Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Ēfarė ėshtė qėllimi i gjithė kėsaj qė e them unė?
Publikuar më 23 qershor, 2015 nė orėn 14:55 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Porosi shqiptarit kozmopolit: – Merr pjesė nė gjithė dhimbjen e botės, vetėm mos i pėrqendro forcat tua aty ku je i pafuqishėm dhe aty ku nuk ėshtė nė interes tė Kombit dhe Vendit tėnd, por tek ata qė ti mund tė ndihmosh e duash dhe atje ku ti, Kombi dhe Vendi yt fiton kėnaqėsi.

Problemet e refugjatėve afrikan-aziatik le t`i ndreqin ato shtete Evropiane qė me shekuj Afrikėn dhe Azinė e kanė pas koloni; janė ata qė i kanė shkaktuar ato probleme atje dhe ėshtė obligimi tyre t`i zgjidhin, e jo Shqipėria me Kosovėn dhe trojet tjera shqiptare qė edhe vet ia ka pa sherrin Evropės plakė nė Kongresin e Berlinit dhe Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr. Shqipėria xhuxhe bile as qė ėshtė vend i BE, askush nuk mund ta detyron tė pranon azilkėrkues. Ne qysh tash kemi shumė fundamentalistė shqipfolės, duke filluar prej hoxhallarėve, veēanėrisht me qindra IS terroristė qė luftojnė dhe vdesin pėr ”Tokėn e Shamit” nė Irak, Siri etj. Nuk na duhen tė importojmė katilė tė tjerė.
***
Dėgjova se policia e FYROM-it ka arrestuar njė numėr tė konsideruar terroristėsh internacional qė merren me trafikimin e “emigrantėve”, dhe shefin e tyre “Bangladeshi” tė cilin shqiptarėt me shekuj e kanė mbajtur ilegalisht nė shtėpitė e tyre.
***
Mua dhe miqve tė mi na shqetėson, poshtėron dhe provokon shumė fakti se njė numėr i konsideruar i shqiptarėve janė tė gatshėm tė japin jo vetėm shtėpinė dhe lekėt por edhe jetėn pėr tė “shpėtuar” jetėn e “azilkėrkueseve” fals qė hyjnė nė tokat tona hiē pa na pyetur neve. Tokė jetime! Sikur ju tė hynit pa leje nė tokat e tyre do ta paguanit shumė shtrenjtė kėtė poshtėrsi.
Na shqetėson fakti se ju shqiptarė tė FYROM-it etj shtroni dreka, darka, i strehoni ardhacakėt e paftuar nė shtėpia e xhamia pa menduar fare pėr pasojat.
Pse them kėshtu?
Sepse pėrveē tjerash, me “mikpritjen” e juaj tė disa qindra “azilkėrkuesve” nė shtegtim ju nė realitet nuk ndihmoni, por joshni tė vijnė me mijėra dhe milion tjerė qė dėgjojnė pėr rastet ku ju tregoheni “fisnik”, ashtu qė shumė prej tyre do tė humbin jetėn rrugėve s`bashku me fėmijėt e pafajshėm.
Pėrveē tjerash, unė nuk besoj aspak se kėta qė ikin nėpėrmes Shqipėrisė, FYROM-it, Kosovės do tė fitojnė azil nė Perėndim. Me siguroi se 99% prej tyre do tė dėbohen nė vendin e parė ku shkelėn Evropėn. Kjo dmth se do tė kėrkojnė dhe fitojnė azil nė trojet etnike shqiptare; dhe hopa, me vullnetin e juaj e kolonizoni tokėn e juaj; ju, shumica e tė cilėve edhe vėllain e barkut e vrasin pėr njė kufi livadhi.
Evropės Perėndimore i konvenon ndėrtimi i kampeve pėr azilkėrkuesit afrikan-aziatik nė vendet e origjinės apo llafi vjen nė Shqipėri, FYROM, Kosovė. Kjo edhe me arsyetim se shumica e tyre janė myslimanė dhe mė mirė do tė “integrohen” mes jush qė gjithashtu “jeni mysliman”. Kėshtu pra planifikojnė shumė politikanė dhe qeveritarė Perėndimor me tė cilėt kam kontaktuar; dhe me njė plumb vrasin dy gjela:
- e heqin qafe (nga vetja) valėn masive tė “azilkėrkuesve” fals
- njėherė e pėrgjithmonė e zgjidhin ēėshtjen shqiptare nė Ballkan, me tokat e kolonizuara nga afrikanėt-aziatikėt – shqiptarėt do tė asimilohen
***
Mua mė kontaktojnė edhe shumė hoxhallarė tė nderuar shqiptarė (nga vendi dhe diaspora) qė e dinė se jam shqiptar katolik, por si atdhetarė tė mirėfilltė, mė thėrrasin “vėlla” dhe i thėrras “vėlla”. Njėrit prej tyre i telefonova dje:
“Siē duket, arabėt, pakistanezėt, afganėt, nigerianėt, somalezėt etj do tė nguliten nė tokat shqiptare” – i thash.
“Mjerisht, ke tė drejtė Aurel, ne shqiptarėt jemi mėsuar t`ia ngulim vetvetes” – ishte pėrgjigja.
***
Nė verėn e vitit tė kaluar, kalimthi e vizitova FYROM-in dhe Kosovėn. Kudo shikoja mjerim, dhembje e trishtim. Gjithkush pėrpiqet tė shet diēka, sa pėr tė fituar njė copė bukė. Edhe sende tė vjetra bile, por askush nuk blenė. Shikoj. Nė rrugėt e Tetovės shumė traktorė tė mbushur me mijėra shalqinj apo speca, blerės askund. Nuk kanė lek tė blejnė. Njė “shitės” mė tha se do tė jetė i detyruar t`i fugi shalqinjtė por edhe specat pasi rrallė kush i blenė dhe kanė filluar tė prishen. Shkoj nė Shkup, hy nė Bit Pazar. Njė ēift bashkėshortėsh shumė pleq, shumė tė leckosur dhe tė sėmurė mė lutėn tė blejė nga ta disa pjata tė pėrdorura. “Jemi shumė tė unėt, nuk kemi fėmijė tė na ndihmojnė, asnjė ndihmė sociale ...” mė thanė. Mė tutje njė grua e re mė lutėn tė blejė nga ajo njė xhemper: “Ėshtė punė dore, kam tre fėmijė jetim, jetojmė me qira nė njė podrum, kam punuar 10 ditė nė te...pronari do tė na dėboje nga banesa...”- rrėfehet.
Trishtim!
Ika pėr nė Kosovė. Me taksi. Prishtinė. Para se me arritur nė aeroport (aeroplan pėr Gjermani), me dy fėmijėt e vogėl dhe gruan u ndalėm nė njė restorant. Pasi nuk ishim tė unėt as qė hėngrėm ushqimin. Na u afrua njė grua me djalin 11 vjeēar pėrdore. “Zonjė, a mundemi me e ngrėnė kėtė ushqim qė u ka mbetur nė pjata, nuk kemi hėngėr me ditė tė tėra” – i thotė gruas time e cila filloi tė qajė me zė.
Trishtim!
Krejt kjo tragjedi pėr shkak tė kriminelėve prej qeveritarėsh qė tradhtuan, shitėn, vodhėn dhe plaēkitėn gjithēka.
***
Askush prej jush qė me lot deveje vajtoni pėr arabėt...nuk demonstroi, askush prej jush nuk mbajti grevė urie, askush prej jush nuk i dėrgoi ultimatum qeverisė tė zgjidhet problemi i atyre qindra mijėra motrash dhe vėllezėrish tonė tė gjakut dhe gjuhės qė vuajnė nė mjerim, por menjėherė vajtoni, demonstroni, mbani grevė urie, u ndihmoni “vėllezėrve” tė juaj tė fesė myslimane qė sipas fotografive, veshmbathjen e kanė shumė mė tė shtrenjtė dhe mė moderne se ju. Por edhe xhepat i kanė mė tė thellė. Sipas statistikave, pėr tė udhėtuar deri nė FYROM secili prej tyre ka paguar kriminelėt kontrabandist minimum 10-15000 euro.
Pasi shumica prej atyre “refugjatėve” tė huaj e quajnė veten mysliman, atėherė pse dėshirojnė tė vendosen nė Evropėn Perėndimore tė krishterė ku gati nė secilin ushqim, edhe nė gatimin e bukės, pėrdoret mishi (dhjami) i derrit?
Pasi shumica e tyre janė arab, pse nuk kėrkojnė azil nė shtetet shumė tė pasura arabe, pėr shembull nė Arabinė Saudite, Kuvajt, Dubai, Katar...?!
Unė e di pse. Shumica e “azilkėrkuesve” janė meshkuj, tė moshės sė re, nuk u konvenon tė vendosen nė shtetet qė pėrmenda sepse atje nuk do tė kenė asnjė shanse tė bėjnė seks jashtėmartesor me ndonjė femėr, Ligjet e Sheriatit do t`i dėnonin shumė keq, kurse nė Evropėn “moderne” nuk ka kėso rreziqesh.
Sikur kėta tė vendosen nė tokat shqiptare, pėrveē tė gjitha tė kėqijave tjera, do tė vijė edhe te ēekuilibri gjinor. Mė shumė meshkuj se sa femra, ashtu qė shumė prej femrave shqiptare do tė martohen me afrikanėt-aziatikėt, dhe si pasojė, shumė meshkuj shqiptarė do tė mbesin virgjrin dhe beqarė tė devotshėm, llafi vjen, si beqarėt e Kinės dhe Indisė.
***
Ka shumė gjasa qė do tė ketė pėrleshje pėr gratė
Ekziston frika e madhe se deficiti i madh i grave nė kėto shtete: Indi dhe Kinė do tė ketė pasoja sociale tė rrezikshme, kjo pėr arsye se pas disa vitesh, kur fėmijėt qė sot janė tė vogėl do tė bėhen tė mėdhenj - do tė pėrplasen ndėrmjet veti nė njė luftė tepėr tė vėshtirė pėr gratė.
Dy vendet mė tė populluara tė botės, Kina dhe India rrezikojnė ēekuilibėr serioz gjinorė nė popullsitė e tyre. Njė nga arsyet kryesore ėshtė se shumė ēifte pėr shkaqe (jo)kulturore zgjedhin tė abortojnė vajzė-fetusin. Si rezultat, pas 20 vitesh popullata e kėtyre dy vendeve do tė ketė njė tepricė meshkujsh prej 25-30 pėr qind.
Mungesa e femrave do tė ketė pasoja tė rėnda sociale, sipas njė studimi tė publikuar nė revistėn mjekėsore kanadeze CMAJ.
Ēekuilibri nė raportin e shpėrndarjes gjinore do tė thotė se shumė meshkuj nuk do tė jenė nė gjendje tė martohen dhe tė kenė fėmijė. Atje edhe sot ka me dhjetėra milion burra tė “virgjėr”, tė moshės mbi 45 vjeēare. Prandaj, ka arsye shumė serioze pėr frikėn se kjo do tė ēojė nė njė numėr nė rritje tė akteve tė dhunės dhe krimeve tė tjera tė rėnda, thotė studimi.

Aurel Dasareti
USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike
(dasaretiaurel@yahoo.com.au)


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 38 vizitorë
Lexuar: 375 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi