Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Zgjerohet Mėsimi Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe nė Munih tė Gjermanisė
Publikuar më 16 tetor, 2017 nė orėn 22:03 ( ) Isuf I. Bytyēi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
„Njė njeri, i cili nuk i pėrket kombit tė tij, nuk i pėrket as njerėzimit“
Hugo Wolf

Mėsuesja Fahrije Basha, nė bashkėpunim me prindėrit shqiptarė, Kėshillin Organizativ pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe, tė aktivistėve shqiptarė nė Bavari dhe tė drejtoreshės sė shkollės, nė ditėn e Premte mė datėn 6 tetor 2017, e hapėn edhe njė klasė nė rrugėn Grafingerstr 71, nė Munih.
Me rastin e hapjes sė klasės, ishin tė pranishėm: prindėrit shqiptarė qė me entuziazėm e kishin pritur momentin e takimit, dhe nxėnėsit qė ua shkėlqenin sytė nga gėzimi! Aty ishte aktivisti z. Arif Gashi, administratori pėr Mėsimin Plotėsues z. Jonuz Veliqi edhe sekretari pėr Mėsimin Plotėsues nė Bavari, Isuf Bytyēi.

Edhe aq leht nuk ėshtė qė tė hapen paralele pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe nė Munih e Bavari. Vėshtirėsitė janė tė natyrave tė ndryshme, por nė saje tė pėrpjekjeve tė vazhdueshme tė Kėshillit Organizativ: z. Fran Tanushin, znj. Donika Zonja me burrin Stefanin, znj. Anila Xhani, znj. Xhevahire Sylejmani, z. Tefik Jaha, z. Jonuz Veliqi, z. Agron Ibrahimi arkatar, Dr. Edmond Skenderi, znj. Valbona Rroqi, znj. Nerxhivane Qorrolli etj., nė krye me z. Mustafė Krasniqin, shumė punė kanė bėrė dhe Mėsimi Plotėsues ėshtė duke u shtrirė, hap pas hapi nė tėrė Bavarinė. Por, pa harruar ta pėrmendim konzullatėn Shqiptare - Kosovare dhe tė autorizuarit nga to: shkėlqesinė e tij Dr. Hamdi Reēica edhe Shkėlqesinė e tij Dr. Dashnor Ibraj, pėr kontributin qė janė duke e dhėnė vazhdimisht. Pėkrahje, na kanė premtuar edhe bizneset e, sidomos Shoqata Besa dhe thonė qė do ta pėrkrahin Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe, po ashtu ėshtė mjaft aktiv edhe z. Mislim Berisha, i cili ėsht pedagog nė Munih.
Me rastin e hapjes sė klasės, fjalėn e rastit e pati Isuf Bytyēi, sekretar dhe, pastaj ua dha fjalėn z. Jonuz Veliqit, znj. Fahrije Basha, mesuesja e klasės dhe z. Arif Gashi, i cili eshte prind dhe aktivist i palodhur

Isuf Bytyēi, iu sqaroi prindėrve pė metodėn e mėsimit, qė mėsimi, kryesisht to tė zhvillohet nė grupe, mėnyrėn e pagesės, qė shuma do tė jetė simbolike, 10 euro pėr njė fėmijė. Dhe me rėndėsi ishte informimi se cili ėshtė pėrfitimi i nxėnėsve, qė marrin pjesė nė Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe.
Edhe prindėrit kishin pyetje nga mė tė ndryshmet: a ėshtė rrezik se fėmija mund t’i ngatrrojė gjėrat kur ta mėsojė Gjuhės Shqipe paralel me atė gjermane?

Mesuesja Fahrije Basha, Jonuzi edhe unė

Por, pėrgjegjia ishte nga z. Bytyēi: jo qė nuk i ngatėrrojnė gjerat, nxėnėsit gjatė tė mėsimit tė dy a po mė shumė gjuhėve nė tė njejtėn kohė, por pėrkundrazi, mė tė shkathtė bėhen fėmija me mėsimin e gjuhės sė tyre amtare! Pastaj, nė tė ardhmėn do tė arrijmė qė ta pranojnė shkollat e Bavarisė notėn nė Gjuhėn Shqipe si gjuhė e tretė, nė shkolla nė vend tė gjuhės italiane apo spanjolle! Pos kėsaj, tekstet dhe seminaret i kemi falas nga Ministria e Diasporės, por jo vetėm kaq, nxėnėsit tanė qė marrin pjesė nė Mėsimin Plotėsues, do ta kenė fatin qė tė shkojnė nė eskursione falas, po ashtu tė organizuara nga kjo Ministri. Do tė ketė nga kėta nxėnės qė nė tė ardhmen, dikush ta studiojė albanologjinė, apo tė punojė nė diplomaci e tregėti dhe, gjuha shqipe do t’u hyjė shumė nė punė.
Pa e llogaritur pėrdorimin e gjuhės amtare nė mesin familjar dhe komunikim me shokė e miq nė vendlindje dhe ruajtjen e identitetik kombėtar e kulturor, tė cilin e kemi e kemi.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Isuf I. Bytyēi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 27 vizitorë
Lexuar: 132 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi