Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
SINGIDINUMI DARDAN APO BEOGRADI SHQIPTARĖ GJER NĖ VITIN 1867
Publikuar më 06 shtator, 2017 nė orėn 22:40 ( ) Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
Sipas shėnimeve arkivale turke tė TAPY-TEFTERIT, Perandoria Osmane e sundoi Beogradin gjegjėsisht Singidinumin dardan prej vitit 1521-1867, ky sundim do tė zgjasė 346 vjetė me radhė. Njėri ndėr udhėpėrshkruesit mė eminent atėbotė Evlia Ēlebiu i cili e kishte vizituar Beogradin gjatė vitit 1660, thotė se nė Beograd atė kohė ishin 100 mijė banorė ku 75% prej tyre ishin tė besimit islam. Atėbotė pėrkatėsia kombėtare identifikohej me besimin nė pėrkatėsinė fetare. Evlia Ēelebiu mė tutje thotė se shumica prej tyre ishin shqiptarė, boshnjakė, hebrenjė vetėm se njė numėr shumė i vogėl ishin turq.

Beogradi atėbotė i kishte 7000 banjo publike dhe 273 xhami po aq edhe mejtepe dhe mesxhide nė tė cilat bėhej mėsimi i KUR’ANIT tė shenjtė. Nėpėr 33 xhamitė e Beogradit nga shqiptarėt, boshnjakėt dhe turqit falej namazi i xhumasė tė premtėve. Pėr praninė dominante tė etnosit shqiptarė nė Beograd fletė edhe shėnimi serbė nga M. GJ. Miliēeviqi: “STARINA ARBANAŠKOG GOVORA U BEOGRADU” (E FOLMJA E SHQIPES SĖ VJETĖR NĖ BEOGRAD).
Me dobėsimin nė njė masė tė konsiderueshme tė Perandorisė sė Ali Osmanit dhe me tėrhjekjen e saj, nga tė 6 nahitė e Pashallėkut tė Beogradit. Serbėt e ndoqėn njė politikė gjenocidiale ndaj muslimanėve nė pėrgjithėsi e shqiptarėve nė veēanti! Ē’do shqiptarė musliman sipas tyre ishte “turk”. Serbėt e udhėhequr nga Knjazi i tyre i Parė Karagjorgje Petroviqi, duke filluar prej 23 gushtit 1807, vetėm se mbrenda kėsaj dite i kryqėzuan 6 mijė shqiptarė tė besimit islam dhe disa qindra ēifutė.
Gjer nė vitin 1867, Pashallėku i Beogradit do t’i kishte hiq mė pakė se 450 mijė shqiptarė tė cilėt nga represaljet e serbėve morbidė qenė tė detyruar t’i braktisnin vatrat dhe pasuritė e tyre tė patjetėrsueshme stėrgjyshore dhe tė vendoseshin mbrenda pėr mbrenda Sanxhakut tė Nishit dhe tė Toplicės, e qė ishin pjesė pėrbėrse tė Vilajetit tė Prizrenit tek mė vonė tė atij tė Kosovės 1877.
Serbėt pastaj filluan nė mėnyrė tė tmerrshme rrėnimin dhe rrafshimin e varrezave kalljen; e shtėpive, xhamive, teqeve, mejtepeve, mesxhideve njėrėn pas tjetrės! Njėri nga poetėt mysliman shqiptarė duke e pare rrėnimin dhe kalljen e shtėpive kurse xhamive duke ua vėnė kryqat dhe kambonarėt nga shpirti i tij i lėnduar thellė do tė shprehej:

Qanė Ēeshmja e Bardhė me keqardhje
Ashtu si qanė i sėmuri kur ndahet nga familja
Shtėpitė e shqiptarėve janė tė boshadisura
E janė bėrė shkretė
Ato me qafirė shkie po mbushen
Xhamitė po kthehen nė kisha
E ato sot kanė kryqe dhe kambonarė!

Bajrakli Xhamia e Beogradit apo Xhamia e Haxhi Aliut e ndėrtuar nė gjysmėn e dytė tė Shek. XVII, qė ėshtė e vetmja xhami e mbetur nė Beograd.

Nė fund ndoshta ndokush do tė thotė pėrse kryetari i muhaxhirėve nga Lugina e Preshevės po shkruan aqė shumė dhe me nostalgji pėr xhamitė, mesxhidet dhe teqet nė Pashallėkun e Beogradit dhe pėr ato nė Sanxhakun e Nishit e tė Toplicės e gjer ne rrethinat e Vrajės. Pyetja ėshtė shumė e thjeshtė sepse ato ishin xhamitė, mesxhidet dhe teqet e gjyshėrve dhe stėrgjyshėrve tanė qė u masakruan u dogjėn dhe u poqėn pėr sė gjalli nė zjarr dhe hekur. Nė nuk mėsuam dhe nuk u vetėdijesuam prej pėrvojės sė tyre tė hidhur me shkaun e Karpateve tė Rusisė! Prandaj e provuam tė njėjtin fat tragjikė dhe tramatikė mė 1999, nė Kosovė. Pėr mė tepėr SHOQATA E MUHAXHIRĖVE pėr Luginėn e Preshevės nuk lejon tė harrohet golgota biblike e tė masakruarve nga dora kriminale serbe tė etshėm pėr gjakė shqiptari si nė Beograd, Nishė, Toplicė, Kurshumli, Pirot, Leskoc, Vrajė etj.
Ne duhet t’i kėrkojmė nė instancat mė tė larta ndėrkombėtare: shtėpitė tona pasuritė tona tė patjetėrsueshme stėrgjyshore e qė Serbia po na i mbanė tė uzurpura qe 141 vjetė. Nuk duhet tė harrojmė se ato na i dogjėn dhe shkatėrruan serbėt! Kėtė porosi ua pėrcjellim brezave tė tashėm dhe tė arshėm tė muhaxhirėve nga Beogradi, Nishi, Toplica, Kurshumlia, Prokupla, Leskoci dhe rrethinat e Vrajės etj.
E latinėt me tė drejtė kanė thėnė se : “Historia ėshtė mėsuesja mė e mire e jetės”. Kjė sentence latine vlenė edhe pėr ne muhaxhirėt e dėbuar dhunshėm nga tokat tona tė Toplicės dhe rrethinave tė Vrajės etj.

Reshat AVDIU
Shtator, Preshevė 2017

Autori ėshtė ish i burgosur politikė, njėherit edhe kryetar i “Shoqatės sė Muhaxhirėve” pėr Luginėn e Preshevės me seli nė Preshevė.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 48 vizitorë
Lexuar: 314 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
SI U SHPĖRNDA NĖ BOTĖ, “ZĖRI I KOSOVĖS”, ORGA...
E dielė, 19 nėntor 2017 - 01:51
ADRESAT DHE POSTIMI I ‘‘Z. K.“ NĖ VITET 1982-84 KY SHKRIM RIBOTOHET PAS 6 VITEVE, ME NJE SHTOJCĖ (HYRJE)!?..SEPSE, ĖSHTĖ E NJĖJTA SITUATĖ NĖ KOSOVĖ...PRA,...
GJENOCIDI I KRYENGRITĖSVE SERB NDAJ SHQIPTARĖ...
E hėnė, 16 tetor 2017 - 22:08
Tragjedinė mė tė madhe shqiptaret e Beogradit e pėrjetuan me fillimin e kryengritjes serbe gjatė vitit 1806. E cila kishte karakter gjenocidial ndaj shqip...
“Masakra e Reēakut...” - libėr i dėshmive tė ...
E shtunė, 16 shtator 2017 - 00:20
Pėrkitazi me botimin e monografisė "Masakra e Reēakut – Krim kundėr njerėzimit", grup autorėsh, nė gjuhėn angleze dhe ribotimin nė gjuhėn shqipe nga Instit...
PALEOLITIKU I PARĖ DHE EVOLUIMI I NJERIUT NĖ...
E dielė, 10 shtator 2017 - 21:27
(Nga mediat elektronike dhe veprat) Po e sjellim edhe njėherė ndėr mend se banorėt e hershėm tė Evropės sė Bashkuar dhe tė kontinentit, qoftė edhe me An...
SINGIDINUMI DARDAN APO BEOGRADI SHQIPTARĖ GJ...
E merkurė, 06 shtator 2017 - 22:40
Sipas shėnimeve arkivale turke tė TAPY-TEFTERIT, Perandoria Osmane e sundoi Beogradin gjegjėsisht Singidinumin dardan prej vitit 1521-1867, ky sundim do tė...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi