Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
A po luhet me nervin e banorėve tė fshatit Shipitullė?
Publikuar më 12 gusht, 2017 nė orėn 00:50 ( ) Mustafė Krasniqi | Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Fshati shipitullė, konkretisht lagjja e Krasniqi, Berbatovci, Mjekiqi dhe Mirena nga fshati Hade po pėrjeton njė krizė shqetėsimi nga situata e krijuar rreth shpronėsimit, tė pronave tė tyre, po aq mė tepėr po ndihen tė shqetėsuar nga disa mediat tė pandėrgjegjshme, tė cilat po e fyejnė qytetarin me etiketime si: “Mafia e Shipitullės” dhe “Shipitulla si Llazarati’’. Kėto etiketime dhe fyerje tė pandėrgjegjshme dhe aspak etike i kanė irrituar banorėt e kėtij fshat.

Pėr kėtė akte tė shėmtuar tė kėsaj “gazetarie”, tė atyre gazetave qė dezinformojnė dhe etiketojnė qytetarin e Republikės sė Kosovės, banorėt kanė shprehur pakėnaqėsinė e tyre dhe unanimisht kanė kėrkuar qė mediat tė sillėn konformė etikės sė gazetarisė, nė interes tė informimit tė arsyeshme dhe jo tė njėanshme. Kėto krahasimi dhe etiketimi si: ” Mafia e Shipitullės” dhe “Shipitulla si Llazarati, jo vetėm qė janė shkrime tė qėllimta e provokuese, nga artikullshkruesi, po nė anėn tjetėr kėto shkrime nuk e nderojnė etikėn e gazetarisė nė pėrgjithėsi, tė paktėn tė qytetarėve qė po pėrballėn me njė krizė serioze, ekonomike dhe me humbjen e pasurisė, qė brez pas brezi pėrcillej si pasuri jetike dhe emocionuese.
Artikullshkruesi shkon edhe mė tej, ku thotė: “Tė fortit” e Shipitullės kanė ndėrtuar nė kundėrshtim me ligjin, ku para tyre janė “gjunjėzuar” autoritetet lokale dhe qendrore” madje shtonė edhe kėtė: “pronat nė Shipitullė po arrinin vlerė mė tė lartė se pronat pėrballė hotelit “Grand” nė Prishtinė.
Artikullshkruesi dezinformon dhe nuk merr pėr bazė kėrkesat reale tė banorėve, tė cilėt nuk kėrkojnė mė shumė se ajo qė ėshtė e ligjshme dhe ju takon, e qė vite mė parė me kėtė shumė ėshtė shpronėsuar edhe fshati Hade. Po, pėrkundėr kėsaj artikullshkruesi nuk ju drejtohet organeve pėrgjegjėse, pse ato nuk e realizuan shpronėsimin, pėr atė kohė qė shkruan artikullshkruesi, po lejuan qė pas shumė vite tė marrin vendimin pėr shpronėsim jashtė interesit tė banorėve? Me kėtė artikullshkruesi pėrpiqej t’ua hedh fajin banorėve, tė cilėt me shekuj janė banorė tė pėrhershėm tė tokave tė tyre ( me pėrjashtime....), ku me ngulėm kėrkojnė tė drejtėn e tyre pa e kundėrshtuar interesin e pėrgjithshėm, atė shtetėror dhe i shfajėson organet gjegjėse, qofshin tė KEK-ut etj., tė cilėt nga to duhet kėrkuar pėrgjegjėsin dhe jo nga banorėt qė pėrballėn me trysnin, pėr tė hequr dorė nga e drejta qė ju takon ligjėrisht. Edhe pėr kundėr kėtyre trysnive banorėt janė tė gatshėm, pėr tė bashkėpunuar me KEK-n, Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor (MMPH), dhe MZHE, Ministrin pėrkatėse dhe organet pėrgjegjės tė Republikės sė Kosovės si dhe me Kompanin Replan, vetėm tė realizohet shpronėsimi nė bazė kėrkesave reale, kėrkesa qė nuk tejkalojnė shumėn e shpronėsimit qė ėshtė bėrė vite mė parė nė fshatin Hade.
Pėr kėtė shkrim fyes, artikullshkruesi duhet tė jap pėrgjegjėsi dhe tė kėrkoj falje para banorėve tė fshatit Shipitullė, nga qė banorėt e kėsaj treve kėrkesat e tyre tė pėrsėritshme i artikuluan edhe nė protestėn e djeshme, mė 10.08.2017 qė u mbajte nė ora 10:00, nė pranin e policisė, ku ishte informuar edhe kryetari i Komunės, Xhafer Gashi. Ndėrsa pikat kryesore i lexoi pėrfaqėsuesi, Isuf Berbatovci nė pranin e dy pėrfaqėsuesve tjerė, Shaban Krasniqi dhe Nexhmedin Mjekiqi para protestuesve tė cilėt protestuan para Komunės sė Kastriotit, ish-Obiliqit dhe kėrkuan qė kėrkesat e tyre tė trajtohen si ēėshtje primare, nga qė dita-ditės po keqėsohet gjendja e tė jetuarit nė kėtė fshat, nga rreziku qė po kanoset nga Mihja Sipėrfaqėsore, ku dhe shumė shtėpi kanė pėsuar qarje dhe ka drojė se njė ditė ato do tė shemben.
Protestat filluan tė qeta, me pankarta nė dorė, “Duam Punėsim”, “Kėrkojmė tė drejtat tona”, “Mos luani me pronat tona” etj. Pėr mė shumė se 45 minuta protestuesit protestuan para Komunės dhe mė pas ju drejtuan sallės sė Komunės ku ishte i pranishėm: Afrim Murati-drejtori i departamentit tė shpronėsimit, MMPH. Rizah Dembogaj, Ministrisė Zhvillimit Ekonomik, MZHE dhe Adil Januzi, Drejtori Ekzekutiv i Mihjeve, KEK.

Protestuesit pasi ju drejtuan sallės u ndalėn nė korridor, ku Afrim Murati i ftoj pėr dėgjim publik vetėm 17 familje, me kėtė ndarje protestuesit u irrituan dhe nuk pranuan tė jenė pjesė e kėtij dėgjimit. Pas disa pėrpjekjeve banorėt refuzuan kėtė takim tė ftuar nga pėrfaqėsuesit e lartpėrmendur, dėgjimin publikė. Ndėrsa banorėt dolėn tė revoltuar jashtė oborrit tė Komunės, ku pėr 10 minuta e mė tepėr protestuesit protestuan para automjeteve tė pėrfaqėsuesve, tė cilėt sipas banorėve me vite tė tėra janė duke luajtur me nervat e banorėve .
Nė fund tė protestės, banorėt tė revoltuar kėrkuan qė ligjėrisht tė pėrfundon shpronėsimi i pronave, ku vlerėsimi i shtėpive tė bėhet me koeficientin 1 me m2 bruto 10x10= 100x1=100m2 nė bazė tė ēmimit tė tregut aktual. Po ashtu tė zhvendosurve t’u takojė pjesa shtesė 10% nė emėr tė dėmshpėrblimit dhe pagesa tė jetė e tėrėsishme dhe jo me kiste, si dhe tė merret modeli i lagjes Shala tė fshatit Hade para tetė viteve, ku dhe dolėn dhe kėrkesat tjera.
Banorėt u zotuan se: nėse kėrkesat tona pėrmbushėn, ne jemi tė gatshėm tė arrijmė marrėveshje pėr zhvendosje e fshatit, po tė kundėrtėn, ne, nuk do tė pranojmė tė na trajtojnė si paēavure. Ndėr tė tjera banorėt thanė: Ne nė parim nuk kundėrshtojmė, shpronėsimin-zhvendosjen, po respektojmė pronėsinė sipas kritereve tė pėrcaktuar me UA nr. 02/2015 ku kėrkesat tona nuk janė nė kundėrshtim me KPZH-nė, po pėrkundėr vetėm sa e avancon tutje projektin e shpronėsimit, thonė pėrfaqėsuesit e lagjeve tė fshatit Shipitullė.
Protesta pėrfunduan pa kurrfarė rezultate tė dukshme, ndėrsa banorėt kėrkuan fuqishėm nga organet kompetente tė Republikės sė Kosovės ta shqyrtojnė kėtė rast, si njė rast tė ngutshėm dhe tė domosdoshėm, nga qė tė mos shkaktohej ndonjė krizė tjetėr e mundshme. Po nė anėn tjetėr ėshtė mirė qė tė mos i hidhej faji mbi banorėt e pafajshėm, tė cilėt njė zėri pranojnė qė tė zhbllokohet situata duke ua plotėsuar kėrkesat, qė janė kėrkesa tė arsyeshme dhe tė ligjshme.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mustafė Krasniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 31 vizitorë
Lexuar: 275 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi