Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Adem Zaplluzha: Poezi
Publikuar më 18 qershor, 2015 nė orėn 19:14 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.
Njė ēast nė Frashėr- mes vėllezėrve Frashėri Adem Zaplluzha

Pesė poezi nga libri “Njė shi prej bryme”
Dhe njė poezi zbritur nga mjegullat e Frashrit

ATJE LARTĖ TĖ MJEGULLAT


Njė faltore e bardhė
Diku te retė tis
Nė rrashtėn e atdheut
Mbante nė kokė
Mė tė bardhin plis

Atje lartė te mjegullat
Mbi njė gur
Qėndronte ulur Naimi
Dhe nė mendjen e tij tė ndritur
Qėndiste njė flamur

Nga pllajat e yjeve
Pikonin 36 sogjetarė drite
Dhe si delet e bardha
Shkisnin mjegullave fluturat e alfabetit
Shkisnin nėpėr suferinėn
E kaltėr tė detit

PĖRMET, 26 MAJ 2015

KĖSHTU PĖRSĖRITET HISTORIA

Sėrish dramat nuk pėrfundojnė
Nėn rrėnjėt e akacieve
Pėr ēdo pesė dekada zgjohet
Njė kėndes i ēmendur
Ēmendurisht kėndon
Mbi trarėt e djegura tė mendjes

Po ato erėra frynė
E s’ndalen nga tė katėr anėt e dheut
Sėrish shiu i zi troket
Nėpėr degėt e thyera tė plepave
Dėgjohen krakėllimat e betejave

Njė ushtri e degjeneruar
E thyen qafėn
Tjetra veē kėndon
Himnin e saj tė trishtuar
Dhe tė nesėrmen
Kthehet mbi llafet tė shfryer

Kėshtu pėrsėritet historia
Njė palė njerėzish largohen
Tė trishtuar si nata
Kurse pala tjetėr i harron kėpucėt
Te varret
Dhe ikėn zbathur nėpėr lėndinėn e vdekjes

ASNJĖHERĖ NUK TA PAMĖ FYTYRĖ

Edhe me varre
Je e bukur si zanat e maleve
Fusha ime e mėllenjave
Ngjan me nuset e legjendave
Qė lindin vdesin

Dhe jetojnė me hirin
Njė ditė je e mbushur me gėzime
Kurse ditėn tjetėr
Mbi supet e tua
I ngarkon tė gjitha hallet
E njė populli tė pėrvuajtur

Asnjėherė nuk ta pamė fytyrėn
E mrrolur
Pėrherė qeshe
Dhe nga vdekjet e panumėrt
Ngrite pėrmendore tė mermerta
Atyre qė u shndėrruan nė pavdekėsi

FUSHA E MĖLLENJAVE

Nėpėr kėto fusha tė panė
Mbinė dhe rriten lule bozhuret
Sa tė bukura
Po aq edhe madhėshtore
Duken nė gjoksin e vrarė
Dhe tė ēarė tė Fushės sė Mėllenjave

Mėngjeseve herėt
Ngjajnė me flamujt miniaturale
Secila rrėnjė qė mbinė kėtu
Rritet duke i stolisur fushat
Me njė histori tė trishtė prej gjaku

Valėviten lulėkuqet si kujtimet e hidhura
Janė pengu ose gjaku i gjyshėrve
Qė lulėzojnė nė ēdo stinė
Duke i stolisur dhembjet
E sė kaluarės nėpėr vazot e shekujve

Kjo fushė e bardhė me lule tė kuqe
Ujitur me hingėllima kuajsh
Dhe lot nėnash
Askund nuk shpėrthejnė nga toka
Kaq tė bukura
Se sa nė shpirtin e plagosur
Tė Fushės sė Mėllenjave

KUR FUSHA E MĖLLENJAVE
I SHKUND SHPATULLAT


I shkyēėm tė gjitha shpresat
Asnjė dritare nuk hapet nė horizont
Fusha e trishtuar
Noton nė vetminė e natės vrastare

Disa korba tė verbėr
I mbjellin krakėllimat e zeza
Nė shpirtin e bardhė
Tė Fushės sė Mėllenjave dėnes njė nėnė

Nė ēdo cep tė rrugės
Mbin nga njė pėrmendore e mesjetės
Sterra fut e zezė buron
Nga shpirti i degjeneruar i Ballkanit

Disa hije tė ngrira depėrtojnė
Nėpėr ashtin e thyer tė atdheut
Mėllenjave si para pesė
E mė shumė shekujve
Njė duhmė e rėnd dheu ua prush gjumin

Nuk flenė as korbat
Nėpėr netėt e zeza si zvarranikėt parahistorik
Ulėrin bishat e egra
Fusha e Mėllenjave i shkund shpatullat

NJĖ KRYQ SI LISAT ENDET
NĖPĖR VARRE


Njė dorė e madhe pa formė
Groteske si sekreti i natės
Afrohet pranė luleve tė porsaēelura
Dhe me fashat e trishtimit
Ua mbyllė gojėn zogjve tė natės

Zėri i vrazhdė i erės
I thyen xhamat
E njė kornize Bizantine
Nga lagėshtia e mureve tė mykura
Ēurgon eliksiri i trishtimit

Dritaret me shekuj tė tėra
Nuk janė hapur kėtu
Edhe dyert qėndrojnė tė mbyllura
Asnjė gojė njeriu s’i lėviz buzėt
Nuk bėzan
As era e plagosur nė shpirt

Njė kryq si lisat endet nėpėr varre
Akaciet e bardha
I shkundin lulet e para tė pranverės
Dimri ishte i vėshtirė sivjet
Pėr disa vite i ngriu ullukėt e ēative tė djegur

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 30 vizitorë
Lexuar: 684 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi