Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
STATUS PĖR DĖSHMORĖT E PARA LUFTĖS
Publikuar më 23 qershor, 2015 nė orėn 15:04 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kombi shqiptar nė pėrgjithėsi dhe Kosova nė veēanti nuk pati dėshmorė vetėm gjatė luftės ēlirimtare nė Kosovė dhe vise tė tjera. Por, dėshmorė tė lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės ranė edhe para luftės, tė cilėt ranė nė fushėn e nderit nė forma tė ndryshme nė ballafaqim me forcat pushtuese serbe nė dyluftime, nė demonstrata tė pėrgjakshme si dhe nė prita qė armiku iu kishte bėrė veprimtarėve shqiptarė tani dėshmorė tė kombit.

Edhe 16 vjet pas luftės ēlirimtare nė Kosovė, institucionet e vendit tonė nuk po ua njohin statusin dėshmor i kombit dėshmorėve tė rėnė gjatė periudhės kohore ’60-’95, pra nuk njihen ashtu siē i njeh populli shqiptar - dėshmorė tė kombit pėrmes ligjit. Ky anashkalim i kėsaj plejade dėshmorėsh tė kombit mund tė ketė edhe konotacion me ngjyrime pėrmasash paradoksale, duke pasur parasysh faktin se dėshmorėt e rėnė nė periudhėn e paraluftės ēlirimtare kanė bėrė rezistencė e cila ishte njė zgjim mbarėkombėtar dhe ia trasoi rrugėn Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Para disa jave Komisioni i Familjeve tė Dėshmorėve tė Kombit ka organizuar njė aktivitet pėrmes njė marshi paqėsor protestues me moton “Gjaku i dėshmorėve tė na bashkojė” dhe “Mos i ndani dėshmorėt”. Ėshtė e habitshme pėr popullin, por njėkohėsisht ėshtė turp pėr institucionet e Kosovės qė edhe 16 vjet pas luftės nė Kosovė, ende me ligj nuk njihen dėshmorė tė kombit ata veprimtarė shqiptarė, tė cilėt me rėnien e tyre heroike, ishin pararendėsit e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Lirisht mund tė thuhet se qeveritė e deritashme tė pasluftės dhe sidomos Komisioni Qeveritar pėr Verifikim, duke e anashkaluar kėtė kategori tė dėshmorėve tė kombit, me vetėdije apo pa, po e injorojnė njė histori sa tė pėrgjakshme aq edhe krenare tė popullit tonė. Pra sikur po heqin dorė nga njė periudhė e lavdishme e historisė sonė kombėtare!
Si mundet qė Qeveria e Kosovės tė injorojė veprat e kėtyre tė rėnėve dhe tė mos ua njohė statusin zyrtar dėshmor tė kombit Tahir e Nebih Mehės, vėllezėrve Bardhosh e Jusuf Gėrvalla, Afrim Zhitisė e Fahri Fazliut, Bajram Bahtirit, Ismet Krasniqit, Sevdat Xhafollit, Vetim Shalės, Shukrie Obertincės, Skender Berishės, Ylfete Humollit, Mustaf Veselajt, dėshmorėve tė Zhurit, atyre tė Deēanit, tė Prishtinės, Drenasit e Skėnderajt, tė Mitrovicės e Besianės, tė Vushtrrisė e Rahavecit, tė Gjilanit e Kaēanikut, tė Prizrenit e Therandės, tė Pejės e Gjakovės, Ferizajit, si dhe shumė dėshmorė tė tjerė anekėnd Kosovės, tė cilėt me vetėdije tė plotė u flijuan nė forma dhe periudha tė ndryshme para luftės ēlirimtare pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Duke i anashkaluar kėta dėshmorė, institucionet e Kosovės sikur po heqin dorė nga njė rezistencė kombėtare kundėr regjimit okupues serbo-jugosllav.
Populli shqiptar ėshtė i vetėdijshėm pėr sakrificėn qė kanė bėrė kėta dėshmorė para luftės, vetėm qė Kosova tė jetė njė shtet i pavarur dhe sovran (gjė qė ende pėr fat keq nuk jemi, duke pasur parasysh se njė e katėrta e territorit tė Kosovės nuk ėshtė nėn sovranitetin e shtetit tonė). Duhet t’i kuptojmė familjet e dėshmorėve, tė cilat nuk po kėrkojnė lėmoshė as atė qė nuk e meritojnė. Thjesht, po kėrkojnė nga Qeveria e Kosovės qė sa mė shpejtė ta zbatojė Ligjin nė fuqi.
Pra neni 8 pika 2 tregon shumė mirė se kėsaj kategorie duhet t’ia rregulluar statusin e dėshmorit si dhe familjarėt e tyre, t’i gėzojnė ato benificione qė i meritojnė, ngase edhe kėshtu gjendja e tyre ekonomike-sociale nuk ėshtė e mirė.
T’i pėrkrahim edhe ne tė tjerėt, sepse familjet e dėshmorėve tė paraluftės pėrveēse kanė humbur mė tė dashurit e tyre, kanė pėrjetuar peripeci tė ndryshme nga okupatori serb, duke u ndjekur e pėrndjekur nga policia serbe nė forma tė ndryshme. E kemi pėr obligim qė nė aktivitetet e ardhshme tė paralajmėruara nga KDFK-ja t’u dalim nė pėrkrahje, duke u solidarizuar me kėrkesat e tyre plotėsisht tė drejta dhe legjitime.

Besart Krasniqi

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 39 vizitorë
Lexuar: 477 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi