Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Njė prezantim i Lėvizjes ShqipON nė Vjenė
Publikuar më 04 qershor, 2017 nė orėn 15:51 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
.

Kush ėshtė Dr. Ledian Droboniku
Dr. Ledian Droboniku: Ka ardhur koha pėr njė Kushtetutė tė re

May 16, 2016

Intervistė/
Flet Pėrgjegjės i Departamentit tė sė drejtės civile pranė Fakultetit tė Drejtėsisė tė Universitetit “Marin Barleti”

Gerjola Ēaushi
Kush ėshtė Dr. Ledian Droboniku
Pedagog, Fakulteti i Drejtėsisė, Departamenti i tė Drejtės Private dhe Pėrgjegjės i Departamentit tė sė Drejtės Private. Ėshtė lektor i “Elementėve tė sė Drejtės Publike”, “E Drejta Romake” dhe “E Drejta Kushtetuese” nė Fakultetin e Drejtėsisė. Fushat e kėrkimit fokusohen nė “E Drejtė Publike”, “E Drejtė Kushtetuese” dhe “E Drejtė Ndėrkombėtare dhe Europiane”. Droboniku ėshtė Pėrgjegjės i Departamentit tė sė drejtės civile pranė Fakultetit tė Drejtėsisė tė Universitetit “Marin Barleti”. Ka mbaruar studimet e larta pėr Drejtėsi nė Universitetin “La Sapienza” tė Romės nė periudhėn 1999-2004. Ka realizuar studimet pas-universitare pėr Drejtėsi nė Universitetin “Tor Vergata”, Romė 2005 pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Njeriut. Gjatė viteve 2005-2007 ka marrė diplomėn magjistrale 2 vjeēare nė Fakultetin e Shkencave Politike, drejtimi “Marrėdhėnie Ndėrkombėtare” pranė Universitetit “La Sapienza”, Romė. Ka mbrojtur doktoraturė nė “E Drejtė Kushtetuese dhe Publike”, Universiteti ‘La Sapienza”, Romė, 2012, Titolo di avvocato, Republicca d’Italia dhe titullin avokat nė Republikėn e Shqipėrisė. Ka botuar njė sėrė artikujsh shkencorė, mes tė cilave: Instrumentet ligjorė nė Kushtetutėn e re Europiane, Menaxhimi i konfliktit dhe tė drejtat e Njeriut, Gjeopolitika ballkanase dhe problemi i Kosovės pas Konferencės sė Berlinit dhe shpėrthimit tė Luftės I Botėrore; Pozicionimi i diplomacisė shqiptare nė Asamblenė e Kombeve tė Bashkuara – revista Polis, 2006; La violenza amminstrativa e la regolalizzazione dell’immigrazione illegale, revista “Stranieri in Italia” 2003; Processo di trasfusione legale nei paesi post-communistici – collana del dipartimento di diritto pubblico, La Sapienza, Roma; – Analiza tė tjera tė pėrjavshme nė kursin e doktoraturės pranė “La Sapienza”, etj.
Referime nė konferenca: Vėshtrim krahasues tė sistemeve zgjedhorė mes Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Kosovės – Konferenca organizuar nga UMB mbi Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės.
Pjesėmarrje nė projekte: Pjesėmarrės nė projektin, me tė cilin La Seconda Universitņ di Napoli edhe Universiteti Marin Barleti do tė pėrfshihen nė programin e mobilitetit tė docentėve mes tyre.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 30 vizitorë
Lexuar: 519 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi