Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Pėrfaqėsimi “dinjitoz” i Haxhi Zekės nga pedofilėt dhe kriminelėt e UDB-sė (2)
Publikuar më 23 tetor, 2017 nė orėn 00:10 ( ) Isa Mulaj | Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
“Njeriu po qe njeri, le njė vepėr pėr tė gjallė; kur ngordhė gomari, lė prapa njė samar” – Mehmet Akifi

Ēuditėrisht, gjatė kohės sė komunizmit, gjimnazi “Haxhi Zeka” i cili atėherė quhej “Vėllėzėrit Ribar” kishte njė disciplinė tė fortė pedagogjike. Prej se i ndryshua emri nė “Haxhi Zeka”, sidomos pas luftės, disa pedagogė shqiptarė e kthyen nė ēerdhe tė pedofilisė, dhunės fizike, vjedhjes sė pronės publike, dhe keqpėrdorimit tė pozitės zyrtare. Gjersa shqiptarėt gjatė viteve 1990-ta i lėshonin shtėpiat e veta priavte pėr t’i bėrė shkolla, sot disa pedagogė shesin mjetet e shollės dhe i marrin paratė pėr vete.

Nė rrethanat e okupimit tė egėr serb, nxėnėsit shqiptarė ishin mė tė sigurtė nė shkollat-shtėpi tė shkapėrderdhura ku duhej tė udhėtonin kėmbė se sa qė janė sot nė gjimnaz ku pėrdhunohen dhe rrahen fizikisht nga pedagogėt. Si shpjegohet ky paradoks? Se Istogun e sundon UDB-ja, apo se edhe institucionet e Republikės sė Kosovės i paska nė dorė UDB-ja? Istogu duket se e sundon edhe Prishtinėn me ideologji politike pėr njė kohė tė gjatė. Droga dhe ari qė vidhet nė dhomėn e dėshmive tė policisė nė Prishtinė, gjindet nė Istog. E ju ende vazhdoni t’i cilėsoni ato vjedhje si mister. Ėshtė e drejtė e juaja tė kaloni nga dėshmitė nė mistere. Maxharrėt le t’iu duken si tė panjohur, sepse ju nė Universitetin e Prishtinės, qoftė profesorė dhe studentė, tani nuk keni arsye ta dini se kur ne studionim nė shtėpi private, Binak Maxharri ishte ndalur nė Fakultetin Ekonomik pėr t’iu dhėnė mėsim serbėve. Sot nuk dihet se ku gjindet, por dihet se Arben Maxharri po pshtjellet dikah nėpėr Prishtinė si agjent tregtar.

Gjimnazi “Haxhi Zeka” pėr biznes privat tė jashtėligjshėm nga Ibrahim Bytyqi, Izet Demaj dhe Gani Alihajdaraj

Nė vitin 2013 po ndodhnin renovimet nė gjimnazin “Haxhi Zeka.” Renovimi ishte pjesė e projektit tė quajtur “Implementation of energy efficiency measures in schools and hospitals in Kosovo” (Zbatimi i masave tė efiēencės sė energjisė nė shkolla dhe spitale nė Kosovė), ose Projekti numėr 25, komuna e Istogut, shkolla e mesme “Haxhi Zeka” nė Istog. Projekti ishte financuar nga Komisioni Evropian nėpėrmjet Zyrės sė Bashkėsisė Evropiane nė Kosovė nė vlerė prej 195 000 euro. Kontrata mbante numrin 2012/302-759. Data e fillimit tė kontratės ishte 24/09/2012 dhe e pėrfundimit 24/09/2014. Kontraktor ishte “Domotechniki SA” nga Greqia, ndėrsa mbikėqyrės AECOM INOCSA S.L.U Spain dhe AECOM LTD – United Kingdom. Ky njoftim gjendet nė pllakatėn e vendosur nė oborrin e gjimnazit ose si nė fotografinė mė poshtė.

Njoftimi pėr projektin e efiēencės sė energjisė dhe realizimit tė tij

Mė 24/09/2014, drejtori i drejtoratit pėr arsim nė K.K. tė Istogut, Agim Haxhijaj, njofton pėr pranimin teknik tė riparimeve qė janė bėrė nė dy shkolla: gjimnazin “Haxhi Zeka” nė Istog dhe shkollėn e mesme tė ultė “Trepēa” nė Banjė tė Pejės. Kjo e fundit kishte kushtuar 315 000 euro, por pėr kėtė nuk do tė diskutojmė tani. Riparimi i gjimnazit nė mes tjerash kėrkonte zėvėndėsimin e radiotorėve tė vjetėr, pra duhej ēmontuar. Ju e dini se sa tė mėdhenj dhe tė rėndė kanė qenė radiatorėt e komunizmit. Edhe madhėsinė e gjimnazit kryesor tė komunės e dini, nėse jo, mund ta vizitoni kur tė doni. Gjimnazi kishte radiatorė tė shumtė. Pas ēmontimit tė tyre, fillojnė t’i ngarkojnė nė kamion. Nė atė moment i zė Izet Demaj, pjesėtar i policisė nga radhėt e UDB-sė nė Istog. I pyet se ku po i dėrgojnė dhe me leje tė kujt? I tregojnė. Ibrahim Bytyqi planifikonte shitjen e tyre. Me atė rast, Izet Demaj nuk ka pasur kompetencė pėr ta lejuar apo ndaluar bartjen e radiatorėve, por u bė partner pėr t’ua humbur fijen, mė konkretisht pėr shitjen e tyre dhe ndarjen e parave me Ibrahim Bytyqin. Radiatorėt dhe mbetjet tjera metalike pėrbėnin dhjetėra tonė. Nga shitja e tyre vetėm si mbeturina metalike realizohej njė shumė e parave, pa llogaritur kėtu nėse shumica prej tyre janė shitur edhe si radiatorė, sepse pėr nevoja shtėpiake mund tė kenė qenė nė gjendje funksionale tė mirė, pra kushtonin mė shtrenjtė se si mebturina metalike. Sidoqoftė, pėr kėtė duhet ta pyesni sė pari Agim Haxhijajn, e pastaj Ibrahim Bytyqin dhe Izet Demajn. Sikur me rastin e zbatimit tė projektit tė BE-sė qė figurojnė edhe publikisht donatori, kontraktori, pėrfituesi, dhe mbikėqyrėsi, edhe pėr fatin e radiatorėve duhet tė ekzistoj kontraktori i largimit, vendin ku u dorėzuan, pėrfituesi, me ēfarė ēmimesh u shitėn, dhe ku shkuan ato para. Kėta tre persona qė i pėrmendem (Agimi, Ibrahimi, dhe Izeti) i dijnė dhe e kanė dokumentacionin me shkrim (nėse e kanė). Kjo ėshtė punė e lehtė pėr ta hetuar dhe gjindet zinxhiri i traksaksionit me ata radiatorė deri nė fund.
Krimi nė gjimnazin “Haxhi Zeka” ėshtė i diversifikuar dhe zbatohet lirshėm kudo qė ėshtė e mundur. Ibrahim Bytyqi ka edhe burime tjera tė financimit nga biznesi i jashtėligjshėm nė gjimnaz duke e keqpėrdorur administratėn, dhe kėtu dyshohet se ėshtė i pėrfshirė edhe Imer Lajēi nga Lubozhda, ish-profesor i marksizmit, tash ndoshta i sociologjisė. Pėr njė kohė tė gjatė dhe deri mė sot ėshtė raportuar se merret haraē ose ryshfet pėr lėshimin e diplomave dhe dėftesave. Kjo funksionon kėshtu: pėr ēdo nxėnės qė e kryen gjimnazin, dokumentacioni kushton 5 euro (1 euro diploma, plus 4 dėftesa nga 1 euro = 5 euro). Mirėpo, administrata nė krye me sekretarin Gani Alihajdaraj ua merr nxėnėsve nga 10 euro. Ato para ekstra (5 euro) ga secili nxėnės, pastaj i ndanė me Ibrahim Bytyqin. Kėtė do tė ishit nė dyshim ta besoni, por rastet e keqpėrorimeve qė nuk i nėnshtrohen kurrfarė kontrolli dhe pėrgjegjėsie, shkojnė deri aty sikur nė fotografinė si vijon:

Shkresa e sekretarit Gani Alihajdaraj qė vėrteton se janė marrė 10 euro. Njė dėshmi skandaloze qė do tė pėrdoret si provė materiale nė gjykatė
Ēka tregon dhe pse ėshtė lėshuar kjo shkresė pėr nxėnėsin Negjdet (Mustafė) Ramaj nga fshati Uēė i Istogut? Negjdeti shkon nė zyre tė sekretarit pėr ta marrė diplomėn dhe dėftesat, ku duhej tė paguante 5 euro (4 pėr dėftesa dhe 1 euro pėr diplomė). Sekretari i shkollės ia ndal 20 euro dhe i thotė “kur t’i bėjė gati dėftesat tė thirri.” Kur ia ka bėrė gati e ka njoftuar se ia ka lėnė tek roja. Nė shkresė shkruan: “me ia kthy 10 euro; i ka dhanė 20 euro.” Negjdeti i merr 10 euro nga roja, ndėrkaq 5 euro mbesin si plaēkė tė cilat i ndajnė me Ibrahim Bytyqin. Ky nuk ėshtė sistemi i vetėm i plaēkitjes pėrmes punėve administrative ku pėrfshihet edhe roja e shkollės. Nė kėtė gjimnaz lėshohen edhe nga dy palė diploma me numėr tė njėjtė protokolli, ēka ėshtė e jashtėligjshme. Diploma lėshohet nė origjinal. Nė rast se tė duhet edhe njė ose humbet origjinali, atėherė lėshohet duplikati dhe tregohet se ėshtė i tillė. Lėshimin e dyfishtė tė diplomave me numėr tė njėjtė protokolli e bėjnė me qėllim qė nxėnėsit tė konkurrojnė njėkohėsisht nė dy fakultete nė Prishtinė me dokumente origjinale. Kjo mund tė kontrollohet lehtė nėpėr fakultetet e Prishtinės duke i kėrkuar studentėt e regjistruar qė kanė ardhur nga gjimnazi “Haxhi Zeka” nė Istog. Pėr sekretarin e gjimnazit dhe Ibrahim Bytyqin lėshimi i dyfishtė ka vetėm njė domėthėnie – mė shumė para nė xhepat e tyre nė formė tė plaēkitjes, pa e llogaritur kėtu atė tarifėn e tyre prej 5 eurove ekstra. Pėr t’ua sqaruar mė lehtė kėtė sistem nėse jani ngatėrruar se nuk e keni tė qartė se ēka po lexoni, kjo ndodhė kėshtu: ju i merrni nga dy apo tri letėrnjoftime, pasaporta dhe patentė shoferė origjinale. I thuani thjeshtė institucionit kompetent qė i lėshon: “m’i jepė nja 2-3 pasaporta dhe patentė shoferė le t’mė qėllojnė, se ndodhė qė gruaja po harron me i nxjerrė nga xhepat e rrobave kur po i lanė.” Nė rast se ta marrin patent shoferin policia, ti mund t’i thuash bashkėudhėtarit: “e ka baci tjerin origjinal e ia therim kah t’dush; n’paqt llogari ai polic qė ma mori njėrin me i lajmėru krejt policėt, le t’i lajmėron! Kqyre, edhe dy pasaporta origjinale i kam, plus edhe dy diploma pej gjimnazit se i kam tha paret pėr to!” A e keni tė qartė tash?

Sekretari i gjimnazit “Haxh Zeka”, Gani Alihajdaraj

Kur jemi te roja e shkollės, atė e bėnė kompania e sigurimeve “BESA Security.” Edhe kėtu ka pasur biznes tė jashtėligjshėm Ibrahim Bytyqi. Pėr tri vite nuk ka tė dhėna ose transparencė pėr pagesėn qė ia bėnė gjimnazi kompanisė “BESA Security.” Janė pėrdorur edhe arsyetime banale nga administrata se Banka Ekonomike na ka thėnė “mos bjerni ma pare se po bahen shumė!” Kėtu ekziston dyshimi rreth hezitimit tė adminstratės pėr t’i bėrė llogaritė financiare dhe tė transaksioneve nėpėrmjet bankės. Gjimnazi i merr nga Kėshilli i Arsimit 10 000 euro, ndėrkaq duket se as 2 000 nuk shpenzohen. Ēka ndodhė me diferencėn nėse kėta administratorė e kanė iri punėn me bankė? Po Ibrahim Bytyqi dhe Izet Demaj nė cilėn bankė apo llogari i deponuan paratė nga shitja e radiatorėve? Ju do tė thuani: nė cilėt xhepa, e jo nė cilėn llogari ose bankė. Radiatorėt a patėn ekzistuar, apo jo? Projekti i BE-sė u zbatua, apo jo? Pllakata nga fotografia 4 ekziston, a po jo? Kėrkoni ju llogari Zyrės sė BE-sė nė Prishtinė rreth zbatimit tė projektit nė gjimnazin “Haxhi Zeka”, ua sigurojnė edhe me centė, me dokumente, me data, kush, si, ēka, me tė gjitha. Atėherė, pėrse tė mos kėrkoni llogari rreth radiatorėve nga Ibrahim Bytyqi dhe Izet Demaj?

Dhuna fizike kundėr nxėnėsve nga Ibrahim Bytyqi

Gjersa nėpėr shkolla tė ndryshme nė Kosovė raportohet pėr rrahjet e arsimtarėve dhe profesorėve nga nxėnėsit, nė gjimnazin “Haxhi Zeka” ėshtė njė praktikė krejt ndryshe ose siē ėshtė ka qenė mė herėt nėn kohėn e komunizmit – rrahja e nxėnėsve nga pedagogėt. Rrahjet fizike tė nxėnėsve janė tė ndaluara me ligjin pėr arsimin e ultė dhe tė lartė nė Kosovė. Sot, ndaj dhunės fizike qė e ushtron mėsuesi ose arsimtari kundėr nxėnėsit, prindi ose vetė nxėnėsi mund tė ankohet sė pari te komisioni disciplinor i shkollės, e nėse rasti i rrahjes ėshtė pak mė i rėndė, mund tė dėrgohet edhe nė prokurori. Pse nė Istog nuk ndodhė asnjėra formė e raportimit, dhe pse vetėm kėtu ndodhin rrahje fizike tė nxėnėsve nga pedagogėt, sidomos nga Ibrahim Bytyqi. Sepse, siē u treguam edhe nė vazhdimin e parė tė kėtij hulumtimi, pushtetin nė Istog e ka 100% UDB-ja. Ibrahimi pėrpos qė dhunon nxėnėset dhe nuk ndėshkohet, rrah fizikisht nxėnėsit (mėshkujt). Kėta janė vetėm tre nxėnėsit tė konfirmuar se janė rrahur nga Ibrahim Bytyqi: Arlind (Tahir) Ademaj, Xhemė Musollaj nga Gurrakoci, dhe Hashim Zenunaj nga lagja Stupė qė gjindet ndėrmjet Vrellės dhe Studenicės. Rrahja e tyre ka ndodhur ditėn e fundit, ose ditėn e maturės. Mė ka rastisur tė bisedoj me njėrin prej tyre.
- S’pe nxani me rreh bre?
- O i kisha dalė me rreh stupc midis udhe dikun, po mbesė fajtor unė, edhe ky lidhjet me milici.
- Ni ēorapė t’zezė n’kry, me i ra stupc kry! Ose, e mbushė ni ēantė gurė, del n’far kthese e gjuje si me projektila!
- S’po muj niher, veē besėn po ja dha ma vonė kam me ja kthy keq. Osht pak situata si e paqartė, veē pa ja kthy s’e la, e atėherė ka me qu kry ai.

Gjersa njė grup tė nxėnėsve i rrah, me njė grup tjetėr pin duhan nė zyre dhe i angazhon pėr shantazhimin dhe spiunimin e profesorėve tjerė, pra kolgėve tė tij tė punės. Kjo sugjeron se Ibrahim Bytyqi e ka gjimnazin si njė lloj prone tė veten pėr biznes, diktate, shantazhe dhe forcė ku pėrfshihen rrahjet dhe ngacmimet seksuale. Ėshtė pėrgjegjės edhe pėr rrahjen e nxėnėsve nga tjetėrkush jashtė objektit shkollor. Sivjet nė Durrės, sigurimi ka rrahur nxėnėsit klasės XII5 Jeton Rugova dhe Luan Uka. Dritėn e gjelbėrt pėr rrahjen e tyre e kishte dhėnė Ibrahim Bytyqi, duke i thėnė sigurimit: “merruni ju me ta!” Para dy viteve, njė nxėnėse e ka denoncuar Ibrahimin nė polici pėr ngacmim seksual. Rasti ka qenė serioz sa qė nxėnėsja ia ka mėsyer policisė, sepse Ibrahim ėshtė i rrezikshėm pėr kėto punė. Nga policia Ibrahimin e nxjerrė gruaja e tij. Si dhe me ēfarė kushtesh e nxori nuk e dijmė, ashtu siē nuk e dijmė pse policia vendosi ta lirojė pas intervenimit tė gruas sė tij. Policia po ashtu i fsheh dhe shkatėrron rastet e rrahjes sė nxėnėsve nga Ibrahim Bytyqi. Grupin e krimit nė policinė e Istogut tani po e dini: Januz Bujupaj, Enver Gashi, Izet Demaj dhe Hysen Berisha. Me Izetin, Ibrahimi ka pasur, biznes ilegal nė ndarjen e parave nga shitja e raditorėve. Ky grupacion policor ka lidhje tė forta dhe tė drejtpėrdrejta me njė klikė tė UDB-sė brenda nė K.K. tė Istogut, dhe kjo thuajse ėshtė deri-diku njohuri publike, pra jo e rastėsishme. Ka edhe shumė e shumė shkelje e krime tė Ibrahim Bytyqit tė cilat do t’i bėjmė publike nė analizat e ardshme. Pėr kėtė fazė, mjafton tė ceket edhe keqpėrdorimi i mjeteve pėr organizimin e ekskurzioneve, siē ishte rasti i atij 5 ditor nė Shqipėri para njė muaji ose nė shtator 2017. Maturantėt paguajnė paraprakisht pėr ekskurzion. Paratė i merr Ibrahim Bytyqi. Mirėpo, gjersa maturantėt kanė paguar pėr pesė ditė, Ibrahimi ja u humb mėngjesin dhe drekėn pėr ditėn e pestė, dhe paratė pėr njė ditė tė maturantėve i fut nė xhepin e tij. Kur janė kthyer nxėnėsit nė mbrėmjen e ditės sė pestė pa mėngjes dhe pa drekė, e ka ndier veten sikur tė kishin qėndruar nė ndonjė kamp pėrqendrimi nga uritja e madhe. Udhėheqėsia e shkollės pėr kėso raste ishte dashur pikėrisht ditėn e pestė ose tė fundit t’ua bėjė maturantėve sa mė tė kėndshme dhe me tė begatė me ushqime, e jo t’i detyroj tė durojnė urie. E po, i tillė ėshtė menaxhimi i krimit nga Ibrahim Bytyqi pėr vite tė tėra. Gjersa rrah nxėnėsit (ėshtė i madh me shtat dhe i trashė, sidomos nė kokė)

Pėrfundimi dhe pasojat

Doni investime nė shkolla shqipe? Pėr ēka? T’i dėrgoni vajzat tuaja aty pėr t’ua dhunuar klika e UDB-sė, dhe djemtė pėr t’ua rrahur Ibrahim Bytyqi, e ju as “ngėk” tė mos bėni, a po? Atėherė, pėrse lindni vajza dhe djem? Mė mirė do tė ishte t’i dėrgoni diku nė shkollat e Serbisė tė mėsojnė serbisht, sepse shkolla e ēfarėdo kombi ka rregulla dhe nxėnėsit mbrohen. Shkollat atje kanė emra serbėsh, por kjo nuk duhet t’iu interesoj. Lėndėn e fizikės qė e jep Ibrahim Bytyqi mund ta mėsoni mė mirė gjuhė tjera sepse formulat e saj janė tė njėjta. Cila ėshtė arsyeja qė ju lindni fėmijė? A mendoni ndonjėherė se nė cilin shtet duhet tė jetojnė dhe kush duhet t’i arsimoj? Apo, ti mendon me atė avazin tėnd tė pėrjetshėm “ishalla bahet mirė” dhe “puna e jonė e pat, veē ishalla pėr qeta thmi tonė bahet mirė.” Po more qysh jo, bahet mirė! Ti po harron se lule je ti ēka duket nė horizontin e sė ardhmes pėr fėmijėt tuaj dhe shqiptarėt kolektivisht, e kėsaj mė sė shumti i kontribuon ti me “ishalla.” Gjithsesi bėhet mirė gjersa ti jo vetėm qė nuk reagon, por me instiktin tėnd naiv i pėrkrah pedofilėt dhe kriminelėt sa herė qė e ke bindjen se ėshtė rrezik tė konfrontohesh me ta. Unė nuk e kuptoj qėllimin tėnd pėr tė lindur fėmijė, e kur ata t’i pėrdhunojnė punonjėsit zyrtarė tė arsimit, ti hesht dhe bėnė pėrpjekje pėr ta fshehur krimin. Cili ėshtė misioni yt nė kėtė jetė? T’i furnizosh pedagogėt pedofilė me fėmijė pėr t’i dhunuar, a po? Kjo ėshtė kundėr ligjeve tė njerėzimit, natyrės, dhe Zotit. Pse po bėnė krime kundėr njerėzimit dhe po i merr nė qafė gjeneratat e ardhshme? Kafshėt tjera kanė instikte tė reagimit, por pse ti nuk ke? Nuk po flasė pėr arushėn sepse ajo t’ē’kynė pėr zojt e vet.
Po me politikė ēka dreqin ki? A ta ka lėnė babai apo gjyshi amanet tė mendosh dhe bisedosh nė favor tė kėsaj apo kundėr asaj politike tėrė jetėn, dhe pyetjen tėnde kriminale: “m’fal qė po t’pyes, po me cilėn parti je?” apo, babai dhe gjyshi i juaj s’ka ditur ēka janė gjithė kėto dhjetėra parti politike, secila mė e zezė se tjera? Ti thua menjėherė: “Ani ēka me ba?” Shumė thjeshtė; luftoje krimin, distancohu dhe denoncoje tė keqen. Mos e mbaj mendjen gjithmonė vetėm tek punėsimi i pamerituar nė sektorin publik si formė tė plaēkitjes, dhe nė mungesė tė kėsaj, ikjen me ēdo kusht nga vendi i juaj. Tė dy kėto strategji shpiejnė tek i njėjti pėrfundim: nė mesin e 7,6 milardė banorėve nė tokė, nuk ka asnjė qė e urren Kosovėn mė shumė se ti. Nėse ke shkuar nė shtetet e Evropės Pėrendimore se ke qenė i shtėrnguar pėr shkak tė njė standardi mė tė mirė njerėzor ose me i ba senet me bindjen qė t’u sigurosh njė tė ardhme mė tė mirė fėmijėve nė Kosovė, sa ia vlen kjo kur institucionet i ke tė kriminalizuara? Tek e fundit, edhe derrat hanė e pinė dhe jetojnė nė ndėrtesa komode, por nuk janė tė lirė dhe dikush vendosė pėr therjen e tyre. E sheh se edhe ky mision ėshtė i pasigurt. Ēka le prapa? Fėmijė dhe shtėpija por qė jetojnė 24 orė mendjendrydhur tė pajtuar me sistemin e degjenerimit dhe krimit. A ia ka vlejtur misioni yt jetėsor? Jo, sepse ke degjeneruar dhe shkatėrruar racėn njerėzore. Pėrmes pasardhėsve tė degjeneruar ke lėnė prapa njė antivlerė tė patolerueshme, dhe fajet pėr kėtė i ke ti, e jo ata, sepse e ke ditur fare mirė se si qėndron situata dhe je pajtuar me sistemin e degjenerimit duke mos bėrė asgjė kundėr tij.

Vijon me krime tė natyrave tė ngjashme nė gjimnazin “Haxhi Zeka” nė Istog, dhe nė universitetin “Haxhi Zeka” nė Pejė.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Isa Mulaj
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 32 vizitorë
Lexuar: 497 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi