Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
“SHQIPĖRIA, DESHĖN S’DESHĖN TRADHTARĖT, DO TĖ BĖHET!” (2)
Publikuar më 12 nėntor, 2016 nė orėn 14:15 ( ) Intervista |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kėtė intervistė po e organizojmė dhe po e bėjmė nė 65-Vjetorin e tij tė lindjes dhe nė 42-Vjetorin e krijimtarisė sė tij nė fusha tė ndryshme tė artit politik e letrar, vjershėtor e prozator. Multidimensionaliteti i tij krijues shtrihet nė shumė fusha tė kulturės e tė letrave tona shqiptare: nė politikė, nė letėrsi, nė prozė, poezi e dramaturgji.

Afrim Morina
Shqetėsimet tuaja kombėtare e atdhetare, kapen nė ēdo vepėr letrare, qoftė nė poezi, qoftė nė prozė, nė drama, monodrama e publicistikė, pėrgjithėsisht, ku ėshtė burimi i tyre?

Burimi?! Rruga nėpėr tė cilėn kaloi kombi i im, nėpėr tė njėjtėn rrugė kanė kaluar edhe familjet patriotike, qė ia kanė vu gjoksin pėrpara armikut. Thėnė ushtarakisht, janė munduar tė jenė parzmore, se vetėm me parzmore mund tė mbrohet jeta dhe,atėherė, atdheu ka kėtė kuptim-jetėn! Nėpėr cilėn rrugė ka kaluar kombi gjatė kėtyre viteve, ka kaluar familja ime, unė dhe shumė familje nė Shqipėrinė e robėruar. Gjithė veprimtaria e ime letrare dhe publicistike materien e ka marrė mu nėpėr vitet e kaluara nėpėr ecejake luftash e zjarri pėr Atdhe e Liri, nėpėr rėniet e ngritjet e kombit tim dhe luftat e pamėshirshme, nėpėr kohė, tė dy taborreve: atij kombėtar dhe tė armiqve shqipfolės, por, qė, fatkeqėsisht, asnjėherė nuk kemi arritur ta mposhtim kėtė tė dytin dhe mu pėr kėtė jemi ku jemi. Sepse, i dyti ka pasur pėr “kapital” “intelektualėt” deri nė thirrje akademike, ka pasur pėr kapital edhe njė kategori tė ish tė burgosurve politikė, e, qė, viteve nėntėdhjeta e kėtej, shumica janė drejtuar andej kah ishte grazhdi plot, ka pasur pėr kapital propagandėn e verdhė, ka pasur pėr kapital kolonėn e pestė, ka pasur pėr kapital edhe ndihmėn e miqve tanė, dhe, nė hapėsirėn tonė kombėtare i ngulėn tri thika: nė Prishinė, Ibrahim Rugovėn, nė Tiranė, Sali Berishėn dhe nė Shkup, Arbėr Xhaferin. Kėta kishin pėr mision ta shthurnin levizjen kombėtare, qė, nė vitin 1990, kishte prekur ēdo cep tė atdheut, prandaj, vepruan si nė mitologji, shpėrqėndrimin e rrugėtimit tė korrilave.

Kryesorja ėshtė, se edhe ti dhe unė e shumė shokė tanė, jemi tė edukuar nė shkollėn kombėtare tė Tiranės dhe jo nė ato tė Beogradit, Athinės dhe tė Stambollit, sepse, edhe familjet tona kanė kontribuar qė tė marrim mėsimimet nė atė shkollė dhe i gjithė brumi i tajtuar nė prozė, poezi, dramė e publicistikė ėshtė marrė nga qėndresa e kombit tim, por, edhe fillozofia politike qė e trajektoj, brumin e ka mu aty.

Kujt i takon barra e pėrgjegjėsisė morale e penale, pėr situatėn qė mbretėron e na ka mbėrthyer keqas tash e dy dekada, pas luftės sė lavdishme tė UĒK-sė?

Pėrgjegjėsia morale na takon tė gjithėve, por, nė radhė tė parė, ish tė burgosurve politikė dhe LPRK-sė. Kėtyre dyjave, sepse, janė tė parat qė e harruan misionin e tyre dhe pranuan, madje, edhe e forcuan programin e “autonomisė substanciale”, nė krye me Rugovėn. Kėta filluan tė veprojnė kundėr tė kaluarės sė vet, dhe, nė pah doli qėllimi pėr tė qenė figura publike, tė respektuara nga tė huajt, nė emėr tė njė lėvizjeje qė nuk ka ekzistuar kurrė dhe krijuan taborrin e ndarjes, tash, pėrbrenda kombit, qė dikur ishte i theksuar kundėr armikut. Kjo kategori u mundėsoi misioneve tė huaja pėr ta topitur tehun e revolucionit, qė, nė fundvitet e tetėdhejta dhe nė vitin 1990 u alarmua e gjithė bashkėsia ndėrkombėtare pėr masivizimin e demonstratave edhe nėpėr fshatra. Evropa dhe SHBA-tė mundoheshin ta mbanin nė kėmbė tė sėmurėn e Ballkanit, me ēdo kusht, dhe, kjo kategori ishte e vetmja qė mund ta kryente punėn e misioneve nė cilėsinė e misionarėve. Sot, kėta i kemi emra tė harruar nė lėvizjen kombėtare, sot, kur kanė mundur pėr ta bartur gjithė rezistencėn mbi shpatulla dhe sot do tė kishim folur pėr tė merituarit si dėshmorė, invalidė, veteranė tė UĒK-sė, por, edhe pėr dėshmorėt, invalidėt dhe veteranėt e lėvizjes kombėtare.

LPRK-ja, nė fillim e tumiri kėtė lėvizje, u bė argat i saj, ishte prijatare pėr regjistrimin e anėtarėve tė LDK-sė, sipas marrėveshjes qė ishte arritur nė mes Rugovės dhe Bejadin Hallaēit. Rugovizmi, e shtriu shtratin e vet nė gjithė territoret e Kosovės, madje, filloi edhe ta koordinojė politikėn me Riza Halimin pėr Luginėn e Preshevės dhe e dėrgoi Arbėr Xhaferin pėr misionar nė Maqedoni.

Kėto dy kategori, sidomos, e para, ua mundėsuan zbatimet e misioneve qė kishin “miqtė” tanė pėr Serbinė, Malin e Zi dhe Maqedoninė, pasojat e tė cilave i patėm para, gjatė dhe pas lufte, e, po vijojnė deri nė ditėt e sotme.

Ndėrsa, pėrgjegjėsia penale kapė njė rreth pak mė tė ngushtė. Ai rreth shkon nė strukturat politike, si kreatore dhe zbatuese tė misioneve tė huaja, tė artikuluara dhe elaboruara nė Beograd, nga ASHAS dhe nga kisha ortodokse sllave. Kėtu, dalin emra tė pėrveēėm, qė nga themelimi LDK-sė me punktet e saj, pėr tė krijuar “pluralizėm” politik, duke i vėnė nė shėnjestėr tė burgosjeve e pėrndjekjeve, tė gjithė ata qė mundoheshin ta bėnin zgjimin kombėtar, FRBK-nė, LKĒK-nė, LPK-nė dhe UNIKOMB-in. Kjo kulmoi me burgosjen dhe mosinteresimin e zbardhjes sė fatit tė Ukshin Hotit.

Ndėrsa, pėrgjegjėsi penale, pėr paslufte, duhet kėrkuar te ata tė cilėt ishin bartės zyrtarė tė luftės, tė cilėt, nė emėr tė gjakut tė dėshmorėve, krijuan karriera politike, duke e keqpėrdorė epokėn mė tė lavdishme tė kombit nė historinė moderne, pėr tė zhvatur gjithēka qė u ka ardhur ndoresh. Sikur kėta tė kishin qenė nė nivel detyre edhe pas luftės, tė parėt - as qė kishin guxuar ta ēelnin gojėn. Kėta mundėsuan ta kemi Isa Mustafėn nė krye tė Qeverisė, i cili zbaton detyrat qė i ka marrė nga KOS-i dhe, nė vazhdimėsi, amnistuan gjithė sorrollopin, deri edhe nė cilėsinė e UDB-ashėve, madje, edhe “Rojet e Urės” (elitėn paramilitare serbe), pėr t’i pozicionuar edhe deputetė, ministra, zėvendėsministra, kryetarė bordesh e drejtorė institucionesh, nė njėrėn anė, ndėrsa, nė anėn tjetėr, i injoruan njerėzit qė e kanė bėrė historinė.

Sigurisht, dikush mban pėrgjegjėsi, por, duket se tek ne shqiptarėt, faji ėshtė gjithmonė jetim? Mos na mėsoi kėshtu robėria e gjatė dhe servilėt qė i shėrbyen ēdo robėrie?!

E thashė edhe mė lart se kush janė pėrgjegjėsit, njė pjesė bukur e mirė, kanė pėr tė mė sharė, sepse, ua kam “cenuar ndėrgjegjen”. Kjo ėshtė ikje nga pėrgjegjėsia, flas pėr ata qė ia kanė bėrė argatin falas sė keqės, sepse, votuesi nuk ka asnjė pėrfitim, por, shtypi i verdhė ia pėrtypė sipas oreksit qė ka akėcili votues, pėr akėcilin lider, pushtetar e kuvendar. Ne, nuk duhet t’i amnistojmė, sepse, kanė shkuar aq larg, sa, jemi nė zgripc tė vendimmarrjes, pėr tė ecur pėrpara nė frymėn e gjakut tė derdhur me shekuj dhe betimit tė dhėnė, apo, pėr ta pranuar shtratin e Prokrustit. Duhet pasur guxim intelektual e kombėtar, pėr t’ua drejtuar gishtin larove e honxhobonxhove, siē kemi bėrė edhe ne dy me disa shokė, gjatė gjithė kėsaj periudhe, pėr tė cilėn ndėrlidhen kėto dy pyetje. Ky guxim mungon, mu pėr kėtė ende i kemi tė paprekshėm, prandaj, duhet vepruar pėr t’i vėnė para pėrgjegjėsisė historike.

Si ndodhi qė numri i “veteranėve” tė UĒK-sė tė shkojė aq lart? Cilat, sipas jush, ishin kriteret e marrjes sė statusit veteran apo luftėtar i UĒK-sė? Apo, gjithēka po i lehet stihisė, akraballėkut, farefisnisė e fiseve tė bajraktarėve e tė bajraktarizmit politik e intelektual provincial?

Departamenti i vlerave tė luftės ka filluar sė funksionuari nė Janar tė vitit 2004. Ky Departament, ka qenė dashtė t’i marrė regjistrat nga Komandanti i UĒK-sė dhe nga Ministria e Mbrojtjes e Qeverisė sė Pėrkohshme tė Republikės sė Kosovės, si organe qė kanė disponuar me regjistra bazė dhe pėr kėtė ka pasur shėnimet shumė tė sakta. Kjo vonesė e shkaktuar qėllimisht, deri nė vitin 2015, ka qenė mė tepėr pėr t’i parė rrjedhat e deriatėhershme, pėr tė krijuar mundėsi manipulimi me shifra, tė tė gjitha kategorive.

E para, koha prej kur llogaritet pėr tė qenė veteran, ėshtė e jashtėligjshme. E jashtėligjshme, sepse, bie ndesh me vetė datėn e formimit tė UĒK-sė, qė ka qenė dashtė tė jetė Gushti i vitit 1994. Marrja e datės, 31 Dhjetori i vitit 1991, jep pėr tė kuptuar vetėm veteranėt e rezistencės kombėtare, kategori e cila nuk njihet me asnjė ligj. Kjo datė ėshtė marrė, vetėm pėr ta mundėsuar shpėlarjen e tė kaluarės, se, ka qenė dashtė tė rehabilitohen shumė eksponentė tė LDK-sė, qė kanė kaluar nė struktura politike e ushtarake tė UĒK-sė, nė momentin e shtrirjes sė saj nė terren, gjoja se ata kanė ndihmuar dhe kanė vepruar nė njė mekanizėm ushtarak “ekzistues”. Kėtu kemi edhe njė lojė, qė, nė emėr tė PDK-sė, e ka luajtur Jakup Krasniqi me Ismet Beqirin e LDK-sė, qė u ka konvenuar tė dyja palėve, pėrfshirjen e kėsaj periudhe kohore. Edhe publikisht e kam thėnė, pėr ta plotėsuar kohėn e veprimit ushtarak, nė Shqipėrinė e robėruar, pėr periudhėn e 31.12.1991, dėshmitė mund tė merren nė dy makanizma ushtarakė tė kohės FRBK dhe mė vonė nė LKĒK, deri nė themelimin e UĒK-sė, sepse, kjo e fundit nuk ka ekzistuar.

Titullin e veteranit mund ta gėzojnė vetėm ata tė cilėt kanė qenė nė struktura politike e ushtarake, qė nga themelimi e deri nė mbarim tė luftės. Ndėrsa, pėr ushtarėt kjo kohė duhet llogaritur nga momenti i armatosjes deri nė mbarimin e luftės, e jo siē ka ndodhur, kėtu, te ne. E, pėr ta mundėsuar lojėn pėr kėtė mishmash, ėshtė emėruar Agim Ēeku si kryetar, personi qė nuk ka pasur tė drejtė statutare e ligjore pėr ta udhėhequr, nė njėrėn anė, dhe, nė anėn tjetėr, komisionin e krijuar me baraspeshė, pra, edhe nga ata tė cilėt e kanė quajtur UĒK-nė si kreaturė tė Millosheviqit, jep pėr tė kuptuar, se, ėshtė lėnė hapėsirė pėr tė pamerituarit, qė tė pėrfshihen nė kėto pesė kategori.

Duke u shkelur kėto dy parime thelbėsore, situatėn e ka pasur nė dorė farefisi, dajallarėt, miqėsia, partia dhe paraja. Njoh njerėz qė e kanė plotėsuar kriterin, pėr ēdo kategori dhe nuk janė marrė parasysh, por, edhe tė tillė qė nuk kanė qenė fare nė rrjedha tė ngjarjeve, madje, edhe qė e kanė sharė e mallkuar UĒK-sė, e, sot, janė veteranė, tė plagosur, e, madje, edhe dėshmorė.

Po kontributi i atyre atdhetarėve e shqiptarėve qė nuk kanė qenė anėtarė “par(t)ishė” e “Lėvizjesh”, po kanė qenė pjesė aktive nė tė gjitha proceset dhe zhvillimet kombėtare, ku do mbetet dhe a do t’u njihet ndonjėherė atyre njerėzve? Cila histori do t’ua njohė kontributin dhe meritat?

Kur kam folur pėr veteranėt e rezistencės kombėtare, mendoj se i kam pėrfshirė tė gjithė ata tė cilėt kanė vepruar e veprojnė pėr ēėshtje kombėtare. Nuk do tė thotė, se tė qenit nė ndonjė lėvizje apo subjekt politik, u jep tė drejtėn tė krekosen, pėr punėn e bėrė, nė tė mirėn e atdheut. UĒK-ja ėshtė dėmtuar mė tepėr pėr shkak tė teserave tė partisė, sepse, krijohet disproporcioni nė mes tė shtrirjes gjeografike me atė tė komandimit, si shprehje aritmetike.

Veprimtaria matet me veprat e bėra, me shkrime e analiza, pėr situatat nė tė cilat gjindej dje, e sot, kombi. Matet edhe me vepra letrare, se si e trajton ēėshtjen kombėtare, ēfarė mesazhi dėrgon te lexuesit dhe sa arrin ta mobilizojė masėn. Veprat janė ato qė i masin veprimtarėt. Unė, sot, nuk kam asnjė teserė partie, mirėpo, puna ime, kėto vite tė pasluftės, do tė dėshmojė, i kam shėrbyer kombit apo jo. Unė, nuk bėj vija ndarėse tė shqiptarėve nė kėtė mėnyrė, por, ndarja ekziston nė punėn e akėcilit qytetar. Edhe partitė ekzistuese, nė territoret shqiptare, kanė nė gjiun e vet burra e gra tė denja pėr ēėshtjen kombėtare, por, ato i ka mundur e keqja, pėrmes programeve. Besoj, se, njė ditė, do ta marrin guximin dhe t’u thonė lamtumirė programeve qytetare dhe do tė rreshtohen pėr kauzėn e drejtė kombėtare. Ky, fillimisht, do tė jetė 20%, pėr tė hapėruar, pastaj, drejt synimit historik. Pikėrisht, te kėta, unė, kėrkoj rreshtimin nė tėbanin kombėtar, pėr ta drejtuar ēėshjen drejt dhe guximshėm.

Nuk besoj se ka tjetėr borometėr pėr ta matur mė mirė punėn e akėcilit veprimtar, sepse, nė fund tė fundit, ne, pėrmes mėsimit dhe faktografisė sė historisė, kemi nxjerrė pėrfundime pėr figura kombėtare, edhe pse hitoria, shumė herė, ėshtė treguar njerkė.

Pse po na pėrsėritet dhe pse po na hakmerret historia kaq keq? Cilėt janė shkaktarėt?

Shumė faktorė bėjnė pjesė nė pėrsėritje dhe hakmarrje nga historia. Kjo merret, se, si e vlerėsojmė ne njė epokė tė historinė dhe nė ēfarė parametrash e bėjmė vlerėsimin, sepse, tė shumtėn e herės historianė dhe shkrimtarė mendojnė se historia duhet shkruar sipas apetiteve politike, lideriste, familjare, karrieriste, farefisnore, tė parave, etj. Historia ėshtė ajo qė ka ndodhur dhe ajo qė kemi pasur dėshirė tė ketė ndodhur dhe do tė ndodhė nė vijimėsi. Shembuj tė tillė, sot, ka pėrplot, nė histori, kur zhveftėsohen figurat e mėdha kombėtare dhe nė vend tė tyre vlerėsohen figurat bashkėpunėtore ose edhe mė e keqja, tradhėtare, qė, nė kėtė kohėn tone “demokratike”, kemi shembuj tė shumtė. Tė paktėn, ne, shqiptarėt, kemi pėrse tė flasim dhe si duhet vlerėsuar historinė, sepse, nuk ka pėrfunduar asnjė dhjetėvjetėsh pa pasur zhvillime politike dhe nė kėto zhvillime kemi pasur gjithnjė dy taborre, dhe, nuk ka mundėsi qė veprimtarėt kombėtarė tė zėvendėsohen me taborrin tjetėr, qė i ka mundėsuar armikut ta kryejė misionin e vet pushtues. Kjo ka ndodhur edhe nė LDB, ku, nė tė njėjtėn betejė tė vitit 1944, nė njė front vriten dy veta. Ai qė ishte nė radhėt e partizanėve kishte titullin e dėshmorit, dhe, Sali Berisha, nė vitin 1995, e shpallė dėshmor edhe ushtarin tjetėr, qė e kishte uniformėn e nazizmit!? Kur ka pasur moral ta bėjė njė veprim tė tillė, qė, nė dukje, ėshtė shumė i vogėl, paramendo se sa ka vepruar pėr kohėt dhe frontet e ndara. Ai, pėr ta rehabilituar Esadin, kritikon Nolin, do tė thotė kritikon elitėn kombėtare qė pėrndoqi, vrau dhe syrgjynosi Zogu. E inicoi edhe lojėn pėr t’ia ndėrruar emrin Universitetit tė Vlorės, qė mbante atė tė Ismail Qemalit, qė, nė pėrvjetorin e pavarėsisė tė mos figuronte emri i Tij. Pastaj, kemi shembullin konkret, nė njė fshat tė Besianės, njė shkollė qė mbante emrin e Azem Bejtės, sepse, aty i ishte dhėnė bekimi pėr t’i udhėhequr ēetat kaēake nga Hasan Prishtina dhe figurat e tjera kombėtare tė kohės, i heqet emri dhe e zėvendėsojnė me emrin e gjyshit (hoxhė) tė Fatmir Sejdiu (atėherė, President). Kjo, po bėhet edhe me kėrkesa politike nga jashtė. Shembulli tjetėr, Presidenti dhe Kryeministri i Turqisė, kanė kėrkuar qė tė pastrohet fjalori nė historinė tonė, sepse, ata nuk kanė qenė pushtues(!), nuk na kanė djegur e vrarė, nuk na i kanė therrur edhe me bajoneta nėnat dhe gratė shtazėna e nuk na i kanė prerė fėmijėt nė djepa, sipas urdhėrit tė Mehmet Pushtuesit II, pėr tė mos u lejuar shumimi i farės sė djallit, nuk na i kanė marrė tė mirat materiale, nuk na i kanė marrė djalėrinė pėr nizamė nėpėr skajet e perandorisė sė tyre, se nuk ėshtė e vėrtetė se na kanė penguar nė shkollim, etj. gjatė periudhės 500-Vjeēare. Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Ramė Buja e tumiri kėtė, thua se Ai ishte personi qė mund tė vendosė se si tė shkruhet historia. Pėr ēudi, thirrjes sė Qeverisė turke, me entuziazėm, i pėrgjigjen edhe disa palohistorianė, qė kanė bėrė disa ndėrhyrje.

Ne, edhe sot, nuk i respektojmė ndodhitė historike tė kėtyre njėzeteshtatė vjetėve. Shikoni ēfarė u ofrojnė historianėt mjeranė fėmijėve tanė pėr historinė. Secili, pėr t’u bindur me realitetin, mund ta shohė: sa hapėsirė ka rugovizmi, UNMIK-u dhe UĒK-ja?!!!

Derisa ne i bėjmė gjithė kėto lojėra me histrorinė tonė, njė material shumė i thukėt dhe i yshtur nga misionet e huaja, krijon edhe taborrin mbrojtės tė vlerave historike. Nėse shkon kėshtu, siē ndodhi me kėrkesėn turke, me Malin e Zi, Maqedoninė dhe nesėr me Serbinė, djemtė dhe vajzat shqiptare nuk do tė lejojnė tė pėrdhoset historia kombėtare dhe do tė merren mė me ngulm me kėtė problem, pėr tė mos na u pėrsėritur dhe pėr tė mos na u hakmarrė historia
Shqiptarėt, do t’i rreken mė me seriozitet bashkimit dhe, nė rrugėtim e sipėr tė saj, edhe do ta bėjnė pastrimin e historisė!
(Vijon...)

Pėr albaniapress, Intervistoi: Tafil DURAKU

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 63 vizitorë
Lexuar: 860 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Flet poeti, filozofi, fotografi i n...
E martė, 14 nėntor 2017 - 04:25
“Si e kam njohur Ali Podrimjen dhe Ibrahim Rugovėn” “ ... njė rebel radikal, pėr tė cilin nuk ishte aq e rėndėsishme qė ta shpjegojmė botėn, mirėpo qė...
Aty ku ėshtė mėsuesi Vaxhid janė edhe nxėnėsi...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 22:09
Mėsuesi Vaxhid Sejdiu me punėn, angazhimin dhe pėrkushtimin e tij nė kuadėr tė shkollės shqipe ėshtė bėrė model, se si duhet tė punojnė mėsuesit nė shėrbim...
Kėngėtari Nikollė Gjini, njė jetė me kėngėn s...
E hėnė, 19 qershor 2017 - 00:25
Publiku mė bėnė tė lumtur kur kėndoj dhe harroj ēdo gjė nga respekti pėr te para tij. Tallava, mendoj, ėshtė kanceri i muzikės popullore..
Jam krenar qė i takoj kombit shqiptar dhe e m...
E merkurė, 19 prill 2017 - 04:13
Intervistė me artistin e teatrit e tė filmit tė Kosovės, humoristin, studiusin serioz tė evenimeteve tė shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Kras...
INTERVISTĖ ME KRYETARIN E LKSHMSĖ Z. HASAN QY...
E dielė, 01 janar 2017 - 05:45
Z.Qyqalla ky ėshtė viti i tret, nga themelimi i Lidhjes sė Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė (LKSHM), ju si do na pėrshkruani shtegtimin e kėtij asociacioni, ...
më shumë nga - Intervista »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi