Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Njė skaner i shpejtė pas-zgjedhor
Publikuar më 24 qershor, 2015 nė orėn 20:26 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Njė ēerek shekulli mė parė, si zor tė ketė pasur njeri me mėnd nė kokė qė tė parashikonte se edhe tani, pėrsa i pėrket zgjedhjeve, do tė ishte po ai polarizim i skajshėm, po ato ulėrima tė liderve, po ato premtime tė gėnjeshtėrta, po ajo turmė qė i ndjek pas nėpėr mitingje, edhe pse nė mė tė shumtėn e rasteve nė mos nė tė gjitha, e di se po e gėnjejnė dhe po e marrin me tė mirė sa pėr t’i rrėmbyer votėn.

Dhe ja, mė nė fund, zgjedhjet pėrfunduan. Vlerėsime entusiaste, nga liderėt e partive, nga analistėt tanė mendje-ndritur, nga ndėrkombėtarėt qė nuk i zė gjumi pėr ne e kėshtu me radhė, se ato u kryen normalisht dhe pa incidente. Vetė fakti qė tė gėzohemi kaq shumė qė mezi po bėjmė zgjedhje normale, si gjithė bota e qytetėruar, ėshtė anormaliteti ynė mė i madh qė tregon se sa larg jemi ndaj botės ku synojmė tė shkojmė. Njėlloj si tė kalosh rrugės, pranė njė gangsteri e ta falenderosh qė nuk tė rrahu e tė vodhi. Kaq poshtė kemi rėnė!

Pjesėmarrja e ulėt, sfidė ndaj politikės e politikanėve
Pėr pjesėmarrjen nė kėto zgjedhje ka dy tregues: KQZ-ja e zbret atė nėn 50 pėrqind kurse tė tjera institucione e analistė na thonė se kjo nuk ėshtė e vėrtetė, me qėnė se tė regjistruar pėr tė votuar janė dhe rreth njė milion emigrantė. Ecė e merre vesh kėtė punė.
Personalisht, jam ndėr ata qė pjesėmarrjen nė votime, nė pluralizėm, e kam vlerėsuar jo vetėm si njė tė drejtė por dhe si njė detyrė e pėrgjegjėsi. E, megjithė se them kėshtu, qysh kur isha nė Shqipėri, pėrveē dy-tre votimeve tė para tė Pas-Diktaturės, nuk votova mė. Madje as kėtu nė Amerikė. Mos vallė ka njė kontradiktė nė mes asaj qė thashė nė fillim e asaj qė kam bėrė e po bėj konkretisht? Pėrgjigjen e dhanė qytetarėt e fshatarėt tanė, nė kėto zgjedhje: tė zhgėnjyer nga politikanėt, si karrieristė, mashtrues, gėnjeshtarė, mafiozė, deri edhe kriminelė nė kuptimin mė tė drejtpėrdrejtė tė fjalės, ata prej kohėsh janė ftohur ndaj tyre, por s’kanė ē’bėjnė. E vetmja armė e tyre ėshtė vota. Dhe nuk marrin pjesė nė votime. Kėtė bėra e po bėj dhe unė, ndaj iu jap tė drejtė dhe e vlerėsoj si njė tregues emancipimi. Ata e shohin se nuk mund t’i lėvizin dot nga karrigia e ēimentuar e qeveritarit, deputetit apo kryetarit tė bashkisė, ndaj e sfidojnė atė me mos-votimin e tyre, paēka se kjo, siē do ta shtjellojmė mė poshtė, mund tė ēojė ujė nė krahun tjetėr.

Fitorja e pamerituar e tė ashtuquajturve “rilindas”
Parashikimet pėr kėto zgjedhje qenė nga mė paradoksalet. Kalonin nga njė ekstrem nė tjetrin, njė tregues plus ky pėr stadin tonė se sa larg jemi ndaj lirisė e demokracisė. Megjithatė, unė prisja edhe ndonjė ēudi mė tė madhe se kjo qė ndodhi. Pse e them kėtė? Kam parasysh kėrcėnimet e Ramės se do t’i linte deri edhe pa bukė “budallenjtė” qė do tė votonin pėr kandidatėt e opozitės, tė cilėt, sipas tij, janė njerėz qė nuk dinė tė bėjnė asgjė e jo mė tė drejtojnė bashkitė. Mos u hiqni si trima: kur ėshtė fjala pėr bukėn e gojės, pėr mė tepėr kur je familjar e ke fėmijė, nuk ka as trimėri, e aq mė pak mund tė bėhet fjalė pėr liri e demokraci. Kjo qe e para.
E dyta. Pėr hir tė sė vėrtetės duhet pranuar se nė tė gjitha zgjedhjet, PS-ja, pasardhėse e PPSH-sė me emėr tjetėr, ka qėnė pėrgjithėsisht mė e disiplinuar. Kam parasysh dy deklarata tė O.Xhaēkės dhe deputetes Veizaj, tė Shkodrės: “Ne i dimė, thanė pak a shumė ato, se kush do tė votojė pėr ne dhe jemi tė sigurtė se do tė shkojnė nė votime tė gjitha ata qė na ndjekin, se i kemi verifikuar njė pėr njė…” Dhe unė iu besoj kėtyre zonjave. Tradita e PPSH-sė, qoftė nė kuptimin e mirė apo tė keq tė fjalės, ruhet e madje pėrforcohet. Pėr mė tepėr kur kemi parasysh atė qė ėshtė nė krye tė kėsaj partie qė, pėr tė mbajtur dy karriget, atė tė partisė e tė qeverisė, ėshtė gati tė bėjė tė gjithēka, tė bashkėpunojė e tė bėjė aleanca dhe me djallin, siē e ka treguar me fjalė e me vepra tėrė kėto vjet. Pra, fitorja e “Rilindjes” duhet lexuar vetėm nga pjesėmarrja mė e madhe e militantėve tė saj dhe ata qė nuk votuan janė kryesisht nė mos tėrėsisht nga opozita apo dhe tė pakėnaqurit e PS-sė qė nuk pėrfituan gjė, siē kishin shpresuar apo edhe qė mund t’iu ishte premtuar.

Siluret e tė pavarurve
Ata e dinin qė nuk do tė fitonin e, megjithatė, nuk hiqnin dorė nga gara. Teorikisht apo virtualisht, unė do tė isha me ata: tė dy krahėt e politikės sonė e kanė treguar tashmė veten se nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me tė majtėn apo tė djathtėn europiane, asnjė ideologji por janė dy grupe oligarqike e qė luftojnė vetėm e vetėm pėr pushtet e pėrfitime. Tė pavarurit deklarojnė se janė kundėr tė dy krahėve. Bukur! Edhe nė Perėndim apo SHBA, ka tė pavaruar tė tillė. Por, pėr Shqipėrinė ky ėshtė njė luks i parakohshėm. Kėtė e dinė mirė edhe tė pavarurit tanė ndaj, edhe ato vota qė marrin, janė vetėm silure pėr t’i prishur punė njerit krah apo tjetrit. Konkretisht, mendoj se votat e tyre i takonin PD-sė, nga qė siē thamė mė lart, militantėr e PS-sė nuk lėvizin kollaj nga istikami ku i ka caktuar komandanti i tyre.

Avazi i vjetėr i ndėrkombėtarėve
Ata vinė, mbushin xhepat me rrogat e fryra e me dietat e larta, bėjnė tė ashtuquajturat vlerėsime se “kėto zgjedhje, pėrgjithėsisht, ishin njė hap pėrpara, por kemi dhe disa vėrejtje” dhe ikin prapė andej nga kanė ardhur me xhepat e barqet plot. Ka ndonjė naiv qė mendon se ata nuk i zė gjumi pėr Shqipėrinė e shqiptarėt. Fare rastėsisht, kam qėnė dėshmitar i njė skene kur njė syresh, vite tė shkuara, shfaqi kėnaqėsinė e tij pėr turbullirat nė Shqipėri se do t’i shtoheshin edhe disa ditė dieta(!). Nuk dua tė pėrgjithėsoj, por opinioni im pėr ta ėshtė tepėr negativ. Pse e them kėtė? Se nėse klasa jonė politike e ka treguar veten se kush ėshtė pėr 25 vjet me radhė, po Europa qė ata pėrfaqėsojnė, OSBE/ODHIR, etj. ē’kanė bėrė nė kėtė ēerek shekulli tranzicioni pėr tė na nxjerrė nga kjo kėnetė ku kemi rėnė?

Media, analistėt e soj e sorollopi i tyre
Unė kam njė mendim krejt tjetėr pėr ato qė tha kryetari i bashkisė sė Elbasanit. Siē shkruante nė njė editorial Mero Bazja, ai, me njė sinqeritet tronditės i spjegon gazetarit, as mė shumė e as mė pak, njė tė vėrtetė qė ne nuk na pėlqen ta pranojmė, jo se nuk qėndron. Le tė dalė njė gazetar qė i ėshtė kundėrvėnė shefit apo atij qė jep paratė e qė nuk ka pasur pasoja?! Fjalėt e tij mė kujtuan komedinė e famshme franceze “Topuzi” apo dhe dramėn “Armiku i popullit”, tė Ibsenit. Janė tėrė ato tė vėrteta qė ne i ndeshim pėrditė por, mos bėsh gabim dhe i thua se e pėsove. Dhe u bė gjithė ai alarm e u mbushėn mediat me “mėkatin” qė paska bėrė ai?! Analistėt tanė, me ndonjė pėrjashtim tė vogėl, janė radhitur nė dy llogore. Pėr ta nuk ka fare rėndėsi se si ėshtė e vėrteta, mjafton tė ruajnė pozicionin se iu ikėn kocka qė iu kanė hedhur e iu hedhin ata lart, pushtatarė e pronarė. Unė i kam njohur personalisht shumė syresh dhe mė dhimbsen tek i shikoj se sa kanė ndryshuar. Po citoj prapė Mero Bazen: “Qazimi, me sinqeritetin e tij prej babaxhani, nė fakt, na ka pėshtyrė tė gjithėve nė fytyrė pėr tė treguar se na ka parė qė kur vjen puna tek pushteti, pronarėt i sakrifikojnė gazetarėt Mė shumė se sa ulėrima ndaj Qazimit, vazhdon sinqeriteti i Meros, sot gazetarėt duhet tė ulėrasin ndaj nesh, botuesve dhe pronarėve tė shtypit, qė kemi provuar se kemi bėrė gjeste tė tilla”. Kaq thotė Merua por unė do tė shtoja se gjeste tė tilla vazhdojnė tė bėhen e do tė bėhen, siē u pa turpėrueshėm edhe nė kėtė fushatė qė, analistė e gazetarė, nė kundėrshtim me ato qė kishin nė kokė, flisnin e shkruanin ē’t’iu urdhėronte shefi apo pronari. Turp e faqe e zezė jo vetėm pėr ata por pėr tė gjithė ne ku e kemi katandisur tė ashtuquajturin “pushtet tė katėrt”.

Haraēi i madh qė do tė paguajmė
Nė shumė shkrime e blogje, kur flitet pėr problemet e Shqipėrisė, lexuesit , me tė drejtė, ankohen: “po mirė me kritikat, mund tė jemi dakord, po ē’zgjidhje jepni?”.
Edhe pajtohem me kėtė kėrkesė, kthehem mbrapsht e iu them atyre: Nga kjo klasė politikanėsh, qė kanė uzurpuar pushtetin apo pushtetet, as mos prisni zgjidhje! Populli i thjeshtė, qė e vuan tėrė kėtė, s’ka ē’bėn. Kush i bėn thirrje atij qė t’i heqė pėrmes votės, veē gėnjen veten, ata nuk i lėshojnė kollaj karriget. Grinden apo dhe pėrleshen nė Parlament apo nė media etj., por nuk ėshtė e vėshtirė tė kuptosh se ka njė marrėveshje tė heshtur e tė panėnshkruar qė tė ruhet ky status-quo, se ata veē fitojnė e nuk humbasin asgjė. Ndaj as qė mos iu shkojė nė mendje se me votime do t’i lėkundni sadopak. Duke qėnė kėshtu, haraēi qė do tė paguajė ai popull do jetė jo vetėm i madh por dhe do tė vazhdojė pėr njė kohė tė gjatė. Mjafton tė shikoni tė ashtuquajturit “tė rinj” qė janė shumė mė tė etur pėr pushtet e pėrfitime se mjeshtėrit e tyre qė i kanė ulur nė ato karrige. Disa syresh edhe e pohojnė vetė kėtė, madje me njė farė krenarie, a thua se ai qė i’ua ka dhėnė atė post ėshtė Mesia dhe jo njė poltikan i neveritshėm si gjithė tė tjerėt.
Mjerė populli gjorė!

Andon Dede

Nju York

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 38 vizitorë
Lexuar: 365 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi