Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
"Shteti serb nuk regjistron fėmijėt shqiptar nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė!"
Publikuar më 21 gusht, 2017 nė orėn 00:01 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
” Njohja e dinjitetit tė lindur dhe e tė drejtave tė barabarta e tė patjetėrsueshme tė tė gjithė anėtarėve tė familjes njerėzore ėshtė baza e lirisė, drejtėsisė dhe e paqes nė botė”-ėshtė njė paragraf i Konventės mbi tė Drejtat e Fėmijėve, tė miratuar nga Asambleja e Pėrgjithshme e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara mė 20 nėntor 1989, ku ndėr tė tjera thotė:”Nė bazė tė kėsaj konvente specifikon se: “ Shtetet Palė angazhohen tė respektojnė tė drejtat e pėrmedura nė kėtė Konventė dhe t’ia garantojnė ato ēdo fėmije, qė pėrfshihet nė juridiksionin e tyre, pa asnjė lloj dallimi, pavarėsisht nga raca, ngjyra, gjinia, gjuha, feja, opinioni politik ose ēdo opinion tjetėr, nga origjina kombėtare, etnike ose shoqėrore, pasuria, paaftėsia, prejardhja familjare apo ēdo gjendje tjetėr e fėmijės ose prindėrve tė tij ose pėrfaqėsuesve tė tij ligjorė”, dhe nė Nenin 7 i cili specifikon se: “ Fėmija regjistrohet menjėherė sapo lindė qė atėherė ka tė drejtėn tė ketė njė emėr, tė drejtėn pėr tė fituar njė shtetėsi dhe brenda mundėsive, tė drejtėn pėr tė njohur prindėrit e tij dhe pėr tė pasur kujdesin e tyre”.

I’u referuam kėsaj konvente nė kėto dy nene nga shkaku se popullata shqiptare e Luginės sė Preshevės, gjegjėsisht e Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės po pėrballet me kėtė problem shumė serioz sa i pėrket regjistrimit tė fėmijėve tė tyre shqiptar. Duke marrė si bazė karakterin politik qė bart nė vetvete kjo natyrė mes dy shteteve, mes Kosovės dhe Serbisė, pasi qė shteti serbe nuk e njeh ende shtetin e Kosovės, nė kėtė rast e shfrytėzon kėtė hapėsirė politike qė tė mos i’a jap tė drejtėn pėr tu regjistruar fėmijėt shqiptar qė kanė lindur nė Kosovė nga tė dy prindėrit me shtetėsi serbe dhe me vendbanim nė Luginė tė Preshevės, edhe pse kėtė tė drejtė legjislacioni nė Serbi ia garanton por nė praktikė nuk zbatohet.
Shteti serb duke shfrytzuar kėtė vakum politik e zbaton nė mėnyrė tė qėllimshme kėtė ēėshtje duke mos ua dhėnė tė drejtėn e regjistrimit tė fėmijėve shqiptar, nė njėrėn anė duke ndikuar drejtėpėrsėdrejti nė natalitetin e popullatės shqiptare dhe nė anėn tjetėr duke diskriminuar ēdo fėmijė tė posa lindur qė tė regjistrohet menjėherė sapo lindė dhe tė drejtėn pėr tė fituar shtetėsi.
Edhe pse tani mė, ekziston njė Maternitet i vogėl nė Preshevė fal njė donacioni qė kanė dhėnė Qeveria e Republikės sė Shqipėrisė dhe ajo e Republikės sė Kosovės, ku vlenė tė theksohet se ka gjinekolog shqiptar, por lindjet pėr fėmiun e parė dhe ato nėna qė janė me grup tė gjakut (negative) dhe ato nėna qė janė me moshė mbi tė tridhejtat si dhe me ndonjė komplikim qė tė gjitha udhėzohen direkt nė Vranjė.
Nga praktika e deritanishme qė njė nėnė shqiptare tė lindė nė maternitetin e Vranjės ėshtė njė pasiguri shumė e madhe pasi qė nuk ėshtė asnjė gjinekolog shqiptar dhe ekziston hakmarrje politike e qėllimshme deri nė atė shkallė sa me qindra nėna shqiptare janė dėmtuar me paramendim gjatė lindjes, ku mjafton tė bėhėt njė hulumtim ku dalin me dhjetėra vdekje tė dyshimta, dėmtim tė fėmijėve tė lindur gjatė periudhės sė Luftės nė Kosovė, ku vihet re lindje e fėmijėve me tė meta psiko-fizike, dhe se ato nėna qė kanė lindur nė Vranjė njė pjesė e konsiderushme pos qė lindin njė fėmijė, fėmijė tė dytė nuk kanė mė, pastaj shumicėn e lindjeve e bėjnė me prerje cezariane, gjė qė ėshtė aq e dhimbshme, po qė shikohen plagėt se sa te zgjeruara i kanė, qė do tė thotė janė prerė nė mėnyrė tė pa dhimbshme e tė pa nevojshme dhe tė mos flasim se trajtimin e kanė po si kafshė dhe u kėrkojnė me qindra euro pėr njė trajtim minimal.
Shumica e nėnave detyrohen qė tė lindin nė spitale private nė Maqedoni, Shqipėri e gjetiu pėr t'iu mundėsuar tė regjistrojnė fėmijėt e posalindur dhe pėr ti shpėtuar qė tė mos futen nė maternitetin e Vranjės gjegjėsisht nė duart e kriminelėve , qė njė pjesė e stafit tė mjekėve tė kėtij materniteti gjatė luftės sė Kosovės kanė qenė tė pėrfshirė nė krime lufte.
Klasa politike nė nivel lokal ėshtė shumė mirė e informuar pėr kėto probleme por po heshtin nė mėnyrė tė qėllimshme, dhe mirren me probleme aq periferike siē ėshtė tash sė fundmi iniciativa e Bashkėsisė Islame tė Preshevės qė kanė thithur njė projekt nga Bursa e Turqisė pėr synetimin e fėmijve pa pagesė.
Ēėshtje tė rėndėsishme e konsiderojnė rrethprerjen kurse lihen anash me qindra tė sėmurė, fėmijė, pleq dhe gra tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės qė kanė nevojė pėr ndihmė me tė cilėt nuk mirret askush, dhe asnjė donacion nga Europa as qė bėjnė pėrpjekje me tėrheqė nė kėtė drejtim. Mjafton tė shikoni tash sė fundmi deklaratėn e kryetarit tė Trupit Kordinues pėr Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė, Zoran Stankoviq se “Qenka gjithēka e definuar me ligj sa i pėrket shqiptarve tė kėsaj ane dhe se nuk duhet bėrė asnjė paralele mes shqiptarve tė kėsaj ane me sėrbėt e Kosovės”, kėso deklarata injoruse dhe neveritėse nė shekullin njėzet e njė janė tė pa pranueshme dhe duhet rikujtuar se komuniteti serb nė Kosovė ėshtė komuniteti mė i priviligjuar nė botė, dhe sa ata jan kolon qė ka sjell shteti serb nė periudha tė ndryshme, kurse ne shqiptarėt e Luginės sė Preshevės jemi autokton dhe jemi provinca mė e izoluar, mė e militarizuar nė Europė, dhe jemi ende tė robėruar e na mohohet e drejta pėr tė jetuar tė lirė dhe bashkuar mė Kosovėn nė bazė tė Referendumit.

Drita Osmani
Psikologe, psikoterapiste, ish-veterane e UĒPMB-sė, si dhe aktiviste pėr tė drejtat e njeriut tė shoqėrisė shqiptare, Bashkėthemeluese e Shoqatės pėr Persona me Aftėsi tė Kufizuara.

Valon Jashari
Historian, ish-veteran i UĒPMB-sė, ish-Kryetar i “Lėvizjes sė Lirisė”, lėvizje qė vepron nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė, ish i burgosur nė grupin e Dobrosinit dhe tani akoma nė kėtė proces gjyqėsor si dhe aktivist pėr tė drejtat e shoqėrisė shqiptare.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 31 vizitorë
Lexuar: 269 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi