Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Jusuf Zenunaj: Poezi
Publikuar më 20 qershor, 2015 nė orėn 15:27 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.MOS PREK BIRO MOS

Tė pasur qenė jo krejt njė grusht,
sot ėshtė njė lumė
nesėr njė det.

Dje me kasole
sot me villa ,
lum halla qė priti
kaq ditė tė mira !

Me shumė vetura e shpia,
tė qenunit me fat,
ua " fali " partia .
si nga "e majta "ashtu
edhe " e djathta ".

Si n' qeveri ashtu jashtė saj,
pėr kokė tė hallės
nuk mund t'i ndaj.

Mos prek biro mos prek
po i hodhe nė gjyq
burgu tė pret...

7 qershor 2015

UNĖ NĖ JUG E TI NĖ VERI

Nė tė gjitha anėt e atdheut tonė
dita nuk ka zbardhur
jo, jo, nuk ka zbardhur !
Fyellashti dridhet nė nėpėr kohė,
nė degėt e lisit tė moēem pranė kullės
e njė zė mė thėrret prej jugut
Boletin ku je,
ku je !?
Malli pėr ty mė ka marrė
ta shoh mbi vetull
qeleshen e bardhė
e koburen n' brez
moti o vėlla tė pres,
Unė roje nė jug,
ti nė veri,
nė mėmėdheun tonė-
Shqipėri.

qershor 2015

ERDHEN NA NDIHMUAN

Erdhen na ndihmuan,
vendin e ēliruam,
erdhen na ndihmuan
vendin na e coptuan.
me fjalė " t' ėmbėla e t' buta "
do tė ndėrrohet kushtetuta
atdheu im i dashur
ē'u bėre mish-mash,
siē donim tė tė shihnim
ende nuk tė pashė,
tanėt tė grryejnjnė
bashkė me tė'huajt horra
se s'u dogji dora...

13 qershor 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 27 vizitorë
Lexuar: 428 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi