė tyre, qė e kanė bėrė lesh e li edhe Tiranėn shqiptare, ku i patėn sy e mendje shqiptarėt e trojeve tė pushtuara shqiptare dhe Tafil Duraku me ta. Po shihet qartė agresiviteti i atij Samiut tė islamėve qė “nuk e njihkam”!...

Mos kujton se do tė mė frikėsosh me kėrcėnimet tuaja “shqiptare”, kolektive, tė shokėve e miqve tė tu UDB-asho-KOS-istė! Tafil Duraku, ka qenė ėshtė dhe mbetėt burrė shqiptar, dhe, jo “Kosovar” kurrėn e kurrės, pėr tė gjallė timin, sepse, “kosovarėt” janė pjellė dhe pjesė e shqiptaro-titistėve si ti!... Po, a prapė po tė kruhet veshi, a? Mos pot ė kruhet mė poshtė, e vaj halli?! Nga fotografia del se je njė njeri i pispillosur, dhe del publikisht e e kėrcėnon Tafil Durakun, madje, edhe me Ligor Shytin! Mos, ore “burrė”, se e ēele n’gjak! E rope veshin tėnd pa nevojė!...

Ja ēfarė e kanė detyruar tė thotė, Sami Islamin, citojmė: “Unė isha nė manifestimin e Pėrmetit. U kėnaqa me programin qė u dha, por kurrė s’ma kishte marrė mendja se nė atė manifestim tė jetė i fuar edhe njė i sėmurė psikik me emrin Tafil Duraku!” Dije, se nė atė manifestim poetik mė kanė ftuar shqiptarėt, mė ka ftuar juria dhe vlera e poezisė sime, se, e di dhe e kam shumė tė qartė se po tė varej prej shqiptaro-titistėve da(m)utdemakuēkoviēistė dhe shyqrikralicistė&Co, nuk do tė ftohesha kurrė, mėsa po ftohem tash e tre vjetė, nė Prizren, nga LSHK!

Tafil Duraku “i sėmurė psikik”?! Ndalu, ore “burrė”, merr frymė pak! Kėtė mund ta thotė e pohojė vetėm njė njeri i parapaguar prej shqiptaro-titistėve UDB-asho – KOSistė dhe askush tjetėr, sepse, ata i ka mėsuar Titoja se si duhet tė sulmohen njerėzit, pėr t’i linēuar ata. Madje, pėr ta parė opinioni shqiptar dhe z. Ligor Shyti, me tė cilin mė kėrcėnon “shqiptari” dhe “patrioti” Sami Islami, autori “meritėmadh” i “reagimit”, sintagmėn “i sėmurė psikik” e pėrmend disa herė, pėr t’i treguar opinionit shqiptar se i sėmuai i madh psikik ėshtė vetė Sami Islami, fytyrėpispillosur!

Ja ēfarė thotė, Sami Islami, tė cilit, pėr arsye tė njohura, nuk mund t’i them “zotėri”(z.), citojmė: “Se nė Kosovė ka gjela qė kokorisin maje plehut, si ti, dėshmon njė “vlerėsim” “brilant” yti kundėr meje.”

Gjelat nuk kakarisin, por, kėndojnė, Sami Islami, he, “ta hagėrsha shkollėn”! Bėrllokun dhe plehun e kanė krijuar dhe bėrė shqiptaro-titistėt “komunistė”&Co e tyre “demokratike”, dhe, natyrshėm dalin gjela dhe kėndojnė kėngėt e tyre, pėr t’i zgjuar njerėzit (sidomos, shqiptarėt, nga gjumi i arinjve polarė, nga gjumi i “mbrojtjes sė pragut tė shtėpisė”, nga gjumi i “liri-demokraci”-sė), qė ėshtė detyrė mbi detyrat e ēdo poeti e shqiptari…

Ja, edhe ēfarė tjetėr thotė nė “reagimin e tij tė dytė”, “burri” i pispillosur, citojmė: “Duket se reagimin e ke shkruar nė gjendje inati z. Duraku! Kjo shihet qartė nga fjalori qė pėrdor. Po s’ke faj se emocionet e paskan bėrė tė veten! Tė paskan kapur pėrpara, e kur tė marrin ato, vend pėr logjikė s’tė lėnė (le qė ti s’ke logjikė edhe ashtu!)!” Nė radhė tė parė, duhet t’i them opinionit shqiptar, dhe, jo, assesi, Sami Islamit, se “inat” nuk e kam asnjė shqiptar, ama, shqiptar tė vėrtetė dhe nuk kam arsye tė shkruaj “nė gjendje inati”, por, po shihet qartė se ai qė nuk ka asnjė logjikė ėshtė vetė Sami Islami, i cytur nga tė tjerėt shokė e miq “shqiptarė” qė tė mė sulmoj dhe tė ma ndėrsejė krejt UDB-nė dhe KOS-in e vet edhe nė Shqipėrinė territoriale!...

Shihe ti poshtėrsinė tjetėr tė Sami Islamit, citojmė: “Po ku koritet Tafili ore? Po njė “krijues” . “poet”, “publicist” si Tafili nuk e ka gajle pėr kori. Kėtė kori ai e mban lule mbi kapuē dhe shetit katundit e qytetit me krye pėrpjetė! Kėshtu ėshtė puna me ata qė pajtohen me turp, si Tafili!”

Nė radhė tė parė, tė gjithė ata qė mė njohin, e dinė se Tafil Duraku kurrė, nė jetėn e tij puro shqiptare, nuk e ka “ēuar kryet pėrpjetė” as nuk ka ecur me “krye pėrpjetė”, as nuk ka bėrė diēka pėr “kapuē t’madh”, siē po bėn aifarė Sami Islami i kotillės sė islamėve!...


Ja me ēfarė “argumentesh” mė kėrcėnon Sami Islami: citojmė: “po jam ai qė ke pėr tė mė mbajtur nė mend gjithė jetėn, se kam pėr t’i qitur nė fushė tė gjitha pisllėqet qė i ke bėrė!” Shih, ti, njėherė, poshtėrsinė me brirė tė Islamit! Teveēeli, njėherė! Po, ti, qenke krejt “avdall”, ore, ddudallė! Po, kush t’i tregoi e tha “pisllėqet” e mia? Pėr “pisllėqe”, ti, sigurisht, do t’i pėrdorėsh si “argumente” shpifjet e qarqeve tė UDB-asho – KOS-istėve shqiptaro-titistė, por, do ta marrėsh pėrgjigjen “n’kėmbė e n’dorė”!...

Shihni ēfarė “argumenti” pėrdorė, Sami Islami! Citojmė: “Po si mund tė quhet Tafil Duraku “intelektual” ore?” Tafil Duraku ėshtė dhe mund tė quhet intelektual (pa thonjėza). Por, ajo qė mė shpifė ti mua, vlenė vetėm pėr ty dhe pėr sojin tėnd “intelekktual” shqiptaro-titist!...

Pėr ta treguar “diturinė” e tij “shqiptare”, rrėfehet si nė zyrat e UDB-sė dhe tė KOS-it shqiptaro-titist jugosllav, citojmė thėnien e tij: “Tani hyjnė nė punė muskujt dhe trimėria, e jo kultura dhe poezia! A ka menduar, paraprakisht, ky burrė Kosove, me mustaqe se ai, tė cilit ia adreson ato tė shara, do tė mund t’ia kthente nė fytyrė njė pėr njė? A e ka menduar ky burrė Kosove (por jo “poet” e as “intelektual”, se poetėt dhe intelektualėt nuk pėrdorin kėsi fjalėsh) se ashtu siē ka poetė , e poetė, krijues e krijues; ka edhe asi qė t’i fusin fjalėt andej nga i ke nxjerrė! Del dikush me mustaqe mė tė mėdha se tuat dhe ēfarė do tė bėsh ti pastaj? Ku do t’i fusish ato fjalė ti burrė Kosove me mustaqe? Sigurisht do t’i fusish andej nga i ke nxjerrė, apo jo?! Boll keq pėr njė burrė qė besoj se ka edhe familje! Po a nuk te vjen turp, o I shkretė, nėse reagimin tėnd e lexojnė fėmijėt e tu ore?” A e di Sami Ziu, se kur njeriu nuk merr vesh, dhe u hyn punėve pa punė, i dalin edhe tė papritura!(!Sic!)

Jo fort larg dhe jo fort moti, ai soj “shqiptarėsh” e “patriotėsh” i kėrcėnonin, i mbysnin dhe i vritnin shqiptarėt me dru dhe i ekzekutonin me armė dhe metoda tė ndryshme, tė shumta, krimi. Tash, sėrish (po kujtojnė) u ka ardhur vera kah dera! Po bėjnė pak mė zi se nė kohėn e tyre antishqiptare tė Titos. Po na kėrcėnojnė duke na linēuar nga jeta e jonė shqiptare, nė Shqipėrinė tonė tė copėtuar, e me shqiptarėt e pėrēarė. Po na lėnė pa bukėn e gojės vetėm pse nuk pajtohemi me shqiptaro-titistėt. Po, ēfarė zerzelje tė paska rrokur Sami Ziun, kur e pėrmend “familjen”? Po dukesh cullak, cipricullak, sė bashku me “familjen”, o Sami Zeza!

Ma pat lėnė babagjyshi njė fjalė tė mirė, tė urtė: “Biro, faqen e zezė s’ta hjekė as lėkura, as leshi!”, Ti, nuk qenka rend se ke lesh diku, por, as lėkurė hiē se hiē. E, ty, pushka top t’u bėftė, se, vetė e nise “luftėn”, nė krye me Shyqri Kralicėn!...

Harroje pėrgjithmonė togfjalėshin se Tafil Duraku ėshtė “burrė Kosove” (tė cilin e zė ngoje disa herė!) Tafil Duraku me tė gjithė shokėt e tij, ėshtė dhe mbetėt vetėm Burrė Shqipėrie, sepse vetėm ky togfjalėsh mė ka ndenjur dhe mė rri mėse miri! Ndėrsa, ato qė sajon i tejsėmuri psikik, Sami Islami, ėshtė punė e tij dhe punė pėr tė, pėr sajesat e tij “patriotike” e “shqiptare”!...

Shikoni, ēfarė mė thotė tjetėr, si “sėmuri psikik” qė “jam”: “Po ku kėrkon falje njė gjysėm intelektual, njė gjysėm poet njė gjysėm publicist ore? Jo, jo, mos mė kėrko falje Tafil!” Kurrė nuk e kam bėrė punėn qė t’i kėrkojė falje dikujt, e, mėse paku Sami Islamit, i cili e futi therrėn nė “kėmbė tė shėndoshė”, me “reagimin” e parė, dhe qė nė reagimin e dytė m’i tregon muskujt shqiptaro-titistė, duke u orvatur ta cysė edhe z. Ligor Shyti nė “sherr” me mua! Kėshtu ka bėrė UDB-a dhe KOS-i gjithmonė, dy shqiptarė bashkė s’i kanė lėnė!... Kjo qenka edhe detyra e Samiut!...

Po mendon se e frikėson Tafil Durakun, me kėrcėnime tė UDB-asho – KOS-istėve shqiptaro-titistė, qė duakan tė mė akuzokan edhe nė Pėrmet, para z. Ligor Shyti!... Kjo qė thotė Sami Islami, i ka rrėnjėt pikėrisht atje ku them unė, sepse, detyrė e shqiptaro-titistėve “shqiptarė” dhe “patriotė” ka qenė, ėshtė dhe mbetėt pėrēarja e shqiptarėve dhe copėtimi i Shqipėrisė… UDB-asho – KOS-istėt, fillimisht, i shtrinė “rrėnjėt” e tyre nė Tiranė dhe nė qytete e katunde tė tjera tė Shqipėrisė, pėr tė vazhduar me programin e tyre “komunist” tė tė “paikuadruarve” dhe tė “vetėqeverisjes socialiste” e tė “socrealizmit letrar” edhe nė Pėrmet!?!...

Pėr ta kuptuar Pėrmetin dhe rastin e “Jurisė sė Pėrmetit”, po i cek vetėm kėto pak fjalė, me kuptim tė madh, qė i tha njė njeri i afėrt me “Jurinė profesionale: “Sonte nuk u shpėrblye poezia. Poezia u vlerėsua vetėm kur ishte e koduar. Por, pasi u bėnė tė njohur autorėt e poezive tė koduara konkurruese, u shpėrblye jopoezia, politika!”

Bile, ai NJERI shkoi edhe mė larg, e tha edhe kėtė: “E kam ditur qė kėtej nga ne ka mjaftueshėm mutėr, por pse janė edhe mė mutėr ata tė Prishtinės, u vėrtetua sonte, gjatė ndarjes sė shpėrblimeve!”…

Po, ku paska qenė Sami Islami, se? Nė cilat “istikame shqiptare” paska marrė pjesė e paska zėnė pritė? Kush e paska cytur ta “vlerėsojė” poezinė time me aq pėrbuzje “miqėsore”!?!...

E paske humbur rrugėn nė oborrin tėnd lėmė thishė, Sami Islami! Dhe, kėtė e shohė tek mė thua qė unė tė heshtė, citojmė: “tė heshtėsh nė shenjė pranimi”(!) Po, ti, ore teknefesi i kritikės, pse i bie veshit tė Zeqir Gėrvallės dhe e quan “titist”, nė emrin tim?(!) Kush ta ka dhėnė atė tė drejtė? Ata qė tė kanė cytur ta shkruash “reagimin” kundėr poezisė sime?...

Jo, Sami Islami, vėrtet, ti qenke njė shqiptaro-titist i ndyrė, edhe njė petull tjetėr me ujė titist e Ibrahim Rugovės dhe kėtė e tregon qartė “paanėsia” e jote prej “kriitiku”(ci), “poeti”(kuci), “shkrimtari”(tikuci) e letraxhiu tė njohur, tashmė, nė letrat shqipe. Ke bėrė emėr tė madh!... A po mund ta bartni hijen tuaj jugosllave, shqiptaro-titiste?...

Shqiptaro-titistėt nuk na kanė frikėsuar kurrė, por, edhe mė pak na frikėsojnė “tė burgosurit politikė shqiptarė”, si krah i tyre i gjallė. Pasqyrė pėr ta parė kėtė qė e them e ke luftėn e lavdishme tė UĒK-sė, pjesė e sė cilės kam qenė qė nga fillimi (dhe jam i pari qė kam hequr dorė publikisht, sepse, nuk dua dhe nuk pranoj, pėr tė gjallė, qė lufta ime tė kontrollohet prej “shqiptarėve” dhe “patriotėve” shqiptaro-titistė), por, gjithmonė, kam jetuar dhe jetoj i pakontrolluar prej shqiptaro-titistėve dhe prej njė kategorie tė “tė burgosurve politikė shqiptarė”…

Ua kujtojmė shqiptarėve, opinionit shqiptar dhe shqiptaro-titistit Sami Islami se shqiptaro-titistėt dhe politikat e tyre anti UĒK dhe antiShqipėri, e sollėn luftėn e UĒK-sė nė kėtė derexhe dhe nė kėtė pikė poshtėrimi! Shoku pėr shokun qet pushkė, e, po shihet qartė se shqiptaro-titisti Sami Islami qiti pushkė pėr shokėt e tij shqiptaro-titistė, duke mbrojtur internetikisht politikat e tyre “shqiptare”, “poetike”, “letrare”, “shpėrblimet”, etj.

Sa tė rrezikshėm janė shqiptaro-titistėt, askush s’e di, pos atyre qė e kanė studiuar nė hollėsi veprimtarinė e tyre antishqiptare. Ata (shqiptaro-titistėt UDBasho-KOSistė) edhe sot e gjithė ditėn po orvaten ta kthejnė pushtetin e Tiranės shqiptare kundėr shqiptarėve tė vėrtetė, siē vepron tash Sami Islami, me dofarė reagimesh, u thėnēin!

Shiheni, njėherė, Samiun, nė vend se ta trusė prapanicėn, sėrish mė sulmon dhe me kėrcėnon me shokėt dhe miqtė e tij “shqiptarė”, madje, edhe me z. Ligor Shyti, pėr tė cilin kam njė bindje shumė tė mirė, shqiptare, dhe konsiderata tė veēanta pėr atė njeri shqiptar!...

Duhet ta dijė Sami Islami se “penat mė tė forta” qė ai i cilėson nė “reagimin e tij”, nė Kosovėn e pushtuar shqiptare, kanė qenė penat e njohura e tė dėshmuara tė ‘bashkim-vėllazėrimit” tė shqiptaro-titistėve me serbosllavėt dhe me sllavojugorėt!
Ta shohim, tash e tutje, me turrin qė je nisur, sa do ta ngacmosh mizėn nėn kėsulėn tėnde shtiracake, “letrare”?

Burojė, mė 17 qershor 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 65 vizitorë
Lexuar: 764 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi