Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
SNOBISTI “LETRAR” I INTERNETIT, SAMI ISLAMI!
Publikuar më 27 qershor, 2015 nė orėn 02:43 ( ) Tafil Duraku | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
REAGIM ME SHKAK

Kundėr “reagimit” tė Sami Islamit “Drenica heroike nuk e ka pasur kurrė zakon tė shajė, pėrjashtim bėn vetėm Tafil Duraku!”, publikuar tek www.albaniapress.com, mė datė 24 qershor 2015

Me kėtė “reagim”, trimi dhe patrioti “shqiptar” i internetit, Sami Islami i islamėve tė Llugaxhive tė Lypjanit, e pranoi publikisht se atė e ka cytur dhe e ka (tele)dirigjuar, kush tjetėr pos atij qė e pat mizėn pas veshi dhe shkroi edhe “poezi”! Prandaj, Isam therra e futi therrėn nė kėmbėn e tij tė “shėndoshė” dhe nuk po mundet ta nxjerrė assesi, duke e sharė, kėrcėnuar dhe shantarzhuar Tafil Durakun, i cili, kurrė, nė jetėn e tij shqiptare, nuk u pajtua me shqiptaro-titistėt as me politikat e tyre “patriotike” e “kombėtare”, si kjo e Sami Islamit tė internetit!...

Pak iu duken mollat qė hėngri e kapėrdiu Sami dudalla pa pikė marreje, me “reagimet” dhe “argumentet” e mėparshme, por, vazhdon tė hajė edhe mė, bile, me direktiva tė shtirėsit (apo shtirėsve), qė, tash, pėrdorin “argumentet” e njėri-tjetrit pėr tė mė sharė, kėrcėnuar e shantazhuar mua, bile, “me kulturėn” e tyre “intelektuale”, kolektiv, duke me quajtur edhe “tafil Karafili”(Sic!)…

Sami Llugaxhiu ka hyrė llugave me vetėdėshirė, sepse, ėshtė shumė i pėrdorshėm dhe ėshtė dashur t’i dėgjojė me patjetėr shtirėsit, duke mos i shkuar “mendja” se ka hyrė nė njė mal tė madh pa sėpatė! Aifarė “trimi” nuk e ka fort pėr “gajle” tė shesė “patriotizėm” nė internet, ku, “fytyra” e tij shihet me hektarė! Edhe kėrcėnon, edhe shanė, edhe shantazhon me shumė “kulturė”, bile, edhe me “argumente” tė shokėve qė e kanė shtėnė llugave, me m’i hedhė mua pafytyrėsitė e tij, me njė pafytyrėsi tė paparė nė letrat shqipe!

Ty, Sami dudalla, ta paska pas “mbulu” Tita “ftyrėn”, me ēarēaf titizmi e me yll tė kuq nė ballė! Lėre ti nėnėn time tė ndjerė, se ajo ka qenė dhe ka mbetur njė burrneshė dhe shqiponjė e vėrtetė e farės sė selimėve tė Aēarevės, qė “fara” e jote nuk i vjen as te zogu i kėmbės dhe ka bėrė e edukuar burra e shkuar burrash. Nėna ime ka qenė njė shqiponjė njėkrenare, krahasuar me nėnėn tėnde laraskuqe, qė ka lindur laraskuqė si ti! Po, ti, s’ke kaēik mendjeje ta zbėrthesh e analizosh poezinė time, mėsa kanė shqiptaro-titistėt qė ti i ēon nė “qiell”, tok me “krijimtarinė” e tyre tė njohur socrealiste tė socrealizmit jugosllav e shqiptaro-titist, qė, me plot gojėn mund tė quhet letėrsi jugosllave, me ndonjė pėrjashtim shumė, shumė tė vogėl!

Ato ēka i lype (kėrkove) me “reagimet” tua, unė, t’i thashė troē, pa ekuivoke dhe pa frikė, por, tregove qė dėshtove me “argumentet” tua dhe e deklarove polemikėn tė “mbyllur”, pėr t’i vazhduar shpifjet dhe intrigat kanaleve tė njohura tė UDB-asho – KOS-istėve shqiptaro-titistė&Co, e, edhe me ato “tė tė burgosurve politikė shqiptarė”(Sic!)… Sa keq dhe sa mjerim i madh e paska rrokur Sami Islamin e Llugaxhive tė “bashkim-vėllazėrimit” me shkie!...

Shihni, me ē‘fyerje mė drejtohet “dijetari” i madh i internetit, “po ti nuk po merrje vesh!” Po, ēka tė marrė vesh unė, ore i mjerė? Tė mos e them tė vėrtetėn qė ka ndodhur nė Pėrmet(Sic!) Po tė merrje vesh ti, nuk do hyje llugave me porosi tė “poetėve” e tė “juritarit”&Co, qė tė kanė detyruar ta shashė Tafil “Karafilin”!

Shihe ti, sherrin shqiptaro-titist, njėherė! Edhe thotė se nuk ėshtė “titist” edhe mbron “krijuesit” e njohur shqiptaro-titistė, duke mė riakuzuar e sharė me fjalėt e pista: “ti mė shave prapė mua dhe tė gjithė krijuesit e tjerė”, duke e hedhur gurin me porosi shqiptaro-titiste dhe duke e fshehur dorėn “enveriste”! Ēka don tė arrijė me kėtė Sami dudalla? Don t’i kthejė tė gjithė “krijuesit” e njohur shqiptaro-titistė me gjithė orgjitė e tyre “demokratike” kundėr meje, qė tė mė linēojė “patriotikisht” dhe “kombėtarisht”!... Se, sa shqiptaro-titist ėshtė, binduni nga thėnia e tij “shqiptare” e “patriotike”, citojmė: “Kėta “shqiptarė-titistėt” qė ti i pėrmend vazhdimisht, nuk janė poet ēkado Tafil Karafili!” Obobo e ububu, sa kralicēe paska shkruar!...

Shiheni sharjen tjetėr tė Sami Dudallės, citojmė: “Me keqardhje dua ta them se ti nuk mund tė jeshė as hija e tyre, Tafil Karafili! Nė mos pėr asgjė tjetėr, ata janė shumė mė lart se ti, mu pėr arsye se ata nuk shajnė, si ti!” Kjo thėnje e “tij” tregon qartė se aq shumė u djeg e vėrteta shqiptaro-titistėve, sa i pėrvėlon pėrfare, sepse, ata, duke e mbrojtur fort njėri-tjetrin me “argumente”, duan tė tregojnė botėrisht se “shqiptaro-titistė” dhe “shqiptaro-titizėm” nuk ka pasur kurrė ndėr shqiptarėt dhe nė trojet e pushtuara shqiptare nga shqiptaro-titistėt dhe nga jugosllavo-serbėt! Bah!

Ai, Sami Dudalla, sharron edhe mė thellė nė mbrojtje tė shqiptaro-titistėve, citojmė: “Ē’t’u desht ta pėrmendėsh emrin e Shyqri Galicės nė kėtė debat pėr poezinė, qė ishte vetėm kundėr meje dhe teje? E pėrmende emrin e njė kolegu tim tė respektuar, madje duke ia shtrembėruar edhe mbiemrin? Pse? Apo mos e pėrmende se, ndoshta, fatkeqesisht, je xheloz se nuk ke mundur dhe nuk mundesh as sot, as gjithė ditėn, tė arrish atje ku ėshtė Shyqri Galica! Ai ėshtė krijues, poet, intelektual i vėrtetė! Ėshtė, poashtu, profesor fakulteti Tafil Karafili, kurse ti ke mbetur nė Burojė tė fyesh, tė etiketosh, tė vjellėsh kundėr tė gjithė kėtyre qė nuk do tė mund t’i arrish dot kurrė! “ Ky citat i “tij” dėshmon edhe njėherė mė shumė se kurrė pėr pėrkatėsinė e tij shqiptaro-titiste, llugaxhiste! E di mirė se sa “krijues”, “poet” e “intelektual” i vėrtetė e ēfarė “profesor fakulteti” ėshtė ai shoku i yt dhe ti qė e mbron me pėrulėsi! Se, Sami Dudalla nuk di tė mendojė e tė shkruajė shqip, dėshmon edhe citati i tij: “nė kėtė debat pėr poezinė, qė ishte vetėm kundėr meje dhe teje?”, nė vend qė ta thotė, troē e shqip: nė debatin qė ishte mes meje dhe teje! A e shihni ende i ēfarė “shkolle” ‘shqiptare’ ėshtė dhe ē‘”shkolle” ‘shqiptare’ e “patriotike” i pėrket dudalla me merin Sami?(Sic!)

Sa ėshtė “krijues, poet, intelektual… dhe profesor fakulteti Shyqri Galica”, me shokė e me shoqe, po shihen “rezultatet”, as s’ke pse flet! E kryejnė “fakultetin”, marrin tituj “shkencorė” dhe nuk dinė ta shkruajnė emrin e vet!...

Shiheni, ēfarė pyetje budallicė bėn, citojmė: “pse tė pėrjashtuan e nga Lidhja e Shkrimtarėve tė Kosovės, qė ti i pezmatuar , sigurisht qė tė pėrjashtuan, e quajte “Lidhja e Leshit tė (Sh)krimtarėve tė Kosovės”?! Mos ndodhi kjo se ishe “poet i mirė”, “krijues i mirė”, e ata qė mbetėn qenė “titistė”, bashkėpunėtorė tė UDB-sė? Apo se ta kishin inati? Jo more, jo! Kruaje veshin tėnd Tafil karafili dhe mendo se diēka nuk ėshtė nė rregull me ty? Nuk janė krejt “tė kėqij” dhe vetėm ti “i mire”! Dil e shikoje veten nė pasqyrė dhe “pajtohu” me ato aftėsi qė i ke! “ Kjo qė thua dhe trillon ti me shokė, nuk ka ndodhur pėr asgjė tjetėr vetėm pėr shkakun se shokėt e tu shqiptaro-titistė, “krijues”, “burra t’mirė”, “intelekktualė”, “poetė”, “shkrimtarė” e ēka jo tjetėr, qė mė janė afruar me porosi, nuk kanė mundur tė mė bėjnė pėr vete as tė mė thyejnė, nė udhėn time shqiptare, kurrėn e kurrės, siē po tė lakojnė, pėrdorin e yshtin ty pėr tė mė “sharė”, “poshtėruar”, e provokuar internetikisht!...

Shiheni shpifjen dhe trillimin tjetėr, tė radhės, bėrė me porosi tė shqiptaro-titistėve tė Sami Dudallės, se, kanė thėnė tė moēmit, “me budallėn merresh vesh diqysh, e, me dudallėn - kurrqysh!”, citojmė: “Ti nė reagimin tėnd e the se ke qenė pjesėmarrės nė UĒK, po pse nuk i tregove lexuesit tė nderuar pse ike pra? Ti paske shku aty vetėm sa tė dukesh dhe pastaj, kah sytė kėmbėt, apo jo? Mos dezinformo o Tafil Karafili, se njerėzit t’i dinė tė gjitha! A po e sheh se po t’i di edhe unė, qė s’jemi parė kurrė sy mė sy. Kurse ti nuk di asgjė pėr mua. Ti nė fillim tė debatit me mua me quajte “njė hiē”! A po e sheh se unė nuk qenkam “njė hiē”, po njeriu qė do tė tė dal arrė e fortė, qė po ta kafshosh tė bien dhėmbėt! Nuk jam unė ai “i internetit”, siē po mė quan ti vazhdimisht! Unė jam ai qė t’i kam qitur “pelivanllėqet” e tua nė fushė dhe krejt lexuesit do ta marrin vesh se kush je!”

Shiheni djallin shqiptaro-titist me brirė, ē‘shpifje e trillime bėn ndaj meje, internetikisht, me porosi tė shqiptaro-titistėve si vetė! Unė, lexuesit shqiptar ia kam thėnė tė vėrtetėn me prova dhe fakte, nė shkrimin tim tė publikuar po nė faqen tonė tė internetit, dervina dhe mė vonė albaniapress, jo vetėm me njė shkrim, por, me shumė shkrime pėr tė vėrtetat dhe tė “vėrtetat” e luftės sė lavdishme tė UĒK-sė, dhe, sidomos, me shkrimin “Kush fshihej prapa nofkės ‘ripress’, gjatė luftės sė lavdishme tė UĒK-s?”. Po, ti,, me shokėt, ku mrizoje asokohe? Nėpėr ē‘hotele bėje “luftė” pėr Shqipėrinė dhe pėr lirinė e popullit shqiptar, duke e sharė e shantazhuar luftėn e lavdishme tė UĒK-sė, tok me Rugovėn tėnd? Kush po “dezinformon”, pra?... Merre, mbushe dhe kėqyru nė njė gėrrnaē shurrė, o Sami zeza!

Ēfarė shpifė e thotė, faqeziu Sami, citojmė: “Pėr mua s’ke ēka thua as sot as kurrė. Krejt ēka thua pėr mua i ke paragjykime dhe trillime, kurse unė kėto ēka po t’i them tė gjitha janė tė vėrteta!” A po i shihni tė “vėretat” e tij, cipricullak? Langoi i Lidhjes sė Komunistėve tė Jugosllavisė e i Komitetit Krahinor tė Lidhjes sė Komunistėve tė Kosovės gjithēka po shpifė!... O kupidoni Sami! Prek rradakekakėn tėnde njėherė!...

Shiheni poshtėrsinė e tij tjetėrfare, citojmė: “Unė kurrė nuk jam marrė me politikė Tafil Karafili. Kurrė nuk kam qenė anėtarė i asnjė partie politike! Po asnjėherė nė shkrimet e mia nuk e kam kritikuar askė pa fakte, ashtu siē bėn ti Tafil Karafili! “ Edhe thotė se nuk ka qenė anėtar i “asnjė partie”, edhe mbron “komunistėt”, shqiptaro-titistėt “demokratė”! Bah!

Mjer ai popull qė ka mbetur nė “mėshirėn” tuaj “komuniste”-“demokratike”, shqiptaro-titiste! Po e shohim saktėsisht, me “paanshmėrinė” qė po udhėhiqet prej “komunistėve” shqiptaro-titistė dhe prej bijve tė tyre (edhe “tė burgosur politikė”), “historia”, secilit, po ia jap “vendin e merituar” dhe sipas “kontributit”! Pėr ta parė kėtė “histori” cipricullak, lexonie thėnien “gjeniale” tė sajuesit tė historisė “shqiptare”, Sami Dudallės, citojmė: “Tani historia do t’ia jep secilit vendin e merituar sipas kontributit”(!)…

Madje, me tė gjitha provokimet, sharjet, shpifjet dhe sajesat e tij tė porositura, ai (Sami dudalla), po “dėshmon” se krijimtaria ime “nuk ka vlera”(!), e, me bindje tė plotė (kolektive, shqiptaro-titiste), po del nė pėrfundim, duke mė thėnė “Se “krijimtaria” jote s’ka vlera!”(Bah!)

Shiheni “sihariqin” tjetėr tė Sami dudallogut, kur pėr krijimtarinė time thekson me zė tė lartė shqiptaro-titist, citojmė: “Ajo ėshtė ‘mastrubacion poetik’”, Se aifarė dudallologu nuk di tė mendojė e tė shkruajė shqip, dėshmon edhe fjala kalke serbojugosllave “mastrubacion” (nga ‘mastrubacija”), qė, nė gjuhėn shqipe, thuhet e shkruhet: “mastrubim”, ose, “derdhje poetike”!...

Shiheni poshtėrsinė tjetėr tė radhės, tė Sami dudallės: edhe i citon ata qė e kanė cytur tė shkruajė, tė mė fyejė, njollosė e tė mė “poshtėrojė” internetikisht, edhe mė akuzon mua, duke m’u “arsyetuar” se “Ti tafil Karafili ende po mendon se dikush po mė nxit tė shkruaj kundėr teje! Jo mor jo! Unė nuk yshtem tė shkruaj kundėr askujt, me instrukcione tė huaja! Kėtė dije sot e gjithmonė! “ Nga kjo thėnie e “ytja” kolektive, shihet qartė se kjo ėshtė mėnyra mė e mirė e “realizimit” dhe “arritjes” sė qėllimit tuaj kolektiv, shqiptaro-titist!...

Edhe sorrat po qeshin me ty, Sami Islami i internetit!(!)! E bėn Zeqir Gėrvallėn “titist”, pa e thirrė unė me emėr! Po, a nuk ia dita emrin unė Zeqir Gėrvallės, i cili, pėr poezinė e tij, do ta marrė njė pėrgjigje me poezi, e, ai dhe ti&Co, zieni tė zeza sa t’u dojė qejfi! Nuk mund t’ia veshni pendlat e korbit SHQIPOJNĖS SHQIPTARE me njė kokė shqiptare, Tafil Durakut!...

Me kėtė “reagim” tėndin (tė tretin me radhė), po tregon qartė se detyrat qė i ke marrė mbi “supe”, do t’i ēoshė deri nė fund, me provokime, me pėrgojime, me kėrcėnime, me shpifje, me shantazhime, etj. Dhe, kjo dhe vetėm kjo ėshtė “fytyra” e yte e vėrtetė, “patriotike” dhe “shqiptare”, “jopartiake”!...

Pra, kush e mashtroi Sami dudallėn dhe kush e cili ėshtė ai qė e futi llugave, njė mali tė pashkelur intelektual?... Po, ēka e ēfarė ke menduar ti kur i ke hyrė kėsaj “pune tė ndershme”, “patriotike” e “shqiptare”, pėr t’i mbrojtur “burrat e mirė” shqiptaro-titistė, sidomos “ajkėn” e letėrsisė sė socrealizmit jugosllav, qė ka menduar dhe mendon serbisht e shkruan shqip?(!)...

Ti, Sami Islami, je ai qė u dole nė krah shqiptaro-titistėve dhe e rėndite veten krahekrah me ta, nuk ėshtė se Tafil Duraku shpifi a trilloi diēka tė paqenė. Bile, dole krah tyre me egėrsi tė paparė “intelektuale”, “patriotike” dhe “shqiptare”! Nuk e kam thėnė rastėsisht, para afėr dy dekadave, se: As kudra mė e zezė nė histori tė njerėzimit, nuk kishte ditur tė pjellė antishqiptarė mė tė zez e mė antishqiptarė, seē ka pjellur kudra e quajtur Tito, dhe, i tė njėjtės prejardhje ka qenė kudrani tjetėr, shqiptaro-titizmi!...

Duke i parė zhvillimet “patriotike” e “kombėtare” tė shqiptaro-titistėve “komunistė” dhe “demokratė”, jemi kėtu ku jemi! Prandaj, njeriu, as pordhė nuk duhet tė bėjė pėr “rende” tė tilla shoqėrore, e, lėre mė ta japė jetėn e tė derdhė gjak pėr hajnat, kriminelėt dhe tė korruptuarit e tjerė tė sistemeve tė tilla “demokratike”, ēfarėdo qofshin ato!...

Po, pse mė bjen nė qafė, ore “burrė” e “trim”? A pak po tė duket se pak na kanė hipur nė qafė “komunistėt”-“demokratė”, shqiptaro-titistė, tė UDB-sė dhe tė KOS-it?...

A po e sheh kush ē‘erė po i vjen Sami Islamit tė internetit? A di kush tė mė thotė se ēka do tė thotė tė jeshė me “njerėzit” dhe me “burrat e mirė”, qė tėrė jetėn e tyre kanė punuar kundėr popullit shqiptar, kundėr interesave tė tij jetike dhe nė kurriz tė tij?!... Prandaj, pyetja qė duhet shtruar, kėtu, ėshtė: A ėshtė snob Sami Islami i internetit? A po i shihni mrizet e tij tė snobizmit shqiptaro-titist?...

T’i mbrosh shqiptaro-titistėt, sot, ėshtė njėsoj, bile pakės mė zi sesa t’i mbrosh krimet e tyre shekullore nė kurriz tė popullit shqiptar dhe nė kurriz tė intelegjencės sė tij tė vėrtetė. Krimet e tyre politike, ekonomike, financiare, ideologjike, “kulturore”, sociale, etj.

Prandaj, mos paē ku e shikon “fytyrėn” tėnde, merre njė gėrrnaē shurrė, e shihe ku e ke ēuar veten, Sami Islami i internetit!... Polelizojmė sa tė duash dhe sa ta dojė qejfi, ti me “argumente” e tua e tė shokėve tu qė tė kanė pėrdorur(!) dhe unė me tė vėrtetėn time, qė, plotėsisht, ėshtė ajo qė e them pa frikė. Mendon se do tė mė frikėsosh me shqiptaro-titistin Shyqri Kralica! Ai nuk ėshtė prej Galice, dije!... Mbiemrin Galica e ka bėrė qė t’i mashtrojė shqiptarėt! Ai ėshtė i ramė prej tjetėrkah nė Galicė!...

Pėr fund kam vetėm njė pyetje: A ta blenė kush kėtė snobizėm internetik, me porosi tė shqiptaro-titistėve, firmosur me emrin dhe mbiemrin tėnd “atdhetar”?... Merr vesh dhe angllatisu njėherė, ore “burrė” i “burrave” shqiptaro-titistė!... Mos i thuaj tė “mirės”, e mirė!...

Burojė, mė 25 Qershor 2015Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 57 vizitorë
Lexuar: 598 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi