Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
ZOTĖRINJ DEPUTETĖ, KUJDES! MOS LUANI ME DETYRĖN TUAJ!!!
Publikuar më 24 qershor, 2015 nė orėn 20:33 ( ) Faridin Tafallari | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
NĖPĖRMES EKRANIT TĖ RTK-SĖ DHE PROGRAME TĖ TJERA SATELITORE. NE MĖRGIMTARĖT, PĖRCJELLIM LAJMET NGA VENDI YNĖ…SEANCAT E KUVENDIT TĖ REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS…SHOHIM SJELLJET E DEPUTETĖVE TĖ THAĒIĒIT E MUSTAFIĒIT, SIKUR PO LUAJNĖ TEATĖR,!!!...SHOHIM FYTYRAT E ATYRE, QĖ S`KANĖ MĖĖĖĖ ASGJĖ KOMBĖTARE!!!

Sot e sa kohė po kalon e pothuajse me ēdo bashkatdhetar, qė takohem biseda do nisė…dhe fjala e parė e bisedės ėshtė: - a po i sheh se, ēka po bėjnė, ata nė Kuvend….?! O na ēmendėn fare, ore na ēmendėn… na janė bėrė halė nė sy dhe na i shpuan veshėt…na e dėrmuan shpirtin e pėrmalluar, neve mėrgimtarėve… nuk dua mėėė tė shikojė as TV (Televizorin) se, nuk dėgjon tjetėr pos fyerje, sharje nga mė tė rėndat!!! O na e helmuan shpirtin ata, he n.n..e nė..s…!!!-
E kjo pėr mėrgimtarėt ėshtė vėrtetė helm e shkuar helmit! Dhe pėr fat tė keq nuk ėshtė njė vit, por janė mbi 15 vite, qė jemi nė kėtė gjysėm pavarėsi e ēlirim!!! E sa shumė u gėzuam qė, fituam lirinė me aq shumė mundim, sakrifica, duke e larė me gjak ēdo pėllėmbė tė tokės sonė, nė luftėn dhėmbė pėr dhėmbė me pushtuesit serbosllav, armiqtė tanė mė tė egėr tė tė gjitha kohrave.
Dhe sot, nė atė Kuvend, mjerisht ka edhe nga ata, qė duan tė na e rrėmbejnė lirinė, qė u fitua, duke u bėrė pėrsėri mashė e armikut!? Dhe kjo ėshtė shumė brengosėse...! Ndaj, ne si popull, duhet t’i hapim sytė dhe veshėt pėr ta mbrojtur atė liri dhe atė pjesė, qė e fituam me shumė sakrifica, mos tė lejojmė, qė atė, qė ėshtė e jona dhe atė, qė e paguam shumė shtrenjtė, tė na e rrėmbejnė pėrsėri armiqtė tanė, tė cilėt kurrė nuk u ngopėn, duke na i zaptuar trojet tona etnike, ku ende edhe sot na kanė shumė borxhe, shumė troje tona i mbajnė nėn pushtetin e tyre pa asnjė tė drejtė!!!
Armiqtė tanė grabitqarė kurrė nuk do tė ngopen me gjakun dhe tokat shqiptare! E pamė shumė qartė, sot se, ē’ndodhi me Ramush Haradinajn, tė cilin na e ndaluan „miqtė“ tanė sllovenė, pa kurrėfarė arsye, duke treguar ashiqare se, janė miq me armikun tonė, Serbinė dhe se, sa janė me ne shqiptarėt, vetėm pėr interes e politikė! Ky nuk ishte njė rast i hidhur vetėm pėr Ramushin, por pėr tė gjithė shqiptarėt, kudo qė janė, brenda apo jashtė kufijve!...Ky rast duhet t’i hidhėrojė tė gjithė shqiptarėt, jo vetėm se veprimi i qeverisė e shtetit slloven ishte armiqėsor edhe pse u arsyetuan se, gjykatėsit kompetentė na kishin “nostalgji” pėr Serbinė, por edhe pėr qėndrimin e kryeministrit tonė, Mustafiēit, sepse edhe ky ėshtė nostalgjik pėr Serbinė!?! U pa kjo shumė mirė nė reagimin e Isės, qė mė shumė i dhimbsej biznesi slloven se, njė komandant i luftės, njė trim dhe guximtar, siē ėshtė Ramush Haradinaj!? Ashtu edhe presidentja jonė, e dalė nga “zarfi”, zonja Jahjaga, e cila jo vetėm qė nuk ju kundėrvu organeve tė larta sllovene, por i falenderohej…!?
Ėshtė e vėrtetė qė, bėmė miq tė gjithė ata, tė cilėt na ndihmuan dhe na pėrkrahėn, por mė e keqja dhe e hidhur ėshtė se, pėrse ne i humbėm gjithė ata miq!? Kjo vetkuptohet se, miqtė na i humbėn krerėt e qeverisė, krerėt e shtetit, na i humbi Thaēi dhe rrethi i tij, qė nuk u treguan aspak tė ndėrgjegjshėm, jo serioz, u morrėn me hajni e akraballėqe, u korruptuan… u lėshuan si tė ēmendur pas pasurisė, pėr ta vjedhur sa mė shumė Kosovėn e varfėr, tė posadalur nga lufta. Miqtė tanė kėto i panė mė kryesorėt po se po, qė nga Rugova e Hashimi, por dhe se po vazhdojnė pandalė tė korruptohen edhe pasardhėsit e tyre!!! Me njė fjalė nuk kanė asgjė pozitive pėr ndėrtimin dhe zhvillimin e shtetit…Kėshtu qė, miqtė tanė u larguan…u larguan dhe u bėnė mė shumė nė krah tė armikut tonė shekullor dhe sė bashku, po mundohen tė na bindin se, ēdo gjė qė ėshtė e dėmshme pėr ne (Kosovėn) ata, na urdhėrojnė, pėr mos tė thėnė na detyrojnė qė, ne ta pranojmė si tė mirė e tė dobishme pėr ne…siē po bėn me ne sot p.sh. SHBA, Gjermania e tė tjera vende, qė vėrtetė ishin miket tona!!!
Edhe veteranėve e ish-luftėtarėve tė UĒK-sė, sot jua bėjnė padrejtėsisht…i rrahin e i pėrgjakin, pse, se kėrkojnė tė drejtat e tyre, pse, se kundėrshtojnė padrejtėsitė e qenveritarėve tė korruptuar!!? Dhe kėto tė zeza veteranėt e luftės i kanė nga bashkėluftėtarėt, nga ata, qė gjatė luftės nė Kosovė, rrinin nėpėr hijet e Tiranės, si Azem Syla (daja), Xhavit Haliti (Zeka), Kadri Veseloviēi dhe Hashimēiēi qė, bashkė me truprojat e tij, gjatė luftės rrinte nėpėr vende tė sigurta qė, mos ta gjente diēka e keqe (vrasje) nga armiku!?…E ata sot janė nė pushtet…janė tė lidhur mes vete, sepse i lidh interesi personal, ai i mbrapshtė i xhepit dhe pėr asgjė interesi i vendit…!!! Janė ata, qė tash e sa kohė, me pa durim po presin themelimin e Gjykatės Speciale nė Kosovė, pėr t’i dėnuar e burgosė shokėt e tyre nėpėr burgjet mė famėkeqe, ku mos t’u dihet fundi!? Ata, pėr veten e tyre, janė tė siguruar nga shefat e tyre ndėrkombėtarė se, nuk do t’i prek askush…!?! Gjykata Speciale nė Kosovė, po hapet pėr ata, qė janė tė pafajshėm dhe qė mjerisht do ta hanė atė ēorbė nga tė „dashurit“ e tyre vendorė dhe nga „miqtė“ tanė ndėrkombėtarė!? Kjo pra ėshtė ajo fitorja e tyre, qė gjatė gjithė kohės sė „ēlirimit“ na sollėn mjaft tė zeza, ku po pėrmend njėrėn prej tyre, FUS NOTĖN, me ta “fut” vendin nė errėsirė, me lezet, ditėn pėr diell…dhe tash sė fundmi po e hapin edhe Gjykatėn Speciale, ohoho sa mirė, (qė nuk do ta dėshiroja kurrė qė, njė gjykatė e tillė tė hapet nė vendin tim, pėr ta dėnuar popullin tim...) pėr ata tė lartpėrmendurit se, i kanė ulset e luxsit, ulset e buta nė Parlament, e do tė vazhdojnė tė jetojnė si zotėrinj me para e me tė gjitha tė mirat, ashtu si t’jua dojė qejfi i bo..le..ve!?!
Kurse pėr Isa Mustafiēin dhe ēiēėt e tjerė, ėshtė me rėndėsi qė, po e implementojnė iden e Presidentit “historik”, Ibrahim Rugovės, qė kėtė ua kėrkonte “miqve” tanė nėpėr vende tė ndryshme dhe nė SHBA, gjė qė u pa se, pėr 25 vjet nuk e hoqėn nga goja Rugovėn. Kėshtu po plotėsohet njė dėshirė edhe e titistėve dhe e rugovistėve. Ndaj s’ka si tė mos gėzohet Mustafiēi, miku mė i ngushtė i Rugovės, me tė gjithė tarafin e vet, sepse tash me Gjykatėn Speciale mund tė “sundojė” edhe disa dekada nė Kosovėn tonė dhe t’i bėjė lehtė fare shumicėn e tyre spiunė e bile lesh e li, duke e spiunuar njeri tjetrin tek kėta “miqtė”ndėrkombėtarė e t’i luajnė nėnėn njėri tjetrit mes vete…!
Po ē’ėshtė e vėrteta, nuk po habitem me kėta ish-titorugovista, por me kėta ish-komandantėt e UĒK-sė, qė i sollėn ata, pro ish-jugosllavėt nė pushtet!? Sepse, kėta tė Mustafiēit ishin dhe ende janė pro Titos dhe titizmit!? Kjo mos pėrgjegjėsia e kėtyre titistėve, qė me rrena po i thonė vetes se, ishin komandantė tė UĒK-sė, mė mllefos shumė e unė po iu them me forcė qė, mos t’i pėrlyejnė djemtė, luftėtarėt e vėrtetė tė UĒK-sė me bandėn e Hashim Thaēiēit e Isa Mustafiēit!!!
Pėr 15 vjet rresht, aty nė Kuvendin e Kosovės, votohet dhe gėnjehet populli, me amendamentet, duke i miratuar me shumicė votash, ku disa nga ato amendamente janė shumė tė dėmshme…Por po dihet fare mirė se, votojnė ata tė PDK-sė dhe ata tė LDK-sė, kurse opozita humb se, nuk arrijnė numrin e duhur tė kundėrshtimit….Dhe kėshtu, ato amandamente sido qė janė miratohen… miratohen pėr tė zezat e popullit e nė favor tė atyre, qė deri dje e qe besa edhe sot, jo vetėm na shanė, na fyen, na pėrbuzėn, na vranė e na zhdukėn, por dhe akoma po vazhdohet ashtu, sikur ishim nėn pushtimin serbo-sllav!!! Ndėrsa nga deputetėt tanė nuk dėgjon gjė tjetėr pos sharje dhe fyerje mė banale, duke shkuar edhe mė larg sa, kėta tė pafytyrė i akuzojnė qė, janė kundėr Amerikės, ata, qė i kundėrshtojnė ato amandamente, tė cilat janė nė dėm tė popullit!!! Mos harroni o parlamentarė se, populli di t’i nderojė bijtė e tij tė mirė, por ama di edhe t’i dėnojė ata, qė po veprojnė sikur Kosova tė jetė pronė e tyre private!?! Po mos harroni se, pėr ēdo hap e veprim tė gabuar tuajin edhe ne, mėrgimtarėt, jemi duke ju pėrcjellur me shumė interesim, sepse edhe ne jemi bij tė asaj Kosove Shqiptare, pėr tė cilėn na digjet shpirti!!!
Sallės sė Kuvendit nuk mund t’i thuhet ndryshe pos “teatri i grindjeve”…Tashmė nė atė sallė, nuk ka tė bėjė asgjė me Kuvend pos atij tė turpit. Pėr ēkado, qė ju vjen nga shefat e tyre, ata, shumica, e aprovojnė dhe nuk dinė se, ēfarė ka brenda atyre amandamenteve, ligjeve, qė ata vetė i vulosin…dhe me njė tė shtypur suste i kajnė nėnėn popullit dhe vendit!!! JO OR JO, nuk e mendojnė, nuk thellohen dhe as e lodhin trurin qė, t’i lexojnė ato ligje e nene e t’i kuptojnė, ashtu si duhen kuptuar, pėr tu zbatuar drejtėsisht! Jo, me siguri as qė e dinė se, ēdo tė thotė fjala shtet e qeveri!!!
Ky farė soji i lig, nuk ka tė bėjė me asgjė me pėrfaqėsues tė popullit, ku shumica e tyre e kanė blerė atė ulse dhe nuk e kanė fituar me vota!? Dua ta theksoj qė, i pėrshėndes nė veēanti ata tė VV dhe ju them “ju lumtė” pėr qėndrimin e tyre tė drejtė nė parlament, ku po i pėrballojnė ēdo fyerje, ēdo rreziku, ēdo krimineli tė shitur, qė flet pėrēart nė dėm tė vendit e popullit!!! Qėndrimi i VV na i mban shpresat pėr njė tė ardhme mė tė mirė!!!
Tė kėqijat pėr Kosovė e pėr kėtė popull s’ka dyshim se, po i sjellin tradhėtarėt, krerėt e partive, bashkė me disa kėlyshė tė tjerė, si ai i PDK Hashimēiēit dhe i LDK-sė Isaviēit…! Janė kėta qė duan tė na fusin pėrsėri nėn zgjedhėn e armiqve, duke na sjellė nė vatrat tona tė ēliruara njė gjykatė, pėr tė na gjykuar e dėnuar tė huajt, tė cilėt, mesa duket e dėshirojnė krerėt tanė, kurrė nuk kanė pėr tė na u hequr qafe!?
Por djemtė tanė tė VV, do tė dinė t’i thonė “JO” asaj gjykate pushtuese…ashtu sikurse e pamė sot qė, deputetja Donika Kada Bujupi e shkoqi atė fare programi tė Gjykatės Speciale! Pra, veprimi i Donikės, nė mbėshtetje tė VV dhe nismės nė mbledhjen e Kryesisė sė Kuvendit ishte mė se i mirė dhe shumė i qėlluar, ku ajo me forcėn e fjalės sė saj si deputete, para hundėve, ua shkoqi programin e Gjykatės Speciale!!!
…Dhe kėshtu do tė duhej tė bėnin tė gjithė ata, qė e pėrfaqėsojnė kėtė popull nė atė parlament, duke mos lejuar askend dhe askurrė tė luhet me lirinė e fituar me aq mund e sakrifica, me gjak tė derdhur tė bijve tė kėsaj shqiptarie, qė ende nuk e ka realizuar ėndrrėn e kahmotshme, BASHKIMIN MBARĖKOMBĖTAR!!!

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Faridin Tafallari
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 40 vizitorë
Lexuar: 753 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
Kemi nevojė pėr gjak tė ri
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:50
Komunikimi gojor midis dy kundėrshtarėve politik shqipfolės nuk ėshtė shumė i bukur. Tingėllon mė shumė si dy burracak pervers qė debatojnė me temėn: "I im...
Kosova – njė vend ku socialdemokratėt mbahen ...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:46
Qė nga tetori 2017 Dr. Sadri Ramabaja gjendet nė burg „pa kurrfarė prove“. Nė rastin e kėtij tė pandehuri bėhet fjalė pėr njė autor librash, pėr njė docent...
RKL: Dhjetė vjet pavarėsi nė rrugėtimin njė h...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:51
Kaluan dhjetė vjet qyshkur nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt tė vitit 2008 vendi ynė u shpall Shtet i pavarur dhe sovran. Kosova fillimisht ishte shpallu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi