Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Lufta pėr Prizrenin
Publikuar më 01 nėntor, 2017 nė orėn 05:52 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Zgjedhjet e 22 tetorit 2017 nė Kosovė nė tė shumtėn e komunave tė mėdha ashtu edhe siē ishte paramenduar sollėn rezultatin qė nga 7 komuna mė tė medha tė Kosovės 6 prej tyre tė shkojnė nė balotazh, vetėm Peja kaloj pa balotazh. Ėshtė interesantė tė thuhet se qė nga paslufta nė Kosovė lufta pėr ta qeverisur qytetin e Prizrenit ka qenė shumė e madhe dhe herė herė shumė e fortė nė mes tė dy partive LDK-sė me PDK-nė qė shpesh herė ditėn paraqitnin rivalitet tė madh nė mes veti ndėrsa natėn nėn dritėn e qiriut dhe tė hėnės bėnin marrveshje tė mshefta pėr ndarjen e pushtetit dhe tendereve pėr keto 18 vjet tė pasluftės nė Kosovė. Kur e themė kėtė bazohem mė njė faktė tė ndodhur nė zgjedhjet lokale tė vitit 2009 nė Prizren.

Nė atė periudhė kohore e formuam njė koalicion lokalė nė balotazhin e dytė me emrin :Lidhja pėr Prizrenin, ku partitė shqiptare tė asaj kohe LDK,AAK,LDD,PSHDK u bashkuan nė njė anė ndėrsa nė anėn tjetėr ishte njė Koalicion nė mesė tė PDK, Turqve dhe Boshnjakėve. Ishte njė luftė e barabartė dhe shumė e fortė politike.

Por qė komplet Qeveria e asaj Kohe nė Krye me ish Kryeministrin e atehershem Hashim Thaqin qendronin, natė e ditė nė Prizren, madje dilnin edhe nėpėr lagjet dhe fshatrat me tė thella pėr tė marrė dhe fituar ēdo votė tė mundshme. Unė kėtij koalicioni nė vitin 2009 i pata propozuar njė fushatė elektorale me njė taktikė ndryshe. Tubime tė vogla nėpėr lagje tė qytetit dhe tė fshatrave, si dhe punė shumė tė madhe me tė rinjėt dhe te rejat e qytetit tė Prizrenit, si dhe fshatrave tė kėsaj komune. Ky veprim i imi taktik dhe puna e madhe dhe e palodhur ne balotazh e koalicionit Lidhja per Prizrenin arriti sukseset e veta. Ne arritėm qė ta fitonim betejėn pėr Prizrenin me Qeverinė e Hashim Thaqit, sepse e dinim qartė se nuk e kishim luftėn me Degen e PDK, nė Prizren por me Qeverin e asaj kohe. Kur u mblodhėn rezultatėt perfundimtare Kandidati i Koalicionitė Lidhja pėr Prizrenin ne vitin 2009 doli me dikun rreth 200 vota me shumė se kandidati i PDK dhe minoriteteve.

Te revoltuarė nga ky rezultatė kryesia e PDK nė krye me Hashim Thaqin dhe Hajredin Kuqin, nė orėt e vona tė mesnatės nga Zanzibari i Prishtinės kishin dhėn lajmin e prishjes se koalicionit ne mesė tė PDK dhe LDK. Kjo prishje kishte zgjatur 24 orė. Prishja e kėti koalicioni do tė thoshte edhe humbje e pushtetit pėr tė dyja partit, ku ato u ulėn edhe njėherė pėr ta shqyrtuarė ēėshtjen e Prizrenit. Nė atė kohė u bė njė pazarė politikė ne mesė tė Hashim Thaqit e Hajredin Kuqit nga PDK, dhe Fatmir Sejdiut dhe Eqrem Kryeziut, nga LDK.
Nė kėtė pazarė politikė u vendosė qė Prizreni tė mbetėt si „kokė turku“ pėr PDK, ku do tju ipet si peshqesh, PDK, nė shkėmbim tė vazhdimitė te marrveshjes sė Qeverisjes nė mesė tė kėtyre dy partive nė nivelin qendror.

Pasi qė nuk kishte tjetėr mundėsi qė nė atė balotazh tė shpallej fitorja e PDK-sė se votatė ishin tė numėruara, ata shpallėn tė pavlefshme disa qindra vota pikėrisht nga zonatė ku unė kisha ndikim nė fitoren e atyre votave dhe e thirrėn edhe nje balotazhė tė tretė qė ska ndodhur asnjėherė nė historinė e pluralizmit demokratik. Balotazhi i tretė ishte vetėm farės sa pėr ta plotsuar marrveshjen ne mesė tė kėtyre dy partive pėr peshqeshin qė i dhanė nė tavolinė Fatmir Sejdiu dhe Eqrem Kryeziu, PDK-sė Hashim Thaqit e Hajredin Kuqit. Por tashė ēdo tė ndodhė me Prizrenin. Ėsht hera e parė pasė 18 vitėsh qė nė Prizren ka nderruar balansi politikė.

Nė kėtė qytet nuk do tė jenė nė garė pėr kryetėr Komune Kandidati i PDK-sė dhe LDK-sė,por kandidati i Vetvendosjes dhe PDK-sė. Situata ėsht mjaftė e komplikuarė dhe lufta politike do tė jetė shumė e fortė saqė do tė jenė vetėm disa qindra vota qė do ta vendosin fituesin, pavarsishtė koalicioneve politike qė do tė bėjnė partitė nė mbėshtetje tė njėra- tjetrės nė Prizren. Pėr faktin se kemi njė situatė tė re. Tash kandidati i PDK-sė nuk do ti merr votat e pakicės turke nė Prizren, sepse ato do tė shkojnė tekė kandidati i Vetvendosjes, por nė anėn tjetėr Hasi qė njihet si bastion i LDK-sė pėr shkak tė origjinės sė kandidatit tė PDK-sė qė vije nga Hasi ai do ti merrė votat mė shumicė nga kjo trevė, kurse pavarėsisht deklarimeve dhe marrveshjeve qė do tė bėjnė deget e AAK dhe Nismes nė Prizren, nė tė shumtėn e rasteve elektorati i kėtyre Partive do tė voton pėr kandidatin e PDK, kurse pėrcaktues nė kėt fitore do tė jetė elektorati i LDK-sė nė Prizren, se ka do ta drejtoj votėn e tyre, dhe sa do tė dalė ne zgjedhje. Ky elektroratė i LDK-sė ėshtė para njė situate tė re politike.

Pas 18 vjetėsh ata nuk do tė kenė mundėsin ta votojnė nė balotazhė kandidatin e tyre, por njė kandidat tjetėr qė vije nga dy partitė qė janė rivale e LDK-sė edhe nė nivel qendrorė edhe nė nivel lokalė. Kėshtu qė elektorati i LDK-sė nė Prizren ka dy rrugė. Tė dalė tek kutia e votimit dhe ta votoj njėrin prej kėtyre dy kandidateve, apo tė qėndroj nė shtepi pėr tė kryer ndonjė punė me familjen e tyre, si shenjė e revoltės qė partia e tyre pasė 18 vitesh nuk arrin ta kaloj balotazhin. Sido qė te jetė uroj qė Prizreni mė19 Nėntor 2017 ta zgjedhė njė kryetar i cili do tė punon pėr qytetarin Prizrenas, njė kryetar i cili do tė hapė rrugė qė me projektėt e ti ta zhvillonė qytetin e Prizrenit, Uroj qė mė 20 Nėntor Prizreni ta ketė njė kryetarė tė qytetit qė do tė punonė qė me projekte,koncepte, dhe veprime politike tė orjentohet drejtė bashkpunimitė mė qytetet Evropiane, dhe kėtij qyteti tė beslidhjes shqiptare, ti japė njė zhvillim qė kanė qytetėt e ndryshme nė Evropė e mos tė pėrseritėt ajo kėnga e vjetėr popullore „Shkoji njani e erdh tjetri, gjithė ma i zi i riu se sa i vjetri“.

Nue Oroshi

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 39 vizitorë
Lexuar: 125 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Referendum, duam ribashkim gjithėkombėtar
E premtė, 26 janar 2018 - 00:37
Barometri diplomatik *** Akademik Mark Krasniqi: “ Krijimi i Shqipėrisė etnike, do tė ishte zgjidhja mė e drejtė e problemit kolonial tė popullit shqip...
Flakėkashtizmi i protestave tek ne
E premtė, 26 janar 2018 - 00:33
E ē’nuk ėshtė thėnė e po thuhet pėr protestėn e pritėshme tė 27 janarit: se do tė bėhet nami, do t’i tregohet vendi kryeministrit aktual dhe Shqipėria do t...
Nuk mbahet njė minutė heshtje pėr nazistėt qė...
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:06
Serbi, Pozharevac, Burgu «Zabela» Maj 1985 Pėr ēdo pėrvjetor tė vdekjes sė satrapit Josip Broz Tito organizohej rituali i mbajtjes sė njė minutė heshtj...
KU ĖSHTĖ SOT DIASPORA...?!
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:01
ĒKA U BĖ ME DIASPORĖN E PAS LUFTĖS SĖ VITIT 2000?!...KU ĖSHTĖ AJO DIASPORA REVOLUCIONARE, KU JANĖ GJITHĖ ATA BASHKATDHETARĖ, QĖ AQ SHUMĖ E DESHĖN VENDLINDJ...
PSE NE SHQIPTARET JEMI INDIFERENT NĖ RAPORT M...
E merkurė, 24 janar 2018 - 13:58
Pse ne shqiptarėt kemi qenė dhe vazhdojmė tė jemi indiferent ''tė shkomtarizuar'' nuk reagojmė protestojmė kundėr mbjelljes betonizimit bunkerizimit kolon...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi