Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Thaēi, Zhbogar, Mustafa, Jahjaga, Tadiq e Vuēiq tė zhgėnjyer me mos-votimin e Gjykatės
Publikuar më 27 qershor, 2015 nė orėn 03:32 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Mos-miratimi i ndryshimit tė amendamentit 24 tė Kushtetutės, i cili do t’i hapte rrugė themelimit tė Gjykatės Speciale kundėr UĒK-sė, ka zhgėnjyer tejmase politikėn pacifiste tė Kosovės, politikėn zyrtare tė Beogradit, njė segment antishqiptar tė BE-sė, veēmas mediet jugo-shqipshkruese si dhe tė gjithė jugo-tellallėt e Kosovės e mė gjerė.

Kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi ka reaguar kundėr deputetėve tė partisė sė tij, tė cilėt me votat e tyre pamundėsuan themelimin e Gjykatės Speciale. Ai ka ironizuar deputetėt se vendimin e tyre e kanė bėrė nga mosdija dhe patriotizmi i rrejshėm.
Tė zhgėnjyer kanė mbetur tė gjithė deputetėt e PDK-sė qė i thanė po gjykatės, tė gjithė deputetėt e LDK-sė pa asnjė pėrjashtim dhe deputetėt e Listės Serpska, tė cilėt pas sabotimit disa mujor ishin kthyer nė Kuvend vetėm me qėllim pėr ta votuar Gjykatėn.
Edhe Beogradi zyrtar ėshtė ndier shumė i zhgėnjyer me pamundėsinė e votimit tė Gjykatės kundėr UĒK-sė. Edhe protektori i BE-sė nė Kosovė, slloveni Zhbogar ėshtė ndier shumė i zhgėnjyer me deputetėt qė dėgjuan zėrin e popullit, tė ndėrgjegjes sė tyre e jo zėrin e Zhbogarit e kompanisė sė tij.

Mosvotimi i i ndryshimit tė amendamentit 24 tė Kushtetutės, jep pėr tė kuptuar se luftės sė UĒK-sė, sado me vonesė po i kthehet dinjiteti i nėpėrkėmbur nga protektorėt e huaj por edhe nga klasa pacifiste, madje edhe nė radhėt e atyre eprorėve tė dikurshėm, tė cilėt kredibilitetin e rezistencės e kthyen nė pėrfitimet ekonomike dhe tani qėndrojnė tėrė rehati nė ulėset e Kuvendit dhe nėpėr ministri.

Deputetėt e opozitės do tė krenohen me tė drejtė se qėndrimi i tyre unik, pėr njė qėllim tė shenjtė dha rezultat, madhe me pėrkrahjen edhe tė nėntė deputetėve tė PDK-sė tė cėrėt dėgjuar zėrin e tyre tė ndėrgjegjes kombėtare e politike dhe jo zėrin, apo kėrcėnimet e kryetarit tė partisė.
(RKL)

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 41 vizitorë
Lexuar: 542 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi