Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Ta ngrisim hasanizmin nė piedestalin mė tė lartė
Publikuar më 18 qershor, 2016 nė orėn 02:48 ( ) Intervista |
Rrit madhësinë e shkronjave
(Intervistė e gazetarit Qazim Doda, pronar i TV amerikan ALBANIAN-Vision ne New York SHBA me Mehmet Prishtinėn, realizuar nė TV ILIRIA nė Viti, transmetuar nė mars 2016).

Tė nderuar teleshikues pėrshėndetje.
Sot para jush do tė nxjerrim njė emision special me njė njeri qė nuk e kemi tė ftuar nė studion tonė, por kemi ardhur mysafir nė Kosovė, nė njė studio tė shqiptarėve tė Vitisė, pra studio Iliria, pra ėshtė njė televizion shqiptar dhe radio po ashtu i cila ka njė rrjet tė gjerė kėtu tė gazetarėve dhe merret me informacionin e ana Moravės dhe Karadakut po edhe me emisione tė ndryshme. Pra sot kemi ardhur mysafir nė kėtė studio me njė njeri special pėr neve, edhe pėr juve tė dashur teleshikues. Ėshtė Mehmet Prishtina. Menjėherė me mbiemrin sapo ta dėgjoni ju e dini se pėr kė e kam fjalėn, e kam fjalėn pėr njė person, njė intelektual i shquar nė Kosovė i cili po merret me ndriēimin e historisė, me ndriēimin e tė vėrtetės sė heroit kombėtar Hasan Prishtina.

Qazimi: Mehmet mirė se erdhe nė kėtė studio

Mirė se ju gjeta.

Qazimi: Ky ėshtė njė emision me shqiptarėt e Amerikės por qė po bėhet nė Kosovė dhe ėshtė ekskluzive pėr Hasan Prishtinėn.

Ky ėshtė emisioni i dytė qė u dedikohet edhe shqiptarėve nė Amerikė, sepse para dy vitesh, diku nė mars tė vitit 2014, isha mysafir edhe nė Zėrin e Amerikės me tema tė ngjashme, me fokus Hasan Prishtinėn, veprimtaria e tij atdhetare, kėshtu qė me kėnaqėsi jam pjesė e realizimit tė kėtij emisioni dhe ju falėnderoj edhe juve.

Qazimi: Faleminderit po ashtu. Po fillojmė menjėherė me bisedėn. Kur flasim pėr Hasan Prishtinėn e dimė se ėshtė njė shqiptar me prejardhje nga Drenica, por qė nuk i takon vetėm Drenicės por i takon edhe kombit sepse ishte edhe kryeministėr i shqiptarėve i tėrė Shqipėrisė. Mė thuaj pak pėr historinė e tij, pėrpos qė ėshtė nga fisi Berishė.

Hasan Pishtina, ėshtė Truri dhe shpirti i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare. Rreth lindjes sė tij ka variante tė ndryshme, dikush supozon se ka lindur nė Vushtrri, dikush nė Polac tė Drenicės. Familja jonė d.m.th. farefisi e motrat kanė zhvilluar shumė hulumtime rreth biografisė sė Hasan Prishtinės, por rreth gjenealogjisė sė tij faktikisht ėshtė punuar shumė pak. Deri nė rastin e luftės sė UĒK-sė, kanė jetuar motrat e Hasan Prishtinės, njėra nė Kostėrc, motra Shehide, siē e quajmė ne, nė fisin tonė, nė konakun e Aliukajve tė Polacit dhe tjetra, motra Hajrije nė Marinė, dy fshatra nė komunėn e Skėnderajtsi dhe disa personalitete e gazetarė, siē ėshtė Zeqir Gėrvalla, i ndjeri Idriz Rreci, njė patriot i madh shqiptar qė konsiderohet si i zhdukur, autori i njė studimi monografik, NysretPllana etj. dhe gjithmonė jemi angazhuar qė emrin e tij ta identifikojmė me interesin kombėtar, me virtytin dhe vlerat e kombėtare.

Qazimi: Ai, familja e tij vjen, nga fshati Polac i Drenicės dhe dalin nė Vushtrri.

Sigurisht, tek ne, siē thash mė herėt ka disa variante tė cilat e pėrshkruajnė shpėrnguljen e Hasan Prishtinės dhe stėrgjyshit apo gjyshit tė tij Haxhi Ali Berisha, i cili shpėrngulet nga Polaci nė Vushtrri. Aty kanė jetuar nė lagjen e Polancėve. Hasan Prishtina mėsimet e para i merr nga hafėz Arifi, nga njė hoxhė i Prekazit me tė cilin nuk ka qenė gjithmonė nė ujdi, sepse kanė pasė opinione dhe mendime tė kundėrta. Shkollimin tjetėr e vazhdon nė Shkup, nė Itadinėe Shkupit e pastaj kalon nė liceun francez nė Selanik pėr t'u shkolluar nė nivelin universitar, nė fakultetin e shkencave politike-juridike nė Universitetin Shtetėror tė Stambollit.

Qazimi: Pra ėshtė i lindur nė Vuēitėrnė ku ka jetuar edhe familja e tij e ngushtė, ndėrkaq familja e gjerė nė Polac?

Po ashtu, ashtu. Babai i Hasan Prishtinės ka qenė Ahmet Berisha. Nė Polac dominon fisi Berishė, janė disa lagje tė cilat mbajnė emrat, mbiemrat e ndryshėm, si pėr shembull: mbiemri Aliuka, mbiemri Kerolli, mbiemri Koci, janė disa mbiemra tė cilėt e kanė trungun e pėrbashkėt tė fisit Berishė. Ndėr ta hynė edhe mbiemri i lagjesVeliu apo Veliēi, tani preferohet Veliu pas lufte. Kėshtu qė tė gjithė kėta janė nė njė trung dhe nė njė fis tė pėrbashkėt, nėse flasim pėr njė gjenealogji tė pėrbashkėt tė fisit Berishė.

Qazimi: Tashti ku lidhet familja. Ju jeni nipi i Mehmet Berishės, MehmetAliukėsapo jo?

Po, gjyshi im ėshtė quajtur Mehmet Aliuka, ka qenė i biri i Ramadan Aliukės dhe nė vinė e gjyshit, d.m.th. gjyshi im edhe Hasan Prishtina kanė qenė kushėri tė parė.

Qazimi: D.m.th. ėshtė e njėjta familje?

Po, sigurisht. Ėshtė bėrė njė hulumtim gjenealogjik i vijės sė gjakut. Kanė shkruar studime tė ndryshme nė lidhje me kėtė, jemi rritė me kėto tregime dhe unė personalisht kam migruar pėr Gjermani nė moshėn 9 vjeēare, sepse prindi im, nė fillim tė viteve tė 70-ta, ka shkuar si punėtor i pėrkohshėm i asaj kohe nė Gjermani. Mė kujtohet se unė, pėr herė tė parė nė vitin 1975 shkova nė Gjermani dhe qė nga ajo kohė vazhdimisht gjatė udhėtimeve pėr nė Kosovė, atėherė bėnim dy-tre ditė rrugė, ēdo herė prindi na fliste pėr Hasan Prishtinėn, pėr tė bėmat e tij, pėr vlerėn e tij, pėr kontributin e tij, pėr veprimtarinė e tij atdhetare. Kėshtu qė sigurisht nė njėfarė forme ka qenė edhe indoktrinimi shpirtėror, mental, psikologjik dhe neve na ėshtė ngulit edhe nė kokė edhe nė shpirt edhe nė tru Hasanizmi, veprimtaria pėr shtet, pėr krijimin e shtetit shqiptar.

Qazimi:Hasan Prishtina, pasi e mbaron shkollėn nė Selanik, nė njė lice francez, nėse nuk gaboj, ai shkon nė Turqi, por njėkohėsisht e fillon edhe biznesin apo jo?

Pas liceut francez ne Selanik, ai pėrfundon edhe studimet universitare ne Stamboll, nė shkencat politike dhe drejtėsi. Hasan Prishtina, pas vitet 1908 ku fillon aktivitetin e tij nė Parlamentin osman merret edhe me zhvillimin dhe ndėrtimin e hekurudhės nė Shkup-Selanik, Shkup-Mitrovicė, ne disa dokumente tregojnė se ka qenė edhe furnizues i ushtrisė sė Perandorisė Osmane tė kryesuara edhe nga klani i Mehme tAli Pashės, i cili sundonte atėherė Egjiptin, me origjinė shqiptare nga Kavalla dhe lidhjet fisnore, lidhjet e gjakut me ata shqiptarė arrijnė deri tek ky kontakt qė Hasan Prishtina tė furnizojė gjithė ato ushtri edhe me ushqime. Kėshtu qė gjithė kjo punė ka krijuar edhe njė kapital njė mirėqenie, njė kapital tė bollshėm qė tė njihet edhe si njeri shumė i pasur.

Qazimi: Ai e kishte dashur Selanikun shumė, sigurisht mosha mė e mirė e tij e rinisė i ka kaluar aty edhe ka pasur mė vonė edhe njė rezidencė ku edhe pėrfundon jetėn e tij. Por po kthehemi tek edukimi nė Stamboll dhe kthehet prej Stambolli nė Prishtinė si njė biznesmen, por si njė njeri aq i dashur pėr njerėz, njė njeri qė pikėpamjet e tij janė vlerėsuar shumė, ka filluar tė bėhet sa mė i kapshėm tek njerėzit se koncepti i tij qė shqiptarėt duhet tė jetojnė nė shtetin e tyre. Ai futet nė politikė atėherė dhe futet si intelektual dhe si biznesmen.

Fillimisht dihet se Hasan Prishtina pas studimeve qė i ka mbaru pėr shkenca politike dhe drejtėsi, merr edhe postin e nivelit tė njė kryekonsulli, por interesi i tij pėr t’i kontribuar vendit tė vet ka qenė mė i madh, kėshtu qė ai kthehet nė Prishtinė. Merr mbiemrin Prishtina, sepse pėrfaqėson elektoratin e kėsaj zone tė Prishtinės, ku ėshtė pėrfshi edhe Vushtrria dhe nga ai moment Hasanimerr mbiemrin Prishtina. Nė vitin 1908 zgjidhet deputet i Parlamentit Osman nė Stamboll, ku pėrfaqėson dhe mbron tė drejtat e shqiptarėve.
Me Selanikun mishėrohet nė moshėn rinore si nxėnės i shkollės sė mesme, por mė vonė kur ai ėshtė aktiv nė politikė, kur bėhet shumė i zėshėm nė mbrojtjen e interesave tė shqiptarėve nė kuadėr tė Perandorisė Osmane lidhet me Stambollin. Selaniku nė fakt ėshtė njė qytet shumė i bukur. Nuk e di se a e keni vizituar apo jo, por unė kam qenė. Ai ka pasur plane. Hasan Prishtina pėr Shkupin, i cili atėherė ishte kryeqendėr pėr Vilajetin e Kosovės dhe si alternativė Selanikun e shihte si njėrin nga kryeqytetet e Shqipėrisė, sepse nė atė kohė Serbia veē ka filluar qė tė mėvetėsohej.EdgeGreqia gjithashtu. Pėrpjekjet e tij gjithmonė kanė qenė qė tė bėhet, tė pėrcaktohen kufijtė shqiptarė qė mė vonė fiksohen edhe nė Memorandumin e tij tė 14 pikave. Dhe ka qenė vizionar, ai ka jetuar para kohės dhe i ka parė gjėrat si janė duke ardhur 100 vjet mė parė. Kėshtu qė kjo lėvizje e tij Selanik, Stamboll, Sofje, Shkup, Prishtinė, Manastir, Tiranė, Shkodėr, Vjenė, Paris, Nicė, Romė gjithandej, tė gjitha kėto lėvizje gjatė komunikimeve tė tij diplomatike e konsullore kanė qenė gjithmonė nė interes tė kombit dhe tė vendit tė vet.

Qazimi: Hasan Prishtina kur kthehet kėtu, mė 1908, pėr t'u bėrė njė politikan qė mbron interesat e shqiptarėve brenda kėtu dhe ka pėrfaqėsuar kėtė nė Stamboll. Atėherė kanė filluar lėvizjet, i kanė marrė erė lėvizjes kryengritėse pėr ēlirimin e trojeve shqiptare nė atė kohė. Dhe Hasani ka qenė njėri ndėr liderėt qė ka filluar prej atėherė d.m.th. edhe pse ishte nė Stamboll. Ka qenė edhe agresiv thuhet nė fillim jo vetėm si politikan por edhe si shqiptar, me atė vullnetin pėr tė sakrifikuar edhe fizikisht nėse dikush i shkel interesat e ndonjė shqiptari nė atė kohė. Ėshtė njė ekses qė ndodhė nė Parlamentin turk kur dikush i bije shuplakė Ismail Qemalit dhe Hasan Prishtina i kėrkon dyluftim atij personi.

Mė duket se nuk do tė doja ta quaja Hasan Prishtinėn agresiv por ai ka qenė aq atdhedashės, aq patriot sa qė kur ėshtė prekur interesi i kombit, ai s’ka lėshuar pe as sa qimja e flokut. Ėshtė koha kur zėrat kundėrshtues kundėr turqve tė rinj qė vijnė nė pushtet dhe ata e shkelin me dy kėmbė tė drejtėn e shqiptarėve, atėherė Hasan Prishtina njihet pėr fjalimin dhe thėnien e tij tė famshme: “Nė rast se nuk pėrfillen kėrkesat pėr tė drejtat e popullit shqiptar nė kuadėr tė Perandorisė Osmane, unė do tė jem ndoshta i pari qė do ta ngriti flamurin e kryengritjes nė malet e Kosovės”. Aty kundėrshtohet rreptėsishtė dhe njė deputet turko-arab kėshtu pėrshkruhet nė mėnyrė eksplicite e liston edhe njė variant tjetėr ku pėrshkruhet si njė deputet i zonės tė Tetovės kacafytet me Ismail Qemalin dhe e sulmon fizikisht me njė shpullė nė fytyrė, qė ka qenė dhe ėshtė ofendimi mė i rėndė qė mund t'i behėt njė burri. Hasan Prishtina pėr ta pastruar kėtė ekses haptazi i kėrkon dyluftim kėtij deputeti, por Ismail Qemali, plaku i urtė i Vlorės, ndėrhynė: “Jo biri im, me nivel tė tillė nuk do merresh ti e nuk do merrem as unė sepse ti na duhesh pėr gjana mė tė mėdha se kjo”. E kėshtu qė nuk do tė thosha se ka qenė agresiv por ka qenė shumė i ndjeshėm kur janė prekė interesat e popullit tė vet dhe tė drejtat e tyre.

Ai nga viti 1908 deri nė fund tė vitit 1911, qėndron nė shumė nė Stamboll ku mundohet qė tė bėjė njė ndryshim tek turqit e rinj (xhonturqit), tek lėvizja e re, pra dhe mendon se mos ata po tregojnė ndonjė gatishmėri qė tė plotėsohen kėrkesat e shqiptarėve. Dhe kėshtu ka vazhduar deri nė fillim tė vitit 1912 deri sa ai e humb shpresėn komplet dhe kalon si njėri ndėr udhėheqėsit e Veriut tė Shqipėrisė dhe Kosovės kuptohet. Ma shpjego mė nė detaje si ka qenė puna e tij se ai prej asaj kohe fillon tė qėndroj mė shumė nė male e pastaj do tė vijmė deri tek kulla e AhmetDelisė ku vjen ai nė njė takim?.

Sigurisht. Diku, mė 11 janar 1912 ka qenė mė duket prezenca e tyre e fundit nė Parlamentin osman, ku mbas kėtij kundėrshtimi tė rreptė ku siē e cekėm edhe mė parė ai haptas, bile thuhet se nė prezencė edhe tė Sulltanit, sepse Sulltani e ka vėrejt se me kryengritje, me nivelin e tillė kryengritės Perandoria Osmane definitivisht ėshtė duke e humb peshėn e vet dhe ėshtė nė shkatėrrim e sipėr. Kėshtu qė Hasan Prishtina mbas kėtij fjalimi tė famshėm dhe mbas kėsaj kacafytjeje ndaj sulmit mbi IsmailQemalin,e merr Plakun e Vlorės dhe nė shtėpinė e vet nė Stamboll akordohen pėr veprimet e mėtejme. Ata bėjnė plane pėr organizimin e deputetėve shqiptarė tė cilėt ishin nė Parlamentin osman:Syrja Bej Vlora, Ekrem Bej Libohova, Esat Pasha, IsmailQemali, Hasan Prishtina. Dhe, disa ditė mė vonė takohen edhe nė shtėpinė e Syrja bej Vlorės pėr t’u marrė vesh pėr njė takim tė Taksimit, i cili quhet edhe si takimi i famshėm i Taksimit. ku janė bė marrėveshjet nė hotelin Pera Palas, jashtėzakonisht i famshėm, i vjetėr por i rinovuar me 5 yje dhe ne kemi shkuar nė atė hotel, kemi bėrė filmime, xhirime pėr njė dokumentar, i cili do tė dalė nė tė ardhmen nė pah. Aty i ndajnė detyrat. IsmailQemali e merr pėr obligim qė tė del jashtė vendit dhe te komunikoj me fuqitė e mėdha me Romėn, me Londrėn, me Vjenėn, me Parisin, me Berlinin dhe t’i bindė ato pėr njė pėrkrahje tėnjė kryengritje pėr pavarėsinė e trojeve shqiptare nga Perandoria Osmane. Syrja Bej Vlora e Ekrem Bej Libohova zotohen se do ta organizojnė kryengritjen e Shqipėrisė sė mesme dhe Shqipėrisė sė jugut, Esat Pasha Shqipėrinė e veriut, kurse Hasan Prishtina merr pėr obligim qė ta organizojė nė gjithė Kosovėn, gjė qė edhe e realizoi me sukses. Pra, vetėm Hasan Prishtina e mbajti fjalėn dhe i mbetet besnik idealit dhe atdheut.

Qazimi: Nga mesi i 1912-ės ai pėrfiton edhe pėrkrahjen e jugut dhe tė Shqipėrisė sė mesme dhe ata e pėrkrahin Hasan Prishtinėn dhe e njohin si udhėheqės kryengritės.

Gjithsesi. Hasan Prishtina, pas asaj marrėveshjeje niset pėr Kosovė. Rrugės ndalon nė Sofje, nė Selanik, nė Shkup pėr ta shfrytėzuar kėtė kthim tė tij diplomatik pėr komunikim me qendrat e tjera. Njė ndėr ta ėshtė edhe takimi i tij i famshėm me konsullin PekHam, i cili ka qenė konsulli i mbretėrisė sė Britanisė sė Madhe, tė Anglisė sė asaj kohe dhe i kėrkon pėrkrahje bile edhe i tregon dokumente se e gjithė Shqipėria ėshtė ngritur nė kėmbė. I shpjegon shqetėsimin e tij, nevojėn pėr pėrkrahje direkte nga Anglia dhe thotė se neve i kemi pėrkrahjet nga malėsia e Tuzit e deri nė Ēamėri e gjithė zona e jugut na pėrkrahė dhe unė mund tė flasė nė emėr tė tyre. Ekzistojnė dokumente arkivore qė e vėrtetojnė kėtė qė thoni ju, se ka pasur pėrkrahjen e tė gjitha zonave, sepse ata kanė pasur besimin e Hasan Prishtinės se ai gjithmonė pėr interesin e kombit tė vet ka luftuar si luan, bile ėshtė njohur edhe me nofkėn e famshme Luani i Prishtinės.

Qazimi: Po flasim pėr Hasan Prishtinėn si njė politikan, si njė intelektual, si njė njeri i pasur, si njė biznesmen e tė gjitha, pa e lėnė anash edhe punėn e tij patriotike qė e ka bėrė por s’po flasim aq shumė pėr jetėn e tij private. A ishte i martuar nė kėtė kohė Hasan Prishtina?

Po. Hasan Prishtina ka qenė i martuar me Igballe Prishtinėn.

Qazimi: Nė cilat vite ka qenė i martuar, sigurisht nė fillim tė viteve 1900?

Pas, aty nė prag tė zgjedhjes sė tij deputet. Datėn nuk mund ta them sakėt, sepse duhet tu referohem dokumenteve arkivore, e faktikisht duhet tė bėjė njė kritikė ngase nė arkivat e shtetit shqiptar nuk ekziston asnjė fond me titullin Hasan Prishtina. Nuk e di se pse ėshtė kėshtu por besoj se ka nevojė qė tė pėrmirėsohet kjo gjendje nė sistemin e arkivave shqiptare.

Qazimi: Kuptohet prandaj po ju vlerėsoj shumė se me ardhur nga Amerika, unė kam ardhur nė pushim edhe po merrem me njė emision special qė ėshtė i vetmi qė po e bėjė kėto ditė nė Kosovė vetėm pėr njė arsye sepse jam duke e pėrcjellė qė disa vite punėn tėnde, prandaj jam shumė i kėnaqur qė tė gjeta kėtu sonte dhe po e bėjmė kėtė intervistė. Igballja ishte nga Kosova apo ishte nga jashtė, me sa e di unė ishte Qerkeze apa jo?

Igballe Prishtina ka qenė njė ēerkezenjė princeshė ēerkeze, njė grua e jashtėzakonshme e cila ėshtė shquar pėr intelekt, ka folur edhe ajo diku 8 ose 9 gjuhė. Pėrshkrimi i saj bėhet mė vonė nga dokumentet arkivore, prej mikut tė Hasan Prishtinės, njė ushtarak austro-hungarez i asaj kohe tė familjes Urban. Mė sė miri Igballe Prishtinėn e pėrshkruan Fridrih Urban e mė vonė nipi i tij Erih e tė tjerė, sepse gjatė hulumtimeve kemi hasė nė dokumente ku thuhet se ajo ka qenė njė princeshė, njė bukuroshe, njė princeshė ēerkeze e cila i ka folur 9 gjuhė. Paria e Shkupit, lozha e masonėve nė Shkup, e akuzojnė Hasan Prishtinėn me tė vetmin negativitėt tė asaj kohe, nė sy tė besimtarėve, sepse ai ka qenė moderat, ai nuk ėshtė marrė nė mėnyrė eksplicite me fe. Ai i ka respektuar tė gjitha fetė, por nuk ia ka pėrkushtua jetėn e vet as njė lloj feje. Ai fe tė tij e ka pasur veprimtarinė atdhetare nė aspektin primar dhe tė gjitha gjėrat e tjera. Dhe aty akuzohet se ai nuk ėshtė burrė i mirė sepse ėshtė martuar mė njė ēifute. Mua personalisht mė gėzon ai fakt. Kėtė nuk po e them kot, sepse nė lidhje me kėtė deklaratė ekzistojnė dokumente tė arkivave te cilat i posedoj unė personalisht, i posedon Instituti i Trashėgimisė Kulturore-Shpirtėrore, tė cilin e udhėheq njė studiues i mrekullueshėm, i cili ėshtė duke bė shumė pėr ēėshtjen kombėtare pėr hulumtimin e arkivave pėr zbardhjen e fakteve siē ėshtė Dr. SkenderHasani, tė cilin e falėnderoj nga zemra. SkenderHasani ėshtė njė njohėsh i shkėlqyeshėm ndėr tjera edhe i Hasan Prishtinės, i cili mė ka befasuar shumė.
Igballe Prishtina ka qenė krahu i tij i djathtė dhe shpirti i Hasan Prishtinės. Pse? Mė vonė do ta shohim kur ajo vdes dhe mėrzia e Hasan Prishtinės, lodhja e Hasan Prishtinės, dėshpėrimi i Hasan Prishtinės nga jeta dhe nga tė gjitha qė i ka pasur pėr ta bėrė Shqipėrinė tė tėrė. Kulmi i tė gjitha kėtyre ka qenė kur ai e humb edhe Igballe Prishtinėn, sepse ajo vdes nė njė mėnyrė shumė misterioze, duke gatuar aty njė gjel, e ka prerė gishtin dhe nga prerja e kėtij gishti ėshtė bė infektimi i gjakut dhe si duket atėherė nga infektimi i gjakut nuk kanė reagua mė kohė dhe ka vdekur.

Qazimi: Pas shpalljes sė Pavarėsisė?

Po, po, pas shpalljes sė Pavarėsisė, shumė gjatė mbas shpalljes sė Pavarėsisė, sepse Igballe Prishtina i gjendet krah edhe nė malet e Shqipėrisė Hasan Prishtinės disa herė kur ai rrethohet nga forcat zogiste, deri sa Hasan Prishtina e shfrytėzonte rastin qė tė largohej nga mbrapa dhe tė strehohej nė male, ajo zinte frėngji tė kullave tė malėsisė dhe i gjuante forcat zogiste me mauzerė dhe nuk dorėzohej. Ajo ka qenė njė grua e jashtėzakonshme njė trimėreshė tė cilėn e kanė njohur e gjithė malėsia e Kukėsit, e Tropojės, e Shqipėrisė... njė grua e veēantė.

Qazimi:Hasan Prishtina ka pasur kontakte, por para se me shkua tek lėvizja patriotike qė ishte nė Kosovė e tė gjitha trojet shqiptare e sidomos nė Shqipėrinė e veriut ka qenė pak mė e theksuar. Por po vijmė tek Kuvendi i Junikut. Ky shkon nėpėr tė gjitha vendet ku ka pasur shqiptarė kryengritės dhe i bashkon. Nė atė kohė kanė qenė mbi 10000 ushtarė shqiptar qė kanė qenė tė gatshėm tė flijohen luftėn kundėr Perandorisė Otomane apo kundėr ushtrisė gjon turke ta quaj nė atė kohė se ashtu e ka pasur.

Po, Turqit e rinj apo xhonturqit, ashtu i kanė quajt nė atė periudhė kohore. Sigurisht, Junikun faktikisht Hasan Prishtina e pėrshkrova pas janarit tė 12-ės kur u ndanė detyrat dhe ai kalon nėpėr tė gjithė kryeqendrat dhe pėr t'u futė nė Kosovė ai vjen nė Vushtrri dhe nga Vushtrria del nė malet e Drenicės dhe shkon nė kullėn e AhmetDelisė.

Qazimi: Kėtu po dua me dalė. Ai nė bazė tė asaj qė e kam lexuar mė herėt shkon tek AhmetDelia dhe aty evokojnė kujtime. Nė kohėn kur Hasan Prishtina ka qenė njė deputet nė Parlamentin turk AhmetDelia ka qenė i burgosur.

Po sigurisht. AhmetDelia ka qenė i burgosur, por faktikisht kryengritjet e organizuara nga Hasan Prishtina e lirojnė jo vetėm atė nga burgu por edhe tė gjithė tė burgosurit tjerė dhe Hasan Prishtina kur shkon, sepse ai e ka ditė se ku ėshtė paria e ku ėshtė besimi nė kullat e Drenicės, dhe ajo ka qenė e AhmetDelisė. Dhe Hasan Prishtina nė kullėn e AhmetDelisė ka qenė si nė shtėpi tė vet dhe njė dokument nė kujtimet e veta qė ai i ka lėnė tė shkruar, sepse ai nuk ka lėnė shumė gjana tė shkruara, e thotė edhe vetė qė mos t’i rrezikoj edhe veprimtarėt qė janė gjallė sepse ai e ka pa vetėm si zgjedhje definitive tė shqiptarėve vetėm Shqipėrinė e bashkuar. Kėshtu qė ai ka pas dokumente nė Stomboll, ka pas dokumente nė Kosovė nė shumė raste nė kujtime tė veta s’i ka pėrmend bashkėveprimtarėt e vet me emėr, vetėm ata qė janė vra ose ata qė janė ditė publikisht qė janė me tė dhe nuk kanė pas arsye pėrse tė fshihen. Dhe aty Hasan Prishtina aa dorėzon njė letėr AhmetDelisė dhe kėrkon prej tij qė tė shkon nė Mitrovicė dhe ta kėrkon njė Nexhip Dragėn dhe t’ia dorėzojė, dhe t’ia bėjė njė ofertė qė tė mos thotė Nexhip Draga qė gjithashtu ka qenė deputet i Mitrovicės sė asaj kohe se mua mė lanė anash. Dhe, nė fakt, nga kjo del se Nexhip Draga fillimisht reagon me rezerva pastaj e pyet se ku ėshtė Hasan Prishtina. Ahmet Delia i thotė se nuk e di por ti duhet tė vishė me mua nėse do me ardhur dhe aty del dikush e na pret e pastaj e gjejmė edhe Hasan Prishtinėn. Ka qenė hezitues sepse kanė qenė edhe kohėra tė vėshtira ndoshta edhe... por megjithatė Hasan Prishtina edhe Nexhip Dragės i del hakut dhe pas kėsaj oferte ai lėvizė nėpėr kullat e Sadik Ramės nė Gjyrgjevik, del nė Rrafshin e Kosovės e bashkohet me ēetat ēlirimtare tė Azem Bejtė Galicės, tė cilin e ka pasur krah tė djathtė dhe mė besnikun. AzemBejtėGalica e ka pėrcjellė dhe ka qenė kompetent pėr sigurinė e Hasan Prishtinės gjatė lėvizjes nė malėsinė e Gjakovės e nė Junik, ku qėndrojnė plot 8 muaj radhazi...

Qazimi: Po ndalemi kėtu te Juniku prej datės 21 deri me datėn 25 maj d.m.th. 4 ditė e gjysmė me sa thuhet, ka qenė Kuvendi i Junikut dhe Hasan Prishtina aty i bindė njerėzit qė tė bashkohen, i bindė tė gjithė udhėheqėsit e luftėtarėve tė zonave tė ndryshme dhe ndahen territoret. Ėshtė shumė interesante sepse kur i kėndohet kėnga AhmetDelisė njerėzit nuk e kuptojnė kush ka qenė Ahmet Delia dhe pse Ahmet Delia kur nuk ka pasur fishekė me njė sėpatė ka luftuar kundėr serbėve. Cili ka qenė betimi i tij dhe si ka arritur deri aty qė Ahmeti edhe pse ka qenė nė hasmėri me dikė ka shkuar dhe i ka vra shkijet nė oborrin e tij. Prandaj detyra e Ahmet Delisė ka qenė qė komitėt serbė t'i likuidojnė, ata qė kanė ardhur kanė plaēkitė, kanė vra njerėz nėpėr zona tė Drenicės e sidomos atė qė janė veshur me rroba tė shqiptarėve, me kostume tė shqiptarėve. A ėshtė e vėrtetė kjo sigurisht?

Sigurisht. Po dihet se kėngėt rapsodike nė mungesė tė veprimtarive tė hapura nėpėr oda nėpėr kulla e kanė mbajtur gjallė edhe frymėn kombėtare. Dhe nga vetė kėnga e Ahmet Delisė, nėse e dėgjojmė edhe sot me vėmendje, thuhet se kur vijnė serbėt te fqinj i tij, te komshiu i tij, atėherė ky kėrkon nga djali i vet sakicėn se kur s’luftoj pėr kėtė kojshi, nuk luftoj as pėr fėmijėt e mi. Pra, ai nuk e ka pritė qė tė jetė viktima e radhės... Ndoshta nuk ka qenė njeri i shkolluar, por ka qenė patriot, ka qenė trim dhe e ka ditė fort mirė se deri nė ē’masė mund tė shkojė armiqėsia e serbit ndaj shqiptarėve. Kėshtu qė nė Ahmet Delinė ai ka pasur besė, ka pasur besim tė madh. Hasan Prishtina ka qenė diplomat karriere, diplomat i shkolluar, ka qenė krye konsull njė kohė dhe ai e pėrdorė tė mjėjtėn strategji edhe me parinė e Gjakovės e tė Pejės si nė rastin e Nexhip Dragės tė cilit ja dėrgon letrėn por fillimisht, menjėherė nė mėnyrė rapide nuk i pėrgjigjet njashtu vepron edhe me Riza Bej Gjakovėn. I dėrgon burrat e Junikut dhe luftėtarėt qė shkojnė e marrin dhe e ftojnė nė njė takim nė Junik dhe Riza Bej Gjakova ka pasė gjithashtu njė post autoritar nė ushtrinė e Perandorisė Osmane dhe kur ai dėshiron me u kthye, sepse nuk ka qenė, nuk ka ra menjėherė nė ujdi qė tė bėhet pjesė e kryengritjes sė Kosovės. Atėherė Hasan Prishtina e pėrhapė lajmin se nuk ėshtė mirė me u kthye, sepse turqit kanė marr njė vendim se je i dėnuar me vdekje, po u ktheve kanė me tė vra, kanė mė tė likuidua. Pra edhe kėtu ėshtė mundu me i ruajt me i trimėrua qe mė ua nxjerrė vlerat me zor nė njėfarė forme siē thotė populli. Dhe arrin qė tė organizojė, sipas datave qė i ceke pėr 4 ditė me radhė edhe Kuvendin e Junikut, ku morėn pjesė gjithė burrat e dheut, nė mesin e tyre edhe Isa Boletini, Idriz Seferi edhe Bajram Curri. Aty e shpalosė edhe Memorandumin e 14 pikave tė tij tė famshme.

Qazimi: Po prandaj kjo ėshtė rėndėsia e madhe e Kuvendit tė Junikut qė akoma nuk janė sqaruar gjėrat se sa e rėndėsishme ka qenė njė takim i tillė, njė kuvend i tillė siē ėshtė bėrė nė Junik, e aty janė 14 pikat e Hasan Prishtinės t'i quajmė njė Memorandum qė ai e ka nxjerrė por po i lexojmė ato pika dhe pas kėsaj do t'i diskutojmė.

Gjithsesi ėshtė bazament i ēlirimit tė Kosovės, Kuvendi i Junikut.

Qazimi: T'i lexojmė.

Vendimet e Kuvendit tė Junikut
Tubimi nė kuvend tė Junikut i zhvilloi punimet mė 21 deri mė 25 maj 1912, ishte vendimtar pėr fillimin e kryengritjes sė pėrgjithshme. Vėrtet aty u hartua programi prej 14 pikash dhe u caktuan udhėheqėsit pėr rajonet e Kosovės: Bajram Curri pėr Gjakovė me rrethinė, Hasan Prishtina pėr anėt e Pejės, Sadik Rama pėr Llapushė, Anadrin e Drinopojė, Xhemail Berisha me Isa Boletinin pėr Mitrovicė e Fushė tė Kosovės dhe Idriz Seferi me HasanHysenin pėr anėt e Gjilanit. Forcat shqiptare arrinin nė mbi 10000 luftėtarė. Tė gjithė nėn udhėheqjen e Hasan Prishtinės. Memorandumi i tij dėrguar fuqive tė mėdha pėrbėhej pej 14 kėrkesash qė mė vonė do tė njihen si 14 pikat e Hasan Prishtinės. Ato ngėrthenin kėto kėrkesa konkrete.
1. Me pėrdorue nė Shqipni nėpunės tė praktikuem qė dijnė gjuhėn e zakonet e vendit.
2. Me e ba shėrbimin ushtarak vetėm nė Shqypni e Maqedoni pėr jashta kohės sė luftės
3. Me ba e mė vu n’zbatim ligje tu u bazue nė ligjin e maleve pėr disa krahina nė tė cilat asht forcue me fakte se nuk mund tė nxirret kurr njė fryt prej oganizimit tė drejtėsisė.
4. Me i dhanė shqiptarve armėt e nevojshme moderrne, mnyra e tė damit tė cilėve do t'i pėrkite qeverisė.
5. Me themelue e me hapė shkolla reale nė tė gjithė prefekturat e qendrave tė Kosovės, tė Manastirit, tė Shkodrės e tė Janinės qė numrojnė njė popullsi ma se 300 mijė frymėsh me hapė edhe shkolla bujqsie si tė Selanikut, mbasi vendi ynė me gjithė kuptimin asht ni vend bujqsie si dhe tė shtinė nė program tė mėsimeve gjuh’n e vendit.
6. Me hapė shkolla teologjike moderrne ndėr vende ku asht nevoja.
7. Me ken i ligjshėm nė Shipni tė hapunit e shkollave private.
8. Me u msue gjuha e vendit nė shkollat fillestare, qytetze e nė gjimnaze.
9. Me i dhanė randsit’posaqme tregtisė, bujqsisė e punve botore si edhe me plotsue e me hap udhėt e hekurit.
10. Me vu nė vėprim organizimin e krahinave.
11. Me u kujdesue me rujt ma fort se pėrpara zakonet e tradicionetkombtare.
12. Me e shpallė amnistinė pa vėshtrue klasė e racė, pėr tė gjithė otomanėt qė kanė marrė pjesė nė kryengritje, pėr komandantėt, pėr oficerėt, nėpunsit e ushtarėt qė kanė lanė ushtritė e vendet e veta si dhe pėr tė lirue tė ikunit prej burgu nė kohėn e kryengritjes.
13. Me u dhanė daminmbaē ēmimit tė vėrtėt tė qeverisė turke pėr tė gjitha ato shpi qė u prishėn ma para e nuk u ke dhanė tė zotveē’damtimi si dhe pėr ata qė u prishėn e u rrėnuen kėsaj here.
14. Me i marrė nė gjyq t’naltėpjestarėt e kabineteve tė Haki e tė Sahit Pashės.
Kryengritja u zgjerua e mori pėrpjestime edhe mė tė mėdha. Kudo luftra, pėrleshje e pėr beteje tė ashpra e tė njė pas njėshme Kosova u la nė gjak. Edhe kėtė ngjarje si gjithė njė i pari e pasqyroi kėngėtari popullor.
Ushton gryka e Kaēanikut
U mblodhė paria n’odė t’ Junikut
N’ Junik janė mbledh shumė trima
N’kamb u quHasan Prishtina
Merrni vesh t’bijt e Kosovės
Sot ne mrati i Stamollės na ka qu lira e pare
Me ja shit motrėn shiptare
Ka harru i bir i qenit
Se jem nipa t' Skender Begut
Se nuk dom dukat as lirė
Veq Kosovėn e dont’lirė

Qazimi: Me sa i dėgjuam kėto 14 pika shumica nga kėto akoma nuk janė realizuar. Ai flet pėr shkollimin shqip, flet pėr vetėsinė e shqiptarėve, flet pėr politikėn botėrore qė sot e kemi tejet tė dobėt, flet pėr pėrcaktimin e kufijve bile nė atė kohė ai flet pėr njė Shqipėri etnike qė ne sot pėr fat tė keq, qė ne sot veq 20 minuta me shkua me veturė dalim nė tjetėr shtet por nė trojet tona. Prandaj ai koncentrohet shumė nė Shkup, koncentrohet shumė te trojet shqiptare qė kanė mbetur tė pushtuara nga maqedonėt. Si i komenton ti ato 14 pikat e Hasan Prishtinės nė atė kohė nga njė kėndvėshtrim i sotshėm? Po tė kishte ardhė mundėsia me i nxjerrė ato kėrkesa prap a do t'i kishe nxjerrė ti, se gjysma e tyre nuk janė realizuar?

Fatkeqėsisht kėrkesat e Hasan Prishtinės qė i bėri 100 vjet me parė akoma nuk janė realizuar nė tėrėsi pėr neve si shtet, si komb, si popull. Qė t'i analizojmė pėr mua, unė po merrem edhe nė nivel shkencor nė kėto pika, sepse e kam amanet nga baba im, qė ėshtė faktikisht protagonisti kryesor i cili ma nguliti nė kokė qė tė merrem me frymėn hasaniste, me figurėn e Hasan Prishtinės. Unė jam falėnderues, por ai qė merret shpirtėrisht dhe seriozisht me figurėn e Hasan Prishtinės, ai ėshtė i gjykuar qė tė merret tėrė jetėn deri nė vdekje me tė dhe nuk do t'i mjaftojė as njė jetė.
Kėshtu qė t'i kthehemi 14 pikave tė Hasan Prishtinės si doktrinė. Ai del me 14 pika 6 vjet mė herėt se presidenti amerikan Woodrow Wilson, i cili nė njėfarė forme tė ngjashme pėr tė krijuar paqe tė qėndrueshme nė Evropė dhe pėr pėrcaktimin kufijve nė Konferencėn e Paqes nė Paris vjen gjithashtu me 14 pikat tė cilat gjithashtu nuk dallojnė aq shumė. Elementet kryesore tė njė shteti tė pavarur kėto 14 ekzistojnė. Dhe kur dėgjoj nganjėherė analistė e studiues qė shfaqin nė televizione dhe analizojnė se kėrkesat e Hasan Prishtinės nuk kanė qenė tė mjaftueshme, ai s’ka kėrkuar pavarėsi por autonomi. Ajo, po tė bėsh njė krahasim komperativ ėshtė sikur na t'i themi tash se ne po i shpallim luftė NATO-sė. Ai ka komunikuar nė nivel diplomatik me njė perandori, i cila ka qenė fuqia numėr 1 e kohės.

Qazimi: Ai thotė shumė thjeshtė, ai kėrkon njė ushtri shqiptare, s'e thotė shqiptarėt nga kėto troje mos t'i shėrbejnė perandorisė nė shtete tjera por le tė shėrbejnė nė troje tė veta. Vetėm udhėheqėsit lė tė jenė shqiptarė.

Po, ai kėrkon gjuhėn, pėrcaktimin e vijės kufitare, kėrkon qė magazinat tė mbushen me armatim dhe tė kontrollohen nga ushtarakė dhe strategė tė luftės shqiptarė, qė shėrbimi ushtarak tė kryhet brenda territoreve shqiptare dhe vetėm nė rast tė jashtėzakonshėm ose nė rast lufte qė ėshtė dashur me e pėrmend sepse atė e pėrcakton brenda njė perandorie ku kemi qenė edhe ne pjesė e saj, d.m.th. i takon edhe sipas tė drejtės. Pra tė gjitha elementet e shtetėsisė tė cilat faktikisht deri sot nuk janė realizuar sepse ai jetoi pėr njė Shqipėri natyrale, unė dėgjojė terma “Shqipėri e madhe”, nuk ka kėtu Shqipėri e madhe e vogėl ėshtė njė Shqipėri.

Qazimi: Ai duke analizuar shumė mirė Kongresin e Berlinit qė i gjymtoi tokat shqiptare dhe shqiptarėt nuk kishin pėrfaqėsues ai 14 pikėshin e tij e kishte edhe pėr politikėn botėrore d.m.th. politikėn e jashtme kryesisht, qė une...

Sigurisht, unė mund tė them se unė ė shoh se gjatė hulumtimit tė punimit tim tė doktoraturės pranė Universitetit tė Vjenės nė fakultetin e shkencave politike jam duke u fokusuar gjithnjė edhe mė shumė nė kėto 14 pika edhe nė veprimtarinė e tij dhe unė po e shoh atė si njė pionier i integrimeve evropiane tė asaj kohe, si njė pionier i bashkėpunimeve rajonale. Pėrpjekjet e tij d.m.th. fillimisht me Pavllovin, ish pėrfaqėsues, deputet bullgar nė Parlamentin Osman, me maqedonas mė vonė, me kroatėt e me tė gjithė aleatėt e rajonit qė tė krijojnė njė aleancė dhe ta luftojnė atė politikė agresore dhe atė politikė gjenocidiale qė nė kohėn e fundit, sidomos nga Turqit e Rinj e tė zhvilluar ndaj shqiptarėve e tregon se ai ka qenė njė vizionar i cili 100 vjet ka jetuar para kohe.

Qazimi: Me qė merresh me studime nė kėtė fushė, mė thuaj pak pėr politikėn e austro-hungarezėve mu nė atė kohė, se me sa duket mu ai 14 pikėshi nė as njė pikė nuk del nė kundėrshtim me politikėn e austro-hungarezėve ndaj shqiptarėve. Kėtė gjė e kanė menduar edhe austro-hungarezėt apo jo?

Po, duhet tė them troē se pa austro-hungarezėt ne nuk do ta kishim as edhe atė copė Shqipėrie qė e kemi sot, sepse mbėshtetja e tyre ka qenė e madhe, ka qenė Bert Holli ai i cili drejtpėrdrejt e ka mbėshtetur nė veprimtarinė e tij Hasan Prishtinėn. Sigurisht se pėrpjekjet e tij edhe gjatė konferencės tė paqes por edhe mė vonė kur Hasan Prishtina njihet si njė bashkėpunues, si njė ithtar dhe si njė veprimtar i pa lodhshėm ku dhe njėkohėsisht nga Vjena, nga Roma, nga Berlini, nga Stambolli, nga Selaniku, nga Shkupi i dėrgonte letra i dėrgonte kėrkesa, peticione ku i kundėrshtonte ku i dėnonte gjenocidin serb ndaj popullatės shqiptare sidomos nė Kosovė dhe nė pjesė tjera shqiptare qė kanė pas ngelur jashtė kufijve shqiptarė e dokumenton elementin, bėrthamėn e veprimtarisė sė tij atdhetare se me se me ēfarė pėrkushtimi ai ka luftuar qė tė vihet drejtėsia nė vend. Aty ai e praktikon mė sė miri parimin e vetėvendosjes, pėrcaktimin e kufijve, pėrcaktimin e tė drejtave tė njeriut, pėrcaktimin e pakicave qė faktikisht fatkeqėsisht atėherė pjesa tjetėr e Shqipėrisė e Kosova dhe pjesa e shqiptarėve nė Maqedoni ngelėn jashtė trojeve etnike tė Shqipėrisė dhe u shkeleshin tė drejtat e tyre dhe atij si ngeli gjė tjetėr pėrveē se deri nė fund tė jetės krah pėr krah me Bajram Currin, krah pėr krah me Elez Isufin tė luftoi pėr bashkimin e Shqipėrisė. Pra, tė gjitha kėto elemente janė praktikuar nga Hasan Prishtina qysh nė atė kohė dhe kjo histori na u pėrsėrit 100 vjet mė vonė dhe ne nė njėfarė forme jemi nė rrugė tė mbarė sepse tash ėshtė njė situatė tjetėr por ne duhet tė punojmė shumė.

Qazimi: Duke filluar qė nga 3 mujorshi i parė i vitit 1912 e deri nė gjysmės e nėntorit tė vitit 1912, po ati viti pra, Hasan Prishtina ka qenė tejet intensiv sa me diplomacinė e sa me organizimin e forcave kryengritėse shqiptare sidomos nė Shqipėrinė e veriut dhe nė trojet e tjera qė sot janė tė pushtuara nga sllavo-maqedonasit. Hasan Prishtina arrestohet para se ai tė merr pėrsipėr shpalljen e pavarėsisė tė Shqipėrisė. Qėllimi i tij ka qenė qė tė shpallet nė Shkup. Mė fol pak pėr arrestimin e Hasan Prishtinės sepse ai qė ishte truri i lėvizjes pėr shpalljen e pavarėsisė ai ishte nė burg.

Sigurisht, sigurisht kishte edhe zėra tjerė tė cilėt do t'i shpjegoj mė vonė. Qė ta shpjegoj nė mėnyrė kronologjike nė pika tė shkurtra ecurinė: futja e tij nė Kosovė, organizimi me sukses tė jashtėzakonshėm i kryengritjes qė e shpėrndau nė tėrė territorin e Kosovės, kulmoi me Kuvendin e Juniku dhe nga Juniku filloi lufta me ēetat e Bajram Currit nė Qafėn e Prushit, duke i thyer gradualisht ushtritė osmane tė asaj kohe. Ėshtė pėrdor shumė diplomaci, faktikisht nė Pejė kanė pas problem sepse aty ka qenė njė Tajar Beu, i cili e ka mbrojt dy herė Pejėn dhe dy herė forcat kryengritėse kanė qenė tė detyruara qė tė tėrhiqen nė luginėn e Rugovės, por prap me sulme tė njėpasnjėshme ata arrijnė qė ta thejnė Pejėn. Pas Pejės pjesa e madhe e territoreve u ēlirua me negociata, duke u pėrdor diplomacia, duke komunikua me prirės tė asaj kohe se ne nuk jemi kundėr perandorisė Osmane si tėrėsi por jemi kundėr qeverisė sė Turqve tė rinj dhe kėshtu kur bindeshin shumė forca qė tė dorėzoheshin dhe aty brenda atyre forcave sigurisht qė ka pasė, pjesė e madhe e tyre kanė qenė ushtarė shqiptarė dhe ata mezi qė kanė pritur tė kalojnė nė anėn e tyre. Prishtina ka qenė e rrethuar nga forcat kryengritėse dhe nė atė kohė nė vijėn mbrojtėse kanė qenė mbi 60 mijė ushtarė turq dhe Prishtina bie pa krisė njė plumb. Si ndodh kjo? Hasan Prishtina pėrdorė prap diplomacinė dhe i dėrgon brenda territorit tė kontrolluar prej turqve ty trima, dy burra tė jashtėzakonshėm tė cilėt nuk ceken me emėr por pėrmenden nė dokument dhe ata ja futin kryekomandantit tė ushtrisė sė perandorisė otomane koburen nė kokė dhe i thonė se po qe se jep komandė qė tė bėhet rezistencė nė kėtė vijė tė frontit dhe tė fillon vrasja apo gjakderdhja i pari qė ka me humb jetėn je ti dhe ai nuk jep komandė, futen forcat kryengritėse dhe d.m.th. qė ta rikapitullojnė vinė gazetarėt e huaj, ka pasė gazetarė tė gazetės "Times", gazetarė tė gazetės tė Petesburbut "NovojeVrijeme" dhe ka pasė gazetarė tė gazetės austro-hungareze "DieZeit". Dhe njė gazetar i gazetės "NovojeVrijeme" e interviston Hasan Prishtinėn dhe e pyet si ka mundėsi qė njė ushtri rebelėsh, kryengritėsish tė arrijnė ta thejnė njė ushtri vetėm nė Prshtinė prej 60 mijė ushtarėsh tė pėrgatitur, tė rekrutuar dhe tė armatosur deri nė dhėmbė tė perandorisė osmane tė njė fuqie njė superfuqie tė kohės edhe kėtu tė mos kėrcet asnjė plumb dhe gjithė kjo disiplinė ku as nuk ka plaēkitje, as nuk ka vjedhje, as nuk ka mbyllje dyqanesh. Hasan Prishtina thotė: Shikoni kėtij populli i mungon besimi me strateg me struktura politike udhėheqėse dhe po ta fali shqiptari besimin ai ta beson edhe jetėn dhe demonstron njė disiplinė tė jashtėzakonshme. Aq shumė eksitohet ky gazetar i Petersburgut nga kjo deklaratė sa qė thotė: Njė popull me gjithė kėto vlera e meriton dhe e pret njė tė ardhme tė ndritshme. Si duket strukturat politike, strukturat udhėheqėse nė mėnyrė tradicionale nė vazhdimėsi e paskan marrė nė qafė kėtė vend e paskan marrė nė qafė kėtė popull sepse jemi popull i mrekullueshėm me vlera unike, tė veēanta po klasifikohemi edhe si populli mė i bukur mė i ri moshėn mesatare 26 vjet, ne jemi populli mė i ri jo vetėm nė Ballkan por edhe nė botė andaj e meritojmė njė ardhmėri.

Qazimi: Andaj politikisht po pėrsėritet?

Fatkeqėsisht. Dhe t'i kthehem pėrgjigjes nė pyetjen tuaj.Hasan Prishtina pastaj marshon me kryengritės nė Ferizaj, nė Kuvendin e Ferizajit, kuprap proklamohen 14 pikat e Hasan Prishtinės. Ka pas mendime tė kundėrta. Hasan Prishtina hezitonte qė tė futet shpejt nė Shkup, sepse nga kėto kėrkesat e 14 pikave, ku ishte prezent edhe Haki Pasha i dėrguari i Sulltanit, i pranon 12 kėrkesat e HasanPrishtines, 2 pika nuk pranohen por nė fakt edhe ato pranohen formalisht dhe nuk ia kishte besėn sepse ai mendonte po u futėn gjithė ata kryengritės me armė nė dorė nė Shkupė dhe e morėn edhe Shkupin, kufiri me Serbinė ngelet vija e hapur dhe aty gjenocidi ėshtė i paraprogramuar, strateg lufte, gjeneral ushtarak siē e ka qenė Bajram Curri siē ka qenė Isa Boletini ata mezi s’priteshin qė ta ēlirojnė Shkupin, bile idenė e kanė pasur qė tė marshojnė edhe deri nė Selanik dhe ta lirojnė Sulltan Hamitin nga burgu.

Qazimi: Nė atė kohė veē ishte liruar Shkupi nga Hasan Prishtina.

Jo, unė po them para se me u lirua dhe kur futen forcat kryengritėse mbi 30 mijė edhe e ēlirojnė Shkupin, prapė pa rezistencė, prapė duke u pėrdorur diplomacia me rezistencė tė vogėl aty kėtu, por ata futėn e ēlirohet. KonsuliPekhan, me njė transkript komunikimi diplomatik konsullor, dėrguar fletė dokumenti arkivor me numėr tė caktuar nė librin tė cilin e kemi botuar medokumente arkivore “Veprimtaria atdhetare e Hasan Prishtinės”, ku thotė se shqiptarėt nė Shkup ecin me armė nė krahė sikur qytetarėt londinezė me ēadra kur bie shi dhe kėtu nuk kėrcet asnjė plumb kėtu ėshtė ēlirua Shkupi ėshtė marrė pushteti nga perandoria, janė hapė burgjet janė liruar tė burgosurit, nuk janė tė mbyllura as dyqanet dhe ata kryengritės qė kishin ndonjė lek nėpėr xhepa ata janė futė edhe nėpėr dyqane dhe kanė blerė gjėsende, d.m.th. ėshtė njė fenomen kėtu se me ēfarė disipline, me ēfarė tradite, me ēfarė ndere, me ēfarė fytyre, me ēfarė identiteti apo vlere kombėtare ėshtė demonstruar atė kohė gjendje lufte.

Qazimi: Dhe mė vonė arrestohet nė Shkup.

Ddihet se aty pastaj nuk pranohen pikat, kėrkesat e shqiptarėve dhe Hasan Prishtina pas pėrpjekjeve tė njėpasnjėshme s'i ngelet gjė tjetėr pėrveēse tė futet nė Shkup me Nexhip Dragėn dhe 14-15 burra tjerė dhe mė 14 tetor, derisa ushtria serbe ishte duke sulmuar kufirin nė Kumanovė andej, ai futet nė Shkup. Qėllimi i tij ishte tė kalohet nga kėrkesat pėr autonomi nė kėrkesė pėr pavarėsi dhe ideja ka qenė pas takimeve tė fshehta nė kuadėr tė Shoqatės Bashkimi qė i kanė mbajtur dhe ato takime janė pėrcjellė nga ambasadat, nga konsullatat dhe janė raportuar qendrat e fuqive tė mėdha siē ėshtė Londra, Berlini, Roma, Vjena, se shqiptaret kanė mbajtur tubime tė fshehta Hasan Prishtina ėshtė duke i kryesuar kėto ku nuk dihet pėr ēfarė flitet por supozohet qė ėshtė duke u nxjerrė njė vendim me rėndėsi dhe siē duket kėtu ėshtė tradhtuar, sepse dikush nga rrethi nga brenda e ka proklamuar qėllimin e Hasan Prishtinės se ai donte tė kalonte nga kėrkesa e autonomisė pėr pavarėsi dhe ta shpallte Pavarėsinė e Shqipėrisė nė qendėr tė Shkupit, sepse Shkupi ka qenė kryeqendra e vilajetit tė Kosovės...

Qazimi: Dhe lufta ėshtė bėrė mė shumė nė Vilajetin e Kosovės?

Gjithsesi. Aty arrestohet Hasan Prishtina vetė i 14-ti dhe dėrgohet nė burgun e Megdanit (Kalimegdanit) nė Beograd. Ta shikoni ēfarė marrėzirash ka pasur mė vonė. Zėra tė ndryshėm, ku dhe nė bazė tė komunikimeve diplomatike dhe shkresave tė ndryshme dokumenteve arkivore thuhet se deri sa u shpall mė 28 Nėntor 1912 Pavarėsia nė Vlorė, Hasan Prishtina mori pjesė nė njė mbledhje nė kuvend tė Stambollit! Kush e bėn kėtė, e bėjnė vetėm armiqtė e Shqipėrisė, ata qė s’kanė qenė ndoshta kurrė tė interesuar qė tė fuqizohet bėrthama e shtetit tė Shqipėrisė ose ata qė e kanė shitė ēėshtjen e kombit. Kjo ėshtė bindja ime, unė nuk jam historian por pėr ēdo ditė e mė shumė po fuqizoj po e krijoj bindjen sepse dikujt edhe sot e asaj dite ėshtė ka i pengon nxjerrja e frymės Hasaniste nė pah, unė mendoj se kjo ėshtė rruga pėr tė dalė nga kjo katrahurė.

Qazimi: Mendoj se ato kanė qenė 2 pikat qė kanė shkuar ndesh me lojėrat politike nė Ballkan nė atė kohė, njėra ka qenė nderimin e tė burgosurve qė kanė qenė kryengritės edhe pa asnjė kusht tolerohet dhe tjetra ka qenė arrestimin d.m.th. sjella para gjyqit e Pashait qė e ka udhėhequr atėherė ushtrinė turke Haki Pasha. Edhe po pėrsėritet e njėjta gjė sot 100 vjet mė vonė, kėrkon me i futė ndoshta nė burg ata ose janė tė korruptuar ose kanė bėrė ndonjė tradhti ndaj kombit edhe veē kur e sheh tė nesėrmen para ekraneve televizive dalin krejt ndryshe sepse po pėrsėritet historia, ne po e nxjerrim njė kėngė njėherė tė Hasan Prishtinės tė kėnduar nga rapsodėt kosovarė, tė Kosovės, shqiptarė kuptohet, se ne kosovarė kriteri na mbeti si kile kėshtu na e lanė dhe pas kėsaj po e diskutojmė edhe pak ēėshtjen e shpalljes sė pavarėsisė tė Shqipėrisė dhe deri tek Konferenca e Versajės.

Po me kėnaqėsi.

Qazimi: Po e vazhdojmė intervistėn. Mbetėm aty te burgosja e Hasan Prishtinės, pra burgosja e Hasan Prishtinės nė atė kohė nuk ėshtė bėrė thjeshtė pėr ta burgosur njė njeri njė shqiptar po pėr t'i ndihmuar propagandės sepse Hasan Prishtina ishte truri i lėvizjes pėr pavarėsinė e Shqipėrisė pėr t'i kontribuar propagandės qė Hasan Prishtina nuk paska qenė pėr pavarėsi, ose ėshtė fshehur diku ose nuk e do pavarėsinė e Shqipėrisė sigurisht kjo ka qenė njėra ndėr arsyet e propagandės qė e kanė bėrė ata. Mė thuaj ti, sa muaj ka qėndruar Hasan Prishtina nė burg dhe pse nė Beograd dhe jo nė Shkup?

Atėherė, kur futet me 14 tetor, burgoset Hasan Prishtina nė hyrje tė Shkupit siē e thamė mė herėt tendenca e tij ishte qė tė shpallė pavarėsinė e Shqipėrisė nė Shkup dhe tė kalohet nga kėrkesat e tij pėr autonominė nė ato pėr pavarėsi.Hasan Prishtina qėndron nga 14 tetori 1912 deri diku nė prill, afėrsisht nja gjashtė muaj nė burgun e Kalimegdanit, nė kalanė e Kalimegdanit, i burgosur, pėr shkak se ėshtė dashtė me qenė i distancuar edhe i larguar nga fokusi i gjitha qendrave. Nė anėn tjetėr ideja ka qenė se nga vetė fakti se u shpall Pavarėsia nė Vlorė, edhe atėherė qendra ka qenė Tirana, edhe atėherė qendra e dytė ka qenė Durrėsi, pėrse paska qenė dashtė me shkua nė Vlorė d.m.th. mesi i Shqipėrisė gjithmonė ka qenė Tirana por fatkeqėsisht Hasan Prishtina u largua nga fokusi i mjeteve tė publikimit nga fokusi i fuqive tė mėdha nga fokusi i qendrave diplomatike i konsullatave, dhe arriti qė mė 28 Nėntor tė shpallet pavarėsia nė Vlorė nė mungesė tė flamurtarit Hasan Prishtina i cili ishte edhe kryeideatori i Pavarėsisė sė Shqipėrisė apo krahu i djathtė i Ismail Qemalit. Mos tė themi mė shumė...Vetėm me ndėrhyrjen e fuqive tė mėdha lirohet Hasan Prishtina nga burgu. Menjėherė pasi tė lirohet dihet se ėshtė bėrė pjesė e qeverisė sė parė tė Ismail Qemalit, merr postin e Ministrit tė Bujqėsisė, merr mė vonė edhe poste tė ndryshme deri nė vitin 1920 ku e dimė se pėr 5 ditė ėshtė bėrė edhe Kryeministėr i Shqipėrisė, mirėpo pati kundėrshtime tė mėdha edhe nga brenda edhe nga jashtė. Dhe pėr ta shpėtuar vendin nga lufta vėllavrasėse ai vetė tėrhiqet.

Qazimi: Ka pasur kontakte me gjithė prijėsit e kryengritjes i ka koordinuar dhe kur del nga burgu e gjėnė Shqipėrinė si shtet tė pavarur tė shpallur pavarėsinė nė atė kohė, mirėpo shumė territore tė pushtuara, kemi pasur pastaj betejat qė janė zhvilluar pėr marrjen e Ulqinit, rimarrjen e Ulqinit, se e kishin marrė mė herėt dhe fuqitė e mėdha duke i ndihmuar, faktori ndėrkombėtar duke i ndihmuar malazezėve ata edhe vazhdonin pra, po ashtu Plava e Gucia shumė troje shqiptare ranė nė duar tė sllavėve, dhe ky u kthye nė Vlorė dhe filloi menjėherė tė futet nė qeverinė e Pavarėsisė ta quaj, nė qeverinė e Ismail Qemalit.

Po, gjithsesi. Hasan Prishtina, kur u pėrmend edhe mė herėt ElezIsufNdrea dihet se Hasan Prishtina pėr njė kohė ka qenė edhe deputet i Lurės i zonės sė Dibrės, i Malėsisė sė Gjakovės zonės sė Junikut, atė krah atė rajon e ka pėrfaqėsuar, mirėpo ai sigurisht e ka gjetur veten nė qeverinė e IsmailQemalit, e cila veē ishte e krijuar sepse njeri mė tė mėritur pėrbėrja e asaj qeverie nuk ka pasur. Kėshtu qė Hasan Prishtina filloi me marrė pjesė nė tė gjitha qeveritė, derisa ishte edhe vetė protagonist i kryetarit tė qeverisė dhe arriti vetė tė formojė qeverinė nga data shtatė dhjetor 1921 deri mė datėn dymbėdhjetė kur edhe pas njė presioni jep dorėheqje sepse ishte rrethuar nga forcat zogiste, Tirana dhe vendi po shkonte nga njė luftė civile dhe pėr t'i ikur presionit tė brendshėm gjakderdhjes, luftės civile sepse shqiptarėt ishin gjakosur mjaft dhe interesi i tij ishte qė luftėn ta fokusonte kundėr armikut qė t'i bashkonte trojet, jo tė copėtonte edhe atė pak Shqipėri qė ishte mbetur pas kufijve tė pėrcaktuar nė Konferencėn e Londrės nė vitin 1913 dihet mė vonė qė filluan qeveritė tjera si ajo e Zogut si dhe ato pjesė tė cilat ishin pėrcaktuar sipas Konferencės sė Londrės t'i copėtonte edhe ai vetė, siē ėshtė Vermoshi, siē ėshtė Shėn Naumi qė i fali njė pjesė Serbisė mė vonė pėr interesa tė asaj qeverie personale.

Qazimi: Para se me arrit tek viti 1921 kur ėshtė zgjedhur kryeministėr, pikėrisht kėtu desha tė ndalem tek Konferenca e Londrės dhe shkuarja e Isa Boletinit nė Londėr, cili ishte raporti i Hasan Prishtinės me Isa Boletinin dihet se kanė qenė miq shokė dashamirė, bashkėluftėtarė tė njėri tjetrit, por sa ishte influent Hasan Prishtina gjatė Konferencės sė Londrės.

Hasan Prishtina gjithmonė i ka bėrė pėrpjekjet e veta qė ta luaj njė rol vendimtar gjatė zhvillimit tė negociatave pėr pėrcaktimin e kufirit, tė vijės kufitare tė interesit tė shtetit. Unė them se Hasan Prishtina dhe Isa Boletini kanė qenė bashkėluftėtarė tė cilėt kanė, tėrė jetėn deri nė vdekje kanė luftuar pėr ideale dhe qėllime tė njėjta pėr bashkimin e trojeve etnike, njė shtet, kėtu janė pėrdorur diplomaci tė ndryshme.Hasan Prishtina ka vepruar gjatė Konferencės sė Londrės nė njė fushė tjetėr. Derisa Ismail Qemali e merr Isa Boletinin si gjeneral me vete gjatė negociatave nė Londėr, nuk kisha me thėnė se ėshtė njė apo tjetėr arsye pėr ēka Isa Boletini shkon nė Londėr e jo Hasan Prishtina apo dikush tjetėr, unė them se ndoshta delegacionet gjatė asaj kohe janė, sepse kjo po ndodhė edhe sot, se i kanė pėrcaktuar fuqitė e mėdha se kush do shkojė apo kush do ftohet dhe jo kėnd po e dėrgojmė ne, kėshtu qė kisha me e lėnė hapur kėtė opsion tė pyetjes sepse kjo do studim tė fortė dhe tė mirėfilltė.

Qazimi: E bėra pikėrisht sepse nuk ėshtė potencuar kurrė kjo ēėshtje dhe raportet e tyre edhe pse kanė qenė tė mira mua mė intereson ndikimi i Hasan Prishtinės nė atė kohe qė e ka njohur shumė mirė politikėn ndėrkombėtare nė atė kohė njohės i shumė gjuhėve tė huaja, dhe mos pėrfaqėsimi i denjė i shqiptarėve edhe sepse ėshtė dashtė me e njohtė politikėn sikur sot e njėjta ėshtė me kėto grupet qė po shkojnė pėr bisedime, shkojnė fotografohen dhe kthehen, ne vetėm po i shohim marrėveshjet mė vonė kur po na djegė neve.

Sigurisht.

Qazimi: Prandaj edhe atėherė duket se tė njėjtat gjėra megjithėse nė Londėr nuk janė sjellė ato vendime tė cilat flitet, sepse nuk mund ta dėshmojė asnjė dokument nuk gjendet askund nė arkiva ndonjė vendim tė tillė pėr vendimin e Shqipėrisė.

Nuk ekziston asnjė lloj vendimi i shkruar apo i nėnshkruar, i konfirmuar, sepse nuk ka dalė deri sot apo ndoshta ėshtė i ndaluar pėr neve dhe nuk kemi arritur qė ta nxjerrim atė dokument.

Qazimi: Nuk e kanė as amerikanėt, as anglezėt.

Ju e dini, ju jeni mė kompetent, nėse ju mė thoni qė s'e kanė as amerikanėt as anglezėt kėtė dokument tė konfirmuar tė caktimit tė kufijve tė trembėdhjetės edhe pse ėshtė pėrcaktuar njė komision pėr pėrcaktimin e kufijve, ka dalė nė teren dhe ka vendosė vijėn kufitare atėherė nėse nuk ekzistojnė dokumentet sipas meje paska qenė qė njėqind vjet njė ēėshtje e hapur, ku i ka munguar vullneti, forca, fuqia ideale qė tė realizohet sepse de fakto dhe de jure ka hapėsirė qė kjo tė mos thirremi nė njė kontratė apo vendim apo marrėveshje tė nėnshkruar e cila s'po ekzistuaka si dokument. Ta vlerėsojmė me ngjashmėrinė e marrėveshjeve tė nėnshkruara tė cilat faktikisht tani ekzistojnė, qė aktualisht opozita i quan si "Zajednica" apo bashkėsia e kėtyre komunave qė nė fakt, unė jam prononcuar dhe personalisht qė janė tė dėmshme pėr tė ardhmen e Kosovės, unė jam njė nga ata qė e ka nėnshkruar peticionin ku hynė nė ato dyqind mijė nėnshkrimet kundėr marrėveshjes sė tillė.

Qazimi: Po tė paktėn kėto janė shkruar dhe publikuar, nė (...s’po dihet...) nuk ka nėnshkruar askush dhe nuk gjenden askund.

Janė nėnshkruar dhe publikuar, por janė shfuqizuar nga Gjykata Kushtetuese, e cila ėshtė organi mė i lartė dhe nuk ekzistojnė, kurse ato nuk po ekzistuakan fare, atėherė si qenka muhabeti i pėrcaktimit tė kufijve, qenka njė ēėshtje e hapur njė mungesė e vullnetit, apo ndoshta edhe njė prioritet i bashkėsisė ndėrkombėtare ose tė integrojė kėtė popull nė familjen e madhe evropiane mos tė merremi mė me ēėshtjen e legjendave kufitare ku ndoshta kufijtė formalisht dihen dhe ne do tė kishim lėvizjen e lirė, nuk do tė kishim kufij, nuk do tė kishim kontrollimin e mallrave, doganave, njerėzve dhe atėherė secili e din se deri ku e ka territorin e vet, ose tė zgjidhen njėherė e pėrgjithmonė kėto gjėra mos tė mbeten tė hapura sepse atėherė sigurisht ekziston njė arsye qė tė ngelet njė konflikt i hapur nė rajone dhe vende tė caktuara, dhe kėto duhet tė analizohen dhe studiohen nga ekspertė analistė, ekspertė tė drejtėsisė ndėrkombėtare dhe ekspertė tė ndryshėm tė fushave pėrkatėse tė cilat seriozisht dhe sinqerisht janė tė interesuara qė ta zgjidhin kėtė ēėshtje njėherė e pėr gjithmonė ose tė aludojnė nė atė se paskemi nevojė nė Ballkan mes shqiptarėve njė opsion njė konflikt tė hapur i cili sa herė do qė ka nevojė ta aktivizojė dhe t'i pėrdorė me i shpėrnda fiks.

Qazimi: Periudha 1913 ta quaj tash prej Konferencės sė Londrės deri tek Konferenca e Versajės, Hasan Prishtina ka qenė ēdo herė aktiv. Cili ėshtė ndikimi i Hasan Prishtinės qė tė kundėrshtohet Konferenca e Versajės, dhe a ka pasur mundėsi diēka tė bėjė nė atė kohė, a ka ndonjė dokument ndonjė fakt se ai nuk e ka pėlqyer vendimin e Konferencės sė Versajės.

Ne me rastin e njėqind vjetorit nė bashkėpunim me Institutin e Trashėgimisė Kulturore Shpirtėrore tė shqiptarėve nė Maqedoni kemi nxjerrė njė botim dhe njė pėrmbledhje tė pėrkthimit tė dokumenteve tė ndryshėm arkivorė tė cilėt e dokumentojnė pėrpjekjen e Hasan Prishtinės pėr kundėrshtimin e njėpasnjėshėm dhe tė vazhdueshėm tė gjitha kėtyre marrėveshjeve kundėr ndarjes, kundėr gjenocidit, kundėr vrasjes dhe shkatėrrimit tė popullit shqiptar tė cilėt kanė mbetur jashtė kufijve londinezė, kemi letrėn e Hasan Prishtinės tė cilėn e shkruan nė Lausanne (Lozanė) drejtuar presidentit (WoodrowWilson)Vilson, kemi kėrkesa tė njėpasnjėshme ku i drejtohet kryetarit tė lidhjeve tė kombeve ku i denoncon vrasjet, shkatėrrimin, mohimin e gjitha tė drejtave elementare, duke u nisė nga e drejta e shkollimit ku e kanė pasur tė ndaluar shkollimin nė gjuhėn shqipe, domethėnė zhdukjen apo marrjen e pronės, vrasjen e pleqve, fėmijėve, grave gjitha kėto janė tė dokumentuara nė dokumente tė tilla tė cilat janė pėrkthyer nga gjuha italiane, frėnge, gjermane, turke ku Hasan Prishtina nė vazhdimėsi nė njė formė direkte apo indirekte dėrguar pėrfaqėsuesve sepse vetė nuk zgjidhet pėrfaqėsues qė tė shkojė, ka bėrė disa herė kėrkesė qė sė bashku me Hysni Currin me Bedri Pejanin, dėrgojnė edhe priftėrinj tė ndryshėm si Don Nikollė Kaēorri e plot tė tjerė, besnik e ka pasė edhe Shtjefėn Gjeqovin nė bashkėpunim me tė vazhdimisht kanė thurė komunikata kanė publikuar peticione, kundėrshtime nėpėr revista tė ndryshme shqiptare edhe tė huaja po ju ka drejtuar nė vazhdimėsi lidhjes sė kombeve edhe presidentit Wilson dhe fuqive tė mėdha, ku kanė shprehė nė mėnyrė tė pa shkėputur vullnetin pėr bashkimin e trojeve etnike nė njė shtet. Dhe arsyet sepse kanė qenė gjithmonė nė rrezik tė shkatėrrimit tė asgjėsimit, tė gjenocidit, tė ē ’bėrjes sė popullit shqiptar qė kanė mbetur jashtė kufijve.

Qazimi: D.m.th. ka fakte, dokumente qė ka punuar sidomos ndėrmjet periudhės tė Konferencės sė Londrės tė 1913 dhe konferencės sė Versajės nė 1919.

Por, edhe mė vonė deri nė vdekje, deri nė vitin 1933, ku dihet se nga i paguari Ibrahim Qelo vritet me njė atentat nė Selanik.

Qazimi: Po kthehemi pak mė vonė tek Ibrahim Qelo.

Gjithsesi.

Qazimi: Dua tė ndėrlidhi Fan S.Nolin me Hasan Prishtinėn, sepse kur Fan S.Noli flet pėr Hasan Prishtinėn flet nė bazė tė asaj qė kam gjetur nė arkiva sigurisht flet me shumė emocione ai e kishte dashur shumė Hasan Prishtinėn

Ishte ministėr i jashtėm nė qeverinė e Hasan Prishtinės, Fan Noli.

Qazimi: edhe e kishte vlerėsuar gjithmonė Hasan Prishtinėn dhe Bajram Currin. Mė fol rreth raporteve tė tyre sa ke gjetur dokumente.

Raporti i Hasan Prishtinės me Fan Nolin ka qenė i shkėlqyeshėm dihet sepse Fan Noli ka qenė gjithashtu njė atdhedashės, njė patriot i kalibrit tė lartė tė llojit tė vet, respekti i tij ėshtė shprehur me hap tė parė kur Hasan Prishtina e pėrbėn kabinetin e parė tė tij qeveritar si ministėr tė jashtėm ai menjėherė i drejtohet Fan Nolit me njė shkresė dhe kėrkon qė ai tė merr postin e ministrit tė jashtėm nė qeverinė e tij nė qeverinė e Hasan Prishtinės dhe Fan Noli e pranon atė post. Respekti ka qenė i ndėrsjellė, nga respekti ka qenė shumė i mirė domethėnė ata kanė pasur njė komunikim tė shkėlqyeshėm, njė bashkėpunim tė jashtėzakonshėm.

Qazimi: Gjatė kohės para shpalljes sė pavarėsisė pėr ta organizuar qoftė diplomacinė qoftė luftėtarėt shqiptarė qė gjendeshin nė Kosovė dhe trojet e tjera tė pushtuara nė veri tė Shqipėrisė etnike ai pėr tė financuar e ka pasur shumė tė vėshtirė prandaj edhe e ka shitur pasurinė e ka shkatėrruar pasurinė e vet pėr ta ndihmuar ēėshtjen kombėtare, ėshtė krejt e kundėrta mos u mundo me e krahasuar me ndonjė politikan sot nė Shqipėri, nė Kosovė apo ku do qė tė jetė se kėta e shkatėrrojnė popullin pėr ta ndėrtuar pasurinė e vetė, derisa ai e ka shkatėrruar pasurinė e vetė pėr ta bėrė popullin e vet nė drejtėsi t'i sjellim drejtėsi. Tash ėshtė shumė interesant Hasan Prishtina ka qenė rival me Ahmet Zogun.

Po.

Qazimi: Dhe njėri ndėr kundėrshtarėt mė tė mėdhenj tė Esat Pashė Topatanit qė nė histori njihet si tradhtar i kombit pėr shkak tė Shėn Naumit, pėr shkak tė Vėrmoshit ose dikėnd tjetėr. Mė thuaj tash sa ke gjetur dokumente rreth kėsaj ēėshtje rreth raporteve tė Hasan Prishtinės me Esat Pashė Toptanin por edhe me Ahmet Zogun?

Dihet se ai ka qenė njė kundėrshtar i madh i tyre, sepse sidomos Esat Pasha njihet pėr pjesėn dėrmuese tė veprimtarisė sė tij si njeri i shitur apo si njeri i cili ėshtė shitė te serbėt te mbretėria SKS dhe sigurisht Hasan Prishtina nuk e ka pas atė interes. Tė gjitha dokumentet arkivore e pėrshkruajnė Hasan Prishtinėn mė besnikun, burrin qė askush nga armiqtė nuk arrit ta bėjė pėr vete. Dhe ky krahasimi komperativ me politikėbėrjen e sotme ėshtė sigurisht e kundėrta dhe unė nganjėherė, qė kur kam filluar tė merrem nė mėnyrė mė intensive pėr me u nxjerrė nė pah, pėr me u kristalizua figura e Hasan Prishtinės, kanė filluar edhe mua problemet, pengesat, shantazhet nga struktura politike, sepse ky ėshtė e kundėrta e gjitha atyre qė bėjnė kėta. Derisa Hasan Prishtina bėri gjithēka pėr shtetin dhe kombin, kėta apo kjo strukturė aktuale, shumica prej tyre mos t'i pėrgjithėsojmė, sepse uroj qė ka dhe tė tillė qė punojnė dhe mendojnė pėr shtetin janė patriotė dhe atdhetarė dhe uroj qė tė ketė shumė e mė shumė. Por aktualisht ėshtė njė klimė jashtėzakonisht e zbehur nė kėtė fushė dhe kėtu nevojitet njė ndėrgjegjėsim i kėsaj shoqėrie, i klasave politike, sepse nėse nuk ke atdhe, nėse nuk ke komb, nėse nuk ke shtet tė definuar atėherė edhe kapitali i botės nuk tė ndihmon asgjė nė kėtė shembull, shembull unik i kėtij rasti janė ēifutėt si popull qė janė si popull ndoshta superstrukturė e tė menduarit edhe inteligjencės sė njerėzimit njihet kėshtu tė paktėn, dhe ata deri sa nuk arritėn me sakrificė ta bėjnė shtetin e vetė ata dihet se ēfarė si kanė pėsuar luftėn e dytė botėrore njėherė tė paktėn sepse s'ka qenė i definuar si komb, si shtet. E Hasan Prishtina e thotė nė kujtimet e veta se mua mė tradhtuan, ai e quan tradhti sepse e lan nė mes tė rrugės dhe po mos tė vendoste Hasan Prishtina qė ta shet, u detyrova thotė t'i shes magazet e mia qė i kisha nė Shkup, ta shesė gjithė pasurinė e kapitalet qė i kisha pėr ta financuar kryengritjen pėrndryshe dėshtonte.
Marrėveshja e Hasan Prishtinės me Ismail Qemalin, Tubimi i Taksimit ka qenė qė IsmailQemali t'i dėrgon pesėmbėdhjetė mijė mauzerė, pushkė tė gjata me municion, ato kanė pasur me u futė nga Malėsia e Plavės dhe Gusisė nėpėr Bjeshkė tė Rugovės e dikun nė Pejė atje dhe dhjetė milionė napolona nė ari, s'ka ndodhė asnjėra as tjetra...

Qazimi: Ku dhe kur lindi rivaliteti mes Hasan Prishtinės dhe Ahmet Zogut?

Unė nuk jam studiues edhe aq i madh i Ahmet Zogut, sepse nuk jam marrė me studimin e figurės sė tij. Unė kam bėrė njė gjė qė me rastin e njėqind vjetorit ma kanė marrė shumė pėr tė madhe tė gjithė, kam shkuar dhe kam takuar nipin e Ahmet Zogut Princ Lekėn, sepse kam menduar se kėsaj klase politike duhet t'i dėrgohet njė mesazh se pavarėsisht se sa tė kėqija na kanė ndodhur nė tė kaluarėn ato edhe mos arritshim me i harruar, ne duhet t'i largojmė dhe duhet t'i bashkojmė forcat, energjitė pozitive qė tė mendojmė mbarė pėr vendin tonė dhe kur bėhet fjalė pėr interesin e madh kombėtar mos tė ndahemi nė klasa, nė rryma nė tė majtė e nė tė djathė, por synim kryesor ta kemi interesin kombėtar.

Qazimi: Ajo ėshtė nė rregull, ne po e kuptojmė po mė intereson se ku ka filluar rivaliteti?

Gjithsesi pas vdekjes sė Ismail Qemalit, kur Ahmet Zogu pretendon faktikisht qė ta marr primatin dhe mjet interesi i tij personal ka qenė pushteti dhe nuk ka qenė kombi edhe pse janė dy dallime dhe unė e shoh si njė humbje e madhe se kėta dy burra nuk kanė arritur qė tė shkojnė bashkė, por pavarėsisht gjitha tė kėqijave qė kanė ndodhė njė dy vite para se tė vdes Hasan Prishtina, pikėrisht ne vtin 1931, sipa arkivave italiane (Shih botimin ITKSH, Veprinmtaria atdhetare e Hasan Prishtine, Shkup, 2012) ėshtė bėrė pėrpjekja e njė ndėrmjetėsimi pėrmes Syrja bej Vlorės qė tė bashkohen kėta dy burra dhe Hasan Prishtina ka qenė shumė afėr qė t'i harron tė kėqijat dhe tė bėmat cilat ia vė nė barrė Ahmet Zogut, nėse ai ėshtė i gatshėm qė ta pranojė Komitetin e Kosovės edhe tė luftojnė sė bashku pėr interesin e pėrbashkėt kombėtar. Aty ka qenė njė tendencė pėr afrim, ajo ka qenė ajo periudhė kohore kur Ahmet Zogu i prishė marrėdhėniet me Serbinė dhe i fuqizon marrėdhėniet me Italinė.

Qazimi: Pas zgjedhjes sė Hasan Prishtinės si kryeministėr?

Pas zgjedhjes, shumė pas zgjedhjes dihet se Ahmet Zogu kur e rrethon Tiranėn detyrohet qė Hasan Prishtina ta dorėzojė qeverinė.

Qazimi: Ka pas mbėshtetje nga ushtarėt e Nikolla Pashiqit?

Po ka pas mbėshtetje me ushtarėt e Nikolla Pashiqit, gjithsesi.

Qazimi: Domethėnė paska qenė pas vdekjes sė Ismail Qemalit kjo.

Sigurisht.

Vijon...

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 56 vizitorë
Lexuar: 969 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Flet poeti, filozofi, fotografi i n...
E martė, 14 nėntor 2017 - 04:25
“Si e kam njohur Ali Podrimjen dhe Ibrahim Rugovėn” “ ... njė rebel radikal, pėr tė cilin nuk ishte aq e rėndėsishme qė ta shpjegojmė botėn, mirėpo qė...
Aty ku ėshtė mėsuesi Vaxhid janė edhe nxėnėsi...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 22:09
Mėsuesi Vaxhid Sejdiu me punėn, angazhimin dhe pėrkushtimin e tij nė kuadėr tė shkollės shqipe ėshtė bėrė model, se si duhet tė punojnė mėsuesit nė shėrbim...
Kėngėtari Nikollė Gjini, njė jetė me kėngėn s...
E hėnė, 19 qershor 2017 - 00:25
Publiku mė bėnė tė lumtur kur kėndoj dhe harroj ēdo gjė nga respekti pėr te para tij. Tallava, mendoj, ėshtė kanceri i muzikės popullore..
Jam krenar qė i takoj kombit shqiptar dhe e m...
E merkurė, 19 prill 2017 - 04:13
Intervistė me artistin e teatrit e tė filmit tė Kosovės, humoristin, studiusin serioz tė evenimeteve tė shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Kras...
INTERVISTĖ ME KRYETARIN E LKSHMSĖ Z. HASAN QY...
E dielė, 01 janar 2017 - 05:45
Z.Qyqalla ky ėshtė viti i tret, nga themelimi i Lidhjes sė Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė (LKSHM), ju si do na pėrshkruani shtegtimin e kėtij asociacioni, ...
më shumë nga - Intervista »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi