Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
UNĖ, ISA BOLETINI - poezi nga "Lufta Kryengritėse"
Publikuar më 28 qershor, 2015 nė orėn 18:46 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.UNĖ, ISA BOLETINI - poezi nga "Lufta Kryengritėse"

Hapeni rrugėn njerėz tė flamurit
Hapeni rrugėn njerėz tė nderuar
jam Isa Boletini trim i kryeherit
Me vete i kam tė gjitha betejat

Kėtė liri qė gjaku ynė e mbolli
duajeni ėshtė e juaja, ndėrtonjeni
Kosova kujtoj ėshtė e menēur
Shqipėri e Kosovė ju kam nėnė

Hapeni rrugėn qytetar tė nderuar
duajeni njėri- tjetrin, bashkohuni
vij nga stėrgjyshėrit e lashtė, nga
pleqtė me 10 mijė, e 13 mijė vjet

Kosovė, jam Isa, jam dardani yt
Kosova e lirė mė solli mes jush
Kosovė o nėnė, fshima sot lotin
se historia asgjė askujt s“i falė

Luftuar kam Krajlin e Serbisė
Pashanė e turkut dhe Malin e Zi
Plagėt nė trup i kam shok udhe
armikun mik kurrė se kam bėrė

2
---------------------------------------
Nė Boletinin ku unė jam lindur
kumbues ėshtė guri i daulleve
paqja dhe lufta, toka dhe stuhitė
kėtu e kanė tė njėjtėn moshė

Kosovė, jam Isa, bir i kryeherit
po ju pyes, a jeni njeh sė afėrmi
po dėgjoj, shumė jeni degėdisė
Kosova qenka pakėz e vogėluar

Nė Boletin kam plisin e gjyshit
veshjen e luftės dhe tė dasmave
u ktheva nė lavdinė e betejave
tė kremtoj edhe unė sot me ju

Qė liria e fituar tė ketė shėndet
pyes, Azemi a ėshtė nė Drenicė
pyes Hasani a ėshtė n“Prishtinė
Molla kuqe pse qahet nė Shkup

Kosovė, kremto mos u shqetėso
Shqipėri ėshtė dhe Boletini im
U kėnaqa me daullet e fitores
dhe kėngėn kuqezi tė flamurit!..

3
---------------------------------------
Nė kėtė botė me shumė trazira
tė gjitha kohėt i kemi nė duar
fjalė e tiranėve ende dėgjohen
ka qė kėrcėnojnė atė qė fituam

Nuk mjafton tė jesh Mbinjeri
Historia askujt asgjė s“ i falė
mendja njeriut si kap tė gjitha
Shqipėri e Kosovė ju kam nėnė

Duajeni atdheun, mos ia ktheni
Shpinėn, babėzitė janė shumė
Kėtė liri qė gjaku ynė e mbolli
ėshtė fitorja qė sot po festojmė…

Nė kėto gjėmime tė historisė
Jem pjesė e luftave tė mėdha
burra, sot kam 1 plagė mė pak
qė ta pėrjetoj kėtė ēast me ju

O Dritė e kėngėve tė shtėpisė
Asgjė s“kemi ngrėnė dhe pirė
nga argjendet qė i ka Kosova
unė jam njė pikė uji para lumit!..

4
---------------------------------------
Kosovė, Shqipėri, dhe Ēsmėri
trim mė bėri dashuria pėr ju
unė e pata guximin pėr lirinė
qė t“i dalim zot vetė dheut tonė

Kjo kuantikė heroike e atdheut
ėshtė pjesė e gjaktė e historisė
pjesė e jetėve tona tė jetuara
pjesė e mendjes tė kėtij populli

Po vij nga mė tė lashtit e tokės
nė njė qytet tjetėr tė tė lashtėve
gjuha e eshtrave sot flet qartė
ADN-ėja sot shkruhet e lexohet

Liri e kombit mė tė qytetėruar
popull i flamurit mė tė bukur
jepi krahė lirisė tuaj, dhe krijo
uji i thėllimave e shton bukėn

Nė kėtė tokė tė pasur me lufta
asgjė s“ka mė tė shenjtė s“e liria
Kosovė, kam ADN e kėtij dheu
Shqipėri e Kosovė sot jemi njė!..

Rrustem Geci - Dortmund, Qershor, 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 448 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Zgjerohet Mėsimi Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe n...
E hėnė, 16 tetor 2017 - 22:03
„Njė njeri, i cili nuk i pėrket kombit tė tij, nuk i pėrket as njerėzimit“ Hugo Wolf Mėsuesja Fahrije Basha, nė bashkėpunim me prindėrit shqiptarė,...
FILLIMI I VITIT SHKOLLOR NĖ LANDIN E BAVARISĖ...
E dielė, 24 shtator 2017 - 18:10
Bashkėkombės-mėrgimtarė, biznese dhe shoqata, Kėshilli pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe e sheh tė obliguar t’ju informojė se, nė landin e Bavarisė ...
DĖSHMI TĖ VEPRIMTARISĖ SĖ MĖRGATĖS SHQIPTARE ...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 00:30
Fjalė nė pėrurimin e dy vėllimeve tė revistės Thesar kombėtar i mėrgatės shqiptare nė Suedi, 7 e 8, organ i Shoqatės sė Shkrimtarėve dhe tė Artistėve Shqi...
Disa konsiderata pėr shkrimtarin Bedri Tahri ...
E hėnė, 18 shtator 2017 - 22:03
Ajo se ēfarė vėrehet e konstatohet lehtėsisht nė Shqipėri dhe Kosovė nė kėto kohė moderne dhe tė pėrshpejtuara pasi qė tashmė duken dhe kanė dalė nė sipėrf...
Poezi satirike - TI, BAL, QĖ JE TOPALL…
E dielė, 17 shtator 2017 - 19:15
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi