Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
MISIONI PARĖSOR I GJYKATĖS SPECIALE TASHMĖ ĖSHTĖ PĖRMBUSHUR
Publikuar më 27 qershor, 2015 nė orėn 02:52 ( ) Xhevat Bislimi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Pak kujt (ndoshta askujt) mund t'i shkoj nė mendje se Gjykata Speciale tashmė e ka pėrmbushur misionin e saj parėsor! Pak kush (mbase askush) nė Kosovė beson se Gjykata Speciale tashmė e ka pėrmbushur misionin e saj primar nė Kosovė ende pa filluar punėn...! Qėllim themelor dhe parėsor i atyre qė morėn nismėn pėr themelimin e njė Gjykate Speciale (tė veēantė) pėr dėnimin e “krimeve” qė paska bėrė UĒK-ja dhe shqiptarėt kundėr serbėve ishte shtrėngimi, trysnia, shantazhimi dhe detyrimi i kryeinstitucionalistėve tė Republikės sė Kosovės (posaēėrsiht i Hashim Thaēit, i cili ishte “veshur” me tė gjitha meritat e mundshme pėr ēlirimin e Kosovės dhe qė ishte edhe Kryeministėr...) pėr tė biseduar me Serbinė nė Bruksel pėr lėshime tė reja edhe pas Planit tė Ahtisarit...! Prandaj, edhe ka zgjatur mosfunksionalizimi i kėsaj gjykate deri mė sot, qė “koincidon” (rastis) edhe me pėrfundimin e bisedimeve tė Brukselit...!

Dihet botėrisht se themelimi i njė Gjykate Speciale pėr ndjekjen, hetimin, gjykimin dhe, eventualisht dėnimin e luftėtarėve dhe komandantėve e “komisarėve” tė UĒK-sė (shqiptarėve) ėshtė inicuar nga Serbia me pėrkrahjen e fuqishme tė Rusisė dhe tė miqve tė saj e tė Serbisė nė Bashkimin Evropian... Dhe, po tė donin Fuqitė e mėdha evropiane, sidomos po tė donte Amerika, duke patur parasysh praktikat e deritashme dhe marrėdhėniet tėrėsisht vazale tė klasės sonė politike me kėto Fuqi, kjo Gjykatė do tė ishte themeluar para dy vitesh... Mirėpo, kėtyre Fuqive nuk u duhej kaq urgjentisht funksionalizimi i Gjykatės Speciale, por u duhej pėrdorimi i saj si instrument tepėr (tėrėsisht) efikas pėr ta nėnshtruar klasėn politike tė Kosovės (atė qė vinte nga pėrpjekjet dhe lufta pėr ēlirimin e Kosovės, sepse politikanėt e LDK-sė dhe tė sojit tė saj ishin gjithmonė tė nėnshtruar). Madje, mund tė them pa frikėn se mund tė gaboj, se Gjykata Speciale u pėrdor nga Fuqitė e Mėdha dhe nga shėrbėtorėt e tyre nė Kosovė si shpata e Demokleut mbi kokėn e politikanėve (qeveritarėve, deputetėve dhe zyrtarėve tjerė tė lartė, veēmas mbi kokėn e H. Thaēit), qė sundonin Kosovėn me logjikėn e pronės sė fituar me luftė e jo me logjikėn e qeverisjes pėr interesa tė vendit dhe tė kombit!

Sot, jemi dėshmitarė se “shpata e Demokleut” mbi kokėn e H. Thaēit dhe bashkėpunėtorėve tė tij dha rezultatet e dėshiruara, bile pėrtej atyre qė dėshiroheshin dhe priteshin nga Bashkimi Evropian dhe nga SHBA-ja. Delegacioni i Kosovės, Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, nė takimet e tij tė shumta “miqėsore” me Daēiēin e Serbisė, bėri lėshime tepėr tė rrezikshme pėr interesat, pėr sigurinė, pėr qėndrueshmėrinė, pėr funksionalitetin dhe pėr tė ardhmen e pacenueshme tė Republikės sė Kosovės dhe tė tėrėsisė sė saj tokėsore (territoriale)!!! Serbia, me pėrkrahjen e miqve tė saj tradicionalė dhe duke pėrfituar nga njė klasė politike e korruptuar dhe e shantazhuar nė mėnyrė permanente, ia doli qė ta detyrojė dhe angazhojė Republikėn e Kosovės (tashmė shtet i pavarur) nė bisedime tė reja politike (rihapjen e paketės sė Ahtisarit)...! Pėrfitimet e Serbisė ishin tė mėdha dhe tė tilla qė nuk i kishte pritur as klasa e saj politike-shtetėrore neofashiste. Lėshimet (koncesionet) qė bėri klasa politike-shtetėrore e Prishtinės ishin tragjike dhe me pasoja afatgjata pėr Kosovėn shqiptare dhe pėr kombin shqiptar! Mund tė pėrfundojmė qė qėllimi themelor dhe parėsor i “shpikjes” sė Gjykatės Speciale tashmė ėshtė pėrmbushur tėrėsisht!

Nėse miratohen ndryshimet (amandamentimi...) e Kushtetutės dhe nėse miratohet propozimligji pėr Gjykatėn Speciale, qė do tė thotė funksionalizimi i kėsaj Gjykate, kjo do tė bėhet vetėm pėr tė realizuar qėllimet dytėsore dhe tretėsore, shtrėngimin e klasės politike-shtetėrore qė t’i zbatojė dhe pėrmbush marrėveshjet e Brukselit dhe, ndoshta edhe lėshime tė reja nė favor tė Serbisė! Tė paktėn deputetėt qė janė edhe pjesėmarrės e drejtues tė Luftės sė UĒK-sė dhe tė kombit shqiptar pėr ēlirimin e Kosovės nuk do tė duhej kurrė ta votojnė dhe miratojnė funksionalizimin e kėsaj Gjykate Speciale, me tė cilėn do ta nėnshtrojnė edhe mė shumė Republikėn e Kosovės dhe popullin e saj shqiptar. Njėsoj ėshtė pėrdorur edhe Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės me tė cilėn u shantazhuan politikanėt tanė tė rinj (sidomos H. Thaēi dhe servilėt e tij) pėr t’u bėrė pjesė e bisedimeve tė Vjenės dhe pėr tė pranuar dhe miratuar lėshime tė mėdha nė dėm tė Kosovės dhe tė ardhmes sė saj...! Pėrgjegjėsia edhe mė e madhe bie mbi Tiranėn zyrtare dhe qeverinė e saj, e cila bisedimet pėr fatin e Kosovės sė saj i shikonte, i kuptonte dhe i trajtonte si bisedime pėr njė tokė ose vend tė huaj...!!! Bisedimet e Vjenės dhe Plani i Ahtisarit (tė bazuara nė Marrėveshjen e Rambujes) ishin hyrje nė njė proces tepėr tė dėmshėm pėr Kosovėn, i cili shpresojmė tė ketė pėrfunduar me kėto bisedimet kapitulluese tė Brukselit...! Bisedimet e Vjenės dhe tė Brukselit u “finalizuan” me marrėveshje tė papranueshme pėr Kosovėn dhe qė janė nė kundėrshtim me vullnetin e popullit shqiptar nė Kosovė dhe nė Iliri (Ballkan). Si tė tilla nuk do tė pranohen asnjėherė dhe do tė kundėrshtohen deri atė ditė qė kombi shqiptar dhe Shqipėria nė Iliri (Ballkan) tė vetėvendos pėr fatin dhe pėr tė ardhmen e saj lirshėm dhe pa shpatėn e Demokleut mbi kokė...

(Autori ėshtė magjistėr i diplomacisė, gazetar, publicist, politikan...)

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Xhevat Bislimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 37 vizitorë
Lexuar: 467 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi