Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
...Hajde Fari hajde..!?
Publikuar më 09 shtator, 2017 nė orėn 01:53 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Homazh pėrkujtimor

Nga Gėzim Alia
(Antar i kryesisė Shoqatės Tomorri – Durrės)
Dake Tusha
(Antar i kryesisė veteranėve LANĒ – Durrės)
Xhevahir Cirongu
(Gazetar - Antar i Klubit tė shkrimtarėve e artistėve – Durrės)


Fari Halili,- njeriu qė i dha vlera komnitetit skraparas nė durrės e mė gjerė...!
Nė gusht tė kėtij viti 2017, u nda nga jeta nė moshėn 83 vjeēare Fari Halili. Ai u pėrcoll pėr nė banesėn e pėrjetshme me nderime tė larta nga familja bashkėfshatarėt, miqtė dhe nga pjesmarrės tė shumtė nė veēanti e komunitetit tonė skraparasme banim nė qytetin bregdetar tė Durrėsit. Si pėr kėdo, ne si komunitet do t’i flisnim e diskutojm pėr cilėsitė dhe vlerat e tė ndjerit; por pėr Fariun kishim e kemi ēfarė tė shkruajmė...!

Ai burrė fisnik, me atė pleqėri tė mbarė, asnjėherė nuk iu nda kėtij komuniteti, duke qėnė model i njė prindi shėmbullor, i njė buri tė menēur e fjalė pakė. Kur bisedoje me atė, ai mendimet e fjalėt i ‘’Peshonte’’ nė kėndarim e menēurisė. Me ato karakteristikat e veēanta qė kishte, tė njė burri pėrqafsues i zonės sė ‘’kollit tė burrave, tė skraparit e gjithė shoqėrisė. Ne, qė kemi ardhur pas viteve tė ’90-ės me banim nė qytetin e Durrėsit, e qė jemi mė nga afėr familjes sė tij,pranė lagjes ku banojmė me tė afėrmit e tij, , na bėn shumė pėrshtypje jo vetėm respekti, pjesmarrija, por dhe ajo donin tė thoshnin e shprehnin tė gjithė duke thėnė ‘’ Hajde Fari hajde...!?’’.
Kėtė shprehje, nė zonat tona e pėrdornin zakonisht atėherė kur duan tė theksojnė atė diēka tė vlerave tė veēanta, e cila pėrsėritet vetėm rrallė kur ajo lė gjurmė tė thellė nė mendjen e njerėzve, nė jetėn e pėrditėsisė, por edhe mbas vdekjes! Pra, vlerat marrin jetė e kuptime edhe pėr shoqėrinė. Kėto veti i gėzonte edhe xha Fariu. Vetė shprehja ‘’Hajde’’ do tė thotė se shpreh kuptimin e asaj qė ka qėnė i mirė, e qė duhet tė vijė!’’ Hajde davėr hajde’’, ‘’Hajde kohė hajde’’, ‘’Hajde bisedė hajde’’, etj. , i japin peshė mendimit, por janė cilėsi vlersuese pėr kėdo qė lė ato gjurmė mirėsie nė shoqėri, nė rastin konkret edhe pėr xha Fari Halilin.
Dhe..., pėr xha Fariun, kjo shprehje ishte shumė e qėlluar nė homazhin e pėrcjelljes pėr nė banesėn e pėrjetshme ‘’Hajde Fari hajde!’’; e cila thoshte qė ai burrė kishte lėnė shenja tė mirėsisė nė shoqėri, pra nė gjithė jetėn e tij. Fari Halili ishte e mbetet njeriu qė i rriti vlerat e asaj deve, nga ajo ku kishte lindur e qe rritur. Por, vjen njė ditė, e ajo ‘’Devė’’ e kohės tė rrėmben pranė saj. Babai i tij kishte sjellė nga kurbeti jetė tė re e kulturė nė Staraveckė. I ati i Fariut, Mustafai zotronte dy gjuhė tė huaja: Turqisht e Grqisht. I cili ka shėrbyerė si pėrkthyes nė konsullatėn turke nė Tiranė. Nė Staraveckė ndėrtoi njė shtėpi dy katshe, ku edhe sot ėshtė nė gjendje tė mirė, ajo ėshtė edhe monument kulture. Kushedi sa njerėz kanė hyrė e dalė nė atė shtėpi!?.... shumė miq, punonjės tė shteti e udhheqėsa, e me vete kanė marrė diēka nga ajo shtėpi bujare e mikprtėse. Aty ishte si njė zonjė e madhe me njė shpirt prej ‘’Floriri’’ nėna e Fariut, kapedanja Xhipja, si gjthnjė ajo nė qoshe, e qė drejtonte muhabetet e pėrcillte gjithmonė kulturė e dashamirėsi tek tė gjithė njerėzit e miqtė e asj shtėpie mikpritėse. Nėnė Xhipja ka sjellė kulturė nga familja e madhe e Miēanit tė Pėrmetit nė Staraveckėn e largėt tė skraparit. Ajo qe gruaja e parė e zonės si Antare e Kėshillit tė Gruas Antifashiste, e pjesmarse nė disa kongrese.

Kohėt largohen, pas lėn gjurmėt e tyre duke afruar nė ēdo kohė mirėsitė qė preken nga njerėzit e shoqėria!.... vetėm atėherė kur ēel si njė gonxhe Mirėsia qė rrezaton pas saj! Ajo nėnė, tek kjo shtėpi ka pritur shumė patriotė e luftėtarė e atdhetarė qė kalonin nė atė zonė si : Ramiz Alia, Nako Spiro, Nexhmije Hoxha, por edhe Kah’reman Ylli, Hetem Kapinova, ..., aty ishte vendosur edhe centrali i Shtabit tė Pėrgjithshėm LANĒ, i cili kishte selinė e tij sipėr nė Helmės, ku qėndroi disa muaj Komandanti i Pėrgjithshėm i LANĒ Enver Hoxha. Nga kjo familje dolėn njerėz atdhetarė, siē qe vėllai madh i Fariut Qemali, si pjesmarrės aktiv nė lėvizjen antifashiste, mė von njė aktivist shembullor deri drejtor i bankės nė Skrapar.Vet Fariu ka kontribuar nė frontin e punės e tė rindėrtimit tė vendit, nė ushtri, e kudo shembullor dhe njė nga kuadrot e parė tė formimit tė kooperativės nė Staraveckė. Kudo qė punoi e drejtoi , u shqua si njeri i zoti, i dėgjohej fjala, e kėshtu qėndroi deri sa doli nė pension, saqė respekti reflektonte edhe nė zonėn e Potomit. Ėshtė pėr tu ēuditur kur sheh shkrimet e Fariut pėr ēdo vit, e pėr ēdo ditė si njė vėzhgues magnetik tė kohės ku ai jetoi e punoi; duke grumbulluar pėrvojė e shkrojtur me njė kulturė tė veēantė emrat e kuadrove, punėn e realizimet, por edhe dobėsitė e saj. Tek shtėpia e kėtij burri (nė atė odė tė madhe, qilimi i ruajtur qė rrinte shtruar gjithnjė, tani ai ruhet si njė relike e thesar i veēantė, shėnime, fotografi, medalje tė punės qė Fariu i ka marrė me djarsėn e ballit, me ndershmėri, tė cilat flasin shumė edhe sot, por do u flasin edhe brezave nesėr...! )

....Ecim duke vėshtruar kohėt, e papritur ajo na ‘’Fton’’ tė ndalemi diku pėr vlerat qė sapo ka lėnė Xha Fariu! Ato do ngelen gjithmonė nė memorien e njerzėve intelektualė apo tė thjeshtė qofshin ata, si njė shembull nėpėr breza. Ai mbetet njė njeri model. Ne vijmė nga zona tė largėta, dhe duam tė bėjmė vend e tė themi qė jemi ne tė tillė me kėto tė mira e tradita; tė ruajtura nė breza si skraparas e burra kolli. Ne kujtojmė qė kėto tradita tė fisnikėrisė, mikpritjes, njerėz shoqėror nė komunitet, por edhe kėnga t’i ruajmė e t’i ēojmė mė tej, pavarsisht se ku jetojmė e punojmė. E pėr kėtė shembull e model kishim xha Fariun. Ai ishte e ngelet modeli i njė prindi shembullor mban sė bashku, me njė edukatė tė veēantė familjen e gjithė fėmijėt e tij; tė cilėt bėhen njė mėhallė prej 5 shtėpi. Abedini, Muēo, Ēimi, Beni, por vazhdojnė mė tej nipat, mbesat e stėrnipat, tė gjthė tė bashkuar nė modelin e xha Fariut! Ata dinė ta ‘’Pėrqafojnė ‘’ punėn si i ati apo gjyshi, shembull nė komuntetin me bashkėqytetarėt e tjerė kėt nė qytetin e durrėsit. Atė e kishim tė parnishėm nė ēdo aktivitet tė Shoqatės Tomorri. Kishte dėshirė e mall tė takonte skraparasit, tė cilėt janė tė bashkuar rreth shoqatės Tomorri (Dega Durrės) e japin kontributet e tyre qytetare nė komunitet pėr rritjen e cilėsisė sė jetės ekonomik e sociale. Ai i jepte lezet vendit ku rrinte, kur fliste, vishej bukur, matej shumė kur bisedonte e debatonte me njerėzit e ndryshėm; nė kafene, nė rrugė, nė zyrė, apo nė salla aktivitetesh kulturore e atdhetare qė zhvillon shoqata Tomorri nė kėtė qytet bregdetar tė Durrsit. Edhe ne kemi se ē’morėm prej atij burri tė kollit! I donte njerėzit e thjeshtė, por nderonte edhe kuadrot si Ilir Meta, Spartak Braho. ...etj., qė nderonin me pjesmarrjen e tyre aktivitetet e shoqatės tomorri.
Dhe....sė fundi: ‘’Hajde’’ qė ti do tė vish...!
Kjo mbetet dėshirė, por xha Fariu ėshtė aty mes shokėsh, miqėsh, dashamirėsve, sepse la gjurmėt e jetės sė tij nė shoqėri. Tė tillė njerėz si Fari Mustafa Halili nga Staravecka e skraparit kanė vetėm Jetė!
Durrės, 31 Gusht 2017.


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 350 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi