Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Histori e dhimbje, kujtime e krenari historike!
Publikuar më 17 qershor, 2017 nė orėn 23:44 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Me rastin e 628 vjetorit tė pėrkujtimit tė betejės sė Fushė Kosovės ku mbeti i vrarė edhe Princi Teodor Muzaka, Shoqata Atdhetare ‘’Foleja Kombėtare Shqiptare’’ organizoi njė veprimtari tė bukur pėrkujtimore nė Kosovė mė datėn 15 qėrshor 2017. Kjo betejė ėshtė zhvilluar nė datėn 15 – 28 qėrshor tė vitit 1389.

Nisja u bė nga Tirana e Durrėsi drejt kosovės kreshnike me pjesmarjen nga gjithė trojet tona shqipfolse. Organizatorja e kėsaj shoqate znj. Elida Jorgoni kishte bėrė njė organizim tė mbrekullueshėm, e cila la shumė mbresa e kujtime tė bukura historike te pjesmarrėsit e mė gjerė. Aktiviteti u pasqyrua edhe nga medjet e shkruara e ato vizive tė kosovės.Nė fshatin Mazgit tė Komunės sė Kastriotit, aty ku u derdh gjaku i shumė trimave shqiptarė pėr mbrojtjen e trojeve tona shekullore, u ngrit flamuri kombėtar dhe u vendosėn kurora me lule, e u ndezėn qirinjė, u kėnduan edhe kėngė patriotike, u recituan vargje atdhetare etj. Aty folėn shumė pjesmarrės tė ativitetit e sollėn faktet historike tė kėsaj beteje tė pėrgjakshme. Histori e dhimbje, dhimbje e kujtime historike nė Kosovėn tonė qė ende i kullon gjaku i Lirisė! Mė pas aktiviteti merr rrugėtimin e tij atje nė Prekazin e Komunės sė Skėnderajt, te Memoriali i Adem Jasharit. Dhimbje e lot, lule tė freskta nė varrezat e Jasharėve, por edhe krenari pėr kėta trima e tė tjerė tė UĒK- sė qė vunė themelet e shtetit tė ri tė Kosovės sė lirė!
Lavdi dėshmorėve tė kombit tonė!

Xhevahir Cirongu

Kosovė, 15 Qėrshor

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 34 vizitorë
Lexuar: 514 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi