Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kodi etik i medias dhe dhuna ndaj gazetarėve
Publikuar më 25 tetor, 2017 nė orėn 21:15 ( Para 26 ditė e 20 orėve ) Ilir Sefaj | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
“Gazetat sot nė botė janė njė tregti: shesin kartė tė shtypur, si bakalli qė shet djathė tė kripur”, shkruante qysh mė 1924 Mit’hat Frashėri.
Eseja “Gazėtarėvet” nga libri eseistik “Plagėt tona” tė Mit’hat Frashėrit tė botuar mė 1924, mund tė konsiderohet edhe si ‘Kodi i parė etik i medias shqiptare’.

Sot, nė kohėn tonė moderne a postmoderne sė bashku me fjalėn e shkruar, ka evoluar edhe mėnyra e plasimit tė saj nė publik. Pėrderisa nė tė kaluarėn ėshtė nevojitur kohė derisa publiku ta marr informacionin pėr tė cilin ka mundur tė shfaqė interesim, sot nė kohėn e avancimit tė teknologjisė informative nevojiten pak sekonda, madje jo rrallė edhe nė kohė reale tė arrihet te informacioni i dėshiruar.
Mirėpo, pa dashur tė thellohemi shumė nė gjėra tė cilat do tė mund tė konsiderohen teknike, in medias res tė kėsaj pėrqasjeje ėshtė ‘kodi etik i medias nė Kosovė dhe dhuna ndaj gazetarėve’.
Media luan rol tė pakontestueshėm nė njė shoqėri tė caktuar, dhe kjo nuk do shumė diskutim. Tė vetėdijshėm pėr kėtė fakt, ajo (pra media), jo rrallė ėshtė ‘pėrvetėsuar’ nga individė tė caktuar dhe nga grupe tė ndryshme tė interesit.
Liria e fjalės, liria e informacionit dhe e kritikės janė elemente bazė tė demokracisė, mirėpo janė disa rregulla sipas tė cilave duhet vepruar njė medium, redaktor, gazetar profesionist.
Nė realitetin tonė tė brishtė politik, cak i sulmeve fizike jo rrallė kanė qenė edhe gazetarėt, dhe nė njė shoqėri demokratike akte tė tilla janė tė papranueshme dhe njėkohėsisht tė dėnueshme, gjithsesi.
Nėse pajtohemi se dhuna ndaj gazetarėve ėshtė e papranueshme, sigurisht se para kėsaj duhet tė kėrkojmė qė informacioni i plasuar pėr publikun duhet tė jetė profesional dhe i paanshėm.
Ekzistojnė dhjetėra rregulla tė shkruara dhe ‘tė pashkruara’ sipas tė cilave plasohet njė informacion i caktuar. Fatkeqėsisht nė kaosin mediak i cili mbretėron sot nė Kosovė, ėshtė tejet i vėshtirė ‘menaxhimi’ i kėtyre rregullave, ngase siē do tė shprehej Umberto Eco: “Interneti u ka dhėnė tė drejtėn e fjalės budallenjėve”, por kjo nuk na liron nga pėrgjegjėsia, do tė shtonim ne.

Siē jemi nė dijeni, nė mediat nė pėrgjithėsi e nė veēanti ato tė cilat veprimtarinė e tyre e zhvillojnė nė platformėn ‘online’, jo rrallė janė publikuar lajme e informacione qė bien ndesh me kodin etik tė gazetarisė. Pra, kėto mediume kanė publikuar informacione mbi jetėn private tė figurave publike anipse ato nuk pėrbėjnė asnjė interes pėr publikun.
Kujto kėtu deputetin e NISMA-s, Haxhi Shalėn, i cili u bė toplajm nė mediat online pėr lidhjen e tij me njė femėr. Nė fakt ky lajm nuk paraqet asnjė interes pėr opinionin publik, ngase lidhja e deputetit nė fjalė ėshtė krejtėsisht jashtė veprimtarisė sė tij politike dhe funksioneve shtetėrore qė ka.
Janė pastaj me dhjetėra artikuj tė publikuar nė veēanti nė mediumet online, ku njė tė akuzuar pėr njė krim tė mundshėm, gazetarėt e pėrshkruajnė subjektin e caktuar si kriminel ende pa pasur njė vendim tė formės sė prerė nga gjykata. Kjo nė fakt pėrben shkelje tė drejtpėrdrejt tė lirive dhe tė drejtave tė njeriut.

Sidoqoftė, ata qė vetėn e konsiderojnė gazetar profesionist duhet qė me fanatizėm t’i pėrmbahen kodit etik tė medias, ngase ikja prej rregullave qė sugjeron kodi etik, sigurisht qė shpie nė dezinformatė, keqinformim dhe njėkohėsisht nė amatorizėm. Ndėrkaq, fenomeni i dhunės ėshtė i papranueshėm nė tė gjitha rrethanat, nė veēanti pėr njė shoqėri e cila aspiron demokracinė dhe barazinė.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Ilir Sefaj
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 40 vizitorë
Lexuar: 104 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
EDHE ĒKA DUHET TĖ BRAKTISIN SHQIPTARĖT, ZONJA...
E hėnė, 20 nėntor 2017 - 20:10
REAGIM Mė 16 nėntor 2017, nė lajmet qendrore tė RTK, u citua Frederica Mogherini, tė ketė thėnė, citojmė: “Tė dyja palėt (Kosova dhe Serbia, vėr. ime, T...
Ndodhi ajo ēfarė ėshtė pritur!
E dielė, 19 nėntor 2017 - 01:56
Shpallja e dėnimit ndaj tė rinjve shqiptarė, Adeas, Frashėrit, Egėzonit dhe Atdheut, edhe njė dėshmi se "gjyqėsori" jugo-kosovar, po i rikthehet praktikės ...
Masakra juridike
E premtė, 17 nėntor 2017 - 19:44
Sot, mė 17 nėntor, nė Prishtinė ndodhi njė masakėr juridike, qė fyen rėndė drejtėsinė, qė fyen rėndė mendjen e shėndoshė, qė fyen rėndė Kosovėn. Viktima t...
Jo dialog me Serbinė, por me Shqipėrinė
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:27
Barometri diplomatik Pėr tė ekzistuar si shtet i pavarur dhe sovran, Kosova, patjetėr, duhet tė dialogojė me Shqipėrinė, jo me Serbinė, derisa kjo de f...
Zgjohuni, ta shpėtojmė Shqipėrinė!
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:25
Zgjohuni shqiptarė! Nėse nuk vendosni pėr hapin tjetėr, do tė qėndroni gjatė gjithė jetės nė njė kėmbė. Ndėrto Shqipėrinė, mos lejo ta shesin, mos e le tė ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi