Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
NĖ PIKNIKUN E HOTIT NĖ AMERIKĖ
Publikuar më 30 korrik, 2017 nė orėn 23:56 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Qė nga vitet e ‘30-ta tė shkullit tė kaluar nė vendlindje, Hotjanėt nuk kanė pasur ndonjė takim mė tė madh se sa ky i 2 Korrikut 2017 nė Newfoundland, New Jersey tė Amerikės. Prej kohėsh, ne - Hotjanėt tė ardhur nga krahina e Plavė-Gucisė si mėrgimtarė nė Amerikė, e kena dėshiruar njė takim tė tillė, por rrethanat e kohėrave dhe plagėt e mėrgimit e kanė bėrė tė vetén. Edhe pse larg nga trojet stėrgjyshore hotjanėt e gjetėn mėnyrėn tė bashkohen kėsaj here me mesazhin e pėrbashkėt se nuk do tė harrojmė asnjėherė rrėnjėt tona.

Rreth 300 pinjollė tė denjė tė Hotit nė kėtė Piknik dukej sikur me prezencėn e tyre bartnin krenarinė e bjeshkėve dhe maleve tona alpine duke defiluar me mburrje dhe me karizmin e veēantė tė gjeneve tona tė pastėrta ilire. Pėrndjekjet politike dhe vrasjet masive tė hotjanėve nė 150 vjeēarin e fundit pėr shkak tė atdhetarisė sė tyre kombėtare e etnisė sė tyre shqiptare, sikur e dėmtuan rėndė perspektivėn dhe mbajtėsen nė trojet tona autoktone nė Hotin e legjendave e tė krenarisė kombėtare tė Luftės sė madhe tė Nokshiqit nė brigjet tė Limit nė vite tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, me nė krye Alush Smajlin e Murat Osmanin dhe trima tė tjerė hotjanė.
Nyjet e Hotit u bashkuan mė 2 Korrik 2017 nė Newfundland, New Jersey. U takuan e, pse jo, edhe u ēmallen nė mes veti hotjanėt shqiptaro-amerikanė, pasi jena shumė nė mėrgatė nė Amerikė, disa herė ma shumė se sa nė vendlindje, nė Hotin e Vendit dhe nė vise tė tjera tė Plavė-Gucisė.
Edhe ne, Hotjanėt, e mbajmė gjallė dhe do tė vazhdojmė tė mbajmė gjallė me gjelozi atdhedashurinė dhe me krenari pėrulemi e gjunjėzohemi para amanetit tė tė parėve tanė qė tė mos harrojmė trojet e stėrgjyshėrve tanė tė lara ndėr shekuj me gjak vetėm qė tė ruhet Shqiptaria ndėr brezni, Plava e Gucia si tėrėsi etno-historike.
Na mban’ shpresa e ringjalljes sė jetės dhe e gjallėrisė nė vendlindje, duke qėnė nė dijeni se nė dy dekadat e fundit Hoti ynė ėshtė i vetmi vendbanim shqiptar nė komunėn e Plavės qė ka pasur rritje tė popullsisė sė vet.
Pikniku i Vėllazėrisė sė madhe tė Hotit mbi Plavė ishte me shumė vlerė, mjaft i rėndėsishėm, sepse sot jemi shtuar nė numėr goxha i konsiderueshėm i hotjanėve nė SHBA.
Takime tė kėsaj natyre kanė edhe karakter njoftimi nė mes tė gjeneratave tė reja hotjane dhe pėrafrimin e tyre nė mes veti si vėllezėr tė njė gjaku dhe tė njė trualli qė i pėrkasim. Kėshtu, brezat hotjanė lidhen mė mirė ndėrveti, ecin mė gjatė e mė tė bashkuar ndėrveti nė Amerikė e nė vendlindjen tonė, nė Hotin e Vendit dhe nė Plavė-Guci.
Ky tubim i madh do tė ishte i pamundur tė realizohej kaq mirė sikur mos tė ishte pėrkushtimi e dedikimi i vullnetarėve tė Vėllazėrisė tonė Hoti, pasi falė angazhimit tė tyre u arrit tė realizohet ky piknik familjar i hotjanėve, i brezave hotjanė, qė do tė mbetet pėr kohė tė gjatė nė kujtimet tona, nė ditėt e vitet tona. Mirėpo meritat u takojnė tė gjithė atyre qė muarėn pjesė nė kėtė Piknik tė Hotjanėve, tė cilėt me prezencėn e tyre dėshmuan dashurinė e ndaj njeri-tjetrit, dėshirėn pėr tė kanė mė tė lidhur ndėrveti si Vllazni Hotjane.
Por mbesim me shpresė se takime tė tilla tė shndėrrohen nė tradicionale, sepse fundja e kemi edhe obligim moral ndaj njėri tjetrit dhe ndaj rrėnjėve tona etnike hotjane, qė tė ruajmė dhe kultivojmė traditėn, gjuhėn dhe vlerat tona tė larta kombėtare, vlera kėto tė trashėguara brez pas brezi nė Hotin tonė.

Imer M. HOTI

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 32 vizitorë
Lexuar: 220 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi