Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Disa konsiderata pėr shkrimtarin Bedri Tahri dhe kritikun Fatmir Minguli
Publikuar më 18 shtator, 2017 nė orėn 22:03 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Ajo se ēfarė vėrehet e konstatohet lehtėsisht nė Shqipėri dhe Kosovė nė kėto kohė moderne dhe tė pėrshpejtuara pasi qė tashmė duken dhe kanė dalė nė sipėrfaqe janė jo vetėm kriza politike dhe ajo e identitetit por edhe kriza letrare, historike dhe e kritikės.

Letersia dhe krijimtaria letrare, “studimet” dhe pseudohistorianėt si dhe kritikėt e paaftė, pa intelekt dhe tė cekėt akademikisht po na japin leksione dhe na kanė mbuluar e zėnė mediat, reklamat, politikėn, pushtetin dhe patriotizmin, duke pėrvetėsuar kėshtu, kjo injorancė “moderne”, edhe kompetencat e talentit dhe tė dhuntisė. Ndėrsa shkrimtarėt, historianėt dhe kritika e kritikėt e vėrtetė janė eklipsuar.
Tė tillė unė po pėrmend sot dhe po shpreh konsiderata pėr shkrimtarin nga Kosova, Bedri Tahiri dhe analistin e kritikun nga Durrėsi, Fatmir Minguli.
Bedri Tahiri ėshtė kryesisht shkrimtari i Luftės sė Lavdishme tė UĒK-sė, shkrimet dhe veprat letrare tė tė cilit po shkruajnė dhe kanė pėrjetėsuar historinė e madhe tė Luftės heroike shqiptare. Bedriu ėshtė individi mė i shquar i kohėve tė sotme i cili ka grumbulluar dhe shkruar memorien kolektive dhe realitetin tani, nė kohėn e duhur pa pritur qė letėrsia ta shkruajė historinė nė tė ardhmen kur memoria dhe brezat tė shkojnė dhe memoria tė shlyhet dhe tė harrohet, dhe pastaj historia edhe tė manipulohet. Pra veprat letrare tė Bedriut kanė shkruar tė vėrtetėn historike moderne tė ngjarjeve dhe tė heronjve realė.
Letėrsia e Bedri Tahirit ashtu sikurse edhe kritika kompetente, pozitive dhe reale e kritikut Fatmir Minguli flasin, tregojnė, zgjojnė dhe nxisin e inkurajonė zgjimin, evolimin dhe progresin e letėrsisė, historisė, kritikės si dhe inkurajojnė dhe nxjerrin nė skenė tė vėrtetėn, heronjtė dhe talentėt e panjohur, meritokracinė e vėrtetė akademike dhe intelektuale tė cilėt nuk i lė inkompetenca, egoizmi dhe xhelozia pseudointelektuale qė tė dalin nė skenė.
Nė Shqipėri ka kritikė dhe analistė shumė, por shumica janė kritikė tė paaftė dhe tė dobėt e tė cekėt intelektualisht. Si kritikė nė Shqipėri tė cilėt duken nė publik, nė televizione e nė media na janė vetėm ca farė opinionistėsh e analistėsh tė cilėt as nuk dinė se ēfarė ėshtė letėrsia, as historia, as feja, as filozofia, as demokracia dhe as politika.
Kėta lloj kritizerėsh sharlatanė “universalė”janė zėdhėnes, altoporlantė tė zhurmshėm e mercenarė tė ryshfetit, tė parasė dhe tė pushtetit. Kėta kritikė nė fakt janė propagandues tė ndonjė shkrimi apo ndonjė libri tė shokėve tė tyre, tė ndonjė mediatiku, politikani e pushtetari nėpėr panaire, nė reklama televizive, veprat e tė cilėve as nuk i blen dhe as nuk i lexon njeri; “vepra”tė cilat myken nė reftet e harresės qė tė nesėrmen. Unė shumė autorė, krijues dhe shkrimtarė nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia e diaspora i kam njohur nga analiza qė kritiku Fatmir Minguli u ka bėrė letėrsisė sė tyre. Dhe kjo ėshtė edhe e veēanta e madhe e kėtij intelektuali tė madh dhe erudit, e Z. Fatmir Minguli, i cili na bėn tė mundur qė ta njohim botėn letrare shqiptare, pra kulturėn letrare nė ato gazeta e portale tė cilat botojnė kritikėn dhe analizėn e tij reale, pozitive, tė vėrtetė, tė paanshme, kompetente dhe jo tė blerė e tė nxitur nga fqinji, paraja, njohja, servilizmi, politika e pushteti siē bėjnė e veprojnė tė tjerėt, qė janė tė shumtėt fatkeqėsisht e mjerisht.
Pra si kritika dhe analiza e Mingulit ashtu edhe letėrsia e Tahirit u kanė dhėnė atyre dimension panshqiptar, shtrirė e qė ka pėrfshirė gjithė hapėsirėn etniko-territoriale shqiptare me ngjarje, personazhe, heronj dhe krijimtari e kritikė historiko-letrare duke i dhėnė kėshtu frymarrje tėrė kulturės kombėtare shqiptare sepse aktualisht kultura shqiptare nė botė ėshtė e vogėl pasi ėshtė shumė pak e njohur.
Historia dhe letėrsia shqiptare nuk pėrfaqėsohen vetėm me njė, dy apo ca heronj rreth tė cilėve vėrtitet edhe “kritika” lėvdatė e mitizimit tė tyre. Ne jemi njė popull i lashtė, vital dhe heroik e i lavdishėm por kėto i themi si parulla pasi pėr to ka shkruar shumė pak letėrsia shqiptare, madje edhe pjesa mė e madhe kėsaj letėrsie ka shkruar pėr to me nuanca, ndikime e mbėshtjellje politiko-ideologjike dhe ateiste tė cilat mė shumė kanė bėrė vetėm dėm dhe ēoroditje intelektuale. Tėrėsisht ndryshe nga kjo na paraqitet letėrsia e Bedri Tahirit dhe kritika e Fatmir Mingulit.

Bedri TahiriTahiri dhe Minguli me veprat dhe me punėn e tyre janė shėmbulli i pėrpjekjeve qė ata bėjnė pėr ta pėrjetėsuar dhe pėrhapur letėrsinė, historinė dhe kulturėn si shkrimtar njėri dhe si analist dhe kritik tjetri pasi nuk qėndron letėrsia, kultura dhe historia pa studim, pa analizė e gjykim, pra pa kritikė.
Tahiri ėshtė njė shkrimtar vepėrmadh ndėrsa Minguli ėshtė njė shkencėtar i letėrsisė i cili me vlerėsimet dhe gjykimet e tij zbėrthen enigmėn dhe tė fshehtat e shkrimtarit dhe tė veprės sė tij; ai ėshtė njė kritik joegoist por shpirtmadh duke treguar sė pari shenja simpatie pėr veprėn e autorėve tė shumtė ndoshta edhe tė atyre me tė cilėt kam pėrshtypjen se ai edhe nuk ėshtė takuar ndonjėherė.
Kritika e Mingulit dhe Letėrsia e Tahirit nuk janė zhurma qė shurdhojnė dėgjimin dhe qė bajasin intelektin dhe mėndjen, pra nuk janė zhurma qė ēorodisin lexuesin por janė vepra qė tėrheqin dhe ushqejnė lexuesin. Dhe pėr tė tillėt si Tahiri dhe Minguli prandaj edhe i shpreha kėto konsiderarata, edhe si mirėnjohje ndaj tyre pasi ata po shkruajnė dhe po kontribuojnė pėr letėrsinė, pėr historinė, pėr kritikėn, pra pėr kėto deficite jashtėzakonisht tė mėdha edhe si intelektuale e patriotike qė ka sot shoqėria jonė e verbur dhe e kapur nga pėrbindėshi politikė.
Minguli dhe Tahiri janė nė kohėn e tashme, ata po shkruajnė me tė vėrtetat e sė tashmes pėr tė tashmen, pa pritur qė kėto t’i shkruajė e ardhmja apo pa pritur mė keq akoma ashtu sikurse ėshtė bėrė historikisht gjithnjė: qė pėr historinė, letėrsinė e kulturėn tonė tė shkruajnė tė huajt ashtu si duan dhe si u pėlqen atyre.
Historia, letėrsia dhe kritika gjithmonė ėshtė mirė tė shkruhen nė kohė dhe nga vetė Ne. Kjo sepse po tė shkruhen nė tė ardhmen ato mund tė deformohen e tė duken e tė na tregohen pastaj si pėrralla historike tė cilat polemizojnė dhe nuk kanė vlerė tė madhe pasi e ardhmja nuk e shkruan dhe as nuk e ndreq dot tė shkuarėn sepse e ardhmja nuk jeton nė realitetin e sė shkuarės. Prandaj ėshtė mirė qė letėrsia, historia dhe kritika tė shkruhen nė kohė, sepse nuk dogmatizohen pasi nuk e lejon kėtė memoria e gjallė kolektive e kohės.
Kėtė e bėjnė realisht edhe z. Minguli e Tahiri tė cilėt janė edhe tė lirė sepse nuk janė tė shtėrnguar nga politika dhe as nga oborri i saj; janė tė paanshėm, dhe janė edhe tė guximshėm dhe realė.
I shkrova kėto konsiderata pėr shkrimtarin Tahiri dhe kritikun Minguli, pasi ėshtė mirė qė i kemi kėta si dhe qė kemi edhe tė tjerė si kėta tė dy, puna dhe vepra e tė cilėve shėrben qė t’ua kthejė besimin lexuesve tė letėrsia, te historia dhe te kritika e vėrtetė, pasi letėrsia dhe kritika e paguar e ka ēoroditur dhe larguar lexuesin nga libri, tė cilin sot po e shkruajnė kushdo, e mė sė shumti ata qė nuk dinė.

Skėnder S. KAPITI

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 34 vizitorë
Lexuar: 239 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi