Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Nė Ditėn e Ēlirimit Vushtrria nderon Bedri Tahirin me ēmimin “Pena e artė”
Publikuar më 25 qershor, 2015 nė orėn 23:19 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nė 16- vjetorin e ēlirimit tė qytetit tė lashtė tė Vushtrrisė, Kuvendi Komunal mori vendim qė profesori, shkrimtari e publicisti Bedri Tahiri tė nderohet me ēmimin “Pena e Artė”, i cili ndahet pėr herė tė parė, me motivacion: Pėr merita tė veēanta nė fushėn e krijimtarisė letrare.

Ditė mė parė, pikėrisht mė 11 qershor 2015, nė 17- vjetorin e Betejės fitimtare tė Hamidisė, ky autor, promovoi librin e tridhjetė, monografinė “Jashar Jashari- Komandant DURAKU”.


Shėnime pėr autorin
Bedri Tahiri u lind nė Galicė tė Drenicės mė 1956. Mėsimet e para i mori nė vendlindje, ndėrsa tė mesmet nė Gjimnazin e Skėnderajt. Studimet i mbaroi nė Universitetin e Prishtinės, dega Letėrsi dhe Gjuhė Shqipe. Qė nga janari i vitit 1980 ligjėron lėndėn Gjuhė dhe Letėrsi Shqipe nė Gjimnazin “Eqrem Ēabej” tė Vushtrrisė.

Krahas punės edukativo-arsimore dhe veprimtarive tė tjera shoqėrore, merret edhe me artin letrar. Me shkrime ka zėnė tė merret qysh herėt. Shkrimet e tij letrare- historike- dokumentare- publicistike mund t’i gjesh nėpėr faqet e revistave e tė gazetave shqipe qė dalin nė Prishtinė, nė Tiranė e nė mėrgatė. Merr pjesė nėpėr Simpoziume e Sesione shkencore me tema hulumtuese shkencore. Ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės, i Klubit tė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Durrėsit si dhe nėnkryetar i ArtClubit “Rifat Kukaj”, i cili u themelua mė 2014.

Gjatė tėrė kohės sė luftės sonė ēlirimtare qėndroi nė shkrepat e Arbėrisė sė Vogėl, pėrkrah luftėtarėve tė lirisė, duke mbajtur shėnime e ditar lufte dhe gėzon statusin e Veteranit tė UĒK-sė. Pėr suksese dhe tė arritura nė punėn me nxėnės, nė krijimtari dhe nė hulumtime shkencore, ka marrė shumė Dekorata, Mirėnjohje, Falėnderime e Plaketa.

Deri sot, pa pėrmendur librat si bashkautorė, ka botuar kėta libra:
Azem Bejtė Galica, 1995
Pėrmendorja qė mungon, 1997
Hys Popova- njė yll nė Yllėsinė shqiptare, 1998
Adem Jashari- legjendė e legjendave, 1999
Pėrjetėsia, 2000
Agu i lirisė (e ribotuar dy herė), 2001
Drenica- njė shekull trimėire (u ribotua tri herė), 2002
Pėrtėritja, 2002
Flakadanėt e lirisė1, 2004
Drejtėsia nė sprovė, 2005
Azem Bejtė Galica (botimi i dytė i plotėsuar), 2005
Flakadanėt e lirisė 2, 2006
Nga Shqipėria nė Shqipėri, 2007,
Flakadanėt e lirisė 3, 2007,
Adem Jashari- legjendė e legjendave (botim i nėntė), 2008,
Hasan Prishtina- Truri i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare, 2008,
Abdyl Krasniqi- frymėzes brezash, 2009,
Diferencimi (Tregime), 2010,
Pėr Flamurin kuqezi, 2010),
Vesel Galica atdhetar dhe mentar i shquar (2010),
Nё Grykё tё Valbonёs (2011),
Flakadanёt e lirisё 4 (2012,
Ramadan Bajraktari...(2012),
Pėrsiatje recensionale, (2013),
Gur i diellit shenjėtor, (2013,)
Atdhetarizmi jeton nė pėrjetėsi, (2013),
Pėrmendorja qė mungon, (2014),
Toponimia e Galicės (2014) dhe
Lufta e Drenicės...(2015)

Gjeografia e veprave tė Bedri Tahirit ėshtė e plotė, ajo pėrfshin gjithė Trojet Etnike Shqiptare. Edhe idetė e veprave bartin mesazhe tė qarta dhe tė gjitha nėnkuptojnė synimet tona shekullore qė konsistojnė nė ribashkimin tonė kombėtar. Ky krijues i palodhur nuk pushon pėr asnjė ēast. Pena e tij e mprehtė nuk i lėshon lehtė as dukuritė negative tė aktualitetit tonė shoqėror. I ka tė gatshme pėr botim edhe kėta libra:

Fehmi e Xhevė Lladrovci- tė pandarė edhe nė pėrjetėsi,
Pėrshtypje nga Franca,
Flakadanėt e lirisė 5,
Drenica- djep i trimėrisė,
Xhemė Tėrnafci- Sugari i Ēetės,
Ligjėrime e pėrimėtime,
Poezi e tregime etj.

Nė vitin 2008 doli nga shtypi libri “Opusi krijues i Bedri Tahirit- lapidar pėr dėshmorėt e lirisė”, pėrgatitur nga Zenun Gjocaj e Xhavit Aliu, ndėrkaq nė botim e sipėr ėshtė edhe libri “Pena e Bedri Tahirit pėrjetėson historinė tonė kombėtare” tė autorėve Xhemail Peci e Xhevahir Cirongu.

Kaltrinė TAHIRI

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 28 vizitorë
Lexuar: 459 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi