Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
THELLĖSI SHPRESE
Publikuar më 22 tetor, 2017 nė orėn 22:19 ( ) Tafil Duraku | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.


THELLĖSI SHPRESE

tė gjitha i jap
e ty
jo
thellėsi shprese

gjėllon
nė kraharorin tim
e fortė

nuk digjesh nė truallin tėnd
as nė zjarr
tė huaj

thellėsi shprese
SHQIPĖRI*

Burojė, korrik 1990
_______________

*) Sqarim autorial: Kur nė tė gjitha shtetet e bllokut komunist kishte rėnė censura, “patriotėt” shqiptaro-titistė e vazhdonin atė me fanatizmin e tyre “patriotik” e “shqiptar”, sepse, kjo poezi qė asokohe u botua nė “Shkėndija” Nr. 17, tė datės 17 gusht 1990, u botua e censuruar (dhe nuk u botua diku tjetėr) , ku, nė vend tė fjalės SHQIPĖRI, nė fund tė poezisė, doli fjala “Kosovė”… Por, realiteti ėshtė realitet, duhet tė dihet se ajo qė gjakuam dhe gjakojmė edhe sot (e do ta gjakojmė nesėr e gjithmonė), ėshtė SHQIPĖRIA, thellėsia e shpresės shqiptare.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 33 vizitorë
Lexuar: 186 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi