Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kuvendi i Kosovės ėshtė me Amerikėn , me BE-nė dhe me NATO-n, jo me gjykatat speciale tė Serbisė, as me politikėn mafioze!
Publikuar më 29 qershor, 2015 nė orėn 21:40 ( ) Prof. Dr. Mehdi Hyseni | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Barometri diplomatik

*** Votimi i deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės kundėr miratimit tė rezolutės pėr formimin e Gjykatės Speciale pėr Kosovėn, nė asnjė mėnyrė, nuk do tė thotė se Kuvendi i Kosovės ėshtė kundėr interesave vitale tė Amerikės dhe tė BE-sė nė Kosovė. Pėrkundrazi, ėshtė kundėr pėrzierjes dhe diktatit tė politikės zyrtare tė qeverisė sė Serbisė nė ēėshtje tė brendshme tė Kosovės. Kjo ėshtė arsyeja kryesore, pse nuk ka kaluar miratimi i propozimit tė qeverisė sė Isa Mustafės nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, mė 26 qershor 2015, e jo kurrfarė komploti, as aversioni i deputetėve sovranė tė Kuvendit tė Kosovės ndaj Amerikės, BE-sė dhe NATO-s.

Qė nė fillim, duhet ta shikojmė nė sy tė vėrtetėn se, as Amerika e as BE-ja, nuk e kanė shpikur dhe nuk e kanė propozuar Gjykatėn Speciale pėr Kosovėn, por ajo ėshtė pjellė e keqe e dosjeve dhe e aktpadive false e gjykatave politike tė Serbisė kundėr luftės sė drejtė ēlirimtare kombėtare dhe antikoloniale tė UĒK-sė, tė cilat Beogradi zyrtar i ka “trashėguar” dhe riaktivizuar pas vdekjes sė kryekriminelit tė Ballkanit, Slobodan Milosheviq, nė shenjė hakmarrjeje tė humbjes sė kolonisė sė tyre 100-vjeēare-Kosovės, qė historikisht dhe territorialisht i pėrket Shqipėrisė etnike, jo Serbisė.

Tė gjithė ata, qė votimin legjitim dhe sovran tė Kuvendit tė Kosovės kundėr Rezolutės sė Speciales sė Serbisė, e trajtojnė nė mėnyrė arbitrare, sipas interesave tė ngushta serbo-filoserbe, ekonomike, tregtare, mafioze, partiake, ideologjike, sahanlėpirėse, si dhe tė rujatjes sė karriges sė tyre nė pushtet, se gjoja njė votim i tillė ėshtė nė funksion tė “prishjes sė marrėdhėnieve” midis Kosovės, Amerikės dhe BE-sė, ėshtė totalisht i gabuar, pa asnjė bazė tė qėndrueshme, pėrpos qėllimit destruktiv- konfrontimin e Kuvendit tė Kosovės me partnerėt dhe me miqtė tanė amerikanė dhe evropianė (Amerika, BE-ja, NATO).

Qeveria ėshtė e obliguar tė japė pėlqimin, jo Kuvendi, as Kushtetuta!

-Gabim i pakorrigjueshėm juridiko-kushtetues , do tė ishte nėse vendimi politik (i dakorduar mes qeverisė sė Kosovės, qeverisė sė Serbisė, i mbėshtetur nga BE) shndėrrohet nė ligjin pėrkatės dhe, nėse pėrmes ndonjė amendamenti sanksionohet nė Kushtetutėn e Kosovės, sepse askush nuk mund tė parashikojė afatin e funksionimit tė Gjykatės Speciale pėr krimet e luftės nė Kosovė. Kjo formė e funksionimit tė kėsaj Gjykate, do tė ketė njė ēmim shumė tė lartė pėr sovranitetin, drejtėsinė dhe demokratizimin e Kosovės. Prandaj, as Kuvendi, as Kushtetuta, nuk do tė duhej qė tė mirreshin me legalizimin e Gjykatės Speciale mbase edhe nė aspektin ekonomik dhe financiar do t'i kushtojė shumė shtrenjtė Kosovės, varėsisht nga kohėzgjatja e funksionimit tė saj, duke mos llogaritur edhe pasojat e tjera nė "ngrirjen" e sovranitetit si nė kuptimin e brendshėm, ashtu edhe nė atė ndėrkombėtar.

Duke qenė se qeveria e Kosovės me nė krye Hashim Thaēin dhe me Isa Mustafėn ka marrė pėrsipėr themelimin e Gjykatės Speciale Evropiane nė Kosovė, nė kėtė rast konkret nuk ka pse tė involvohet Kuvendi e as tė ndryshohet Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, sepse fjala ėshtė pėr miratimin e njė vendimi politik nga ana qeverisė sė Kosovės.

Prandaj, nuk ekzisotn asnjė arsye, qė njė vendim i tillė politik i qeverisė, tė shndėrrohet nė ndonjė ligj, as tė preket Kushtetuta e Kosovės, sepse ai ėshtė njė kompromis politik i arritur mes pėrfaqėsuesve tė qeverisė sė Serbisė dhe homologėve tė tyre nga Kosova, nė pajtim me partnerėt ndėrkombėtarė.

Tanimė, ky ėshtė fakt i kryer, sepse vetė qeveria e Kosovės ėshtė dakorduar me njė propozim tė tillė anti-UĒK, tė sajuar dhe tė propozuar nga qarqet zyrtare pėrkatėse tė Beogradit, duke marrė pėrispėr kėtė, edhe si obligim ndėrkombėtar, edhe pse nuk ėshtė anėtare e OKB-sė. Ky ėshtė fataliteti politik, qė qeveria e Kosovės symbyllazi, pa asnjė kundėrshtim ka pranuar qė tė formohej Gjykata Speciale pėr dėnimin e krimeve tė luftės nė Kosovė.

Tani, si pasojė e njė politike tė tillė tė gabuar antinacionale dhe antishtetėrore, sipas disa “avokatėve” tė saj, duhet tė “japin llogari” disa deputetė ( “disidentė” tė PDK-sė) tė Kuvendit tė Kosovės, tė cilėt pėr herė tė parė kanė votuar lirshėm dhe nė mėnyrė demokratike, ashtu sipas bindjes sė tyre, jo sipas diktatit disavjeēar tė kryeshefit tė tyre partiak,-kėshtu thotė Hashimi, kėshtu duartrokitė partia, kėshtu thotė Hashimi, kėshtu aminon qeveria, kėshtu thotė Hashimi, kėshtu voton kuvendi (!)

E, kėsaj here, mė 26 qershor 2015, vėrtet, ndodhi befasia demokratike nė Kuvendin e Kosovės, sepse pėr herė tė parė shtatė deputetė tė PDK-sė dolėn nga skema e strategjisė frikėsuese dhe nėnshtruese e diktatit partiak, sepse me votėn e tyre iu bashkuan deputetėve tė opozitės, Jo miratimit tė Rezolutės sė Qeverisės pėr themelimin e Gjyaktės Speciale tė Serbisė nė Kosovė.

Kjo nuk duhet t’i shqetėsojė, as fare t’i brengosė miqtė dhe aeatėt tanė strategjikė amerikanė, tė BE-sė dhe tė NATO-s, sepse vota demokratike dhe sovrane e deputetėve qė votuan kundėr Speciales, nuk ėshtė kundėr Amerikės, as kundėr BE-sė e as kundėr pavarėsisė sė Kosovės, por vetėm kundėr ndėrhyjres sė Serbisė nė punė tė brendshme tė Kosovės.

Fundja, tė gjithė, duhet ta mbajmė parasysh faktin se, Kuvendi i Kosovės nuk ėshtė as Serbia, as partia e as qeveria e Hashim Thaēit. Ndaj, na pėlqeu apo jo vendimet pro apo kundėr, qė marrin deputetėt e Kuvendit, janė me peshė legjitime, kushtteuese dhe demokratike.

Prandaj, askush nuk ka tė drejtė morale, ligjore e as demokratike, qė pėr qėllime dhe interesa tė ndryshme politike, ta instrumentalizojė dhe ta polarizojė Kuvendin, sepse nė atė rast, politizimi i tij, do tė ēonte vendin drejt anarkisė dhe diktaturės sė egėr komuniste bolshevike. Kėtė po e kėrkon Serbia, duke pohuar se kurrė nuk do ta njohė pavarėsinė e Kosovės.

Kjo do tė ishte tragjedia mė e madhe pėr popullin dhe pėr shtetin e ri tė pavarur dhe demokratik tė Republikės sė Kosovės.
-Kuvendi ėshtė i popullit, jo i diktatorėve tė ndryshėm politikė mafiozė, tė cilėt kuvendin e kanė shndėrruar nė “ oazė private” dhe nė njė ekspoziturė tė “partive politike” tė tyre, si thotė “kryediktatori, thotė partia”.

-Kjo ēfarė po ndodh me instrumentalizimin dhe me manipulimin e parlamentit dhe tė shpėrfilljes sė demokracisė nė Kosovė, nuk ka asnjė lidhje as me lirinė, as me drejtėsinė, as me demokracinė, as me sovranitetin, sepse nė veēnati, pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės (17 shkurt 2008), parlamenti dhe demokracia janė shndėrruar nė instrumente tė luftės pėr pushtet, tė mbėshtetjes sė korrupsionit dhe tė krimit tė organizuar politik, ekonomik, tė papunėsisė, tė varfėrisė ekstreme dhe tė eksodit sistematik… etj.

Tė mos bijmė pre e akuzave tė shėmtuara tė politikės mafioze dhe korrupcioniste se, gjoja opozita nė Kuvend "ėshtė me prirje antiamerikane" dhe "antievropiane", por ėshtė e kundėrta, ata qė po abuzojnė, qė kanė legalizuar krimin e organziuar, duke e shndėrruar Kosovėn nė pasuri private tė tyre, janė armiqtė tė mėdhenj dhe mė tė rrezikshėm edhe tė Amerikės, edhe tė BE-sė, edhe tė NATOs, edhe tė pavarėsisė dhe tė sovranitetit tė Kosovės.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Dr. Mehdi Hyseni
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 45 vizitorë
Lexuar: 618 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi