Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Pėrfaqėsimi “dinjitoz” i Haxhi Zekės nga pedofilėt dhe kriminelėt e UDB-sė (1)
Publikuar më 20 tetor, 2017 nė orėn 02:33 ( ) Isa Mulaj | Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Jo vetėm qė keni dėgjuar pėr Haxhi Zekėn, por me siguri dini diēka rreth personalitetit tė tij. Pavarėsisht se ēfarė lexuesish mund tė jeni, sė paku mund ta paramendoni se Haxhi Zeka ka qenė njė njeri i madh me vepra, pas tė cilit janė emėrtuar institucione dhe vende tė ndryshme. Nė vendbanimin e tij ose nė Pejė, universiteti publik mban emrin e tij, ndėrsa nė Istog gjimnazi kryesor. Pėr tė tjerat mund tė interesoheni, por kėsaj radhe tema ėshtė rreth pėrfaqėsimit qė i bėhet atij nė institucionet arsimore qė mbajnė emrin e tij, sidomos nė gjimnazin mjaft tė njohur “Haxhi Zeka” nė Istog. Gjatė kohės sė komunizmit ky gjimnaz mbante emrin “Vėllėzėrit Ribar” dhe ishte njė prej tri gjimnazeve mė tė forta nė Kosovė qė karakterizohej edhe me njė disciplinė tė madhe. Sot, ky gjimnaz shquhet pėr vepra tė rėnda kriminale siē janė pedofilia nga ana e disa pedagogėve. Do t’u sjellim raste tė kėtyre krimeve tė rėnda, ku njėri nga pedofilėt tash po byrykatet tė bėhet drejtor i gjimnazit.

Kopili dhe krimineli i UDB-sė Izet Demaj, tė cilit i ėshtė dhėnė epiteti “Miliq Kėrsta i II-tė.” Vrasėsi i Fitim Hasanajt dhe i dyshuari kryesor pėr masakrimin e Nexhat Muzlijajt
Praktika e dhunimeve si krime tė luftės qė e zbatonin serbėt nė Kosovė mė 1999, e mė herėt edhe nė Bosnjė, duket se po vazhdon nga disa shqiptarė nė Kosovė nė kohė paqeje. Derisa incidente dhe raste tė kohėpaskohshme ndodhin nga personat privat krysisht me nivel tė ultė tė arsimimit, mė shqetėsuese duken rastet e dhunimeve nga pedagogėt nėpėr shkolla kundėr nxėnėsve tė tyre. Krimet e tilla mbesin tė pandėshkuara. Ēėshtja e keqpėrdorimit tė pozitės si profesor nėpėr universitete dhe institucione tjera shtetėrore duke bėrė imponime seksuale ėshtė e njohur nė Kosovė. Mirėpo, nė shumė raste kemi tė bėjmė me dhunime kundėr vajzave nėn moshėn 16 vjeēare, ēka paraqet vepėr penale sipas Kodit Penal tė Republikės sė Kosovės. Po fillojmė me rastin e parė tė njohur nė gjimnazin “Haxhi Zeka” nė Istog.

Pjesėtarėt e UĒK-sė arrestuan pedofilin, por bėnė krim qė e liruan

Pas largimit tė forcave serbe nga Kosova prapa mbetėn shėrbėtorėt e tyre ose struktura e UDB-sė qė sot janė sistemuar mirė nėpėr institucione kyēe tė Kosovės, sidomos nė polici, gjykata, komuna, dhe arsim. Disa prej kėtyre shėrbėtorėve menjėherė pas luftės u hudhėn nė aksione pėr krime tė cilat deri nė atė kohė i kishin bėrė ēetnikėt serbė. Njė prej tyre ishte Ibrahim Bytyēi, aktualisht mėsimdhėnės i fizikės dhe ushtrues detyre i drejtorit nė gjimnazin “Haxhi Zeka”. Nė vitin 2000 ai fillon ngacmimin dhe abuzimin seksual tė nxėnėsve. Nė atė kohė, nuk kishte as institucione tė konsoliduara vendore se ku tė adresohen krimet qė ndodhnin nė vijim. Vajza, tė cilėn Ibrahim Bytyqi tentoj ta dhunoj, drejtohet pėr ndihmė ose shpėtim tek njė bazė e UĒK-sė qė ishte e vendosur aty pėrballė gjimnazit. Pjesėtarėt e UĒK-sė Emin Zagragjaj, Ramiz Kabashi dhe Shaip Ēetta vijnė dhe e arrestojnė nė gjimnaz Ibrahim Bytyqin dhe e burgosin nė atė bazė me akuzėn “abuzim tė vajzave” ose nxėnėsve tė gjimnazit. Me gjasė, Ibrahim Bytyqi do tė pėsonte shumė keq sepse krimet serbe siē janė dhunimet kundėr shqiptarėve, ende nuk diheshin nė pėrmasa dhe ishin duke dalė, ndėrsa Ibrahimi po e shfrytėzonte rastin t’i vazhdojė ato, dhe kėtė nė cilėsinė e mėsimdhėnėsit kundėr nxenėsve tė tij. Ndodhi befasia dhe Ibrahimi shpėton pa e marrė dėnimin e merituar. Atė e nxjerrė nga arresti i UĒK-sė miku i tij, Ramadan Dreshaj. Vajza e axhės sė Ramadanit ėshtė e martuar pėr Ibrahimin. Qė nga ajo kohė, Ibrahim Bytyqi ka fituar njė lloj imuniteti dhe ka vazhduar me krime pa u ndėshkuar. Mė vonė, edhe disa pjesėtarė tė UĒK-sė si Shaip Ēetta, do tė bėhen pjesė e LDK-sė, duke u orientuar kėshtu nė kauzėn e UDB-sė qė e ka kapur arsimin, policinė, komunėn dhe gjykatat nė rajonin e Pejės, sidomos nė Istog. Shumica e popullsisė sė Istogut ėshtė aq e trullavt dhe e degjeneruar saqė janė nė gjendje tė reagojnė edhe ndaj ēdo denoncimi tė krimit. Nė fakt, kėta janė mbėshtetėsit mė tė mėdhenj tė krimeve, qoftė edhe atyre tė serbėve. Sa pėr ilustrim, kėtė e dėshmon edhe e kaluara. Miliq Kėrsta i piqte pėr sė gjalli shqiptarėt e Istogut, gra, fėmijė, pleq. Shqiptarėt e tillė jo qė nuk reagonin, por edhe bashkėpunonin me tė, sikur sot qė bashkėpunojnė me kriminelėt udbashė. Madje, vetė Selman Kadria (ai i cili e vrau Miliq Kėrstėn) ka qenė argat, bashkėpuntor dhe “pobratim” (i vėllazėruar) i Miliq Kėrstės. Vrasja ka ndodhur aksidentalisht dhe prapa shpine nė fshatin Muzhevinė. Se si e njihni ju Selman Kadrinė nga kėngėt, ėshtė tjetėrgjė. Nėpėr fshatra dhe kulla tė shqiptarėve nė Istog ka qėndruar edhe Aleksandėr Rankoviq. Familjarėt e atyre qė e mbanin Rankoviqin sot janė tė pėrkdhelurit e pushtetit. Pėr kėtė do tė raportojmė me emra e mbiemra herave tjera.

Abuzuesi i nxėnėsve tė mitura dhe krimineli i shumėfishtė Ibrahim Bytyqi

Mė vonė, Ibrahim Bytyqi dhunon njė nxėnėse tė tij, tė cilės i ėshtė shkatėrruar jeta dhe sot ka mbetur rrugėve. Emrin e saj do ta bėjmė publik mė vonė, dhe do ta shfaqim edhe nė formė tė videos, jo pėr t’iu bindur sa pėr t’iu alarmuar se krimet qė po ndodhin para syve tanė po censurohen nga policia dhe gjykata, ndėrsa popullsisė sė zakonshme po ia fusin njė lloj frike deri nė atė masė sa qė nuk guxon as tė flasė. Prandaj, po e ruajmė emrin dhe mbiemrin e saj pėr secilin qė shpreh ndonjė dyshim rreth tė vėrtetės sė krimeve qė po i raportojmė nė kėtė raport, e menjėherė t’ia pėrplasim fytyrės edhe shumė krime tjera. Ndonėse rasti ėshtė i raportuar nė policinė e Istogut, aty ėshtė njė grup hetuesit dhe policėsh tė UDB-sė tė cilėt edhe publikisht i mbėshtesin, nxisin, dhe i fshehin krimet e tilla, sepse qėllimi i tyre ėshtė shkatėrrimi i gjithanshėm i shqiptarėve. Grupi i tillė pėrbėhet nga Januz Bujupaj, Izet Demaj, dhe Hysen Berisha. Kėta janė kryesorėt ose peshqit e mėdhenj. Disa shqiptarė janė mėsuar ta pėrdorin shprehjen UDB dhe udbash pa pasur ndonjė dėshmi, por nė kėtė rast po i referohemi disa fakteve. Kushdo ėshtė i mirėserardhur t’i pėrgenjėshtroj, por vetėm me fakte, jo me fjalė boshe:
1) Januz Bujupaj ka punuar nė KOS (Kontra Obavestenje Sluzba – Shėrbimi i Kundėrzbulimit), organ i UDB-sė. Kushėriri i tij Hamdi Bujupi ka qenė “supofc”, siē quheshin atėherė punonjėsit e UBD-sė. Vendin Januzit nė KOS ia ka bėrė Hamdi Bujupi. Januzi sot ėshtė hetues nė policinė e Istogut. Pėr krimet e tij kemi raportuar mė herėt. Ky ėshtė koka e kriminelėve institucionalė nė Istog me lidhje tė krimit nė prokurorinė e Pejės.
2) Izet Demaj ėshtė pjesėtar i policisė nė Istog, nga fshati Vrellė. Babai i Izetit e ka marrė nėnėn e Qerim Demajt dhe me tė e ka krijuar Izetin. Qerim Demaj ka qenė “supofc” si Hamdi Bujupi. Nė bazė tė tij ka hyrė polic Izeti, sepse nė Istog pushtetin e ka 100% UDB-ja. Disa raportojnė se Qerimi ishte burrė i mirė, ashtu siē thonė shumė edhe pėr Januz Bujupin, por aq shumė sa e cilėsonin Miliq Kėrstėn njeri shumė tė mirė dhe dukat deri nė momentin kur u vra. I tillė ėshtė mentaliteti i shumicės sė popullsisė nė Istog. Izeti me profesion ėshtė vrasės, kriminel, hajn dhe bandit famėkeq. Demajt dhe Maxharrajt nė Vrellė kanė bėrė gara se cilėt janė shėrbėtorė mė tė besueshėm tė UBD-sė. Pas luftės nė Kosovė e deri nė ditėt e sotme, lojaliteti i tyre ndaj UBD-sė ka vazhduar me njė ndryshim – Demajt dhe Maxharrajt janė bėrė bashkė ose kanė formuar njė konzorcium pėr krime. Kėtė do t’ua tregojmė me fakte mė poshtė.
3) Hysen Berisha ėshtė hetues nė policinė e Istogut, nga fshati Staradran. Detyrė e tij ėshtė montimi i rasteve, ēka paraqet keqpėrdorim tė pozitės zyrtare. Sė bashku me Izet Demajn janė tė dyshuarit kryesor nė masakrimin e Nexhat Muzlijajt nė Banjė tė Pejės ndėrmjet datės 3 dhe 4 nėntor 2013. Masakrimi ndodhi pasi Nexhati njėherė kishte shkuar nga shkolla fillore “Trepēa” e Banjės nė shtėpi, dhe pasi ėshtė kthyer e kanė masakruar. Dyshohet se ai ia ka humbur fijen njė ēante plot para apo ia ka vjedhur njė grup nga Shqipėria, pėr ēka Izeti dhe Hyseni i kanė kėrkuar llogari. Kėta tė mbysin pėr pesė pare, e mos tė flasim se ēka janė nė gjendje tė bėjnė pėr njė ēantė para. Ēantė e dytė me para e ka marrė Januz Bujupaj, dhe kjo ėshtė fakt. Kur janė faktet s’ka nevojė pėr dyshime.
4) Enver Gashi, ėshtė komandant i stacionit policor nė Istog, nga Banja e Pejės. Ėshtė pjesė e grupit kriminal nė tė cilin pėrfshihen edhe disa udbashė nė K.K. tė Istogut. Pėrgjegjės pėr bllokimin e hetimeve tė masakrės sė Banjės, sepse edhe vetė ėshtė nga Banja

Demajt dhe Maxharrajt bėhėn bashkė pėr krime

Pėrsėri jemi nė Istog, respektivisht nė gjimnazin “Haxhi Zeka.” Nė vjeshtėn e vitit 2007 ose disa muaj para shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, Arben (Sadik) Maxharraj nė cilėsinė e profesorit tė “Edukatės Qytetare” apo tė ndonjė lėnde tjtėr (s’ka rėndėsi se cilės sepse gjindet) dėrgon me veturė njė nxėnėse tė gjimnazit pėr ta dhunuar tek burimi i lumit tė istogut. E zhveshė me dhunė, dhe pas bėrtimes, vajzėn arrijnė ta shpėtojnė njė grup i njerėzve. Vjaza ishte e klasės sė IX-tė, qė do tė thotė 15 vjeēare ose e moshės sė mitur. Ngatėrrohet vetėm dyshimi se a ishte e shkollės fillore apo e gjimnazit, por klasa e IX-tė nė atė kohė ishte nė gjimnaz.
Arrijnė ta shpėtojnė vajzėn nga profesori me “edukatė qytetare.” Vajza tė cilėn e ngacmoi dhe mezi i shpėtoj dhunimit, ėshtė e Selman Blakajt qė punon nė K.K. tė istogut. Rasti ka qenė aq serioz sa qė me tė ėshtė marrė Policia e UNMIK-ut, edhe pse UNMIK-u nė atė kohė thuajse po shuhej (vetėm disa muaj para shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės). A ėshtė pėrjashtuar Arbeni nga puna apo ka ikur vetė, kėtė munden tė ma konfirmojnė burimet e MI6, njė pjesėtar i tė cilit ka qenė i angazhuar nė raportimin e kėtij rasti. Ai vetėm mė informoj se e ka ditur ēfarė ditėsh tė zeza do ta presin Kosovėn pas ikjes sė UNMIK-ut, sidomos rininė e saj, sepse njė pjesėtar i policisė sė Kosovės me emrin Izet Demaj na gėnjente vazhdimisht dhe e shtrembėronte rastin deri nė atė masė sa tė krijonte pėrshtypjen se po tė njėjtėn vepėr penale ai do ta bėnte me dėshirė. Tek e fundit, raportuesi i MI6 nė UNMIK nuk e ka ditur se edhe vetė Izet Demaj ėshtė produkt i ngjashėm me dhunim, pra kush ka mujt kujna me i kcy brenda familjes sikur babai i tij qė e ka marrė me zor nėnėn e Qerim Demės ose tė axhės sė Izetit. Atij nuk i interesonte kjo, por thoshte se nė kėtė rast ėshtė dashur tė dėnohet pjesėtari i policisė mė shumė pėr shkak te shtrembėrimit tė rastit. Me kalimin e kompetencave nga UNMIK-u te policia e Kosovės, Izeti e mbyllė rastin e tentim dhunimit dhe keqtrajtimit seksual qė e kishte bėrė Arben Maxharraj, i biri i Sadik Maxharrajt.

Profesori i Edukatės Qytetare, abuzuesi i nxėnėsve tė mitura Arben (Sadik) Maxharraj. Ku po don ma profesor i edukatės qytetare se tė abuzosh seksualisht nxėnėset!

Kjo facė kriminale ose Arbeni, siē e shihni edhe nė foto, tash ėshtė agjent tregtar nė Prishtinė. Atje nuk e ka Izetin pėr t’u marrė me pedofili sepse e dėnojnė menjėherė. Ndėrkaq, Izeti vazhdon me raste tė tilla tė krimeve nė Istog, sidomos nė Vrellė, sepse policinė e Istogut e kontrollon UDB-ja. Izeti ėshtė vetėm njė kopil i UDB-sė nė krahasim me disa tė tjerė qė janė nė krye. Ka qu krye fort ky Izeti, por nuk e ka larg jo. Po mashtrohet nga Prokuroria e shantazhuar nė Pejė, dhe po i duket se mund t’i pėrgjakė duart deri nė fyt duke e mbytur me veturė Fitim Hasanaj, duke e therur nė fyt Nexhat Muzlijajn, e infinit krime tjera se po ia mbulojka Januz Bujupaj me ēantėn e parave nė Prokurorinė e Pejės. Llogaria pėr krimet e tij po vjen nga Prishtina, ku do tė rihapet edhe rasti tė cilin e ka mbyllur ose zhdukur pėr Arben Maxharrajn.
KONFIRMIM I TĖ DHĖNAVE NGA RAPORTUESI I MI6 NĖ UNMIK:
1) Izet Demaj? Po, ezkiston
2) Arben Maxharraj, i biri i Sadik Maxharrajt paska qenė mėsimdhėnės nė gjimnazin e Istogut? Po, paska qenė.
3) Vajzės nuk ia mbante mend emrin. I kujtohej si “Ms Blakaj” (zonjusha Blakaj) sepse nė botėn anglosaksone mė sė shumti pėrdoret referenca nė mbiemra, psh. Mr. Demaj, Mr. Maxharraj, Ms. Blakaj.
4) Emrin e babait tė vajzės e kishte mbajtur mend, sepse kur i ka rėnė tė raportoj pėr Ms Blakaj, i ėshtė kėrkuar edhe emri i prindit sepse ajo ende ishte e mitur sipas ligjit, dhe thoshte se quhet Salman. E mbante mend kėtė emėr nė bazė tė njė disidenti anti-iranian dhe novelistit Salman Ruzhdie qė jeton i fshehur nė Britani. I thashė se ndoshta mund tė jetė Selman a jo Salman, por tha ėshtė e njėjta gjė. Nė fakt, Selman Blakaj ekziston.
5) E pėrshkruajti rastin si ka ndodhur. Mundohesha disi tė shfaqem se nuk po i besoj, por kur m’i pėrmendke tė gjithė kėta emra dhe ku ishin tė angazhuar, mė linte pa fjalė. Kur edhe kėtu fillova tė shfaqi kinse dozė dyshimi, mė tha: Kėrkoj dosjet e UNMIK-ut, kėrko Arben Maxharraj, Izet Demėn mos e kėrko sepse ai po i fshihte krimet dhe dyshonte se mos qėndron prapa atij krimi vetė Izeti me faktin se pa fije turpi gėnjėnte, shko nė gjimnaz dhe KĖRKO PERSONELIN QĖ KA PUNUAR ATY, E GJENĖ EDHE ARBEN MAXHARRAJ, DHE DATĖN PREJ KUR MĖ NUK ĖSHTĖ DUKUR NĖ GJIMNAZ, DHE PĖR ĒKA. Ja, kaq thjeshtė zgjidhet ky problem dhe rasti duhet tė gjykohet pėr tė shkuar nė burg jo vetėm arsimtari por edhe pjesėtari i policisė.
6) Raportuesi i UNMIK-ut i bėri kėto sqarime pas njoftimeve shqetėsuese dhe tronditėse nė qarqet einteligjencės tė shteteve pėrendimore se ish-Shtylla e Parė e UNMIK-ut (Policia dhe Drejtėsia) pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės janė kthyer nė grupe kriminale private, madje edhe me tė kėqija se grupet e paramilitarėve serbė gjatė regjimit tė Millosheviqit. Kjo ėshtė arsyeja pse Kosova jo vetėm qė nuk pranohet nė interpol, por edhe shtetet kyēe tė BE-sė si Gjermania bėjnė presion qė me kėta kriminelė analfabetė nė polici Kosovo assesi ta pėrmend anėtarėsimin nė interpol.
7) Policia e Millosheviqit ka pasur pak moral se kėta kriminelė dhe terroristė analfabetė. Ēdo rast haraēi qė e ke raportuar, sė paku e kanė trajtuar si duhet. Ndėrsa kėta, si pėr shembull, Januz Bujupaj, Izet Demaj, Hysen Berisha, bukė nuk hanė dhe gjumin nuk e bėjnė si duhet vetėm duke shkatėrruar dhe montuar raste.
Vijon...

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Isa Mulaj
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 44 vizitorë
Lexuar: 1,740 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi