Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
QERIME HALIL RADISHEVA- SHOTĖ GALICA
Publikuar më 22 korrik, 2017 nė orėn 00:03 ( ) Mehmet Bislimi | Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
Femra shqiptare nė vazhdimėsi ėshtė pėrballur me ashpėrsitė e jetės, mbi tė rėndoi pesha e shekujve tė robėrisė, pesha e varfėrisė, kanunit dhe padrejtėsisė sė kohėve tė ndryshme, rėndoi kobi e zia, loti e gjaku... Por, ajo pėr asnjė ēast nuk u nėnshtrua para sfidave tė shumta gjatė rrugėtimit nėpėr kohė, ajo eci gjithmonė vertikalisht dhe kokėlartė!

Dinjitetin dhe krenarinė e saj nuk e mposhti as robėria shekullore e as goditjet e njėpasnjėshme qė i mori nga vrazhdėsitė e jetės sė rėndė me plot halle. Gruas dhe nėnės shqiptare, nė vend tė parfumeve i ra pėr hise baroti dhe rezistenca, stolitė e saja ishin koburja dhe gjerdani me fishekė, ajo ishte dhe mbeti nė shėrbim tė atdheut. Gruaja shqiptare si nėnė, atdheut i fali nga shtatė ushtarė lirie, i fali nga shtatė zana mali, qė pushtuesit i morėn gjak nė vetull si: Teuta, Donika, Nora, Tringa, Shota, Xhevė Lladrovci e deri tek nėnėmadhja Zahide Shaban Jashari - nėna e Komandantit tonė Legjendar Adem Jashari, nėnėlokja jonė e pavdekshme.

Nėnat tona, gatuan bukėn pėr ēlirimtarėt, bėnė ēorapet qė tė mos ngrijmė, bekuan rrugėt tona tė pėrgjakshme, puthen bijtė e vet nė ballė, duke ua dhanė uratėn atyre nė rrugėt e vėshtira, rrugė tė lavdishme tė lirisė dhe bashkimit tonė kombėtar. Ato i vizituan bijtė e tyre nėpėr syrgjyni Otomane, Kazamate serbe, duke u thėnė: ”Mbahuni bijtė tanė e mos u ligėshtoni para dushmanit, mbahuni pėr hatėr tė atdheut!”... Ishin kėto fjalėt e nėnave tona, qė na dhanė forcė dhe zemėr, qėndrime kėto qė bėnė popullin shqiptarė tė triumfoj fuqishėm mbi tmerrin shekullor tė robėrisė, mbi planet gjenocide qė pushtuesit tanė i zbatuan egėrsisht mbi popullin shqiptar, mbi ploje e gjaku pėr kėtė tokė.

Nuset e reja i pritėn trimat e tyre me vite tė tėra, nga syrgjyni, nga internimet, nga burgimet, nga kurbeti... e kujė nuk vunė! Ato na i rritėn fėmijėt e vetėm nuk i lanė, shpinėn nuk ua kthyen pėr njė copė dashuri- JO, ato kėtė nuk e bėnė, ato u gjakosen krah burrave pėr kėtė tokė tė zhuritur! Ato hynė nė histori me qėndresėn e tyre, ato hynė nė kėngė me bujarinė e tyre, ato u mitizuan pėr besnikėrinė dhe sakrificat e tyre si Rozafa e kalasė prej guri, si Doruntina... E kur bijtė tanė u kthyen tė gjakosur nga lufta, fjala e ėmbėl e nėnės mikloi plagėt tona... Ato nuk lejuan qė loti t’ju shkoj nėpėr faqet e tyre tė ndritura- jo as njė herė!... O zot, po cilat nėna nė botė, janė mė tė sprovuara, mė tė forta, mė bujare se nėnat tona? Ishte nėna dhe gruaja shqiptare ajo, qė i rezistoi tė gjitha kėto dhe nuk u dorėzua. Asaj, dhe vetėm asaj i dedikohen tė gjitha meritat, para sė cilės populli ynė me respektin mė tė madh duhet tė pėrkulet deri nė gjunjėzim - para qėndresės dhe heroizmave tė NĖNĖS Shqiptare- i qofshim falė asaj dhe vetėm asaj, mė pėrunjėsi puthim dorėn tuaj, nėna, gra, motra, bija tė atdheut, krenaria jonė kombėtare, ti emri mė i dashur nėnė, mėmė- mėmėdhe!

I gjithė ky respekt sot pėrcillet nė emrin e nėnės, nė emrin e gruas dhe heroinės sonė kombėtare – SHOTE GALICĖS, ky emėr kaq i madh qė zuri vend po aq tė madhėrishėm nė historinė tonė kombėtare, ėshtė emėr nderi e krenarie, mburrjeje e lirie pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė. Ėshtė dashuri pėr atdheun, frymėzim dhe inspirim i qindra Shotave tė reja qė ranė me pushkė nė dorė, rreshtuar nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Qerime Shotė Galica e bindur thellė nė tė drejtėn e popullit tonė pėr tė jetuar tė lirė, vuri pushkėn krahut, dhe pėr 12-tė vjet me radhė nuk u nda nga burri dhe bashkėluftėtari i saj Azem Galica, dhe nga shokėt e tij. Pėr 12-tė vjet me radhė, Shote Galica luftoi kundėr pushtuesve serbė, austrohungarezė e bullgar. Ajo ishte motėr e gjashtė vėllezėrve. Babai i saj Halili, ngase e kishte tė vetmen vajzė, nuk e ndau nga djemtė e tij pėr asnjė ēast. E merrte me vete nėpėr kuvende e ndeje burrash, ku pati fatin tė shohė me sytė e saj trimat e kohės si: Isa Boletinin, Shaqir Smakėn, Kamer Loshin, Nak Berishėn, Azem Bejtėn, Mehmet Deliun, Shak e Ramadan Radishevėn, Halit Bajramin, Xhemė Tėrnavcin, Fazli Baranin, Emin Latin - Mehėn, Shaban Mikushnicėn, Bajram Zenė Mehėn, Bislim Lutfiun e shumė trima tjerė.
Nėpėr ato kuvende e ndeja merreshin vendime qė tė kėrciste pushka mbi pushtuesin serb, aty edhe kėndohej kėnga e binte ēiftelia pėr trimat tanė. Shota i binte mirė ēiftelisė, si edhe ēarkut tė hutės. Kėndonte si zanė mali, sa edhe tė tmerronte me zėrin e kushtrimit tė saj:
”Ooo, Prite, prite Azem Galicėn, o heeejjj”...

Nėpėr ato ndeja e kuvende Shota njohu Azem Galicėn, me tė cilin u martua nė vitin 1915. Ajo nė vend tė rrobave tė nusėrisė, veshi rrobat e burrave, nė vend tė pajės vuri armėn krahut dhe u bė nuse malesh. Nė dasmė tė saj ishin 300 krushq me 300 pushkė krahut, binin tridhjetė daulle pėrnjėherėsh, kėrcenin 300 malėsorė vallen e dragonjve tė malit... Shota qė nga ai ēast nuk u nda nga Azemi dhe nga bashkėluftėtarėve tė tij. Dhoma e saj nusėrisė u bėnė malet e Ēiēavica, stolitė e saj ishin gjerdani me fishekė. Kjo ishte Shota – gruaja dhe nėna shqiptare, qė nuk u lodh e nuk u hamend kurrė para jetės sė vėshtirė tė malit, para flakės sė barotit, para rėnies e plagosjes sė luftėtarėve tė lirisė, as para masakrave qė bėnin xhandarėt serbė mbi popullatėn shqiptare. Pėrkundrazi morali dhe forca e saj sa vinte e po shtohej e vetėdijshme se liria e vendit nuk arrihet pa u djegur nė flakėt e luftės! E tillė ishte Shota dhe si e tillė vazhdoi kėto rrugė pa u luhatur, as edhe pas vdekjes sė burrit e shokut tė jetės sė saj Azem Galicės.

Ajo merrte edhe vendime me vete. Kjo ndodhte kur ishte larg Azemit, nė mungesė tė komunikimit pėr shkaqe gjeografike, sidomos kur Azemi ndodhej nė vise tė ndryshme tė Kosovės, por edhe nė Shqipėri pėr ēėshtje bashkėrendimi me forcat pėrparimtare e demokratike tė kohės si me Hasan Prishtinėn, Bajram Currin, Luigj Gurakuqin e tė tjerė. Njė hap tė tillė Shota e kishte marrė pėr likuidimin e njė zyrtari tė lartė tė Serbisė nė Mitrovicė. Ajo sė bashku me Mehmet Deliun dhe me dy tre shokė tjerė, kishin hyrė nė zyrė tė eprorit serb, mu nė qendėr tė qytetit tė Mitrovicės!, dhe me dorė tė vet e kishte vrarė atė epror gjakpirės, i cili kishte bėrė sa e sa masakra mbi popullatėn shqiptare qė po pėrpiqej pėr lirinė e vet. Ajo mė pas i tha Azemit: “E vrava Azem! E vrava nė emėr tė nėnave qė i ka lėnė pa djem, nė emėr tė nuseve qė i ka lėnė pa burra, nė emėr tė motrave qė i ka lėnė pa vėllezėr, nė emėr tė lirisė sė Kosovės!”... Azemi e shikoj me butėsi e dashuri, duke i thėnė:
“ Mirė ke bėrė moj burrnesha e maleve tė Kosovės duke e pėrqafuar dhe duke e uruar pėr aksionin, atė dhe shokėt!". Shota, gjatė jetės sė saj prej luftėtari tė lirisė, ishte ndeshur dhjetėra herė me pushtuesin serb. Ishin dhjetėra beteja ku kishin luftuar me orė tė tėra, nė pozicione tė ndryshme e shumė herė tė pavolitshme e tė pabarabarta nė armatime. Gati nė tė gjitha rastet, luftėtarėt e lirisė kishin dalė fitimtarė, megjithėse herė pas herė edhe kishin pėsuar goditje tė rėnda me humbje tė shokėve. Kjo pėrballje e Lėvizjes sė ēlirimtarėve tė Kosovės me pushtuesin serb nuk ishte e shkurtėr, prandaj pėr Shotėn, Azemin dhe bashkėluftėtarėt e saj, ishin krijuar edhe mite e legjenda: Ishin pėrhapur fjalė se Azem Bejta bashkė me gjokun e tij po fluturonte, apo se kur thėrret Shota: “Oooo, prite, prite Azem Galicėn o heeejjj” dėgjohej pėr tej shtatė malesh e kodrash, apo se Shota me njė dorė lufton dhe me tjetrėn i bie ēiftelisė dhe se plumbat e saj kurrė nuk shkonin huq, mandej thoshin se Azemin dhe Shotėn nuk i zė plumbi i shkjaut etj...

Pas vdekjes sė Azemit, Shote Galica sė bashku me Mehmetin e Vogėl u priu luftėtarėve tė lirisė nė sa e sa aksione tė rrepta ballė pėr ballė me armikun. Ajo me rezistencėn e saj sė bashku me trimat e Azemit ua fuste tmerrin xhandarėve serb. Shota edhe u plagos nė luftėra, por morali i saj nuk u thye asnjėherė, kėshtu duke u bėrė shembull e krenari pėr ne. Shota nė rolin e nėnės nuk pati rastin qė tė gėzoj ledhatimet e djalit tė saj i cili i vdiq shumė shpejt pas lindjes, pėr shkak tė kushteve tė vėshtira tė malit. Mirėpo Shota nuk ndenji indiferent kundrejt kėsaj ndjenje, ajo mori me vete ngado qė shkoi fėmijėt e shokėve tė rėnė pėr liri tė tokės shqiptare. Ajo pėr as njė ēast ata fėmijė nuk i la vetėm, duke u bėrė nėnė e dytė e tyre deri nė ēastet e fundit tė jetės sė saj.

Shote Galica nė fundin e dimrit tė vitit 1926, njė dimri i ashpėr, e lodhur dhe e dėrmuar e me zemėr tė plagosur, shoqėruar nga Mehmet Deliu- Mehmeti i Vogėl, dhe me pak shokė tė tjerė, kishin mėsyrė Shqipėrinė, duke e lėnė Kosovėn nėn kthetra tė pushtuesit serb, me shpresėn sė do tė ktheheshin prapė me pranverėn e parė. Ajo u vendos nė katundin Shullaz tė Krujės. Me vete kishte edhe disa fėmijė tė shokėve tė rėnė mbetur jetim tė cilėt Shota i kishte marrė pėrsipėr t’i rriste dhe edukonte me frymėn atdhetare. Me shpresėn se do tė gjente mbėshtetjen e mbretėrisė sė Ahmet Zogut, ajo u zhgėnjye shumė shpejt nga sjelljet e tij mospėrfillėse. Si duket, Shota nuk e kishte tė qartė se kishin ndryshuar rrethanat, se mbreti Zog ishte borxhli ndaj Krajlit tė Serbisė i cili e kishte strehuar, armatosur dhe kthyer nga hotel Bristoli i Beogradit nė karrigen e mbretit tė Shqipėrisė! Kėshtu duke e rrėzuar tė parėn Qeveri demokratike nė Ballkan - Qeverinė e Fan Nolit! Nė kėto rrethana Krajli i Serbisė, pasi qė kishte dėmtuar rėndė (pas 12 vjet lufte Lėvizjen Ēlirimtare tė Kosovės), sė bashku me prijėsin e saj, Azemin, tani kishte edhe kėrkesa shtesė pranė mbretėrisė zogolliane qė tė asgjėsoheshin edhe rrėnjėt e kėsaj lėvizje nė Shqipėri, ku Shotė Galica ishte strehuar dhe kishte nėn pėrkujdesje fėmijėt e luftėtarėve mbetur jetim!...

Ajo, e pėrballur me tmerrin e varfėrisė, rrethuar nga harresa, varfėria, mjerimi dhe inferioriteti i njė regjimi mbretėror zogollian e Canobegian. Nė rrethana tė tilla shtrenguese, ajo u detyrua t’i shkruaj letėr mbretėrisė nė fjalė:

“... Unė jam Shotė Galica- gruaja e Azem Galicės, prijėsit tė Lėvizjes Ēlirimtare tė Kosovės. Gjendem nė katundin Shullaz tė Krujės, kam dhe katėr fėmijė jetim me vete. Janė fėmijėt e luftėtarėve tė vrarė pėr ēlirim tė Kosovės. Jam e shtrėnguar t’ju vė nė dijeni se jam duke vdekur nga sėmundja dhe uria sė bashku me fėmijėt jetim!”...

Shota, po ndeshej me vdekjen dhe vdekja e saj nė atė moshė kaq tė re, mė shumė pati pėr pasojė moskujdesin njerėzor ndaj saj, ky moskujdes i njė regjimi mbretėror antikombėtar kurorėzoi kushtet e njė vdekje tė parakohshme dhe tė pa natyrshme tė njė gruaje qė quhej Shotė Galica e cila kishte vetėm 32 pranvera!...
Heroina Shotė Galica, vdiq e re, ajo mbeti pėrjetėsisht e re, ajo kurrė nuk do tė mplakėt, ajo shndritė mbi tokėn shqiptare si flakėt e lirisė!...

P:S. Shotė Galicėn, pas luftės sė dytė botėrore, shteti shqiptar e shpalli Heroinė tė Popullit, ia ngriti bustin e saj dhe ia rregulloi edhe varrin. Sot nė kohėn e “demokracisė” varri i saj ėshtė nė gjendje tė mjerueshme siē ishte edhe ajo vet nė prag tė vdekjes sė saj nė vitin 1927. Ndėrkaq pėr bustin e saj nuk ka kurrfarė tė dhėnash se ku ėshtė tretur?! Qeveria e Kosovės, si ajo nė nivel qendror, po ashtu edhe kjo nė nivel lokal, as kanė vrarė mendjen deri me sot nė mėnyrė qė eshtrat e Shote Galicės t’i kthejnė nė vendlindjen e saj, mė nė fund pas 80 e sa vitesh, tė prehet edhe ajo e qetė pranė varrit tė Azem Galicės, burrit dhe bashkėluftėtarit tė saj, pranė kullės dhe tokės sė vet tė dikurshme, pranė varreve tė tė parėve tė saj, nė gjirinė e tokės mėmė- ku ajo do tė prehej mė sė miri. Shotė Galica- Radisheva bija e tokės shqiptare heroina e pavdekshme, nderi dhe krenaria jonė kombėtare.

Qerime Halil Radisheva – Shotė Galica vdiq mė 20 korrik tė vitit 1927. Kush vuajti mė shumė se nėnat tona, kush i dha lirisė dhe popullit tonė mė shumė se ato- lavdi tė pėrjetshme!

Korrik, 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mehmet Bislimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 47 vizitorë
Lexuar: 403 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Martirėt e Lirise dhe Demokracisė
E dielė, 14 janar 2018 - 16:11
Nė 70 vjetorin e ekzekutimit Nata e 14 janarit tė vitit 1948. Njė natė e zezė. Qielli qante papushim. Retė nxinin mbi Gjirokastėr. Gjėmimet ushtonin me ...
Nėntorėt e shenjtė tė pėrgjakur dhe tė pėrl...
E shtunė, 23 dhjetor 2017 - 02:18
Muaji Nėntor mund tė shpallet edhe muaji i shenjtė pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė. Nuk ka nevojė ndonjė shpjegim ose arsyetim pėr shenjtėrimin e kėti mu...
Vlerat e njė promovimi
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:09
SUEDI - Malmö (Dr. Nusret Pllana, Terrori i Serbisė pushtuese nė Kosovė 1844-1999”, Intervenimi i Nato-s nė Kosovė, dokumentari Dėshmitė e Heshtura dhe Fl...
Ali Meta – mėsues dhe patriot i madh (1925-2...
E merkurė, 13 dhjetor 2017 - 21:39
Mėsuesi dhe patrioti Ali Meta i pėrket familjes sė madhe fisnike shqiptare tė Alimetėve tė Gjurgjevikut nė Kosovė e fisit Berisha, me tradita e kontribu...
SI MĖ MORI NĖ PYETJE UDB-a NĖ TIRANĖ?
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:23
ME SHKAS Ishte dhjetori i ftohtė i vitit 1998. Dhjetori me borė, ngrica dhe acar. Dhjetori mė i rėndė i UĒK-sė. Nė Tiranė mbahej Panairi i Librit, ku, do ...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi