Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Babilonasit dhe egjiptianėt e njihnin 3700 vjet para teoremėn qė sot quhet „e Pitagorės“
Publikuar më 29 gusht, 2017 nė orėn 22:11 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Mė 1945 njė numėr shkencėtarėsh theksonin nė pretendimet e tyre se zbėrthyen tabletėn matematike babilonase qė daton nga para 3700 vjetėsh ku janė dhėnė tabela mė tė suksesshme trigonometrike nė botė. Ata pretendonin se « teorema e Pitagorės » ishte dhėnė mbi « Plimtonin 322 » (si referencė pėr George Plimpton, editor njujorkez i ci ia dhuroi tabletėn e argjilit nė fjalė rreth viteve tė 30-a universitetit tė Columbia-s), tabletė kjo e shkruajtur (gdhendur) nga njė babilonas i panjohur, 1000 vite para se tė lind matematikani grek Pitagora.

Nė njė studim tė ri tė publikuar tė enjten 21 gusht ’17, nė The Guardian, thuhet pėrpos tjerash se bėhet fjalė pėr « tabelė argjili mė tė lashtė dhe mė tė pėrpiktė nė botė, me formė tė re trigonometrie, ku "format e trekėndėshit kėnddrejtė, pėrshkruhen me njė trigonometri tė bazuar nė raporte e jo kėnde dhe qarqe" dhe qė ka shėrbyer nė ndėrtimin e pallateve, tempujve dhe piramidave.»

Litari 13 nyejsh

Kur flasim pėr egjiptianit, ėshtė vėrtetuar se ata e njihnin trigonometrinė e pra teoremėn qė pas mija vjet, do tė merr emrin “e Pitagorės” duke pėrdorur litarin me 13 nyje tė bėra nė largėsi tė rregullt dhe e tėrhequr nė trekėndėsh nė proporcione 3; 4; 5 fitonin trekėndėshin kėnddrejtė i cili u mundėsonte themele tė pėrpikta e sidomos pingultėsi tė pėrpiktė tė mureve. Ky litar ėshtė pėrdorur nga muratorėt edhe nė gjysmėn e parė tė qindvjeēarit tė XX.Me kėtė zbulim, vihet sot pyetja e kamotshme mbi vėrtetėsinė e zbulimeve tė atribuuar dijetarėve grekė, pa konsultuar seriozisht e thellėsisht mundėsinė e plagjiaturės ose thjeshtė mosrespektimit pėr arritjet e popujve tjerė nė hapėsirat ku ndėrlidheshin kulturat.
Sot me deshifrimin e shkrimit kuneiform si dhe hieroglifėve, gjejmė pasuri tė reja qė kanė rrėnjėt nė Egjipt, Babiloni dhe vende pėr rreth.

Reis Mirdita

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 35 vizitorë
Lexuar: 390 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi