Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
BEJTĖ GALICA- TRIMI I BETEJAVE ANTITURKE
Publikuar më 02 korrik, 2017 nė orėn 17:46 ( ) Prof. Bedri Tahiri | Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
Pėrvjetor: 110-vjetori i rėnies heroike tė Bejtė Galicės

Nė vazhdėn e luftėrave qindvjeēare tė popullit shqiptar kundėr pushtuesve tė ndryshėm, qė pamėshirshėm u vėrsulėn mbi trojet tona, u veēuan disa lokalitete dhe vendbanime pėr njė qėndresė dhe rezistencė tė pėrhershme. Nė mesin e tyre vendbanimeve qėndron edhe Galica, e cila i ka dhėnė shumė lirisė sė trojeve arbėrore. Ndėr trimat e parė qė ra nė fushėn e nderit, qe edhe babai i Azem Galicės, Bejtė Galica (1853- 1907).

Bejta u lind nė pranverėn e vitit 1853 nė Galicė tė Drenicės. Qė nga fėmijėria, nėpėr odat e burrave, mori mėsime tė mira. Aty i lindi dashuria pėr atdheun e pėr popullin shqiptar qė po vuante nėn zgjedhen turke.
Qysh mė 1890/91, kur Perandoria turke bėri pėrpjekje pėr vendosjen e pushtetit nė Drenicė, ai u gjend nė radhėt e para tė luftėtarėve tė lirisė. Kėshtu, mė 14 janar 1891, afėr 2000 vetė tė udhėhequr nga Ahmet Delia i Prekazit e sulmuan dhe dogjėn Sarajin “HAMIDI”. Kajmekami i ri, Kahremen beu dhe nėpunėsit e tjerė, mezi shpėtuan nga flaka dhe lufta.
Nė kėtė betejė tė pėrgjakshme u shqua edhe Bejtė Galica. Ai u kishte rėnė nė sy autoriteteve turke dhe pas disa ditėsh arrestohet dhe me njė grup kryengritėsish dėrgohet nė Shkup, ku dėnohet me burg tė pėrjetshėm, me 101 vjet.
Mė 1902 Porta e Lartė vendosi tė bėjė reforma nė Vilajetin e Rumelisė. Pėr zbatimin e tyre u caktua Hilmi Pasha, i cili arriti nė Shkup mė 12 dhjetor 1902. Ai pėr t“i mashtruar dhe pėrvetėsuar shqiptarėt nė pėrkrahjen e reformave menjėherė bėri amnestimin e ca tė burgosurve. Nė mesin e tyre qe edhe Bejtė Galica, i cili pas 11- vjetėsh doli nga burgu i Shkupit.
Mirėpo, Bejta nuk e ndali aktivitetin e vet luftarak e organizativ. U zgjodh udhėheqės i luftėtarėve nga fshatrat: Galicė, Dubofc, Mikushnicė, Beēiq dhe Krasaliq. Nė shkurt te vitit 1902 i pėrfaqėsoi kėto fshatra nė tubimin e krerėve tė Drenicės qė u mbajt nė kullėn e Ahmet Delisė nė Prekaz.
Mė 26 mars 1903 mori pjesė nė fushėn e Morinės, nė Kuvendin historik tė Drenicės, tė cilin e udhėhoqi Ahmet Delia. Nė te u vendos tė kundėrshtohen reformat turke. Pas tri ditėsh, mė 29 mars, mijėra dernicas, nėn dretimin e Ramė Lutanit e morėn Vushtrrinė u nisen pėr nė Mitrovicė pėr t“u ndihmuar vėllėzėrve shaljanė, tė cilėt e kishin sulmuar qytetin dhe kėrkonin dėbimin e menjėhershėm tė konsullit rus Shēerbinit. Beteja qe e pėrgjakshme. U vranė mbi 300 shqiptarė. Nga kodra e Bairit sulmonin me topa. Aty qėndronte edhe Shēerbini, i cili edhe komandonte. Njė ushtar shqiptar nė ushtrinė turke, me emrin Ibrahim Halit Popovci, nga Suka e Gjilanit, duke i parė kėto skena tmerruese e dredh pushkėn dhe e qėllon konsullin, i cili vdiq pas disa ditėsh. Edhe nė kėto luftime u dalluan trimat qė i udhėhoqi Bejtė Galica.
Lėvizja antiturke sa vinte e shtohej. Nė muajin korrik 1907 shpėrtheu kryengritja e armatosur nė Drenicė. Tė gjithė luftėtarėt e kėsaj treve ishtin grumbulluar rreth Rezallės dhe Deviēit. Shemsi Pasha urdhėroi major Vehbi Efendiun qė tė nisej pėr Drenicė dhe ta shuante kryengritjen. Beteja qe e pėrgjakshme dhe zgjati tėrė ditėn. Aty mbesin te vrarė shumė shqiptarė, nė mesin e tyre edhe njėri nga prijėsit e betejės- Bejtė Galica.
Kėshtu, nė muajin korrik 1907, nė fushėn e nderit ra heroikisht atdhetari e luftėtari 54 vjecar, Bejtė Galica. Pas njė jave turqit ia dogjėn shtėpinė nė Galicė duke i lėnė pa kulm mbi kokė Sherifen me dy thjeshtrit (Seferin dhe Zenelin) dhe tre fėmijėt e vet: Azemin, Mihanen dhe Ademin.
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Bedri Tahiri
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 47 vizitorë
Lexuar: 400 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Martirėt e Lirise dhe Demokracisė
E dielė, 14 janar 2018 - 16:11
Nė 70 vjetorin e ekzekutimit Nata e 14 janarit tė vitit 1948. Njė natė e zezė. Qielli qante papushim. Retė nxinin mbi Gjirokastėr. Gjėmimet ushtonin me ...
Nėntorėt e shenjtė tė pėrgjakur dhe tė pėrl...
E shtunė, 23 dhjetor 2017 - 02:18
Muaji Nėntor mund tė shpallet edhe muaji i shenjtė pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė. Nuk ka nevojė ndonjė shpjegim ose arsyetim pėr shenjtėrimin e kėti mu...
Vlerat e njė promovimi
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:09
SUEDI - Malmö (Dr. Nusret Pllana, Terrori i Serbisė pushtuese nė Kosovė 1844-1999”, Intervenimi i Nato-s nė Kosovė, dokumentari Dėshmitė e Heshtura dhe Fl...
Ali Meta – mėsues dhe patriot i madh (1925-2...
E merkurė, 13 dhjetor 2017 - 21:39
Mėsuesi dhe patrioti Ali Meta i pėrket familjes sė madhe fisnike shqiptare tė Alimetėve tė Gjurgjevikut nė Kosovė e fisit Berisha, me tradita e kontribu...
SI MĖ MORI NĖ PYETJE UDB-a NĖ TIRANĖ?
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:23
ME SHKAS Ishte dhjetori i ftohtė i vitit 1998. Dhjetori me borė, ngrica dhe acar. Dhjetori mė i rėndė i UĒK-sė. Nė Tiranė mbahej Panairi i Librit, ku, do ...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi