Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
FILLIMI I VITIT SHKOLLOR NĖ LANDIN E BAVARISĖ 2017-18
Publikuar më 24 shtator, 2017 nė orėn 18:10 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Bashkėkombės-mėrgimtarė, biznese dhe shoqata, Kėshilli pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe e sheh tė obliguar t’ju informojė se, nė landin e Bavarisė Mėsimi Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe ka filluar tė mbahet nė disa shkolla. Kurse, nė disa shkolla tjera do tė fillojė mė 2 tetor.

Pėrgatitjet rreth fillimit tė vitit 2017/18 janė bėrė, librat pėr 500 nxėnės janė porositur nė Ministrinė e Diasporės, ku dhe jemi nė proces tė hapjes sė klasave tė reja, pėr tė cilėn ditė e mė tepėr po shtohet interesimi i nxėnėsve pėr shkollėn shqipe, njėkohėsisht edhe interesimi pėr mėsues.

KMPGJSH-ja e sheh tė rrugės t’i njoftojė tė gjithė ata mėsimdhėnės nga Shqipėria, Kosova dhe Presheva, tė cilėt kanė paraqitur interese pėr Mėsimin Plotėsues, tė na kuptojnė se ne, nuk kemi mundėsi, pėr ata qė nuk kanė leje qėndrimi nė gjermani, t’ju sigurojmė klasa. Me gjithė respektin pėr interesin tuaj, ne nė tė ardhmen e afėrt, nė bashkėpunim me qeveritė e dy shteteve tona shqiptare do tė mendojmė pėr hapat e mėtutjeshme, tė inkuadrimit tuaj nė procesin mėsimor tė Mėsimit Plotėsues. Ndėrsa pėr mėsimdhėnės, qė jetojnė dhe veprojnė nė landin e Bavarisė, tė cilėt kanė profesionin pėrkatės tė mėsuesisė, tė paraqiten nė sekretarinė e KMPGJSH, nė e-mailin: lapshbavari@gmail.com apo nė faqen zyrtare fb. Dhe www.uraebashkuar, ku edhe i gjeni tė dhėnat mė tė hollėsishme.
KMPGJSH-sė, tashmė i mbetet vetėm pjesa e angazhimit pėr gjetjen e mundėsisė sė pagės sė mėsimdhėnėsve, gjė qė dhe ėshtė pak sa serioze, nga qė edhe mund tė na sjellė nė situata jo tė kėndshme. Pėr kėtė duhet tė ndėrgjegjėsohemi si komunitet i mėrgatės, nėse duam shkollė shqipe duhet tė sakrifikojmė njė pako cigare nė muaj e asgjė mė shumė (6,50ero).
Pėr kėtė, KMPGJSH-ja ėshtė drejtuar nė tri alternativa tė mundshme:

- Prindėrit ta paguajnė pagėn pėr njė nxėnės 10 ero pėr tė dytin dhe tretin nga 5 ero.
- Bashkėkombėsit-mėrgimtarė, tė cilėt nuk kanė fėmijė nė shkollė, po qė dėshirojnė ta ndihmojnė shkollėn shqipe mjaftojnė 6,50 ero (sa njė pako cigare) nė muaj.
- Bizneset dhe shoqatat tė bėhen pjesė e kėtij projekti dhe t’i ikin retorikės: se gjoja, tashmė, ne e kemi shtetin dhe, shteti duhet tė kujdeset pėr kėtė projekt, Mėsimin Plotėsues.

Andaj kėrkojmė nga Qeveria e Tiranės dhe e Prishtinės ta pėrkrahin Mėsimin Plotėsues, sidomos Ministria e Arsimit dhe ajo e Diasporės e Kosovės, e cila dhe ėshtė zotuar nė Kuvendin themelues tė KMPGJSH-sė se do ta pėrkrahė Mėsimin Plotėsues.
Ne, KMPGJSH-ja, pėrmes njė letre zyrtare ju kemi drejtuar Ministrisė sė Arsimit dhe tė Diasporės, tė Tiranės dhe tė Prishtinės, tė kenė pėrkujdesie tė shtuar pėr mėrgatėn, konkretisht pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe nė Bavari.

Nė emėr tė KMPGJSH
Mustafė Krasniqi

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 224 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi