Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
HISTORIANI LIS MIRĖ MUHAMET TĖRNAVA IKU I MVESHUM ME MADHĖSHTINĖ E VEPRĖS SĖ VET
Publikuar më 19 shtator, 2017 nė orėn 18:29 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nė Lismir tė Fushė-Kosovės iku nė ditėn e djehit dhe njė tjetėr lis i mirė i historisė shqiptare, veēmas i asaj tė Mesjetės, prof. dr. Muhamet Tėrnava. 70 vjeēar. Njė ndėr miqtė e tij tė afėrt, Ahmet Qeriqi, e thirrton si “Ajnshtajni” i Historisė sė Mesjetės Shqiptare. Doktorant Shkodran C. Imeraj nga Deēani, punonjės i Institutit tė Historisė nė Prishtinė, fjalathotė se “i takon gjeneratės sė artė tė historianėve tė Kosovės, tė cilėt punuan dhe vepruan nė kushte tė jashtėzakonshme”, qė “me punėn dhe angazhimin, arriti t’i thejė tezat e akademikėve serbė rreth popullsisė sė Kosovės gjatė periudhės mesjetare”.

Shkenctari Muhamet Tėrnava iku nė Amshim me heshtjen zyrtare edhe tė kohės sė sodit ndaj tij. Edhe nė kohėn e Serbisė e patėn mblue me heshtje fort tė madhe. Ai, krejt i ri, 21 vjeēar, ishte nė Demonstratat Studentore tė Vitit 1968 nė Prishtinė. Njihet si mik i afėrt ideali me Jusuf Gėrvallen, tue pasė dhe korrespondencė ndėrveti (1979-’81). Kryesisht kur e mbrojti doktoraturėn nė Zagreb tė Kroacisė me temėn “Popullsia e Kosovės gjatė shekujve XIV-XVI” i nisėn pėrndjekjet e egra sllave. E futėn nė burg si kundėrsllav, si shqiptar patriot. E mbajtėn duarlidhur nė tortura e tė izoluar nga koha e shkenca nė vitet 1981-’83 nė burgje tė Prishtinės e Shkupit. Njė serb e pati goditė nė burg, nė kohėn e hetimit, tue ia demtue njė pjesė tė trunit tė tij inteligjent e atdhetar me pasojė vuajtje e vėshtirėsimi nė veprimtari jetėsore e shkencore deri nė fund tė jetės sė vet. Ia ndaluan dhe tė drejtėn e botimit tė veprave tė tij shkencore. Iu mohue e drejta e profesionit, nuk u lejue me pune nė arsim apo nė institucione shtetėrore. Atij, pėr me e mbajt familjen e vet, pėr me i shkollue ēikat, iu desht me e shitė tokėn e babės sė vet. Ai pati veē nji Atdhe, tokėn e Kosovės. Aty ku lindi edhe i mbylli sytė. Ai mund tė shkonte kudo nė Botėn e Lirė si emigrant politik, por zgjodhi tė qėndrojnė nė Kosovėn e tij si qėndrestar deri nė kufijtė e legjendės, duke iu mbijetue vėshtirėsive tė ditės, tuj-e u pėrballė me stuhinat e politikės sllave tė kohės.

Shkenctari Muhamet Tėrnava e pati njė “djalė tė madh”: veprėn e tij shkencore ““Popullsia e Kosovės gjatė shekujve XIV-XVI”, qė ia la trashėgimi Historisė Shqiptare, Kosovės Dardane. Siē po e thotė edhe studiuesi e gazetari Ahmet Qeriqi, ndėr vite ish-drejtor i Radios “Kosova e Lirė” (Radio e UĒK), shkenctari i njohur Muhamet Tėrnava “i vuri bazėn shkencore pranisė sė elementi shqiptar nė viset e Kosovės, nė shtrirje diakronike e sinkronike, duke pėrfunduar se nė vitin 1455 nė trevat e Kosovės sė sotme, popullata shumicė me 82 pėr qind ishte shqiptare, ortodokse, pastaj popullata sllave serbe, etnoset e caktuara si vllahet, raguzianėt, hebrenjtė, turqit, gjermanėt e tė tjerė pėrbėnin jo mė shumė se 18 pėr qind tė popullatės sė shėnuar nė defterėt me rastin e instalimit tė administratės turke, nė Kosovė”. E, pikėrisht pėr kėto, UDB e Udbashėt sllavė pushtues e aneksues tė Kosovės “kishin tė drejtė” qė e burgosėn, keqtrajtuen e izoluan shkenctarin atdhetar Muhamet Tėrnava, po Klasa e sotme Politike e Kosovės, institucionet e saj shtetėrore, nuk kanė asnjė tė drejtė tė mos e nderojnė atė me njė dekoratė tė lartė apo shumēka tjetėr, veēmas me pėrcjellje me nderime tė larta e tė mėdha zyrtare pėr nė banesėn e fundit nė diten e djeshme tė 6 shtatorit 2017.

Historianin shkenctar Muhamet Tėrnava kurrė se kam pa me sy, po shpesh jena takue bashkė, tue ia lexue studjueshėm veprėn e tij shkencore “Popullsia e Kosovės gjatė shekujve XIV-XVI”, botue mė 1995 nga Instituti Albanologjik i Prishtinės, me 492 faqe, me recensent kryehistorianin e Kosovės, Ali Hadri. Ai ka botue dhe njė tjetėr libėr shkencor “Studime pėr Mesjetėn” tek Shtėpia Botuese “Dukagjini” nė Pejė, nė vitin 2000, me 284 faqe, tė cilin se kam shfletue hala, pasi nuk mė ka rį ende nė dorė. Mė kanė thanė se kėtė vepėr e ka botue pas Luftės sė UĒK-sė, pas Lirisė sė Kosovės, kur ligjėroi pėr disa vite Historinė e Mesjetės nė Katedrėn Universitare tė Historisė nė Prishtinė. Tek parathania e veprės shkencore tė Muhamet Tėrnavės “Popullsia e Kosovės gjatė shekujve XIV-XVI”, Instituti Albanologjik i Prishtinės, pėr kėtė vepėr tė ndaluar e me pamundėsi komunikimi me studiuesit e lexuesit shqiptarė e tė huaj, i kėrkon falje qė “nuk kishin pasur mundėsi ta ndihmonin me kohė, nė kushte dhe rrethana qė tashmė dihen”. Njė veprim dinjitar, dokumentar. Po ēka kanė me iu thanė Kohės e Brezave institucionet e larta shtetėrore e zyrtarėt e lartė tė Kosovės pėr pėrcjelljen me heshtje tė shqiptarit shkenctar atdhetar Muhamet Tėrnava, i ēili shkoi nė Amshim i mveshun me madhėshtinė e veprės sė tij, qė na e la trashėgimi nė themele e lartėsi tė Historisė sė Kosovės.

Ramiz LUSHAJ

Shqipėri Etnike, 7 shtator 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 34 vizitorë
Lexuar: 257 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi