Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Lidhja e tretė e Prizrenit trokiti nė derė tė Prizrenit
Publikuar më 04 gusht, 2017 nė orėn 21:31 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Takim historik gjatė korrikut 2017

Nacionalistėt idealist pėr Ribėrjen e Shqipėrisė Etnike nga shumė anė tė ndryshme tė Kosovės dhe tė Shqipėrisė si edhe tė Mėrgatės ishin mbledhur nė Prizren pėr tė debatuar pėr ēėshtjen e Ribashkimit Kombėtar. Kėtij takimi i kishin mbėritur disa letra pėrshėndetėse ngase ata vetė personalisht pėr shkaqe objektive nuk kishin mundur tė vinin.

Kėtė evenimet tė rėndėsishėm me pik artistike e kishte begatuar Fejsall Shaqiri, kryetar i Shoqatės Kulturo/artistke nga Bresana e Opojės. Oraganizatori kishte paraparė qė tė debatojnė sipas kėtij Rendi Ditės:
1. Shqyrtimi i kėrkesės pėr tė drejtėn e vetvendosjes sė popujve;
2. Thirrja nė dokumente relevante ndėrkombėtare me tė drejtėn e popujve pėr bashkim dhe liri tė drejtave tė njeriut;
3. Zgjedhja e njė komisioni pėr jetėsimin e vendimeve tė kėtij takimi si dhe shpėrndarjes sė mirėnjohjeve;
4. Shqyrtimi i mundėsisė qė i gjithė aktiviteti tė bėhet pėrmes njė subjekti politik, qoftė ai subjekt i dalė nga ky takim dhe
5. Tė ndryshme.

Organizatori qė nė fillim kishte caktuar z, Florim Isufin ish-veteran i UĒK-sė dhe profesor i historisė qė tė bėjė regjistrimin e pjesėmarrėsve tė kėtij takimi, ata nė hyrje tė sallės nėnshkruheshin nė listat qė organizatori mė pėrpara i kishte pėrgatitur.

Veprimtarė tė kauzės gjithkombėtare, veteran tė luftės sė UĒK-sė e prindėr dėshmorės iu kishin pėrgjigjur ftesės sė Shqoatės Atdhetare pėr Identitet dhe Bashkim Kombėtar pėr takimin qė kishin paraparė tė mbahet qysh nė qershor tė kėtij viti, por pėr shkaqe objektive ai termin ishte shtyer pėr sot-8 korrik 2017
Pasi u ulėn pjesėmarrėsit e kėtij takim nėpėr vendet e tyre, u dėgjua himni kombėtar dhe mė pastaj njė minut heshtje pėr tė rėnėit gjatė gjitha periudhave pėr atdhe. Mė pastaj moderatorja poetja e talentuar e Kosovės Hasije Kryeziu hapi mbledhjen dhe menjėherė ia dha fjalėn kryetarit tė Kėshillit organizativ z. Ferat Imerit.
Posa doli pėrpara foltores z. Ferat Imeri i pėrshėndeti tė gjith tė pranishmit dhe u dėshiroi mirėseardhje. Nė vazhdim z. Ferat Imeri tha: Tė nderua vėllėzėr e motra mė lejoni qė nė fillim tė punės sė kėtij takimi ti lexojm disa letra pėrshėndetėse: Pėrshėndetje vėllazėrore dhe suksese nė punė na dėshiron njė veprimtar i ēėshtjes kombėtare shqiptare, njė intelektual me pėrmasa botėrore, z. Sami Repishti, shqptaro amerikan i cili ka kontribuaR SHUMĖ PĖR DEMOKRATIZIMIN E Shqipėrisė londineze si edhe pėr Pavarėsin e Kosovės, pastaj njė atdhetar tjetėr dhe njė ekspert i vėrtet i ēėshtjeve politiko/diplomatike dhe ish ambasador nė OKB qė ka pėrfaqėsuar Shqipėrin, z. Abdi Baleta si edhe Prof.dr. Eshref Ymeri, njė atdhetar dhe luftėtar i kauzės shqiptare, zaten pėr kėtė intelektual jemi tė bindur se shumė kush nga ne shkrimet e tij i kemi lexuar nėpėr portale tė ndryshme, ai nė letrėn e tij e jep edhe njė propozim e ky ėshtė qė ky takim tė emėrtohet Kuvendi i Tretė i Lidhjes sė Prizrenit. Letrat e tė sipėrpėrmendurve u pėrshėndetėn me duartrokitje tė pranishmit, ndėrkaq propozimin e prof. Eshref Ymerit tė pranishmit e mirėpritėn, por organizatroi pasi u konsultua me stafin e punės vendosėn qė ky takim tė shpallet si Kuvend Nismėtar i Lidhjes sė tretė tė Prizrenit, kėshtu qė tė pranishmit e mirėpritėn kėtė propozim dhe menjėherė pas kėsaj z. Ferati Imeri propozoi kryesin e Punės.
Vlen tė thuhet se pėr kėtė takim pjesėmarėsit mė pėrpara pėrmes tė wiberit i kishin marrė ftesat por edhe shumė tė tjerė dorėpasdore kishin marrė ftesat dhe sigurisht qė tė gjith e kanė lexuar rendin e ditės dhe agjendėn e kėtij takimi propozime lidhur me kėtė ēėshtje nuk pati kėshtu qė Ferat Imeri e propozoi kryesin e punės:
Pėr kryesi tė punės propozoi Ferat Imerin, Ibush Hetemin, kryetar i Shoqatės Atdhetare pėr Identitet dhe Bashkim Kombėtar, z. Cenė Pushkollin kryeredaktor i Qendrės Kombėtare tė Informimit pran SHAIBK, Halil Canolli, veteran i luftės sė UĒK-sė dhe prind i Dėshmorit tė Kombit, Shpend Halil Canollit, Sahit Rama, veteran i luftės sė UĒK-sė, Baton Marku, studen veterinarie nė Tiranė dhe Nexhmi Muqiqin kryetar tė Shoqatės Ēamėria tė Kosovės.
Pasi tė propozuarit i zunė vendet e tyre organizatori ia dha fjalėn kryetarit tė shoqatės Ibush Hetemit, edhe ky veteran i UĒK-sė.
Ibushi nė diskutimin e tij u pėrqėndrua nė rėndėsin e organizimit tė tė gjithė atyre nė programet e tė cilėve ėshtė Ribashimi Kombėtar, bile - bile Ibushi bėri thirrje qė tė bashkohen rreth kėsaj kauze, duke i lėnė tė gjitha kapricet ..., dhe fotelet mėnjan e ti reken punės drejt Ribėrjes sė Shqipėrisė Etnike.
Nexhmi Muqiqi, kryetar i Shoqatės Ēamėria pėr Kosovė, nė emėr tė Shoqatės qė numroin rreth 20 mijė anėtarė pos tjerash tha: Unė me shokėt e mi(Mustraf Haziri, Xheladin Tafallari, Pėrparim Uka e Aziz Bytyqi si edhe anėtarėsia e gjerė pėrkrahim kėtė takim me kėtė aktivitet tė Shoqatės Atdhetare pėr Identitet dhe Bashkim kombėtar, pra e mbėshtes dhe e pėrkrahi pėrderisa ajo angazhohet pėr Ribėrjen e Shqipėrisė Etnike. Edhe Baton Marku foli pėr nevojėn e madhe qė ka kombi ynė pėr Ribashkim Kombėtar.
Pėr diskutim u paraqit veterani i Luftėls sė UĒK-sė Ruzhdi Saramata, i cili pos tė tjerash tha: Ndonėse unė nuk jam drejtpėrsėdrejti i ftuar nė kėtė takim, unė pasi kuptova trajtimin e temave nė kėtė takim vendosa qė tė vijė, dhe e mbėshtes kėtė organizim. Mė pastaj nė foltore doli Komandant Shkupi nga Prizreni i cili pos tjerash tha: Mua z. Cenė Pushkolli mė ka takuar nėpėrmjet tė Sahit Ramės, dhe mė ka njoftuar pėr kėtė takim qė jemi mbledhur sot kėtu. Unė qė nga dita e parė kur z. Pushkolli mė ka folur pėr aktivitetin dhe orientimet e kėsaj shoqateje e kam mbėshtetur dhe pėr kėtė arsye jam kėtu, zatem pėr kėtė kauz edhe jam rreshtuar nė anėn e luftėtarėve tė lirisė, pra e mbėshtes dhe do ta ndihmoj me ēka mundem kėtė aktivitet, ndonėse unė jam ushtarak, di tė luftoj, por besoj se edhe pėr nevoja tė tjera tė kėtij organizimi jam i gatshėm ti kryej nėse nga unė kėrkohet.
Nė vijim fjalėn e mori Cenė Pushkolli njėri prej atyre qė gjatė fund vitit tė kaluar ka qėndruar disa muaj nė Amerikė dhe atje ka lobuar pėr kėtė organizim, ai pos tjerash tha: Tė nderuar fillimisht mė lejoni qė nga tė gjith ju nė emėr tė organizatorit tė kėtij evenimenti tė kėrkoj falje pėr mos organizimin mė tė mirė tė kėtij evenimenti, arsyet janė nga mė tė ndryshmet, por e para arsye ėshtė se nga askush nuk kemi dashur tė marrim ndonjė donacion nė para pėr ti bėrė ca pėrgatitje mė domethėnse, sido qoftė ju lusim pėr mirėkuptim. Pėr hir tė vėrtetės nė qoftė se pėrmbajtja dhe mesazhi i kėtij takimi e arrin parashikimin tonė pėr ēka jemi mbledhur nė kėtė takim, gjėsendet tjera nuk zėnė vend nė kujtesėn tonė.
Tjetėr ju po shihni se nė kėtė takim po vėrehet mos ardhja e shqiptaro/amerikanėve dhe tė tjerėve nga mėrgata, arsyet janė ngase ne kėtė takim e kemi pas paralajmėruar tė mbahet me 10,11 e 12 qershor nė Prizren, mirėpo siē e dini ato ditė pra me 10 qershor ishte heshtja e aktiviteteve politike ndėrkaq me 11 ishin votimet, prandaj ne u dashtė qė ta shtyejm takimin tonė pėr mė von, kjo ėshtė arsyeja pse nga jashtė nuk kanė ardhur vėllėzėrit tanė. Ju e dini se nė amerik besa edhe nė evropė pushimet janė tė rregulluara sipas planeve tė punėdhėnėsit, kėshtu qė merren pushimet sipas dinamikės qė e parasheh punėdhėnėsi, pra janė rregulla strikte, si do qoftė kėtė takim me kamerė e pėrcjellė z. Sahit Troshupa dhe se ky meterial do tu pėrcillet te tė gjithė interesuarit pėr kėtė ngjarje.
Pasi diskutes tė tjerė nuk pati, organizatori tha: ne kemi menduar ti zgjedhim 104 delegat, e ata duhet tė zgjedhen me kėtė proporcion: 70% nga trojet shqiptare, 10% nga Evropa dhe 20% nga Amerika e shtetet thjera tė largėta.
Ju mund ti propozoni edhe ata njerėz qė nuk janė sot kėtu prezent, pėr tė propozuariin duhet tė jepet njė CV-i dhe njė deklerat. Nė atė deklerat duhet tė shkruaj se dėshiron tė kyqet nė kėtė oeganizim. Mirėpo ta keni nė dijeni se oganizatori i kėtij Kuvendi nismėtar i Lidhjes sė tretė tė Prizrenit ka autorizimin qė tė bėjė verifikimin e tė gjith tė propozuarve, dhe nė rast se ndokush nga tė propozuarit kanė diēka qė bie ndesh me postulatet atdhetare e patriotike shqiptare, ai automatikisht hiqet nga lista e kandidatėve, edhe ky propozim u miratua me duarktrokitje.
Kandidatėt duhet tė propozohen deri ka gjysma e shtatorit ku njė dit prej ditėsh ata thirren nė njė takim ku do tė njoftoheshin ndėrmjet veti dhe aty do tė caktohej mbajtja e Kuvendit tė tretė tė Lidhjes sė Prizrenit dhe diku ka 25 nėntori do tė thirrej njė takim tė tė gjitha trojeve shqiptare dhe tė mėrgatės dhe bashkė me kėta 104 delegatė do ta kishin pėrgatitur materialin pėr marrjen e vendimeve lidhur me njohjen e tė drejtės pėr Ribėrjen e Ribashkimit Kombėtar shqiptar dėrguar dy shteteve shqiptare, associacioneve relevante ndėrkombėtare, Senatit dhe Kongresit Amerikan, Ministrive tė punėve tė jashtme tė Turqisė, Gjermanisė, Francės, Italisė, Anglisė, Rusisė, Kinės, Serbisė, Mali i Zi, Greqisė dhe tė Maqedonisė si edhe OSBE-sė, BE-sė dhe OKB-sė.
Mė pastaj organizatori kishte pėrgatitur njė pikė artistike me ansamblin kulturo/artistike tė Bresanės sė Opojės nėn drejtimine Fejsal Shaqirit, lryetar i Shoqatės. Pas kėsa pikea artistike, nė podium dolėn edhe valltarėt nga Rrugova.
Pas pėrfundimit tė diskutimeve dhe pikės artistike mesazhi pėr opinion, ishte: Mbi tė drejtėn e tė gjitha Ligjeve, konventave tė miratuara nga OKB dhe institucione tjera relevante pėr liritė e tė drejtat e njeriut dhe tė vetėvendosjes edhe ne shqiptarlt duam ti gėzojm kėto tė drejta, u tha nė fund tė kėtij takimi.

Cenė Pushkolli

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 34 vizitorë
Lexuar: 321 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi