Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kryetari i fondit “Vendlindja Thrret”-Michigan, Luigj Gjokaj nderohet me statusin e veteranit tė UĒK-sė
Publikuar më 21 qershor, 2015 nė orėn 16:56 ( ) Agim Vuniqi | Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Qeveria e Republikės sė Kosovės, nė mbėshtetje tė nenit 93 (4) tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, nė pajtim me nenin 15 (8) tė Ligjit nr. 04/L-054 pėr Statusin dhe tė drejtat e dėshmorėve, invalidėve, veteranėve, pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, viktimave civile dhe familjeve tė tyre (Gazeta zyrtare Nr. 30 me datė 31.12.2011) si dhe nenin 19 (6.2) tė Rregullores sė Punės sė qeeverisė Nr. 09/2011 (gazeta zyrtare nr.15. 12.09.2011) ka miratuar:

Rregulloren Nr 23/2012 pėr njohjen dhe verifikimin e statusit tė dėshmorit tė kombit, invalidit, veteranit, pjestarit apo tė internuarit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės http://komveterani.net/repository/docs/_RR__23-2012_SKENUAR.pdf

Pėrkufizimet

1. Shprehjet e pėrdorura nė kėtė ligj kanė kėtė kuptim:

1.1. Lufta Ēlirimtare e Kosovės (LĒK) – ėshtė lufta e armatosur e popullit tė Kosovės, e udhėhequr nga UĒK – ja, me qėllim tė ēlirimit tė Kosovės dhe sjelljes sė lirisė dhe pavarėsisė pėr popullin e Kosovės, me karakter mbrojtės dhe ēlirimtar, e drejtuar ekskluzivisht kundėr forcave ushtarake, policore dhe administratės okupuese tė Serbisė nė Kosovė;

1.2. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės (UĒK) – Formacion ushtarak i armatosur dhe i organizuar nė baza vullnetare me uniforma dhe shenja dalluese, me njėsi organizative dhe zinxhir komandues tė drejtuar nga Shtabi i Pėrgjithshėm, nėn kontrollin civil tė udhėheqjes politike, me mision tė qartė pėr mbrojtjen e popullit tė Kosovės dhe ēlirimin e vendit nga forcat ushtarake, policore dhe administrata okupuese e Serbisė nė Kosovė;

1.3. Veteran i UĒK–sė - pjesėmarrės nė luftėn pėr ēlirimin nė Kosovė si:

1.3.1. Invalid i luftės sė UĒK–sė – luftėtari, pjesėtari dhe i internuari (burgosuri) i UĒK-sė, i cili ka pėsuar plagė, lėndime (dėmtime) fizike dhe psikike apo sėmundje tė rėnda gjatė luftės ose nė burgjet dhe kampet e armikut, gjatė periudhės sė luftės, me shkallė tė invaliditetit sė paku 10%;

1.3.2. Veteran luftėtarė i UĒK–sė – ėshtė qytetari i Kosovės dhe shtetasi i huaj i cili ėshtė radhitur nė radhėt e UĒK-sė, dhe ėshtė regjistruar si ushtar i armatosur dhe i uniformuar nga komandat, shtabet e zonave operative tė UĒK-sė, pėrkatėsisht Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė, dhe i cili ka qenė aktiv deri nė pėrfundimin e luftės;

1.3.3. I internuar i UĒK-sė – secili person i cili pėr shkak tė veprimtarisė sė tij si pjesėtarė i UĒK-sė ėshtė arrestuar gjatė periudhės 1997 -1999, dhe mbajtur nė burg nga forcat e Serbisė;

1.3.4. Pjesėtarė i UĒK-sė - ēdo person i cili me vendim apo akt tjetėr ėshtė caktuar tė kryej detyra konkrete nė mbėshtetje politike, logjistike, financiare dhe detyra tė tjera tė marra nga komandantėt e njėsive, shtabeve dhe zonave tė UĒK-sė, pėrkatėsisht shtabi i pėrgjithshėm i UĒK- sė, gjatė periudhės 1997-1999;

1.3.5. Pjesėmarrės i Luftės - ushtari, i cili ėshtė radhitur nė radhėt e UĒK-sė, ka qenė i angazhuar nė mėnyrė aktive pėr tė kontribuar nė luftė, por pėr arsye tė ndryshme i ka lėshuar radhėt e UĒK- sė, para pėrfundimit tė luftės;

1.3.6. Ushtari i zhdukur (i pagjetur) i UĒK-sė - veterani ose pjesėtari i UĒK-sė, fati i tė cilit ende nuk ėshtė zbardhur.

1. Statusi i dėshmorit tė kombit, invalidit tė UĒK-sė, veteranit, pjesėtarit tė UĒK-sė dhe tė internuarit tė UĒK-sė, konstatohet nga Komisioni qeveritar pėr njohjen dhe verifikimin e statusit tė dėshmorit tė kombit, invalidit tė UĒK-sė, veteranit, pjesėtarit tė UĒK-sė apo tė internuarit tė UĒK-sė.

2. Statusi i viktimės civile dhe invalidit civil tė luftės, konstatohet nga organi pėrgjegjės i Komunės pėrkatėse, sipas kushteve dhe kritereve tė pėrcaktuarameaktin nėnligjor tė nxjerrė nga Qeveria.

3. Pėr sakrificėn dhe kontributin e jashtėzakonshėm nė luftėn e UĒK-sė, pėr lirinė dhe ēlirimin e vendit,Adem Jasharit i njihet statusi: Komandant Legjendar i UĒK-sė.

4. Krahas Komandantit Legjendar Adem Jashari, pėr sakrificėn dhe kontributin pėr lirinė dhe ēlirimin e Kosovės, Familjes Jashari nga Prekazi (Komuna e Skėnderajit) i njihet statusi i veēantė, ku pėrveē tė drejtave dhe benificioneve tė pėrcaktuara me kėtė ligj i njihen edhe tė drejta dhe benificione tjera tė cilat pėrcaktohen me akt nėnligjor tė veēantė tė nxjerrė nga Qeveria.

5. Epopeja e UĒK-sė pėrkujtohet me datėn 5, 6 dhe 7 mars.

6. Akti nėnligjor nga paragrafi 3. dhe 5. i kėtij neni nxirret nga Qeveria, nė afatin kohor mė sė largu prej gjashtė (6) muajsh nga dita e hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji.

7. Komisioni qeveritar pėr njohjen dhe verifikimin e statusit tė dėshmorit tė kombit, invalidit tė UĒK-sė, apo tė internuarit tė UĒK-sė, themelohet me Vendim tė Qeverisė dhe nė pėrbėrje tė tij ka sė paku pėrfaqėsues tė:

7.1. Zyrės sė Kryeministrit;
7.2. Ministrisė pėrkatėse pėr Punė dhe Mirėqenie Sociale;
7.3. Ministrisė pėrkatėse pėr Forca tė Sigurisė
7.4. Ish Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė;
7.5. Ish Zonave operative tė UĒK-sė;
7.6. Organizatės sė Veteranėve tė UĒK-sė;
7.7. Shoqatės sė Familjeve tė Dėshmorėve tė UĒK-sė;
7.8. Shoqatės sė Invalidėve tė Luftės sė UĒK-sė;
7.9. Ish TMK-sė;
7.10. Ish Ministrisė sė Mbrojtjes;
7.11. Pėrfaqėsues tjerė pėr tė cilėt vendos Qeveria.

8. Organizimi i punės, funksionimi detyrat dhe pėrgjegjėsitė, pagesa pėr angazhimet e anėtarėve si dhe ēėshtjet tjera tė rėndėsishme tė Komisionit Qeveritar do tė pėrcaktohenmeakt nėnligjor tė nxjerrė nga Qeveria e Kosovės.

9. Komisioni Qeveritar i pėrcaktuar nė paragrafin 7. tė kėtij neni, duke u bazuar nė dokumentacionin e Ministrisė pėrkatėse pėr Punė dhe Mirėqenie Sociale, Ish-Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Shoqatės sė Familjeve tė Dėshmorėve tė UĒK-sė, Shoqatės sė Invalidėve tė Luftės sė UĒK-sė, Ish TMK-sė, dhe sipas nevojave dhe kėrkesave
dokumentacionit tjetėr pėrkatės qė e lėshon organi kompetent i komunės, pėrcakton
Listėn e personave tė kategorive tė pėrcaktuaramekėtė ligj.

Formularėt pėr aplikim

Tė gjithė ata tė cilėt kanė qenė pjesė e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe qė jetojnė jashtė Kosovės dhe Shqipėrisė, kanė mund tė tėrheqin formularėt edhe online.
Poashtu tė njėjtėn procedure kanė mund tė bėjnė edhe tė gjithė shtetasit jo Shqiptar tė cilėt kanė qenė pjesė e UĒK-sė
Pas tėrheqjes dhe plotėsimit, formularėt kanė mund tė dorėzohen me postė, ose nė formė direkte nė tė gjitha ambasadat e Republikės sė Kosovės, por edhe nė Prishtinė nė adresėn e mėposhtme:

Adresa: Ndėrtesa e Qeverisė Kati IV, zyra nr 407, Sekretaria e Komisionit,
10000 Prishtine
Pas plotėsimit tė aplikacioneve, aplikantėt duhet ti bashkangjesin kopjen e leternjoftimit (ID) ose tė Pasaportės (tė jene valide)

Pėr sqarime shtesė, tė interesuarit kanė mund tė kontaktojnė nė numrat e telefonit:

044 602 635
049 141 126
038200 14 530
Si dhe nė adresėn elektronike:
skt.komisioni@rks-gov.net

Luigj Gjokaj “Veteran i UĒK-sė

Lufta nuk fitohet pa logjistikė, ajo ishte “Fondi i luftės, e atij fondi nė Michigan i prinin grupi i malėsorėve, ai grup meriton, te gjithė sė bashku, statusin e veteranit, nuk di a ua kane pranuar te tjereve, sidoqoftė, njėri ndėr ta mė i merituari ndėr tė barabrtit u nderua si “Veteran i luftės”, ai ėshtė luigj Gjokaj.

Nė njė adresim nė facebook Luigj Gjoka iu falenderohet te gjithė atyre qe po e urojnė. Ai thotė: “Une nuk kam punuar vetėm, ashtu qė sigurisht se edhe te tjerėt e kan merituar njė mirėnjohje tė tillėė, ateher do te isha shumė mė i gėzuar! Sidoqoftė ne s’kemi punuar pėr asnjė llojė mirnjohjeje, thekson ai, sepse para 16 vitesh, pra nga fundi i viteve 90 ta, qe ishin vite tė sprovave tė mėdha pėr kombin tonė shqiptar, pore edhe per secilin shqiptar veē e veē. Na qė ishim nė diasporė dhe jetonim larg atedheut e kishim njė ndjenjė fajesie qė nuke po jepnim kontributin e drejtpėrdrejtė, prandej duke parė atedheun nė rrezik u organizuem sa mė mirė qė mundėm pėr tė dhėnė kontributin tonė, ashtu qė nė mars, 1998 formuam Fondacjonin “Vendlindja Thrret”.. Ne fillim duke dhėne ndihmė me mjete financiare, kurse mė vonė me armė dhe vullnetarė nė luftė direkte nė UĒK. Askush nga ne as qė mendonte pėr meritat qė do tė vinė njė ditė, sepse nė atė kohė askush as qė e dinte fatin e kėsaj lufte, e jo mė tė mendonte gjėra te tilla. Por tani kur ka perfunduar lufta dhe gjakderdhja, dhe u arritė liria dhe pavarėsia e Kosoves, karshi tė arriturave kombėtare kėnaqėsi paraqet edhe mirėnjohja per kontributin e dhėnė pėr ato ditė tė shėnuara me shkronja tė arta tė historisė soėe kombetare. Flas tani nga pozita e individit i cili aso kohe ishte nė ballė te Fondacionit "Vendlindja Thrret" ne Michigan, fond ky qe ishte tejet aktiv gjatė kohės kur atedheu e kishte nevojėn tonė, prandaj jam krenar pėr kontributin qė komuniteti jonė dha ateherė. Por ndihem krenar dhe i privilegjuar edhe sot, kur kėtė kontribut e njohu edhe shteti i Kosovės, i cili pėrmes KOMISIONIT QEVERITAR PȄR VERIFIKIMIN DHE NJOHJEN E STATUSIT TȄ DȄSHMORIT TȄ KOMBIT, VETERANIT, INVALIDIT, PJESTARIT DHE TȄ INTERNUARIT TȄ UĒK-sė, me njohu statusin e Veteranit tė UĒK-sė,,mirenjohje kjo qė nuk mė takon vetėm mua, porė krejt Fondacionit dhe ēdo antarit tė saj, si dhe ėdo donatori te saj,sepse edhe ata dhanė kontributin e vėrtetė, derisa unė ndėr ate pata fatin dhe nderin tė jem kryesuesi i tyre. Prandaj shfrytezoj rastin qė komisionit nė fjalė dhe Qeverinė e Kosovės ti falenderoj nė emrin e tė gjithėve,, duke shpresuar se nėse ka pasur ndonjė lėshim gjate trajtimit tė kandidateve (e unė mendoj se po), ato t'i ndreqin sa mė parė. Gjithsesi kėnaqesi kryesore paraqet statusi i Kosovės, liria dhe Pavarėsia e saj ,,kurse pėr individin dhe pėr pasardhėsit e tij, rėndėsi ka qe t’i njihet dhe vlerėsohet kontributi e sakrifica e bėrė pėr atdhe,, pėr komb dhe pėr lirinė e tij.”

Meritat e tij si kryetar i “Fondit te Luftes” janė tė pamohueshme, nuk ka aspak mėdyshje, gjithashtu mendoj se tė gjithė bashkėpunetorėt e tij pa asnjė hamendje e meritojnė statusin e veteranit, ngase lufta ēlirimtare, antikoloniale ishte kolektive, dhe do tė bėhej njė gabim fatal qė edhe te tjerėve mos tu pranohet statusi i bile pjestarit tė luftės. Kjo kėrkese i adresohet komisionit per verifikim dhe vet Agim Ēekut....
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Agim Vuniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 37 vizitorë
Lexuar: 836 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dosjet sekrete pėr Gjykatėn Speciale tė krye-...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:12
Te UDB-sė jeni, dhe tek ajo do tė ktheheni! Unė kam qenė nė favor tė jo vetėm njė, por tė 347 gjykatave speciale nė Kosovė pėr luftimin e krimit dhe rin...
Hapja e dosjeve: Infiltrimi i UDB-sė pėrmes I...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:19
Idriz Zeqiraj ėshtė nga fshati Studenicė, komuna e Istogut, pėrndryshe axha i Kosovė Zeqirajt. Kosova ishte shofer i Fadil Feratit dhe ėshtė vrarė nė Banjė...
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi