Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
PROCESI I ZENICĖS KONSPIRACION I UDB-sė!
Publikuar më 24 gusht, 2017 nė orėn 23:40 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
PRESIDENTIT TĖ FBeH
QEVERISĖ DHE PARLAMENTIT TĖ FBeH
MINISTRIT TĖ DREJTĖSISĖ DHE PROKURORIT TĖ SHTETIT
S A R A J E V Ė

Presidentit tė Republikės sė Maqedonisė
Qeverisė dhe Parlamentit,
Ministrit tė Drejtėsisė dhe Prokurorit tė shtetit,
Gjykatės supreme tė Maqedonisė
S H K U P

Anbasadorėve tė shteteve demokratike tė komunitetit ndėrkombėtar,
Parlamentarėve nė Kėshillin Europian
B R U K S E L

Tė nderuar zonja dhe zotėrinj,

Unė Nafi Ēegrani me adresė nė fshatin Ēegran,1237 tė Gostivarit Maqedoni, nr. amzės:1010946450188.

Ju drejtohem pėr drejtėsi dhe tė di tė vėrtetėn, sepse jam viktimė e njė procesi apsulutikisht tė montuar dhe tė inskenuar nė saje tė akuzave dhe dėshmive tė rreme, kinse pėr “vrasje” sipas nenit 37 tė LP tė Maqedonisė Socialiste tė viteve 1981, e pėr ēka Gjykata e Zenicės mė ka dėnuar fillimisht me vdekje- pushkatim, e mė pas dėnimi ėshtė shndėrruar nė 20 vite burg tė rėndė.Por, unė nuk jam AKTOR, as qė kam lidhje apo nė dijeni pėr ndonjė “vrasje”! U pėrballa me njė mal gėnjeshtrash dhe gčnjeshtarč tė cilėt mė akuzonin pėr gjėra tė cilat fare nuk i kasha nė dijeni dhe nuk isha aktor i ndonjė vepre penale…
Rreptėsisht i rrefuzoj akuzat e kurdisura dhe aktvendimet pa bazė dhe pa fakte tė Gjykatės sė Zenicės, e cila nė mėnyrė paushalle dhe tė turpshme, duke mė pėrdorur mua si VIKTIMĖ, bėn shkeljen e ligjeve nė mėnyrė flagrante, ashtu siē bėnin policia dhe gjykatėsi hetues Bodul Nikica madje dhe prokurorėt Mutapqiq e Mensur Hoxhiq, duke mė vė mua nė pranga nė bankėn e tė akuzuarve, ku me njė grup shqiptarėsh dhe njė Boshnjak mė dėnojnė siē ceka mė lartė, e pėr ēfarė do tė jap mė poshtė sqarime mė tė thukėta.
Zotėrinj tė respektuar,
Unė ju vėretėtoj me saktėsi dhe nė mėnyrė reale, jeni tė bindur se gjatė hetuesisė duke bėrė terror tė paparė dhe gjatė gjykimeve janė pėrdor mjete dhe metoda tė cilat janė tė kundėrligjėshme dhe tė dėnueshme me ligj, mė kanė zgjedhur si dash pėr kurban, dhe me vite jam viktimė i procesit tė montuar nė baza nacionale dhe me motive politike, ose edhe me prapavija tė tjera, si hakmarrje etj. /, duke mė fut brenda qelive skėterė dhe mureve tė kazamateve qė nga 01.tetor 1981, e qė edhe sot e sot vuaj pasojat e tmerrshme nga terrori, ndėshkimet, vuajtjet shpirtėrore dhe fizike, duke mė shkatėruar ēdo gjė dhe familjen dhe vitet mė tė mira tė rinisė sime.ME VITE E DEKADA MBETA PERSONAZHI MĖ TRAGJIK I PROCESIT ANTILIGJOR TĖ ZENICĖS! Pėrse kėshtu vallė?
Gjatė arrestimit dhe hetuesisė me muaj tė tėrė mbi mua dhe mbi tė akuzuarit tjerė dhe ndaj ,,dėshmitarėve,, ėshtė ushtruar njė dhunė e paparė psikiko fizike dhe presione brutale policore, kur mė tėrhiqnin zvarė dhe nė pranga nga qelitė e burgut hetues nė Zenicė, mė dėrgonin nė podrumet e pėrgjakura tė policisė sė Bugojnės nė Bosne, ku Ante Bėrnada dhe kllapa e tij shoviniste e kriminale bėnin kėrdi mbi mua, duke kėkrkuar tė shkruaja edhe tė ashtuquajtura ,,Letrat e fundit lamtumirės” pėr familjen, duke ushtruar dajak, kėrkonin tė nėnshkruaja deklarata kinse unė isha ,,fajtor,, pėr ,,vrasje,,! Kėtė, se ēfarė po bėnin me mua inspektorėt xhelat, edhe pas muajsh tė tėra pasi mė kishin dorėzuar tek gjykatėsi hetues, e kishin nė dijeni edhe Bodul Nikica si gjykatės hetues edhe prokurori i Qarrkup nė Zenicė, por tė gjithė kanė hesht dhe janė bėrė veshė tė shurdhur, ose ndonjėherė thonin se e ,,atillė ishte procedura hetuese!’’ Po, kėshtu kishin vepruar edhe Temelko Boshkovski, komandiri i milicisė Zdravko, inspektor Haki Fejzullahi etj nė SPB nė Gostivar ndaj tė pandehurve dhe “dėshmitarėve” / ky I fundit duke ia fut revolen nė gojė njė dėshmitari/, duke bėrė terror mbi to, nė saje tė ARGUMENTUM BACILINUMIT, me qėllim qė sa mė shumė t’i ngatėrronin dhe sajonin deklarata tė rreme, e qė tė niseshin kėshtu nė rrugėn e ferrit, atje ku nuk ndriēonte dielli…
Tė nderuar zonja dhe zotėrinj,
Gjithmonė APELOJMĖ NĖ NDĖRGJEGJEN Tuaj qė tė njoftoheni mė tej me rastin se si dhe nė ēfarė mėnyre, pėrse mė kanė dėnuar nė proces tė tillė tė kurdisur me akuza tė rreme fund e krye, me manipulime dhe intriga pėr diēka qė unė personalisht NUK KAM NĖ DIJENI a vėrtetė egziston ndo njė krim i bėrė. Ju lutem tė viheni nė mbrojtje tė sė vėrtetės dhe drejtėsisė.Kėrkoj me lutje nga Ju qė tė bėni presion nė bazė tė ligjit, kompetencave dhe autoritetit Tuaj qė vendimet e turpshėm dhe tė paligjshėm tė Gjykatės sė Qarrkut nė Zenicė K.133/81 tė datės 26.07 1982 dhe K.94/83 tė datės 16.09.1983, tė anulohen ose tė shpallen tė pavlefshėm, duke mė liruar nga akuzat e sajuara ose tė kėrkohet tė mbahet RIGJYKIM pranė kujdo qoftė Gjykate nė Europė, duke e patur gjithmonė parasyshė dhe si bazė ligjore Vendimin e Gjykatės Supreme tė BeH nė Sarajevė, Kzh.139/83 tė datės 13.041983, tė gjykatėsit Mr. Vllajsavleviq Mirko, i cili konkludon se akuzat e hetuesisė janė tė pabaza dhe vetė vendimi i Gjykatės sė Qarrkut nė Zenicė ėshtė paushalle dhe pakurfarė faktesh e baze ligjore…Nafi Ēegrani nuk ka motiv tė bėn vrasjen e persones Melihe Deliq tė cilėn nuk e njeh dhe nuk e ka parė. Nė kėtė drejtim, edhe Gjykata e Zenicės nuk ka fakte dhe argument NĖSE VĖRTETĖ KA NDODHUR ,,vrasje,,! A Ramadani Vahedin dhe Huseini Hajrullah, kanė pas shkaqe pėrse kanė gėnjyer gjatė hetimeve, dhe deklaratat e tyre janė kontradiktore dhe tė dyshueshme, sepse nuk e flasin tė vėrtetėn, duke ia hudhur fajin Nafi Ēegranit qė tė lehtėsojnė pozicionin e tyre”- konkludon gjykatėsi Mr. Vllajsavleviq Mirko.
Mbetem me shpresė se do tė viheni nė mbrojtje tė sė vėrtetės dhe tė zbardhet pafajsia ime shejtė njerėzore, sepse:
Drejtėsi ėshtė ndarja e drejtė e padrejtėsisė. E drejta ėshtė e drejtė, akoma dhe nėse tė gjithė janė kundėr teje.Eshte jashtėzakonisht e vėshtirė tė gjesh tė drejtėn nė botėn tonė ashtu siē ėshtė e vėshtirė tė gjesh tė vėrtetėn e shejtė njerėzore.Aty ku ka dhunė, nuk ka drejtėsi… E mbi mua dhe shatėt shqiptarė dhe njė Boshnjak dhe njė tabor ,, deshmitarėsh,, janė rrah me dajak e ēufurra hekuri me muaj tė tėrė, e dhuna dhe gazepi nuk na ėshtė hequr qafe me vite nė burgjėt e tmėrrit dhe ferrit.
Inskenime tė tilla dhe terror nuk di a ka pas nė ,,ēistkat,, e Stalinit, nuk di kaq jo human a janė sjellė gestapovcit e Hitlerit… Po, kėshtu ėshtė ! Dhe dinjiteti im ende mbetet i pėrballur me intrigat e nėntokės kriminale udbashiane dhe tė ,,ustallarėve,, tė KOS-it jugosllav…
/ … Gati 3 dekada e gjysė jam nė kėrkim tė drejtėsisė dhe zbardhjes tė sė vėrtetės, rreth procesit tė montuar gjyqėsor nė Zenicė tė Bosnės ku mė kurdisėn akuza tė rreme dhe inskenime pėr diēka qė nuk kam nė dije nėse egziston ose jo ! Dhe, sot kur po shkruaj kėto reshta, mė riktheu nė kujtesė, tė gjitha ato mashtrime e trillime gjatė hetuesisė, tė gjitha ato manipulime e gėnjeshtra gjatė mbajtjes sė seancave gjyqėsore me muaj e me vite tė tėra…
Kur mė kanė arrestuar mua nė banesėn time nė Shkup, me 01 tetor tė vitit 1981, ose mė mirė do kisha thėnė: kur mė kanė KIDNAPUAR disa persona civil dhe njė tabor policėsh me uniform dhe tė armatosur me ,,mashinka,, nuk kam ditur gjė se pėr ēfarė ėshtė fjala, nuk kam ditur pėrse mė arrestojnė dhe nė ē’ drejtim mė ēojnė me ajroplan tė kompanisė ,, Inex Adria,,! Fillimisht mendova se kėta do jenė oficera tė UDB-sė dhe KOS-it federative jugosllav dhe se sigurisht destinacioni ėshtė Beogradi, sepse kasha dyshime pėr vitet qė isha nė pėrplasje me krerėt e atyre Shėrbimeve famoze, dhe tanimė qė isha kthyer nga Amerika, isha i sigurt se kėta kėrkonin nga unė shumė sqarrime pėr arratisjen time nė SHBA vite mė parė…E tanimė, edhe nė Kosovė kishin nis qė me pranverėn demonstrate shqiptare, dhe mendoja:,,kanė shkas dhe kanė gjet moment tė volitshėm qė tė mė arrestonin.
Kėshtu nisi beteja me djallin, nė podrumet dhe qelitė me mure pėrplotė me njolla gjaku sikur gjendesh nė kasaphane!
U krijuan shumė mistere e teori konspiracioni. Konspiracioni i parė, i cili nisi tė qarkullonte, e qė i dėgjoja nga gojėt e inspektorėve gjakpirės dhe nga pyetjet qė mė bėnin, kuptova se bėhėj fjalė rreth kėrkimit tė njė personeje, e qė mė tregonin njė fotografi femre / emrin e tė cilės e mėsova prej tyre, se quhej Meliha Deliq/ dhe se qenka ,,rrėmbyer,, nga Bosna nė mėnyrė dhe rrethana tė ēuditshme, tė pa besueshme e qė tė gjitha kėtyre tregimeve u vinin erė sajesash.Por, unė nuk dija asgjė, nuk kisha asnjė lidhje apo njohuri. Inspektorėt flisnin kinse UNĖ mund tė isha njėri nga ,,rrėmbyesit” e mundshėm, duke kėrkuar nga unė qė tė jepja sqarrime se si ..paskam qėnė nė Bosnje,, dhe ku gjendej e humbura Melihe, tė cilėn as nuk e kisha parė ndonjė herė jetė, as nuk e njihja.
,, Unė nuk di asgjė nga kėto gjėra qė po dėgjoj prej jush! Nuk e kam tė njohur njė gjė tė tillė dhe nuk njoh ndonjė Melihe Deliq. Gabimisht mė merrni nė pyetje pėr gjėra qė unė as nuk kam nevojė…!,,
Ata niseshin tė revoltuar duke u vėrsul mbi mua i lidhur nė pranga si tė ishin shtazė tė egra qė kėrkonin tė pinin gjak njeriu… Mė fyeni dhe shanin NĖNĖN SHQIPTARE!
Madje, sipas zhvillimeve dhe pėrplasjeve me inspektorėt, nė pyetjet e tyre se si i njihja Vahedin Ramadanin dhe Hajrullah Huseini. U rrėfeja, se e njihja Vahedinin, dhe se nuk ishte njeri fort i mirė dhe se ishte njė tip dallaverexhi, i cili tek unė vjente shpesh dhe kėrkonte qė t’i bėja disa shėrbime / sidomos rreth hapjes sė njė qebatorje nė Shkup. Pėr kėtė edhe isha angazhuar. Kurse Hajrullah Huseinin, nuk mė kujtohej fillimisht se kush ishte. Por inspektorėt pasi mė treguan se ky njeri ka njė kafene nė Gostivar. Atėherė m’ u kujtua personi, tė cilin e njihja vetėm si ,,Hajro,, ! U dhash sqarrime, por ēdo gjė ishte e kotė, ata silleshin ndaj meje si xhelatė duke pėrdorė dhunė psikike dhe fizike, duke mė provokuar nė baza nacionale dhe duke mė sharė e ofenduar. Mė thanė:,, Ja, e shikon se e njihkje kush ėshtė Hajrullah Huseini?,,- dhe sėrish mė kėrcėnonin. Po, e di tani kush ėshtė ,,Hajro,, pasi mė treguat ju, se ndryshe nuk mė kujtohej se as mbiemrin nuk ia dija se quhej ,,Hajrullah Huseini,,!…
Ndjehesha tejet i revoltuar, sepse isha njeri me sedėr dhe qė kisha dinjitetin tim, edukatėn dhe kulturėn time si njeri…E nuk kisha pėrse tė gėnjeja, por e kuptova se ata kishin njė qėllim, njė plan tė caktuar, ishin mjaft tendencioz dhe donin tė mė ngatėrronin e fusnin nė ndonjė lojė apo valle qė unė nuk kisha njohuri. Pyetjet e tyre shpesh merrnin kahje ,duke kėrkuar tė jepja sqarrime nė ē’ mėnyrė u largova nga ,,SDB,, dhe pse u arratisa nė Amerikė, pa informuar askend nė Shėrbim! Unė edhe pėr kėtė u jepja sqarrtime, duke u thėnė se nuk dija, nė fakt, se cilat ishin akuzat qė mė kishin arrestuar, duke pohuar sėrish se sa i pėrkiste asaj se a ka ndodhur ndonjė ,,rrėmbim,, dhe cili ishte fati i Meli Deliq, unė nuk kisha ndonjė njohuri. Kėto biseda i dėgjoja pėr herė tė parė prej tyre…Sėrish niseshin lojėrat e djallit nga fillimi…
Konspiracioni i dytė ishte mundėsia e ,,kidnapimit,, tė persones Meliha Deliq nga njė grup shqiptarėsh, emrat e tė cilėve do i mėsoj mė vonė gjatė fazave tė hetuesisė, dhe as qė kisha nė dijeni se nė paraburgim nė qelitė e burgut hetues tė Zenicės gjendeshin edhe persona tė tjerė siē ishin Nijazi Hasani, Zuhdi Hasani nga fsh. Forinė, e qė unė njihja formalisht vetėm Nijazi Hasanin, pasi e kam pas gjeneratė nė shkollėn fillore, dhe dija se gjendej nė Gjermani/ Nuk kam pas nė dijeni se nė vite qenka kthyer nga Gjermania dhe se gjendeshka me punė nė Visoko.Madje Abdurahman Sheshiq, nga Bosnja dhe Mensur Asani, ky i fundit ishte njė bashkėfshatar imi, tė cilin dikur e kam pas nxėnės, e qė kishte qebaptore nė Travnik, por qė nuk e kisha parė apo takuar disa vite e vite me rradhė. U jepja sqarrime inspektorėve ,madje edhe gjykatėsit Bodul Nikica, njė njeri shovinist dhe pa fije morali njerzor. Ēdo gjė qė orvatesha, duke fol vetėm drejtė dhe tė vėrtetėn, ishte e kotė…Lojėrat e djallit dhe KENTAURĖVE vazhdonin, duke ushtruar dhunė e tmerre ferri. Habitesha nga i gjithė ai terror, dhe kėtė nuk arrija ta kuptoja se a ishte e mundur njė gjė e tillė tė ushtrohej nga njerėz normal, apo janė kriminel tė ēmendur. Unė, nė vazhdimėsi, pasi ndjehesha i ofenduar, tejet i nėnēmuar dhe i fyer, u kundėrvihesha me rreptėsi, sepse isha nė rrugėn e drejtė dhe i pafajshėm. Ata shpesh dinin tė mė thonin:,,Nėse nuk je fajtor pėr diēka, atėherė fajtorė janė ata tė Shėrbimeve tė Maqedonisė tė cilėt kanė dhėnė verdiktin e tyre qė ty tė tė marrim nė burgjet e Bosnės!,,
,,Si ka mundėsi kjo, dhe a ėshtė e mundur njė gjė e tillė”?-mendoja me vete. Habitesha, dhe bėja pyetje: ,,Pėrse vallė, cilat janė shkaqet…Madje, pėrsėri nė mėndje mė binte arratisja ime nė Amerikė! Duke menduar me vete thoja: ,, OK pėr kėtė,,! Por nuk i kuptojė ēfarė qėllimi kanė dhe me ēfarė marrinash duan tė mė pėrziejnė kėta qė po mė terorizojnė, siē ishin bisedat rreth ndonjė ..rrėmbimi,, tė persones Meliha Deliq. Ēfarė do tė thotė kjo? Nuk i merrja me mend gjėrat qė mė pėrgatisnin / ose qė kishin pėrgatit me muaj tė tėrė/pas shpine dhe kurthet me lloje tė ndryshme deklaratash tė kota tė marra me dajak nga tė pandehurit, e qė unė nuk isha nė dijeni…
Konspiracioni i tretė diskutohej gjatė hetuesisė pėr kinse njė “takim rasti” midis meje dhe Vahedin Ramadanit apo Hajrullah Huseinit, dhe se me to qenka parė e humbura Melihe, herė nė kafenenė e Hajrullahit, e herė ,,tek stacioni i autobisave,, … ,,Apo ndoshta, mund tė ketė qenė parė edhe tek stacioni i trenit,, !- thujase hulumtonin ata, e nė fakt konstruonin skenarin e tyre sipas planit . U thoja se asnjehėrė nė jetė nuk kam pas ndonjė rast tė tillė tė takoja tek ndonjė stacion Vahedinin ose dhe Hajrullahin e me to bashkė tė paskesh qėnė e humbura Melihe. Pėr tė cilėn sėrish, dhe nė mėnyrė kategorike pohoja se nuk e kam njohur as dėgjuar ndonjėherė.
Konspiracioni i katėrt dhe disa tė tjerė me radhė ishin tė turpshėm. Kinse unė me Ramadanin dhe Huseinin paskeshim bėrė gjėra tė pamoralshme dhe ,,prostitucion,, me Melihe Deliq, e cila paskesh qenė e ,,rrėmbyer,, dhe e sjellė nga Bosnja nė Gostivar dhe se do tė punonka si kamariere nė kafenenė e Hajrullah Huseinit. Dhe njė sėr budallakirash do tė dėgjoja prej tyre, e tė cilat do tė futeshin nė pėrmbajtjen e aktit tė akuzės dhe tė gjykimit. Ēfarė ironie !
Jepja sqarime se unė nė kafenenė e ,,Hajros,, kisha kthyer vetėm 2-3 herė nė jetėn time dhe nuk kam qėnė ,,mysafir i pėrhershėm,, siē insistonin tė formulonin deklaratat dhe akuzat e tyre inspektorėt Ante Bėrnada, Stipe Grabovac, madje Bodul Nikica si gjykatės hetues dhe disa qė tėrhiqeshin si ,,prokuror,,!
Disa nga kėto teori konspiracioni u disejnuan nė godinėn e SPB nė Gostivar / apo ndoshta edhe nė Shkup, nga ata tė cilėt kėrkonin kokėn time/, dhe madje nė vazhdimėsi nė godinėn e SUP Bugojno dhe qelitė skėterė tė burgut hetues nė Zenicė, ku nė vazhdimėsi ushtrohej me muaj tė tėrė terror dhe dhunė. Teoritė konspirative dhe mjegullnajat e Temelko Boshkovskit dhe jaranave tė tij nga Bosnja, u disejnuan me qėllim tė keq qė aktorėt e ,,zhdukjes,, sė Melihe Deliq tė ,,ishim,,: Unė, Ramadani Vahedin, Huseini Hajrullah, kurse emrat e pėrsonave qė e paskan ,,kryer rrėmbimin,, do tė rradhiteshkan nė veēanti nė aktin e akuzės si : Abdurrahman Sheshiq, Zuhdi Asani, Nijazi Asani dhe Mensur Hsani… Ashtu sin ė filmat e Hiēkos.
Por, njė gjė dihet e saktė dhe qė ka shumė rėndėsi pėr ēėshtjen, e ajo ėshtė se, nė fazat e gjykimit u konstatua qė: Zhdukja e Melihe Deliq do tė ketė ndodhur nė Bosnje, ose e fshehur, ose e ndėrruar me identitet nga vetė Shėrbimet secrete jugosllave, ose e vdekur nė ndonjė mėnyrė qė ende MBAHET E FSHEHUR nga organet policore dhe gjyqėsore. U tha se ka ndodhur nė Bosnje, sepse sipas tėrė kėsaj drame tė sajuar, nuk ka logjik dhe nuk ėshtė e mundur nė kėtė relacion tė gjatė me tren nga Bugojna ose Travniku dhe Zenica, nė drejtim tė Beogradit, Nishit e gjer nė Shkup, dhe madje nga aty gjer nė Tetovė e Gostivar, dhe ,,nėn presion apo kėrcėnim ,, nga Zuhdi Hasani se nėse bėnte ,,ndonjė zhurmė,, do ta vriste!?!,, Po nė tėrė kėtė relacion tė gjatė qė udhėtohet me tren gati dy ditė e dy nėtė, ka edhe policė edhe njerėz, rrėmujė pasagjerėsh e udhėtarėsh , dhe nuk ka shanse tė ketė ndodhur ndonjė ,,rrėmbim,, siē e kanė sajuar me imagjinatėn e tyre kriminale inspektorėt nė fjalė AKUZĖN , e tė cilėt duhet tė pėrgjigjen pėr krim… Gjykata pėr tė Drejtat e njeriut dhe Prokuroria Europiane duhet tė kėrkojnė pėrgjėgjėsi nga ata tė cilėt e montuan dhe inskenuan me sajesa tė rreme dhe tėrė kėtė proces turpi gjyqėsor nė Zenicė tė Bosnės, duke na dėnuar si njė ,,grup kriminelėsh,, shqiptarė nė kryė tė tė cilėve paskėshėm qėnė UNĖ !
Por, tė shkojmė rradhasi:
– Mė kujtohet shumė mirė se gjatė fazave tė hetuesisė dhe gjatė seancave maratone tė gjykimit tė montuar u pėrmėndėn edhe disa raste tė mundėshme tjera e dyshime rreth tė humbėrės Malihe Deliq, si psh se ajo paska qėnė nė vendin e punės sė saj nė njė Ndėrmarje ushatarke nė Bugojnė ku ka qėnė e punėsuar si persone e pėrshtatshėm dhe me pėlqimin e KOS-it dhe UDB-sė jugosllave si bijė oficeri tė APJ, dhe se Melihe Deliq e ka tė shtypur kartonin pėr hyrje e dalje gjatė orarit tė punės nė atė Ndėrmarrje 2-3 ditė pas datave qė paraqet akuza, dmth me 16 dhe 17 e marsit, kurse akuza thotė se me 12 e 13 marsit ėshtė kidnapuar, kurse e ,,vrarė,, ėshtė ,,strikt,, me 14/15 e marsit. Gjė qė nuk ėshtė e mundur dhe nuk ka logjikė as thėnia e ,,dėshmitarit,, tė rejshėm Arif Zeqirit, kinse ,,rasti nė kreēanėn e tij ka ndodh me 14 ose 15 e marsit, e nėse kėsaj ia pėrballim argumentin e ALIBIT tė Vahedin Ramadanit se me 13,14,15 e marsit ka qėnė nė Novi Beēej, ku ka vajtur pėr tė dhėnė provim pėr Certifikatė pėr qebaptore, dhe bashkė me dėshmitarin tjetėr Bastri Nuredini kanė bujtė nė hotel ,,Beograd,, tė Novi Beēejt ku janė tė evideėntuar me letėrnjohtimet e tyre personale. Kėto argument gjenden nė dosien e ēėshtjes qė mban gjykata e Zenicės. Atėherė, vjen pyetja se a ka qėnė e mundur Meliha Deliq tė jetė,,rrėmbyer,, sepse datat tregojnė ndryshe. Madje rasti qė deklaron edhe Sheshiq Abdurahmani se atė kohė qenka gjet njė femėr e mbytur nė Lumin Vėrbas, i cili lum kalon afėr shtėpisė sė Melihe Deliqit ku ka jetuar, dhe se pas zėnkės qė paskan pas me tė dashurėn e tij Abdurrahmani, ajo i ka thėnė se nėse nuk e marton, do tė mbyteshka nė Vėrbas. Kėtė Abdurrahmani e sqaron edhe para gjykatės.Pėr kėtė ka edhe deklaratė me shkrim. Prindėrit e saj i kanė dėrguar policia pėr identifikim, por ata nuk kanė mund tė thonin diēka mė komnkretisht, pos Sheshiqit i cili thotė se ajo kufomė ishte e Melihe Deliqit dhe se e ka njohur nga dhėmbėt qė nė mes i paska pas ,,dhėmb tė rrallė,, etj. Apo, pas tė gjitha kėtyre, fshihen konspiracionet e UDB-sė dhe KOS-it tė Jugosllavisė titiste, sepse planėt e tyre sekrete janė shumė djallėzore dhe tinėzare. Madje edhe disa dyshime tė tjera se mund tė qenka e gjallė ku e paskan dėrguar UDBJA dhe KOS-i jugosllav dikund nė Australi me detyra speciale pėr spiunazh sepse Meliha si njė vajzė oficeri tė APJ, e pėrshtatshme pėr punė agjenturore, ka qėnė e zgjedhur, ose mund tė jetė nė pyetje edhe ndonjė konspiracion tjetėr i mundshėm, sepse Shėrbimi i kundėrzbulimit jugosllav dhe UDBJA paskan bėrė plan sekret pėr martesėn e Miro Bareshiqit, kroat i cili mė 1971 ka bėrė atentatin ndaj amabasadorit jugosllav Roloviq, dhe se dasma e Bareshiqit nė vitin 1981 UDB-sė i paska kushtuar disa qindra dollar, pėr ēfarė ato vite kanė shkruar edhe disa gazeta tė Zagrebit si ,,Zagrebaēki vjesnik,, madje edhe revista ,,Globus,, etj. Por askush asnjėherė nga prokurorėt dhe gjykata e Bosnės ose Maqedonisė si organe tė cilėt zhvilluan Valcerin e Zenicės nuk kanė ndėrmar tė bėnin diēka nė lidhje me zbardhjen e tė vėrtetės …
Nuk di pėrse vepruan kėshtu, apo ndoshta nga se mė kishin arrestuar mua dhe kishin shkruar tė gjitha gazetat e Jugosllavisė titiste se ėshtė burgosur ,,vrasėsi,, i Melihe Deliq e i cili pritet tė dėnohet mė vdekje –pushkatim! Ēfarė turpi dhe punė kriminelėsh, mė shpallėn ,,fajtor,, dhe dėnuar me vdekje, me trillime dhe ende pa u mbajt gjyqi…Dmth. Ēdo gjė e paskan pas tė planifikuar dhe ,,punė tė kryer,, sipas apetiteve tė policisė qė kishin konstruuar kėtė ,,dasėm,, dhe tė realizoheshin dėshirat e inspektorėve shovinista Ante Bėrnadės, Zhivko Mitevskit, Fikret Bradariqit, Sllobodan Stankoviqit,Temelko Boshkovskit, prokurorėve Mitapqiqa e Mensur Hoxhiqa, tė gjykatėsve kretenė dhe kapadahinj si Sulejman Kapetanoviq apo edhe nacistit Tihomir Baboviq.
UDBJA dhe KOS-i qėndronin mbi tė gjitha, edhe mbi gjykatat. Ato bėnin edhe shiun edhe diellin, edhe tmėrrin edhe vdekjen nė jetėn e shqiptarit. E unė qė kur isha si zyrtar nė rradhėt e kėtij Shėrbimi famoz fillova t’i pėrbuzja, kur shikoja se banda kriminale mbanin shpatėn e diktaturės, revoltohesha edhe pėr kėtė qė po ndodhte dhe bėnin nė hetuesi dhe nė gjykatėn e Zenicės. Isha i bindur se ata bėnin krime…
Shpesh dinin tė futeshin natėn nė qelinė time prėj betoni dhe me maska nė krye mė shqelmonin deri nė alivanosje, tė rrahurit me shkopinj gome bėheshin nė mėnyrė shtazarake, madje mė hiqnin zvarė tė pėrgjakur dhe mė fusnin nė tė ashtuquajtur ,,qorrkė,, ku nuk dija nėse jasht ishte ditė apo natė, nuk dija nėse kishte ardh pranvera, nuk dija nėse jasht biente shi apo borė… Vehtja mė dukej sikur gjendesha brenda ,,Nėntė rrathėve ,, tė Fėrrit tė Dante Aligerit, nė strofullė e djallit dhe tė gjarpinjve. Kėshtu ndodhėte kur vinin natėn mė mėrrnin lidhur nė pranga Ante Bėrnada dhe tė tjerėt dhe zvarė mė ēonin tė rrahur e tė rraskapitur, tė lyer me gjak nė podrumet e SUP Bugojno. Kush e lejonte kėtė kėshtu, dhe pėrse mė terorizonin nė mėnyrė fashistoide edhe pas disa muajsh tė tėrė tė dorėzuar nė duarėt e gjykatėsit hetues nė burgun e Zenicės, a thua vallė kjo bėhej me dijeninė e gjykatėsit hetues Bodul Nikicės? Po, pėrse pėr njė gjė tė tillė nuk informonte as drejtori i kėtij burgu famkeq Fahrudin Jarac? Apo tė gjitha kėto kėshtu ishin tė koordinuara, dhe marrja nga inspektorėt kohė e pa kohė, tėrė natėn ushtrohej dhunė naciste nė podrumet e SUP Bugojno, apo ndoshta e tėrė kjo ėshtė bėrė me dijen e gjykatėsit hetues dhe me ,,pėlqimin,, e Drejtorit tė kėtij burgu Jaracit shkurtabiq dhe tė komandirit Zahir Skopljak. Nė podrumet pėrplotė me njolla gjaku, mė mbanin tė lidhur me zinxhir dhe mė terrorizonin ditė e natė me rradhė, dhe nė fund, ashtu me gjysė shpirti, as i vdekur dhe as i gjallė , sėrisht natėn mė kėthenin nė qeli tė burgut hetues. Aty bėhej njė krim i pa pare si kasaphane …
Pastaj, sėrisht vjente gjykatėsi hetues me syze tė trasha Bodul Nikica, duke mė pyėtur se ,,ēfarė kishte tė re,, dhe se a kisha ndonjė ,,vėrejtje,, me sjelljen e gardianėve nė burg, ose si ishte ushqimi qė na jepnin…Unė nuk pėrgjigjėsha kurgjė, vetėm qė protestoja pėrse mė mbanin nė burg dhe pėrse mė terorizonin dhe se unė nuk isha fajtor! Ai mė shikonte i vrejtur dhe nė mėnyrė cinike nėn xhamat e syzeve, duke thėnė se hetuesija ende po vazhdonte / edhepse kishin kaluar 4-5 muaj nga burgosja ime/. Edhe ,,gjykatėsit,, tjerė, shpesh kur mė vizitonin nė qeli tė burgut, ishin tė shoqėruar me nga 2-3 persona civilė tė cilėt pėr mua ishin tė panjohur, / e ndoshta ishin UDB-a vetė! Thoshin, se ende ishin duke bėrė ,,verifikimin dhe vėrtetimin,, e ,,akuzės,,! Unė ua pėrplasja nė sy se ,,akuzat,, qė duan tė mė rėndojnė mua, janė vetėm gėnjeshtra dhe pjellė e fantazisė sė tyre tė prishur ose tė inspektorėve si Ante Bėrnada, Fikret Bradariq, Temelko Boshkovski dhe shefave tė tyre… Dhe tė gjithė bashkė, ata dhe tabori nga Bosnja nė krye me Baboviqat e Mutapqiqat ishin manipulatorė dhe kombinuesit mė tė paturpshėm qė zhvillonin procese hetimore dhe gjyqėsore pa kurfarė bazash ligjore dhe nė mėnyrė tendencioze, sepse vetė mė akuzonin dhe tė njėjtit mė dėnonin… Nuk di nėse njė gjė tė tillė ka njohur ose nuk ka njohur historia e gjykatave dhe jurisprodencės sė Bosnės dhe Maqedonisė ndonjėherė!
***
Ende nė fazat e hetuesisė, duke filluar disa herė sėrisht nga fillimi, dhe nuk dihej se ku e kishin mbarimin, duke mė bėrė me qindra e mijėra pyetje nga mė tė ndryshmet, bile edhe nga jeta ime private, nga koha dhe mėnyra e arratisjes sime nė Amerikė etj. Madje duke ushtruar dhunė hynin nė ,,fazat e hetuesisė,, dhe rreth ,,fajsisė ,, sime, duke mė komunikuar shpesh se ata mė kishin paraparė , sipas planit qė mė kishin dėnuar me vdekje. Dhe se kėtu, nuk paska ēfarė tė kėrkohej nga unė !Duke e arsyetuar terrorin qė mė bėnin, sepse ,, qėnkam fajtor,,!
Sa turp… Kėtė nuk e kanė bėrė as fashistat e Pinoēes.
E gjyqi ishte vetėm njė komedi me pėrmasa qesharake dhe turpi, i inskenuar dhe i cili njashtu e ,,justifikonte,, terrorin dhe dhunėn e ushtruar mbi tė akuzuarit dhe ,,dėshmitarėt,, duke pohuar se ndryshe nuk kanė dash tė rrėfenin tė ,,vėrtetėn,, pasi paskėshin dhėnė BESĖN E ,, MADHE,,! Mund tė habitet njeriu normal me budallakira tė tilla dhe ēfarė manipulimesh fyese dhe nė baza nacionale qė vepronin kėta zullumqarė nė emėr tė ligjit dhe tė popullit ! Unė orvatesha tua spjegoja domethėnien e fjalės BESĖ ,dhe ēfarė do tė thotė kjo, sepse besa nuk i jepet ēdo kujt, as nuk mund tė kėrkohet nga ēdokush, e si mund tė jepet ose tė marrė BESĖ nga kėta ,,burra,, tė cilėt kur janė nė zor shesin edhe mamanė e tyre pėr 5 lekė vetėm qė tė kenė gjėndjen e tyre mė tė lehtėsuar…E BESA E SHQIPTARIT ėshtė institut i veēantė, ėshtė FJALĖ E DHĖNĖ dhe nuk ka lojė me BESĖN siē veproni Ju si gjykatė qė jeni duke manipuluar edhe me BESĖN dhe me tė akuzuarit. Tė marrėsh nė besė dikėnd, t’i japėsh besėn dikujt – tė gjitha kėto shprehje nė traditėn e shqiptarit, tė ftojnė tė jesh i paprekshėm e i pathyeshėm para ēdo miklimi, para ēdo shpėrblimi, para ēdo premtimi, para ēdo kėrcėnimi, para ēdo flijimi, e edhe pėrpara vdekjes. Besa ėshtė virtyt i traditės sė shqiptarit e qė lidhet ngushtė me DREJTĖSINĖ. A thua vallė kėta ,,trima,, qenkan BURRA TĖ BESĖS? Jo, e nderuar gjykatė, kėta janė vetėm trillime qė dėshironi, e ky ėshtė qėllimi i juaj, qė tė DEVALVONI vlerat pozitive tė fjalės BESĖ qė me shekuj e mbajnė shqiptarėt, por pėr gjėra qė kanė vlerė, e nuk jepet besa pėr tė bėrė krime, ose siē thuani ju me akuzat e konspiracionit, se paskėshin dhėnė besėn ,,pėr tė mbuluar krimin,,!Ju as qė mund ta kuptoni domethėnien e institutit BESA, sepse nuk jeni shqiptar. Kjo qė ju jeni duke bėrė ėshtė turp, sepse kjo kėshtu siē pohoni ju, bie ndesh me rregullat dhe traditėn e shqiptarit.Nė sy ua plasja tė vėrtetėn, e gjykatėsit ,prokurorėt dhe porota ulnin kokėn. Vetėm reagonte shovinisti T. Baboviq, sepse ai ishte njė gjykatės me shpirt egėrsire dhe fytyrė KENTAURI !
Sakrifica ime / dhe e qindra e qindra tė burgosurve tė tjerė qė mund tė ishin tė pafajshėm, e qė i njeh historia e viktimologjisė/, u bėja ballė mė dinjitet fortunave tė djallit brenda mureve tė trasha tė strofullėkut tė tyre gjakatare. Mė dukej si njė fenomen i lidhur ngushtė me qėniėn dhe moralin e popullit shqiptarė tė vuajtur, tė survejuar e tė syrgjynosur, tė shtypur e tė sakrifikuar nė ēdo pikėpamje…Dhe, unė ndaja fatin tragjik tė kombit qė i takoja .
Kėshtu me dhunė e dinakėri gjatė hetuesisė por edhe gjatė senacave nė gjykatė, pėrpiqėshin me forcė tė detyronin qoftė tė akuzuarit me njėri-tjetrin apo ,,dėshmitarin,, nė ballafaqim me viktimėn, dhe duke e trajnuar qė tė deklaronte rrejshėm pėr ,,vepėr tė kryer,, duke u sul herė ndaj njėrės viktimė e herė ndaj tjetrės, kėshtu duke kryer njė VDEKJE MORALE me qėllim qė tė fusnin grindjen e hakmarrjes dhe tė vėllavrasjes, nė gjykatėn famoze tė Zenicės bėhej njė kėrdi dhe komedi… Unė i kuptoja fare mirė intrigat e tyre, me dinjitet insistoja qė tė mė thuhej e vėrteta, duke I lutur t viheshin nė mbrojtje tė vėrtetės dhe drejtėsisė, lutesha tė mė thuhej e drejta, nėse dėshironin qė tė kishin ndėrgjegjen e pastėr, edhepse ndėrgjegja e tyre ishte e pėrgjakur fare ! Ata, gjykatėsit, si Tihomir Baboviq njashtu edhe Sulejman Kapetanoviq, viheshin tė gjithė kundėr meje, duke insistuar qė tė mė theni e bėni leckė nė aspektin moral. Por, nuk ia arrinin dot! Unė isha dhe mbetem NJERI !
***
Ramadani dhe Huseini, madje edhe ,,dėshmitari,, Arif Zeqiri gjer nė vdekjen e tyre e ndjenin vehten TĖ MASHTRUAR dhe I brente ndėrgjegja e tyre / nėse mund tė thuhet se a kishin vallė, ndonjė fije ndėrgjrgjrje/, pohonin se janė keqpėrdorur si vegla tė kota nga ana e inspektorėve Temelko Boshkovskit, Ante Bėrnadės, gjykatėsit hetues Bodul Nikicės dhe shumė tė tjerėve tė cilėt me manipulime dhe dallavere kanė ndikuar direk ose indirekt nė montimin e akuzave dhe inskenimeve nė gjykatėn e kurdisur nė Zenicė ku asnjeherė askush prej tyre nuk ėshtė pėrmbajtur linjės sė drejtės njerėzore dhe tė drejtėsisė dhe ligjit, por duke u orvatur tė degradojnė personalitetin e viktimės, duke bėrė njė gjykim pėr vepėr penale ,,vrasje,, QĖ UNĖ NUK DI NĖSE EGZISTON OSE JO . Por, jam tejet i bindur se e gjithė ajo hallakamė ēdo gjė ka qėnė konspiracion i UDB-sė dhe KOS-it jugosllav, duke synyar shkatėrrimin e dinjitetit tė njeriut tė vėrtetė dhe duke e treguar atė nėn ngjyra tė sė keqes dhe nėn hijen ,,krimit,, vetėm e vetėm pėr ta nxirė si korrbin dhe pėr ta shpallė tė pafajshmin ,,fajtor,,!
Gjersa unė po u rrėfeja gjykatėsve nė fjalėn time pėrfundimtare se kėto akuza janė tė pėrpiluara nga njerėz ndjellakėqinj tė cilėt nuk ia duan tė mirėn as drejtėsisė , se nuk janė njerėz tė denj e human, por qė kanė shpirt egėrsire dhe sadiste, kanė bėrė krim gjatė tė ushtruarit tė detyrės dhe duke e kėqpėrdorė atė, si persona tė autorizuar, durė I kanė tė lyrta me gjak. Kanė bėrė edhe fallsifikime nė deklarata me shumė versione e kontradiktore me logjikėn dhe tė vėrtetėn, dhe nė tėrėsi ėshtė njė inskenim, njė farse qė merret me gjėra paushale dhe tė pabaza ligjore…Atėherė, nga rradhėt e gjykatėsve dhe porota, vėrsulet ndaj meje gjykatėsi Tihomir Baboviq duke mė thėnė qė tė mos ,,filosofoja,, shumė sepse ata qė mė herėt mė paskėshin dėnuar me vdekje-pushkatim, e unė ende munduheshkam tė ,,mbajė ligjėrata,, ! U habita plotėsisht edhe nga kjo sjellje jo e drejte dhe jo humane, jo njerėzore e gjykatsit, dhe nga kjo nėnkuptoja se edhe vetė gjykatėsit nuk e duan drejtėsinė dhe tė vėrtetėn, por janė tejet tė paskurpullt dhe tendencioz, vetėm pėr tė shpall viktimėn ,,fajtor,, je ose nuk je ti nė tė drejtė tė Zotit.

NĖ MBROJTJE TĖ SĖ VĖRTETĖS!

… NGJARJE TĖ INSKENUARA DHE NĖ MĖNYRĖ CINIKE E KRIMINALE TĖ PAPARA DHE QĖ NUK MUND TA MERR ME MEND MĖNDJA DHE TA KAP TRURI I LOGJIKĖS SĖ NJERIUT NORMAL…PĖRSE KESHTU, DHE KUJT IU DESH E TĖRĖ KJO HALLAKAMĖ AKUZASH TĖ KURDISURA PĖR ,,VRASJE,, QĖ UNĖ NUK KAM NĖ DIJENI, E DUKE ZHVILLUAR NJĖ PROCES GJYQĖSOR SIPAS NDONJĖ URDHĖRI SEKRET NGA NĖNTOKA E ORGANEVE TĖ CILĖT ATO VITE TĖ RĖNUARA ISHIN SHTET, DHE, DUKE SAJUAR NJĖ MAL ME AKUZA ME SKENAR TĖ ĒUDITSHĖM DHE ASHTU TĖ MĖ NXIRRNIN PARA KORDONIT TĖ PUSHKATIMIT ! PĖR TĖ QINDĖN HERĖ BĖJ PYETJE: PĖRSE?
APO E GJITHĖ KJO ĖSHTĖ NJĖ PADI E MADHE PĖR HAKMARRJE NDAJ MEJE DHE NĖ BAZA NACIONALE SI SHQIPTAR!
/… Kur ėshtė vra kryeministri i Suedisė, Olof Palme, nė Stokholm, gruaja e kryeministrit, Lisbet Palme, tha qė ishte Cristofer Peterson qė e ka vra burrin e saj. Gjykata e shkallės sė parė e denoi me burg tė pėrjetshėm “vrasėsin”, por Gjykata e shkallės sė dytė, nuk i besoi dėshmisė sė asaj. Edhe mua, asnjė Gjykatė e vendeve perendimore ku mbisundon drejtėsia, nuk do mė dėnoin as me dy ditė burg, e jo me vdekje –pushkatim e mė pas 20 vite burg tė rėndė. Pėrkundrazi, do tė dėnohej “dėshmitari” i rrejshėm, nė rastin e procesit tė Zenicės, Arif Zeqiri, pėr dėshmi tė rrejshme, bashkė me prokurorin inspeltkorėt Temelko Boshkovskin, Ante Bėrnadėn, gjykatėsi hetues Bodul Nikica dhe prokurorėt Mutapqiq dhe Mensur Hoxhiq, tė cilė e kanė shpjer hetuesinė nė rrugė qorre dhe kanė pėrgaditur dėshmitė shpifse tė interpretuar pėrmes gojės sė Arif Zeqirit, apo trillimeve tė pa qėna tė Vahedin Ramadanit dhe Hajrullah Huseinit, shpirti i tyre vaft nė ferr/.
***
Tani, qė kanė kaluar gati 35 vjet nga koha kur mė kanė arrestuar dhe dėnuar nė saje tė akuzave tė rrejshme, pa argumente e fakte, nė procesin gjyqėsor tė Zenicės sė Bosnės, siē kam sqaruar mė lartė dhe herė tė tjera nė luftėn time qė bėj me vite e dekada pėr drejtėsi, kur sot dėgjon njeriu se ēfarė dhune dhe terori ėshtė bėrė, ēfarė gjykimi ėshtė zhvilluar aq antiligjor, dhe se ēfarė ėshtė shkruar nėpėr gazetat e Jugosllavisė komuniste dhe mediume tė tjera, ēfarė ėshtė folur e thėnė nė popull, tė ndarė nė dy tabore, njėra anė qė kanė pohuar pafajsinė time, dhe ana tjetėr tė cilėt kanė thėnė se ,,gjyqi e ka akuzuar dhe ata e kanė dėnuar,, etj. E njeriu normal, mbetet pa mend. Mbetet pa mend njeriu tė cilin ai moment e pati gjetur nė moshėn e viteve tė rinisė dhe tani kur del pas vitesh nga burgu, duket i moshuar, i thinjur, i lodhur, i raskapitur dhe me rrudha balli. Kjo tė bėn tė kuptosh se ēfarė ka ndodhur gjatė hetuesisė, gjatė procesit gjyqėsor dhe gjatė viteve si i dėnuar, e ti nuk di se cili ishte ,,faji,, yt. Kjo ėshtė tmerr, sepse gjykatėsve tė tipit Baboviq dhe prokurorėve si Mutapqiq, nuk iu ka interesuar e vėrteta.
Kur njeriu i sotėm lexon apo dėgjon kėto tregime, rrjedhimisht nis e mendon pėr protagonistėt e saj, pėr viktimat apo pėr “heronjtė” e asaj qė quhet ,,ndodhi,, gjykate apo ,,aferė, dhe njeriu bėhet kurioz tė dijė se cilat ishin palėt e “betejės”, ēfarė mjetesh, metodash presionesh e dhune pėrdorėn KENTAURĖT, gjatė fazave tė hetuesisė dhe seansave gjyqėsore, sa zgjati beteja dhe cili ishte bilanci i viktimave, njeriu mbetet i shokuar … Mirė do tė ishte qė tė kishim nė dorė shumė dokumente e dėshmi, tė brendshme e tė jashtme, tė hapura e tė fshehta, nė mėnyrė qė tė krijonim njė tablo mė bindėse pėr atė qė pati ndodhur atė kohė tė vitit 1981 me procesin e Zenicės qė unė jam i bindur se ka qėnė kryekėput njė konspiracion i ēuditshėm i UDB-sė dhe KOS-it jugosllav. Ky, ndoshta, do tė jetė privilegj i brezave tė ardhshėm,tė mendojnė dhe logjikojnė se ēfarė mund t’i ndodh njeriut normal nga njerėz ndjellakėqinj dhe qė kanė shpirt krimineli e udhėheqin apo pėrfaqėsojnė organe tė shtetit dhe gjykata. Dėnojnė nė mėnyrė mė ēnjerėzore dhe pa kurrėfarė baze ligjore apo argument pėr ,,vepėr tė bėrė,,! Kėta janė njerėz keqbėrės, janė e keqja e vehtes sė tyre madje dhe e tėrė shoqėrisė. Unė jam duke shkruar nė baza tė reales dhe tė vėrtetės me aq sa di dhe aq sa kam pėrjetuar, e kėto janė tė mjaftueshme pėr njė revision tė ēėshtjes dhe zbardhjen e sė vėrtetės njerėzore e humane, pasi fatumi im ėshtė mjaft identik me atė tė Drajfusit.
E vėrteta ėshtė se njė tip i tillė siē ėshtė Temelko Boshkovski, apo edhe ndonjė Ante Bėrnada, Bodul Nikica ose Sulejman Kapetanoviq etj. duhej tė mbaheshin sa mė larg punėve shtetėrore, organeve tė policisė dhe gjykatės, nėse gabimet janė tė tyre e nuk duan tė pranojnė, sepse ishin persona kreten,, qejfli pijesh, kumari dhe vesesh tė tjera negative dhe jo humane… Andaj puna e tyre ėshtė tipike kriminale dhe qė duhet dėnuar sipas ligjit. Por, kush duhet ta thotė kėtė? Organet e BE nuk duhet tė heshtin, as prokurorėt as Gjykata ndėrkombėtare.
***
MJETET E INFORMIMIT DHE GAZETAT JUGOSLLAVE, MADJE EDHE ,,TANJUGU,, I BEOGRADIT, SHPIFNIN KUNDĖR TĖ VĖRTETĖS, DUKE E MBAJTUR ANĖN E AKUZAVE PREJ GĖNJESHTRASH, DUKE IPORBOLIZUAR ,,FAJIN,, E TĖ PANDEHURVE ! ISHTE NJĖ PROPAGANDĖ E PLANIFIKUAR DHE E KONVERTUAR…
-Gazeta qė shpif, etiketon dhe dezinformon sikurse bėnin ato vite shtypi jugosllav dhe “Tanjugu” i Beogradit ,nė rastin konkret, sidomos ndaj personalitetit tim si shqiptar i arrestuar, bėnin njė lloj agjenture tė rrezikshme dhe tė dėmshme ndaj meje si viktimė qė isha dhe mbetem pėr tė vėrtetėn universale. Gėnjeshtra dhe shpifja nuk janė sensacione pozitive gazetareske, por antiprofesionalizėm, amoralitet dhe papėrgjegjėsi, tė dėnueshme me ligjet vendore dhe me Konventat evropiane e ndėrkombėtare. Por, kėtu ishin nė pyetje plani i fshehtė dhe konspiracioni i atyre qė dirigjonin me hetuesinė dhe gjykatėn e Zenicės ato vite.
Ata shkruanin atė qė u servohej nga Gjykata e Qarrkut tė Zenicės, por qė ishin vetėm ēėshtje dezinformuese antishqiptare, nė rolin e njė agjenture tė rrezikshme aktive nė Ballkan pėr shpartallimin e njerėzve qė shteti i kishte si therė nė sy, ose siē ishte sjellja ime dhe veprimtaria qoft edhe si gazetar me honorary qė isha, UDBJA bėntė ēdo gjė qė mundej, tė shantazhonte e shpifte, tė spiunonte dhe t’i anatemonte kulturėn, poezinė dhe veprimtarinė patriotike shqiptare jo vetėm nė Maqedoni, por edhe nė tė gjitha trojet ku jetojnė etniciteti ynė, nė trojet e veta etnike…Bėnin hata duke mos zgjedhur mjete dhe metoda pėr diskreditimin e personalitetit tim nė kėtė rast qė mė kishin ndarė ende pa u mbajt gjykimi, dėnimin me vdekje-pushkatim.

P.s.
Shumė vite mė vonė inspektori Temelko Boshkovski duke thėnė se nuk dėshironka tė vdiska me ndėrgjegje tė papastėr, ka bėrė njė deklaratė me shkrim dhe tė vėrtetuar nė noteri, ku sqaron se si rasti i ashtuquajtur ,,vrasje,, tė Meliha Deliqit ėshtė i montuar nga inspektorėt Ante Bernada, Sllobodan Stankoviq etj. dhe se unė qenkam dėnuar me akuza tė kurdisura dhe tė rreme.
(vijon...)

Nafi ĒEGRANI

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 32 vizitorë
Lexuar: 220 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi