Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Skica periodike
Publikuar më 27 tetor, 2017 nė orėn 00:45 ( ) Beqir Elshani | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
FUSHATA ZGJEDHORE
Njė kandidat nė garėn pėr kryetar tė Prishtinė ka premtuar se me zgjedhjen e tij Prishtina gjatė dimrit do tė ketė patinazh, ndėrsa gjatė verės teleferik si dhe ajėr tė pastėr. Prandaj qytetarėt prej tri premtimeve tė kandidatit pėr kryetar shpresojnė qė synimi i fundit pėr ajėr tė pastėr do tė plotėsohet patjetėr, meqė edhe ashtu kryeqytetit i mungojnė oxhaqet e fabrikave qė vjellin tym.

JAM MĖ I MIRI
“Unė nuk marr vesh nė politikė, as nė ekonomi nuk marr vesh. Jam mė i mirė se disa kandidatė qė ju premtojnė shumė pallate e fabrika, rrugė tė gjata me ura tė qėndrueshme. Ju e dini qė unė si magjistar kam aftėsi tė bisedoj me zotin. Ju lutem, dėgjoni me kujdes! Pėr ndėrtimtarėt qė dėshirojnė tė bėjnė qerpiēė, jam nė gjendje t’ua siguroj diellin pėr tharjen e qerpiēėve. Ndėrsa pėr bujqit qė dėshirojnė tė mbjellin kallamboq, jam nė gjendje t’ua sjell shiun dhe arat do tė kenė rendimente tė larta. Prandaj, votoni pėr mua! Jam i bindur se gjysmėn prej jush do t’ua plotėsoj dėshirėn, dhe aspak nuk do tė dėshpėroheni!” – kėshtu deklaroi magjistari para masės nė sallė.

DINJITETI, SHPIRTI DHE INTEGRITETI
Javėn e kaluar ish-kryetari Qeverisė sė Kosovės, Isa Mustafa, nė fushatėn zgjedhore pėr zgjedhjen e kryetarit tė Gjakovės, ka thėnė: “T’ia kthejmė prapė shpirtin Gjakovės”. Prandaj sipas deklaratės sė bujshme tė kryetarit tė LDK-sė, pėrndryshe ish-kryeministėr i Kosovės, duhet gjetur fajtorin qė ia ka marrė shpirtin Gjakovės pėr ta vėnė para drejtėsisė. Deklarata e Mustafės mund tė jetė ironi metaforike pėr pushtet, pėrndryshe askush nuk ia mori shpirtin, jo vetėm Gjakovės, por asnjė qyteti nė Kosovė. Ngjashėm deklaruan edhe kandidatėt nė Prizren dhe Han nė Han tė Elezit, tė cilėt nė fushatėn e zgjedhjeve pėr kryetar tė komunės deklaruan se do t’ia kthejnė dinjitetin. Prandaj edhe kėta kandidatė duhet treguar se kush ua mori dinjitetin qyteteve, pėr ta vėnė para drejtėsisė. Tani pritet qė pas Gjakovės, Prizrenit tė vijė edhe ndonjė kandidat pėr kthimin e integritetit tė komunės.

KTHIMI I KRYETARIT NĖ SHTĖPI
Nuk ka asnjė dyshim, me vend ėshtė deklarata e kandidatit tė LDK-sė pėr kryetar tė Prishtinės, i cili gjatė vizitės nė lagjet e Prishtinės ka thėnė se do ta dėrgojnė nė shtėpi atė qė nuk bėri asgjė pėr Prishtinėn. Dihet, synimi i tij ėshtė largimi i ish-kryetarit tė Komunės, Shpend Ahmeti. Megjithatė, sipas retorikės sė tij, vetė kandidati i LDK-sė duhet tė shkojė nė shtėpi. Nėse tė reshurat atmosferike me breshėr e dėmtojnė fushėn, atėherė nuk dėmtohet vetėm njė fshat, por njė vend bukur i madh. Prandaj nuk duhet harruar se tė gjithė kandidatėve u takon tė shkojnė nė shtėpi, jo vetėm ata qė nuk i duan, siē ėshtė Vetėvendosja. Sa i pėrket mos realizimit tė planit pėr ndėrtimin e objekteve arsimore dhe shėndetėsore, si dhe qendrat e rekreacionit sportiv, do ta kenė trashėgim nga tė parėt e tyre, sepse qysh ua kanė lėnė tė parėt, do tė veprojnė edhe tė dytėt. Nuk thonė kot populli “dardha nėn dardhė bie”, prandaj edhe i dyti do tė veprojė si i pari.

TRAKTORĖ DHE KAZMA
Njė kandidat pėr kryetar tė komunės, duket se vinte nga Krusha buzė Drinit, foli: “Dashamirė tė nderuar, votoni pėr mua! Unė nuk do tė hapi fabrika, as ēerdhe pėr fėmijė, as shkolla nuk do tė ndėrtojė, as spitale nuk do tė ndėrtojė, as rrugė me ura nuk do tė ndėrtojė, por do t’ju sjell 10.000 traktorė me plugje dhe 100.000 kazma pėr punė. Betohem, unė nuk gėnjej, dhe me tė vėrtetė premtimin do ta realizoj. Do tė bindeni”. Pėr habi, jo qė asnjė qytetar nuk e pėrkrahu, por tė gjithė e braktisėn sallėn, sikur tė kishte hyrė ndonjė ujk prej malit.

HALLET E KOSOVĖS
Me njė skicė tė njė autori shkruante “mallet prekin qiellin”. Prandaj fjalėn ”mallet” jo qė nuk e kuptojnė lexuesit, por as nė Fjalorin e Gjuhės sė Sotme Shqipe nuk pėrfshihet. Padyshim qė duhet tė jetė ndonjė lajthitje teknike. Prandaj nėse fjala ėshtė pėr “malet”, atėherė regjistri i korporatės google na ēon te Tropoja me alpe tė larta, nėse fjala ėshtė pėr ”hallet”, atėherė na ēon nė Kosovė, ku populli vuan pėr kafshatėn e bukės.

MIKPRITJA
Kur ministrat e qeverisė sė Kosovės shkuan nė gosti nė kabinetin e zyrtarėve tė UNMIK-ut nė Prishtinė, kėta tė fundit nė mikpritje u thanė ministrave “si nė shtėpinė tėnde”, ndaj ministrat e Kosovės e falėnderuan, duke harruar qė me tė vėrtetė gjenden nė shtėpinė e vet. Kjo do tė ishte sikur qiraxhiu t’i thotė pronarit tė shtėpisė “si nė shtėpinė tėnde”, kur dihet qė shtėpia ėshtė e pronarit.

NASTRADINI AUTOKRITIK
Nastradini ka qenė autokritik, i ashpėr edhe ndaj vetvetes. Sa herė qė ka bėrė gabime, kokėn e vet e ka dėnuar qė nė shtrat tė shtrihet pa jastėk, ndėrkohė qė kėmbėt i mbante mbi jastėk, sepse tė shkretat kėmbė mundoheshin gjithė ditėn dhe ishin viktimė e gabimeve tė kokės sė tij budallaqe.

HUMANIZMI NDAJ KAFSHĖVE TĖ EGRA
Vėrtet banorėt e fshatit Vevēan tė Strugės gjatė muajit shtator ia shpėtuan jetėn ariut nė mal qė ishte ngatėrruar nė rrjetin me tela, megjithatė faktori njeri ėshtė ai qė e ka vendosur mjetin e gabuar nė mjedisin malor, nė tė cilin kafshėt e egra duhet tė kenė lėvizje tė lirė. Dihet, pylli dhe lumenjtė janė tė kafshėve dhe shpezėve primitivė, ashtu siē ėshtė qyteti i njerėzve tė qytetėruar.

ANKESA E QYTETARĖVE
Flitet se fshatarėt kanė qenė tė siguruar nga shteti pėr dėmet pėr shkak tė reshjeve tė mėdha atmosferike, ndaj shteti kishte marrė masa pėr tė ndihmuar me kompensim pėr pasojat dhe dėmet. Pėr habi, dikur kanė qenė 7-8 shtėpi qė kanė pasur pula, kurse vetėm njė shtėpi kishte biban, dhe njė tjetėr kishte pata e rosa. Mirėpo kur u shpall gjendja pėr ndihmė, tė gjitha familjet u ankuan se kishin pasur shumė pula, rosa e bibanė, besa edhe strucė kėmbėgjatė qė vezėt i bėjnė sa njė pulė.

ANKESA E ĒIKLISTIT
Njė ēiklist kishte shkruar njė koment pa emėr, me nofkėn ”i dėmtuari” ankohet pėr hajdutėt qė vjedhin ēikleta, tė cilit ia kanė vjedhė me dhjetėra, prandaj ēiklisti ėshtė detyruar tė blejė tė njėjtėn ēikletė prej tė tjerėve me para deri nė 200 euro, qė nuk janė pak. Nė fund ēiklisti i dėmtuar hajdutin e kėshilloi qė mos t’ia vjedhė ēikletat. Mirėpo kėshilla e policit pėr ēiklistin ėshtė qė ēikletės t’i vė zinxhirin me dry dhe sytė t’i bėjė katėr, sepse hajduti nuk ka kohė tė lexojė qortimin e viktimės.

URREJTJA DHE VOTA E DEPUTETIT
Siē dihet, kandidati pėr pushtetin republikan tė Maqedonisė, Koce Trajanovski, botėrisht ėshtė deklaruar kundėr zyrtarizimit tė gjuhės shqipe, mirėpo pėr tė siguruar karrigen nė pushtetin republikan tė Maqedonisė kėrkon votėn e popullit shqiptar. Retorika e kandidatit sllavomaqedonas ėshtė se me anėn e sllavishtes dominuese dėshiron tė shtyp tė drejtat e popullit shqiptar, ndėrsa me anėn e gjuhės shqipe dėshiron votėn.

VJEDHJE E MADHE
Mė 11.04.2017 shtypi maqedonas shkruante pėr njė zyrtar qė ka bėrė vjedhje tė madhe nė njė bankė nė Maqedoni, i cili ka marrė hiē mė pak se 2 milionė franga zvicerane dhe 270 mijė euro pastaj ėshtė zhdukur. Uroj qė hajduti tė jetė serb ose grek dhe pa gjemb nė kėmbė shpėton prej ndjekjes policore, ashtu siē po shpėtojnė kriminelėt serbė, tė cilėt kanė vrarė njerėz tė pafajshėm shqiptarė e boshnjakė dhe askush prej tyre nuk po dėnohet.

MENYJA E “TITANIKUT”
Nė shtypin suedez "Metro" shkruan se si nė shpallje shitet menyja e restorantit tė anijes "Titaniku" qė ka shpėtuar nga katastrofa mė 4 prill 1912, nė tė cilėn tregohet menyja e ushqimit "Moltid" me patate tė fėrguara me mish gjedhi, me mish peshku, me margarinė dhe lloje tjera tė djathit, duket se nė fund do tė ketė sukses tė shitet. Prandaj ai qė e blen, do tė heq njė pjesė tė ushqimit nė familje. Mė mirė qė me ato para tė ushqehen zogjtė dhe kafshėt nė fushė, se nė dhomėn e tij tė mbahet njė dokument “0” zero.

Suedi, 18.10.2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Beqir Elshani
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 27 vizitorë
Lexuar: 123 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi