Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Ja pėrmbajtja e projektligjit pėr Gjykatėn Speciale
Publikuar më 23 qershor, 2015 nė orėn 03:14 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Gjykata Speciale do tė jetė mbi ēdo sistem juridik tė Kosovės. Ajo nuk do t’i nėnshtrohet auditimit tė Kosovės. Kjo Gjykatė mund tė dėnojė me 250 euro dėshmitarėt qė nuk duan tė paraqiten, e nė rastin mė tė keq edhe t’i arrestoj. Pėr ata qė do t’i ndjekė e mund t’i dėnojė parasheh edhe dėnimin maksimal – burgim tė pėrjetshėm.

Krimet pėr tė cilat mund tė ndiqen disa ish-pjesėtarė tė UĒK-sė janė tė shumta. Edhe pse ėshtė hequr fjala gjenocid nė projektligj pėrmendet “pėrndjekja mbi baza politike, racore, etnike ose fetare”.

Gjykata Speciale pritet tė jetė autoriteti suprem i drejtėsisė nė Kosovė. Kryeministri e ministri i Drejtėsisė e kanė dėrguar nė Kuvend tė hėnėn, qė deputetėt ta lexojnė, raporton KTV.
Fjala gjenocid vėrtetė ėshtė hequr, por rangu i krimeve pėr tė cilat mund tė gjykohen disa ish-pjesėtarė tė UĒK-sė ėshtė tepėr i madh. Mė e afėrta e gjenocidit ėshtė pėrmendja e “pėrndjekjes mbi politike, racore, etnike ose fetare”.

Neni 13 - Krimet Kundėr Njerėzimit sipas sė Drejtės Ndėrkombėtare

1. Pėr qėllime tė kėtij ligji, nė bazė tė sė drejtės zakonore ndėrkombėtare gjatė juridiksionit kohor tė Dhomave tė Specializuara, krime kundėr njerėzimit janė veprat e paraqitura nė vijim, kur ato kryhen si pjesė e ndonjė sulmi tė gjerė ose sistematik tė drejtuar kundėr popullatės civile, duke qenė nė dijeni pėr sulmin:

a. vrasja,
b. shfarosja,
c. skllavėrimi,
d. dėbimi,
e. burgosja,
f. tortura,
g. pėrdhunimi seksual, skllavėrimi seksual, prostitucioni i detyruar, shtatzėnia e detyruar dhe ēdo formė tjetėr e dhunės seksuale,
h. pėrndjekja mbi baza politike, racore, etnike ose fetare,
i. zhdukja e detyruar e personave dhe
j. veprimet e tjera ēnjerėzore.

Kjo gjykatė mund tė marrė pėrsipėr kurdo qė dėshiron edhe raste qė veē janė duke u gjykuar nė tė tjera gjykata, pos asaj Kushtetuese.
Projektligji pėrcakton edhe kohėn pėr tė cilėn do tė veprojė e qė ėshtė nga 1 janari 1998 e deri mė 31dhjetor 2000.

Pėr ēka do qė bėn Gjykata Speciale nuk mund t’i nėnshtrohet asnjė lloj audtimi nė Kosovė,
Nėse dėshmitarėt qė synon t’i ketė Prokuroria nuk paraqiten vullnetarisht, Gjykata Speciale i dėnon.

7. Nėse dėshmitari qė ėshtė thirrur nė mėnyrė tė rregullt nuk paraqitet ose nuk e arsyeton mosparaqitjen e tij ose nė qoftė se ai largohet nga vendi ku ai duhet tė merrej nė pyetje pa leje apo ndonjė arsye tė vlefshme, ai dėshmitar mund tė detyrohet tė paraqitet dhe mund tė gjobitet deri nė dyqind e pesėdhjetė (250) euro pėr secilėn herė qė ai ose ajo nuk paraqitet.

Nėse dėshmitari paraqitet pasi tė jetė thirrur por pasi paralajmėrohet pėr pasojat refuzon tė dėshmojė pa arsyetim ligjor, ai mund tė gjobitet deri nė dyqind e pesėdhjete (250) euro. Nėse dėshmitari refuzon tė dėshmojė edhe pasi tė jetė gjobitur, ai mund tė burgoset. Burgimi zgjat pėr aq kohė sa dėshmitari refuzon tė dėshmojė apo derisa dėshmimi i tij bėhet i panevojshėm, ose derisa procedura penale tė pėrfundojė, por nuk e tejkalon periudhėn prej njė (1) muaji.

Paraburgimi mund tė bėhet jashtė shtetit, pėrkatėsisht nė shtetin pranues, por edhe nė Kosovė nė formėn e arrestit shtėpiak, pėrderisa i akuzuari pranon tė gjykohet me telekonferencė.

E nėse Gjykata e shpallė ndonjė fajtor pėr krimet e supozuara tė luftės, individi mund tė dėnohet me burgim tė pėrjetshėm si dėnim maksimal.
Qeveria e ka pranuar se ky tekst ėshtė shkruar nga ndėrkombėtarėt, dhe gjithēka qė ata bashkė me Kuvendin mund tė bėjnė ėshtė Amin.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 28 vizitorë
Lexuar: 461 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi