Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Shoqata patriotike Fronti i Bashkuar Shqiptaro-Amerikan
Publikuar më 29 qershor, 2015 nė orėn 21:30 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Shoqata patriotike Fronti i Bashkuar Shqiptaro-Amerikan dėnon ashpėr akuzat raciste dhe antishqiptare tė deputetes turko-gjermane Sevim Dagdelen kundėr Kosovės, Ushtrisė Ēlirimtare (UĒK)-sė dhe Popullit tė saj.

Shoqata patriotike Froni i Bashkuar Shqiptaro-Amerikan me qendėr nė Nju Jork tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės i ka pritur me shqetesim dhe indinjatė tė madhe akuzat fallco e me natyrė raciste tė deputetes turko-gjermane, zonjės Sevim Dagdelen, kundėr Republikės sė Kosovės, Ushtrisė sė Lavdishme Ēlirimtare (UĒK-sė) dhe popullit tė saj.

Zonja Sevim Dagdelen me origjinė aziatike, nga Turqia, nuk duhet tė harroj kurr tė mirat qė i ka sjell demokracia euro-perndimore. Falė vlerave tė saj dhe bujarisė, mikpritjes e kulturės sė madhe tė popullit vital gjerman, ajo jeton sot nė kėtė shtet tė zhvilluar dhe ka arritur tė bėhet edhe deputete e kėtij vendi. Si e till ajo duhet ta kuptoj drejt qėnien e saj nė kėtė post kaq tė lart e tė nderuar, detyrė e cila e obligon atė qė tė punoj akoma mė shumė dhe me tė gjitha mundėsitė e saj, jo vetėm pėr zhvillimin e mėtejshėm tė Gjermanisė qė ka pritur dhe pret ēdo vit miliona e miliona emigrant tė varfėr nga tė tėra kontinentet, por edhe pėr vendosjen dhe konsolidimin e demokracisė nė shtete tė ndryshme kudo nėpėr botė.

Kohėt e fundit kjo deputete e krahut tė majtė ekstrem nė kundėrshtim tė plot me traditat dhe kulturėn politike gjermane ka lėshuar disa deklarata tė pa pėrgjegjėshme, qė flasin pėr njė sulm tė hapur racist dhe antishqiptar tė shfrenuar kundėr Kosovės, Popullit Shqiptar dhe Ushtrisė Ēlirimtare tė tij, duke u shprehur konkretisht se: ”…Ushtria Ēlirimtare e Kosovės (UĒK-ja) dhe liderėt e saj qė tani drejtojnė Qeverinė e Kosovės kanė lidhje me sulmet terroriste nė Maqedoni dhe vendet fqinje….si ėshtė e mundur qė nga Kosova dalin shumė ekstremist islamik pėr ISIS-n, Irakun dhe Sirinė…,Kosova ėshtė kthyer nė njė strehė e varfėrisė sė Europės….”Ø

Pas njė analize tė thellė e tė gjithanshme qė u ėshtė bėrė deklaratave tė saj nė Parlamentin Gjerman (Bundestag), ne i cilėsojmė ato jo vetem si tė pa baza , por edhe tė mbushura plot me urrejte raciste e diskriminuese, pėr tė errėsuar tė vėrtetėn dhe goditur hapur ose pas shpine Popullin e Kosovės, Kombin Shqiptar, historinė e tij tė ndritur, si dhe paqen, lirinė, stabilitetin dhe demokracinė nė Gadishullin Ilirik (Ballkan), Europė dhe mė gjerė. Deklaratat e kėsaj deputete nga tribuna e foltores sė kėtij parlamenti me kulturė tė madhe demokratike na zgjuan nė kujtesėn tonė fjalimet vrastare tė Sulltanėve tė Turqisė qė pushtuan, dhunuan, grabitėn, terrorizuan, masakruan dhe mbytėn nė gjak kombe tė tėrė qė nga Azia e Vogėl, Kurtistani, Arabia, Afrika dhe deri nė Europė pėr pesėqind vjetė me rradhė.

Parlamentaria Sevim Dagdelen duhet ta njoh mirė historinė e cila na tregon mjaft qart se nė botė nuk ka patur kurr asnjė ushtri ēlirimtare me nartyrė terroriste, por pėr kundrazi ato kanė sjellė gjithmonė ēlirimin e njerzimit nga vargonjtė dhe prangat e robėrisė, duke prur lirinė, paqėn, stabilitetin dhe demokracinė. Falė kėtyre ushtrive ēlirimtare dhe gjakut tė derdhur prej tyre u bė e mundur edhe shkatėrrimi i “Portės sė Lartė” tė Perandorisė Turke dhe ēlirimi i popujve tanė nga Murtaja e Osmanėve tė Stanbollit e Ankarasė qė rrėnuan gjithė kulturėn dhe vlerat e qytetėrimit tė hershėm mesjetar, duke e kthyer kėtė periudhė nė njė epokė tė zezė, ku mbizotėroi errėsira. Si e till edhe Ushtria Ēlirimtare e Kosovės e dalė nga gjiri i populli martir tė saj qė vuajti gjashtė shekuj nėn thundrėn e egėr tė pushtuesve turq e sėrb, nuk mund tė ishte terroriste dhe as ka patur e ka lidhje me terrorizmin, ashtu siē dėshiron dhe mundohet ta paraqis e njollos kjo zonjė, duke e pare atė me dylbitė e vjetėruara tė Beogradit, Athinės, Madridit, Ankarasė dhe Moskės. Ushtria e lavdishme e Kosovės sė bashku dhe nė aleancė me NATON-n e Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, shkroi njė faqe heroizmi tė ndritur kundėr bishės neofashiste e gjakatare Sėrbe, pamvarsisht nė se i pėlqen ose jo zonjės Dagdelen, forcės politike qė pėrfaqson nė Gjermani, apo klaneve tė saj antishqiptare turko-sllave e greke qė u pėrket.

Po kėshtu edhe sulmin barbar me tanke, topa e murtaja qė ndėrmori policia dhe ushtria kriminale maqedonase kundėr shqiptarėve tė pafajshėm nė “Lagjen e Trimave” tė Kumanovės duke terrorizuar dhe shkatėrruar gjithcka, kongresmenja Sevim e quan tė mirėqenė dhe nė mėnyre tė pa skrupullt e cinike akuzon ishė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe liderėt e saj qė drejtojnė sot Qeverinė e kėtij vendi, se paskan lidhje me disa shqiptar kriminel nė Kumanovė dhe nuk e kėrkon revoltėn e bashkėkombėsve tanė te moszbatimi i Marrveshjes sė Ohrit e cila nuk po kryhet qėllimisht nga pushtetarėt sllav tė Shkupit. A thua nuk e di kjo zonjė se sot nė Qeverinė e Maqedonisė bėnė pjesė edhe partia e BDI –sė sė drejtuar nga Zoti Ali Ahmeti, ish lider i UĒK-sė dhe bashkluftėtar i zotit Hashim Thaēi qė ēliruan Kosovėn dhe sollėn Bisedimet e Ohrit? Po atėhere pėr cilė UĒK-ė apo lider tė UĒK-sė dhe drejtues tė qeverisė sė Prishtinės aludon zonja Sevim qė kanė lidhje me elementėt “terrorist” nė Kumanovė? Tė akuzosh sot qeveritarėt e Kosovės, apo liderėt e djeshėm tė UĒK-sė si kriminel, tė cilėt kanė qenė viktima tė dhunės dhe terrorit shtetėror sėrbo-maqedonas-malazez ky ėshtė njė veprim tepėr i ulėt dhe i turpshėm, qė mund tė bėhet vetėm nga njerėz apo pseudolider jo normal qė udhėhiqen nga urrejtja dhe nxiten prej racizmit.

Eshtė e vėrtetė se nga gjiri i popullit shqiptar tė Kosovės, kanė
dalė edhe element tė veēant me natyrė kriminale e rrezikshmėri shoqėrore, por ata janė pėrballur me drejtėsinė pėr veprat e tyre punale dhe kanė marė dėnimin e merituar sipas ligjeve nė fuqi, jo vetėm brenda Kosovės, por edhe jashtė saj dhe nuk ėshtė aspak pėr tu habitur, sepse ndodhi tė tilla bile edhe mė tė mėdha se nė Kosovė ne sot kemi nė ēdo shtet tjetėr tė botės. Por ti drejtohesh dhe ti kėrkosh llogari Popullit Shqiptar se si ka mundėsi qė sot nė Kosovė dalin element ekstremist islamik, sic bėnė zonja Sevim, kjo ėshtė njė pyetje naļve dhe pa llogjikė. Nuk e dimė nė se kjo deputete u ėshtė drejtuar edhe popujve tė tjerė nė kėtė mėnyrė nga foltorja e Bundestagut, duke i pyetur dhe u kėrkuar llogari se si kanė dalė ekstremistė tė ndryshem e islamik nė Iran, Ēeceni, Ukrahinė, Rusi, Irak, Jemen, Arabinė Saudite, Egjypt, Serbi, Mal te Zi, Maqedoni, Greqi, Turqi, Francė, Itali, Spanjė, Angli, e tj, e tjerė si Sulltanėt e Turqisė, Adolf Hitleri, Musolini, Josif Broz Tito, Rankoviēi, Millosheviēi, Karaxhiēi, Ratko Mlladiēi, Bin La Deni, Sadami Huseini, Muamer Kadafi, Muhamed Morsi, Boko Harami, Taip Erdogani e shumė e shumė tė tjerė?

Meqėnse zonja Dagdelen bėnė sikur nuk e dini se nga vjen ekstremizmi islamik nė Kosovė, Shqipėri, Bosnjė-Hercegovinė. Maqedoni, Ēamėri(Greqi), Ēeēeni, por edhe nė Europė, Kanada, Amerikė, Australi e tj, atėhere po mundohemi ta ndihmojmė ne duke i thėnė hapur sė kėtė ekstremizem kriminal fetar nėpėr Gadishullin Ilirik te Populli Shqiptar e ka mbjell dhe kultivuar me dhunė e terror vet Turqia e saj e cila na masakroi pėr pėsė shekuj me rradhė, prandaj dhe rrėnjėt e helmit qė mbartė kjo e keqe nuk mund tė largohen kaq lehtė prej nesh siē mendon ajo, nė njė kohė kur edhe sot shumė vende tė botės tė infektuara nga ky virus ushtrojnė njė presion tė vazhdushėm e tė gjithanshėm politik, ekonomik e financiar, ndaj popullit tonė tė mbajtur nė varfėri, tė maltrajtuar, tė vrarė e traumatizuar deri kohėt e fundit. Nuk mund tė jetė terrorist dhe ekstremist islamik populli hyjnor shqiptar(pellazgo-ilir) zonja Sevim, nga i cili kanė dalė figura tė mėdha e tė shquara botėrore, qė nga Gjergj Kastrioti qė mbrojti qytetrimin europian perndimor duke thyer me turp Perandorinė tuaj Turke pėr 25-sė vjetė, Qemal Ataturku, Sami Frashri dhe deri te Nėnė Tereza qė shpėtoi nga vdekja miliona e miliona njerėz nė Indi dhe kudo nėpėr botė. Pėr terrorizėm zonjė ėshtė akuzuar gjithmonė Turqia e cila pėr shekuj tė tėrė ka bėrė gjenocid tė pashėmbullt nė histori duke vrarė njė million e gjysėm armen dhe miliona e miliona shqiptar, krim tė cilin ajo po e vazhdon edhe sot kundėr popullit tė pafajshėm Kurd (liderit tė tij Oēalan), tė cilin po e mban tė pushtuar, duke e shtypur dhe gjakosur pa mėshirė pėr ēdo ditė.

E veshur bukur allafrėnga si njė gjermane, jashtė traditės dhe modės sė saj turke dhe me njė pamje pak si tė egėrsuar turkesha Sevim Dagdelen e“akuzon” rėndė dhe me pėrbuzje Kosovėn duke thėnė se ajo ėshtė kthyer nė njė strehė e varfėr e Europės dhe pėr ēudi harron miliona turq qė ja mbathėn nga vendi i tyre dhe shkuan nė Gjermani, Angli e Amerikė pėr ti shpėtuar vdekjes nga ekstremizmi islamik dhe uria. Po se kush e ka lėnė Popullin Shqiptar tė Kosovės nė kėtė mjerim kjo turkeshė e anashkalon dhe nuk i pėrmend fare shkaqet e vėrteta tė krijimit tė kėsaj gjėndje tė nderė, sepse ka frikė se mos i cėnohen interesat Ankarasė, Beogradit, Cetinjės, Maqedonisė, dhe Moskės. Meqėnse kjo politikane po mundohet tė fsheh realitetin se kush e formoi njė situatė tė till nė Kosovė duke na bėrė moral dhe shitur leksione tė vjetra diplomacie turko-sllave qė u ka ikur koha, atėherė ėshtė detyra jonė ti themi asaj hapur se gjėndjen e varfėr ekonomike nė Kosovė, por edhe tė shqiptarėve nė Maqedoni, Sėrbi, Mal tė Zi, Ēamėri(Greqi) dhe Shqipėri e ka krijuar Turqia e saj, duke na shtypur, vrarė, terrorizuar, grabitur tė gjithė pasurinė dhe shitur trojet tona. Ndoshta pas kėsaj akuze apriori, zonja Dagdelen mund tė fsheh edhe qėllimin e saj pro aleatėve tė vjeter sėrb tė Ankarasė pėr tė mbėshtetur politikėn, diplomacinė dhe skenarėt e tyre antishiptar, si dhe mbushur mėndjen Bungestagut Gjerman, Parlamentit Europian dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, se gjoja Kosova ėshtė e varfėr dhe pa tė ardhme, prandaj ajo duhet ti aneksohet pėrsėri Sėrbisė, qė tė “pasurohet” dhe tė ekzistoj si popull. Duhet ti pėrmendim edhe njė herė kėsaj zonje se koha e lojnave tė tilla tepėr tė rrezikshme ka perėnduar pėrgjithmonė dhe trojet shqiptare tė Kosovės kurr nuk do tė kthehen mė as nėn Sėrbi e as nėn Turqi.

Pėr zonjėn Sevim, si deputete e njė parlamenti me demokraci tė konsoliduar siē ėshtė Bundestagu do tė ishte mė mirė qė nga ajo nga kjo tribunė e popullit gjerman ti drejtohej Turqisė, Sėrbisė, Malit tė Zi, Maqedonisė, por edhe Greqisė duke ju bėrė thirrje qė ti kthejnė Kosovės e Shqipėrisė, si dhe shqiptarėve qė mbahen tė okupuar nė ato shtete, miliarda e miliarda dollar tė grabitur pėr gjashtė shekuj dhe ti kompensojnė ata pėr pasojat e pariparueshme dhe tragjike qė i kanė shkaktuar tėrė Kombit Shqiptar. Si zonja Dagdelen, por edhe shumė tė tjerė qė mendojnė si ajo duhet ta dinė mirė se Kosova nuk ka kėrkuar kurr ndihmė dhe lėmoshė nga Turqia e cila kohėt e fundit nė mėnyrė djallėzore po tregohet e gatshme pėr tė ndėrtuar disa xhami me emra turko- arab nėpėr trojet shqiptare, bile edhe atje ku nuk kanė ekzistuar fare, apo mbi rrėnojat e qindra kishave katolike qė i shkatėrroi dhe shkuli dikur nga themelet, por ajo kėrkon mbi tė gjitha liri, paqe dhe tė drejtėn e saj qė e meriton me ligj, tė cilės i ka ardhur koha pėr ta kėrkuar dhe mbrojtur deri nė gjyqin e Hagės kundėr Sulltanėve tė Ankarasė, Krajlive tė Beogradit, Knjazėve tė Cetinjė dhe Monarkistėve tė Greqisė. Zhdukja e varfėrisė si dhe e ēdo lloj ekstremizmi, qoftė ky islamik, ortodoks, apo sllav e tj, do tė arrihet vetėm duke mbrojtur lirinė, paqen dhe drejtėsinė, zhvilluar ekonominė dhe forcuar kudo shtetin ligjor tė sė drejtės e demokracinė dhe jo duke nxitur urrejten raciste dhe armiqsinė midis popujve dhe kombeve tanė, siē bėnė sot deputetja gjermane, turkesha Dagdelen.

Kėshilli Drejtues
Themi J . Tushe
Pashko Rr. Camaj
New York 06, 29, 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 42 vizitorë
Lexuar: 462 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi