Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Edi Rama, lider i rajonit?!
Publikuar më 29 qershor, 2015 nė orėn 21:26 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Njė nga lajmet “mė tė bujshme” kėta ditė duket tė jetė vizita e Angela Merkel nė Tiranė mė datė 8 korrik.

Sigurisht qė lajmi ėshtė shumė i rėndėsishėm, edhe pėr shkak se raportet dypalėshe ndėrshtetėrore janė i njė rėndėsie po ashtu tė madhe.

Ajo qė tė bie nė sy ėshtė fakti se lajmi u transmetua me njė pompozitet, sidomos nga mediat pro-qeveritare, me tituj tė tillė si “Merkel zyrtarizon Ramėn si lider tė ri tė rajonit” apo tė ngjashme.

Gjithashtu, edhe ngritja nė qiell e Shqipėrisė nė raport me shtetet e tjera tė Ballkanit, sikur vendi ynė ėshtė shteti “kryesor” nė rajon ngjan paksa e tepruar.
Ėshtė e vėrtetė qė Rama ka cilėsi larg tė zakonshmes, sidomos nė raport me liderėt shqiptarė pėrpara tij, por ekzagjėrime tė tilla janė mė tepėr se tė tejkaluara.

Edi Rama, sa ėshtė parė dhe nė takime tė tjera, ka raporte tė mira me Angela Merkel dhe sigurisht qė ky fakt ėshtė me shumė rėndėsi pėr vendin, sa i pėrket raportit gjeostrategjik mes Shqipėrisė dhe Gjermanisė.
Por, siē do tė thoshte edhe Gabriel Partosh, njohės i ēėshtjeve tė Ballkanit, Merkel pėrveē se me Ramėn, nė kėto momente ka raporte tė mira dhe me Vuēiq.

Merkel, madje menjėherė pas Tiranės do ta vizitojė edhe Beogradin.

Me siguri qė edhe klasa politike e Serbisė do tė bėhej e afėrme me Merkelin, nė rast se dėshmon se ka vullnet pėr tu pėrafruar parimeve qė kėrkon Europa, duke njohur Kosovėn republikė, duke u distancuar nga modeli Milorad Dodik, lideri serb nė Bosnje dhe duke pranuar krimet shtetėrore tė shtetit serb nė tė kaluarėn.

Nė kėtė rrafsh, klasa jonė politike, sidomos qeveria e Ramės e ka njė avantazh dhe ai ėshtė se kryeministri shqiptar ngjan tė jetė mė pranė parimeve tė Merkel, sidomos nė raport me politikanėt nė Beograd.

Dionis XhafaVėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 39 vizitorë
Lexuar: 371 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Sė pari, demarkacioni me Serbinė, pastaj me M...
E hėnė, 16 tetor 2017 - 21:56
Barometri diplomatik *** Pse Serbia pėr liberalizimin e vizave nuk e pati kusht demarkacionin me Kosovėn?! - Nga doli qė Kosova ta ketė kusht liber...
1000 LUFTĖTARĖT E ADEM JASHARIT DHE 60 MIJĖ V...
E hėnė, 16 tetor 2017 - 21:53
Shkuan gati dy dekada prej pėrfundimit fisnik tė luftės sė lavdishme shqiptare tė UĒK-sė, nė fillet dhe nė ballė tė sė cilės qenė njėmijė luftėtarėt e Adem...
Nuk vritet njeriu edhe nė rastin kur shpėrnda...
E hėnė, 16 tetor 2017 - 21:51
Nė muajin korrik tė kėtij viti gazetari Enver Robelli kishte publikuar njė shkrim pėrmes tė cilit njoftonte pėr hetimet qė drejtėsia zvicerane zhvillonte k...
TEORITĖ E KONSPIRACIONIT “SHQIPTAR”
E hėnė, 25 shtator 2017 - 21:35
Ēuditėrisht, viteve tė pasluftės sė lavdishme tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), qė luftoi pėr liri e pėr bashkim kombėtar, dolėn nė sipėrfaqe “qendr...
Akademiku Skėnder Kodra ua pėrplasi nė fytyrė...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 21:20
Barometri diplomatik *** Objekt shqyrtimi i kėtij komenti ėshtė vizita e presidentit tė Akademisė Shqiptaro-Amerikane tė Shkencave dhe tė Arteve tė ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi