Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
DRENICA HEROIKE NUK E KA PASUR KURRĖ ZAKON TĖ SHAJĖ, PĖRJASHTIM BĖN VETĖM TAFIL DURAKU!
Publikuar më 24 qershor, 2015 nė orėn 20:23 ( ) Sami Islami | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
(Pėrkitazi me “reagimin e T. Durakut “PRAPĖ PO I BJEN VESHIT TĖ VET, SAMI ISLAMI I INTERNETIT!”)

Drenica e shumė patriotėve, tė njerėzve tė fjalės tė nderit e tė penės nuk do ta ndijė veten mirė, kur tė marrė vesh se nė gjirin e saj, sot jeton “krijon” dhe shan njė “poet” me emrin Tafil Duraku!

Duke e parė qė ti Tafil Duraku, (Ose do tė tė quaj tafil Karafili, se po me duket se po tė shkon mė mirė!) nuk je kėrkund nė nivelin e debatit, se duke mos pasur argumente ti “shfryhesh” me fymje e trillime, bile edhe me kėrcėnime! Kėsaj radhe nuk do tė shkruaj shumė, sepse, edhe po tė shkruaja shumė pėr ty qenka njėsoj. Mė vjen keq qė po ta them, po ti nuk po merrje vesh! Ti qenke njeri qė ėshtė turp tė thuash se je i tė njėjtit vend nga kanė dalė shumė burra tė fjalės, tė besės dhe tė trimėrisė, por edhe tė krijimtarisė!

Tani, le tė kthehemi prapė tek “margaritarėt” e tu Tafil Karafili! Ti mė akuzove mua si “titist” ( u muar vesh pa argumete, se jam i bindur se deri sot nuk mė ke njohur fare!), ti mė shave prapė mua dhe tė gjithė krijuesit e tjerė, duke kėrcėnuar se askush nuk po t’i “trembka” ty as “qimet poshtė”!
Po a ka marrja kufi o Tafil Karafili? Pa pyte dike, bre, prej tė afėrmeve tu, mė tė moshuar se ti, se mos nuk tė paska mbulu nana jote kur tė ka lindur, ore? Se thonė qė nėse nuk tė ka mbulu nana kur tė lindėsh, s’do ta kesh gajle pėr marre mė gjithė jetėn! Ka shumė gjasa qė kjo paska bėrė vaki te ti , se njė njeri qė i thotė vetes “intelektual”, “poet”, pra “krijues” kėsi fjalėsh nuk i nxjerr nga goja!
Kėta “shqiptarė-titistėt” qė ti i pėrmend vazhdimisht, nuk janė poet ēkado Tafil Karafili! Ata qėndrojnė shumė mė lart se ti! Me keqardhje dua ta them se ti nuk mund tė jeshė as hija e tyre, Tafil Karafili! Nė mos pėr asgjė tjetėr, ata janė shumė mė lart se ti, mu pėr arsye se ata nuk shajnė, si ti!

Ē’t’u desht ta pėrmendėsh emrin e Shyqri Galicės nė kėtė debat pėr poezinė, qė ishte vetėm kundėr meje dhe teje? E pėrmende emrin e njė kolegu tim tė respektuar, madje duke ia shtrembėruar edhe mbiemrin? Pse? Apo mos e pėrmende se, ndoshta, fatkeqesisht, je xheloz se nuk ke mundur dhe nuk mundesh as sot, as gjithė ditėn, tė arrish atje ku ėshtė Shyqri Galica! Ai ėshtė krijues, poet, intelektual i vėrtetė! Ėshtė, poashtu, profesor fakulteti Tafil Karafili, kurse ti ke mbetur nė Burojė tė fyesh , tė etiketosh, tė vjellėsh kundėr tė gjithė kėtyre qė nuk do tė mund t’i arrish dot kurrė!
Ti Tafil Karafili shikoje ore veten se ēfarė niveli ke rėnė! Eja nė vete dhe mos merr njerėz nėpėr gojė!
Pa thuaje publikisht Tafil Karafili, pse tė pėrjashtuan e nga Lidhja e Shkrimtarėve tė Kosovės, qė ti i pezmatuar , sigurisht qė tė pėrjashtuan, e quajte “Lidhja e Leshit tė (Sh)krimtarėve tė Kosovės”?! Mos ndodhi kjo se ishe “poet i mirė”, “krijues i mirė”, e ata qė mbetėn qenė “titistė”, bashkėpunėtorė tė UDB-sė? Apo se ta kishin inati ? Jo more, jo! Kruaje veshin tėnd Tafil karafili dhe mendo se diēka nuk ėshtė nė rregull me ty? Nuk janė krejt “tė kėqij” dhe vetėm ti “i mire”! Dil e shikoje veten nė pasqyrė dhe “pajtohu” me ato aftėsi qė i ke!

Ti nė reagimin tėnd e the se ke qenė pjesėmarrės nė UĒK, po pse nuk i tregove lexuesit tė nderuar pse ike pra? Ti paske shku aty vetėm sa tė dukesh dhe pastaj, kah sytė kėmbėt, apo jo? Mos dezinformo o Tafil Karafili, se njerėzit t’i dinė tė gjitha! A po e sheh se po t’i di edhe unė, qė s’jemi parė kurrė sy mė sy. Kurse ti nuk di asgjė pėr mua. Ti nė fillim tė debatit me mua me quajte “njė hiē”! A po e sheh se unė nuk qenkam “njė hiē”, po njeriu qė do tė tė dal arrė e fortė, qė po ta kafshosh tė bien dhėmbėt! Nuk jam unė ai “i internetit”, siē po mė quan ti vazhdimisht! Unė jam ai qė t’i kam qitur “pelivanllėqet” e tua nė fushė dhe krejt lexuesit do ta marrin vesh se kush je! Pėr mua s’ke ēka thua as sot as kurrė. Krejt ēka thua pėr mua i ke paragjykime dhe trillime, kurse unė kėto ēka po t’i them tė gjitha janė tė vėrteta!

Ti i shave tė burgosurit politikė! Marre besa! Ata njerėz qė sakrifikuan jetėn pėr atdhe ti i shanė, kurse veten e lavdėron se ke qenė nė UĒK, pa u turpėruar fare qė ke ikur menjėherė prej UĒK-sė! Marre prapė!

Unė kurrė nuk jam marrė me politikė Tafil Karafili. Kurrė nuk kam qenė anėtarė i asnjė partie politike! Po asnjėherė nė shkrimet e mia nuk e kam kritikuar askė pa fakte, ashtu siē bėn ti Tafil Karafili!

Po ti pse nė dabatin pėr konkursin e poezisė, qė ti nuk fitove, (se nuk e meritove, u muar vesh), pėrmend edhe Ibrahim Rugovėn? Pse po hyn andej ku nuk ke nevojė? Ibrahimi ishte ai qė ishte. E dimė tė gjithė! E di mirė edhe ti Tafil Karafili! Ai ka hyrė nė histori! Tani historia do t’ia jep secilit vendin e merituar sipas kontributit se kush ēka bėri pėr Kosovėn, pėr shqiptarinė…Historia do t’ua jep vendin edhe tė gjithė tė tjerėve; edhe ty, edhe mua! Lere ti tash Ibrahim Rugovėn! Merru me poezinė, edhe pse, siē tė thashė, as me poezi nuk je kėkund besa! Rezultatet po tė tregojnė vetė!

Duke e parė nivelin e shkrimeve tua, ka shumė tė ngjarė se lexuesi i vetėm poezive tua do tė mbetesh ti dhe, eventualisht, ndonjė shok yti! Se “krijimtaria” jote s’ka vlera! Po tė kishte qenė ndonje konkurs kur kėrkohen krijime me tēė shara , aty ma merr mendja se do tė kishe fituar!
Krijimtari poetike e mirėfilltė, kur ka vlera (kuptohet), lexohet nga masa gjithnjė, edhe kur krijuesi ende jeton, por edhe pas vdekjes sė tij. Nėse krijmtaria e ndonjė krijuesi nuk lexohet pėr sė gjalli tė krijuesit, si para dhe pas vdekjes, nga lexuesit, ajo nuk ėshtė krijimtari! Ajo ėshtė “mastrubacion poetik” ose ta them ndryshe “vetėkėnaqėsi poetike”, siē ėshtė , fatkeqėsisht, “krijimtaria” jote! Nuk kam lexuar shumė nga ti, po ato qė i ke botuar vetėm nė “Albaniapress”, mjaftojnė tė krijoj mendimin tim pėr krijimtarinė tėnde! Kjo “krijimtari” e jote do tė vdes, fatkeqėsisht, me vdekjen tėnde!

Ti tafil Karafili ende po mendon se dikush po mė nxit tė shkruaj kundėr teje! Jo mor jo! Unė nuk yshtem tė shkruaj kundėr askujt, me instrukcione tė huaja! Kėtė dije sot e gjithmonė!
Tafil ti je shumė kontraverz nė mendimet tua! Ē’ėshtė puna me ty? Pėr ta parė ti veten, se tė ka “humbur” busulla, duke thėnė tė kundėrtėn e asaj qė vetė e ke thėnė mė parė, po t’i prezentoj fjalėt e tua! Citoj: “Po, ti, ore teknefesi i kritikės, pse i bie veshit tė Zeqir Gėrvallės dhe e quan “titist”, nė emrin tim?(!) Kush ta ka dhėnė atė tė drejtė? Ata qė tė kanė cytur ta shkruash “reagimin” kundėr poezisė sime?...” Tafil Karafili, le tė shkojmė me radhė! A je ti ai Tafil “poeti” qė poezinė sarkastike e titullove “ Kalorėsit e shpėrblimeve”? A je ti Tafil Duraku, qė tė shpėrblyerit i quajte i “titistė”? A e di qė fituesi i shpėrblimit tė parė ishte Zeqir Gėrvalla?
Nėse po, kjo automatikisht i bie se, sipas teje, edhe Zeqa ishte “titist” apo jo? Ti a mendon kur shkruan apo vetėm ia fut ashtu kuturu?
Qė tė bindesh se ti, por edhe lexuesi i nderuar ta shohė se ku je ti dhe se ti “harron” se ē’thua nė poezi, ja vagjet e tua, ku tė shpėrblyerit i quan “titistė”:

KALORĖSIT E SHPĖRBLIMEVE

kalėrojnė
anekėnd
atdheut

kalorės
tė zgjedhur
huajsisė tonė

i marrin
shpėrblimet
kudo atdheut

nė emėr
tė shqiptarizmės
kalorėsit titistė kudo

Tafil Duraku

E dije mirė pra se personin qė ti e ke fyer mė sė shumti ėshtė Zeqir Gėrvalla, se ata dy fituesit e tjerė nuk qenė nga Kosova! Ata qenė, njėri nga Durrėsi (mė duket ishte me origjinė ēame) e tjetri nga Saranda. Ata s’kanė pasur se si tė “cilėsohen” si “titistė” apo jo Tafil Karafili? E kush mbeti “titist”? Sipas “poezisė” tėnde mbeti Zeqir Gėrvalla! Mbeti njeriu qė gjithė jetėn e vet e ka luftuar kėtė sistem dhe kėtė ideologji.
Dil “poet” Tafil Karafili dhe thuaje troē se tė paska ardhur “zapullim” qė fitoi Zaqir Gervalla e jo ti! Sigurisht se i ke lexuar edhe poezitė mė tė reja tė Zeqės tė botuar, kėtu, nė “Albaniapres”, sidomos njėren qė aludon krejt pėr ty! Po ta sjell edhe njė herė kėtu, ta lexosh edhe njė herė ti dhe tė gjithė lexuesit e nderuar. Lexoje poezinė e Zeqir Gėrvallės me titull:

“FITOI… DHE DO TĖ FITOJĖ PĖRHERĖ:
NĖNĖ SHQIPĖRIA ET(N)IKE!”

Citoj:

… E ti, ēfarė poeti “kalėrues” - je
Qė “kalėrove” - deri nė PĖRMET?
Siē duket: me kaq smirė - qė n’shpirt ke,
Si mund ta quash veten: - POET?!

Ti, ėshtė dashur - tė afrohesh,
T’ma urosh: shpėrblimin e merituar;
E jo - nė shpirt tė keqėsohesh…
Poezi - kundėr POEZISĖ: pėr tė shkruar!

Kur, pak para se tė fillonte Manifestimi u afrove
Dhe, aq pėrzemėsisht - mė pėshėndete…
Por, kur u shpallen rezultatėt… Ku ike? Ku shkove…!
Kujdes, se ē’flet… Se tė gjithė jemi: nė sprova jete!!!

Se, po tė kishe fituar ti shpėrblimin: njė poezi tė tillė
A do ta kishe shkruar, vetėlavdruese e mohuese - pėr tė tjerė?
Mjer ai njeri qė parimet Kombėtare-Njerėzore s’i pėrfill…
Ai hidhron tė tjerėt, e mė sė tepėrmi - vetvetes i humb vlerė!

… Se Jo, o njeri, JO! Kėsaj herė: s’fituan titistėt e rrafinuar,
Po FITUAN Organizatorėt: me taban Njerėzor-KOMBĖTARĖ;
Fitoi PĖRMETI i Vėllezėrve FRASHĖRI – fort tė NDERUAR,
Po. Sėrish,Vetė POET NAIMIT: i takoi SHPĖRBLIMI I PARĖ!

Qe Tafil Karafili, ky qe ai “titisti” pėr tė cilin ti “aludove” nė poezinė tėnde “Kalorėsit e shpėrblimeve” dhe prapė mė akuzove se tė paskam shpifur!

Unė nuk di a ia vlen tė reagoj mė ndaj Tafil Karafilit?! Ti nėse do reago sa tė duash! E lum Buroja, Drenica, Kosova dhe krejt shqiptaria qė tė ka!
Nga ana ime polemikėn e deklaroj tė mbyllur!

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sami Islami
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 35 vizitorë
Lexuar: 610 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi