Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
JO GJYKATĖ SPECIALE POR GJYKATĖ VENDORE
Publikuar më 28 qershor, 2015 nė orėn 02:31 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
(edhe tek ne me Kushtetutė dėnohen tė gjitha kėto krime pėr tė cilat kėrkojnė Gjykatė speciale)

Gjatė ditėve tė fundit kemi qenė dėshmitar tė njė seriali apo telenovele qeveri-opozitė sa interesante po aq edhe tė rrezikshme ,pėr krijimin e njė Gjykate speciale qė nga vet emri po tregon se diqka nuk ėshtė nė rregull me ne.Po tė fillonim ne si shoqėri nė fillim e pastaj si shtet mė vonė me procese gjyqėsore tė paanshme,me argumente e fakte,me dėshmitar tė mbrojtur por tė sinqertė ,pa dromca e qe besa edhe shpesh kanė qenė tė ngarkuara nga politika me siguri se sot nuk do tė flisnim fare pėr njė Gjykatė tė kėtillė,por do tė flisnim pėr problemet reale qė i kemi.

Presioni ndėrkombėtar pėr krijimin e gjykatės me sponsor kryesor mu vet ata ,me pa as mė tė voglin ndryshim nga projekti i propozuar nga ata pėrveq qė nga qeveria ėshtė tėrhequr vetėm termi ‘gjenocid’, qė shikuar realishtė nuk ka tė bėjė fare me UĒK-nė sepse faktet nė terren flasin ndryshe,pėrkundrazi ky insistim nga disa qarqe ndėrkombėtare ka ndodhur me qėllim qė tė tentohet tė fshihet gjenocidi serb ndaj shqiptarėve si komb i ndarė.Poashtu vet puna e gjykatės ,dhomat e saj,stafi i saj,rastet,vendi i gjykimit,vendi i ndalimit tė personave tė dyshuar, pastaj numri i tyre i supozuar afėrsishtė 15-20 veta qė do tė gjykohen sipas disa analizave,por jo me fakte aq tė sigurta me njė mbėshtetje financiare prej 200 e deri 400 milion euro,na dėrgon tek njė fakt interesant athua BE nuk ka ku i dėrgon parat e taksapaguesve tė vet pėrveq me kėtė lloj pazari politik tė ndikuar pėr njė ēėshtje qė mund tė dėshtojė totalishtė .Po tė ishte diēka serioze dhe me tė vėrtetė e arsyeshme lind njė pyetje e shkurtė dhe e qartė: Ku ishin ndėrkombėtarėt qė 16 vite ,kur edhe ashtu ishin nė Kosovė dhe kishin nė dorė tėrė sistemin dhe gati se asnjėherė nuk na kanė pyetur pėr asgjė ?
Pra, kur logjika dominon edhe mbi arsyen shpesh po pse, e kjo ėshtė mėse e thjeshtė pra qe mbi 16 vite e tėrė bota ,pra OKB,Unmiku,Nato,OSBE,BE,Eulex-i te gjitha keto organizata tė fuqishme dhe me ndikim ishin dhe janė kėtu ,pse paska nevojė pėr njė Gjykatė Speciale,pse nėse vet kanė pasur sistemin nė dorė e nuk ka funksionuar kush ka faj kėtu.Me siguri se politikanėt tė ishin mė tė sinqertė,jo servil sot ne do tė flisnim me fakte pėr filan ministėr,filan politikani,filan biznesmeni tė burgosur me akuza pėr korrupsion ,keqpėrdorim detyre,pėr krim tė organizuar etj,por jo gjendja ėshtė jashtė rrjedhave normale.Kemi njė aparat shtetėror qė ngjan mė shumė nė njė shtet monist, sesa me demokraci tė mirėfilltė,me njė gjyqėsi tė korruptuar,me politikanė qė mirren edhe me intriga e fyerje edhe personale,me njė sistem tė tėrė tė korruptuar sa tė nevojitet intervenim pėr vete pėr punė,pėr fėmijėt nė kopshte,nė shkollė,nė universitet,nė pothuajse ēdo institucion vlen parimi kryej punė pėr punė.
Nėse kjo ėshtė realitet siq ėshtė atėherė kemi shumė drojė se jo kjo Gjykatė por asnjė gjykatė me kėsisoj imponimesh nuk do tė kenė aspak sukses.Nėse tėrė ato organizata ndrėkombėtare dėshtuan sidomos nė drejtėsi ku mund tė gjeni arsyen ti thoni po kėsaj Gjykate tė re.Poashtu nėse dominon logjika e shėndoshė pse tė na gjykojė dikush kur ne duhet tė jemi ata qė ti gjykojmė tė gjithė ata qė kanė bėrė krime nė Kosovė pa dallim.Po pse ne tė mos e kemi shembullin e Kroacisė,Serbisė,B e Hercegovinės me tribunalet e tyre,gjykatat sikurse ata por pėr ne patjetėr duhet Gjykatė Speciale sepse ne jemi tė veqantė pėr gjithēka.Paradoksi mė i madhė pėr mua dhe shumė tė tillė si unė ėshtė se si mundet OKB-ja tė themelojė njė gjykatė tė tillė me bindje tė plotė se njė pjesė e popullatės shqiptare (UĒK)kanė bėrė krime kur ende nėpėr Serbi gjinden varreza masive me eshtra tė shqiptarėve tė vrarė e masakruar nga regjimi fashist serb ,kur ende nė Serbi qėndron nė pushtet gogoli dhe politika e Milosheviqit,kur ende Serbia nuk pranon Kosovėn e shqiptarėt si komb ,nuk pranon asgjė tė saj,si mundet OKB-ja tė kėrkojė njė gjykatė tė tillė kur akoma ka varreza tė zbrazura pa kufoma nė Kosovė sepse janė tė zhdukur,kur akoma ka raste tė pazgjidhura tė masakrave anė e kėnd Kosove dhe nuk kemi dėnime pėr kryesit.Pra, Gjykatė special jo por tė kemi njė gjykatė vendore ku mund tė akuzohen e dėnohen tė gjithė ata pėr krimet qė kanė kryer dhe pėr ēdo kė qė ka fakte, e jo fabrikime si rasti i Dik Martit i cili ka bėrė qė mosbesimi ndaj njė Gjykatė tė tillė tė jetė shumė i madhė.
Si mundemi tė besojmė ne qė Rusia tė propozojė njė Gjykatė tė tillė nė OKB,kur vet ajo ėshtė pėrgjegjėse direkte apo indirekte pėr luftėn nė Ukrainė,pėr luftėn e tmershme ndaj njė populli nė Ēeēeni,kjo ėshtė paradoksale e nderuara Ambasadore Tracey Jacobson.Kur ju kėrkoni diēka sė paku na jepni shembullin e mirė sepse kur kėrkon Rusia apo Kina diēka lind pyetja a kanė tė drejtė sė paku morale pėr kėtė.Ndėrsa Serbia nuk ka tė drejtė fare tė kėrkojė kėtė sepse vet ėshtė e akuzuar pėr gjenocid dhe krime ndaj njerėzimit,krime qė kanė kaluar me disa raste edhe Holokaustin gjatė Luftės sė Dytė Botėrore ,e pėr kėtė ka aq shumė dėshmi sa nuk ka nevojė pėr koment.
Ne do tė ishim pėr Gjykatė Speciale kur partnerėt tanė do tė ishin tė sinqertė me ne,kur ne do tė ishim tė lumtur me realitetin e krijuar ,por jo me kėtė realitet kur politika nuk vepron pa vrapuar nėpėr korrridoret e ambasadave pėr tė marrė aminin,jo kur dikush pėrpiqet tė tė bėjė fajtor pėr diēka qė dihet botėrishtė kush e ka fajin dhe poashtu jo gjykatė pėr tu pastruar,nga kush ,pėr ēfarė,hipokrizia nuk ka brirė.
Sa pėr deputetėt ata kanė kryer vetėm njė pjesė tė vogėl tė obligimeve kushtetuese, morale,shtetėrore dhe besa kombėtare kurse tash kanė detyrėn mė tė vėshtirė tė kėrkojnė drejtėsi por drejtėsi pėr tė gjithė dhe para saj tė jemi tė barabartė tė gjithė,tė kėrkojnė pėrgjegjėsi pėr tė gjitha organizmat dhe organizatat qė kanė qenė pėrgjegjėse pėr drejtėsi qė nga paslufta sepse vetėm ashtu zbulohet realiteti dhe drejtėsia mund tė fitojė…..

Altin (Qerim) Pllana

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 37 vizitorë
Lexuar: 459 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi