Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Tuzi shpallet komunė mė vete. E dyta pas Ulqinit
Publikuar më 27 prill, 2017 nė orėn 21:06 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Parlamenti i Malit tė Zi, nė njė votim historik pėr shqiptarėt atje, ka votuar pasditen e sė enjtes pėr shpalljen e Tuzit, komunė me tė drejta tė plota. Ishte njė e drejtė qė shqiptarėt e Tuzit e kėrkonin prej 27 vitesh dhe qė u ishte mohuar.

Ky lajm bėhet i ditur pėr Top Channel nga deputeti shqiptar nė Parlamentin e Malit tė Zi, Nik Gjeloshaj.
Nė votim kanė marrė pjesė 42 deputetė, nga 81 qė ka Parlamenti, dhe me 42 voto pro Tuzi shpallet Komunė.

Nė votim nuk ka marrė pjesė opozita serbe dhe koalicioni “Ēelsi”, njė formacion me disa parti malazeze, por sipas deputetit shqiptar nė Parlamentin malazez, Nik Gjeloshaj ajo qė nuk pritej ishte mosmarrja pjesė nė votim e deputetit shqiptar, Dritan Abazoviē, qė ėshtė pjesė e koalicionit “Ēelsi”.

Projektligji pėr Tuzin Komunė ėshtė votuar nga Partia Demokracia Sociale e Milo Gjukanoviēit, qė ka shumicėn nė Parlament dhe koalicioni i partive shqiptare “Forca” dhe “Alternativa Shqiptare” e “UDSH”.

Tuzi varej nga Bashkia e Podgoricės dhe, prej mė shumė se njė ēerekshekulli, popullsia shqiptare dhe faktori politik shqiptar nė Mal tė Zi kėrkonin qė tė ishin njė komunė mė vete me tė drejta tė plota. Tashmė pas Ulqinit, Tuzi ėshtė komuna e dytė me shumicė shqiptare nė territorin e Malit tė Zi.
/TCH

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 38 vizitorë
Lexuar: 840 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi